A Tempus – program negyedik szakasza a 2007–2013 közötti időszakra vonatkozik. A program általános célja, hogy a felsőoktatás területén hozzájáruljon az együttműködés ösztönzéséhez az Európai Unió tagállamai és a környező térségben található partnerországok között. A program elsősorban a lisszaboni menetrendből és a bolognai folyamatból következő EU-s felsőoktatási fejlesztésekhez történő önkéntes konvergenciát segít előmozdítani. A pályázati felhívás célja az EU tagállamaiban, illetve a partnerországokban található felsőoktatási intézmények, hatóságok és szervezetek közötti többoldalú együttműködés elősegítése, középpontban a felsőoktatás reformjával és modernizációjával. A pályázati felhívás végrehajtásáért az Európai Bizottság („a Bizottság”) által felhatalmazott Oktatási Audiovizuális és Kulturális Ügynökség („az Ügynökség”) felel. (archív)
Támogatásra jogosult pályázók
A támogatásra való jogosultsághoz a pályázóknak olyan, az EU-ban vagy a Tempus-partnerországokban működő jogi személyeknek kell lenniük, amelyek hivatalos megalapítása óta legalább 5 év telt el. A közös projektekre államilag elismert, állami vagy magántulajdonban lévő felsőoktatási intézmények, illetve felsőoktatási intézményekből alakult, a felsőoktatás népszerűsítése, fejlesztése és reformja mellett elkötelezett szövetségek, szervezetek vagy hálózatok pályázhatnak.
A strukturális intézkedésekre pályázóknak a közös projekteknél a fentiekben előírt jogi személyeknek, illetve nemzeti vagy nemzetközi, rektori, oktatói vagy hallgatói szervezeteknek kell lenniük.
A Tempus – programban partnerként/társkedvezményezettként részvételre jogosult intézmények és szervezetek felsőoktatási intézményeket és szervezeteket, valamint olyan nem tudományos tevékenységgel foglalkozó intézményeket és szervezeteket foglalnak magukban, mint a nem kormányzati szervezetek, vállalatok, a különféle iparágak, illetve a hatóságok.
Ezeknek az intézményeknek és szervezeteknek a támogatásra jogosult következő négy országcsoport valamelyikében
kell székhellyel rendelkezniük.
- az Európai Unió 27 tagállama,
- a nyugat-balkáni régió 5 országa: Albánia, Bosznia és Hercegovina, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság,Montenegró és Szerbia, valamint Koszovó
- az Európai Unió déli és keleti szomszédos területén található 16 ország: Algéria, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Libanon, Marokkó, a palesztin megszállt területek, Szíria, Tunézia, Örményország, Azerbajdzsán, Belarusz, Grúzia, Moldova, az Orosz Föderáció és Ukrajna,
- 5 közép-ázsiai köztársaság: Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán.
Támogatható tevékenységek és futamidő
A Tempus – program e pályázati felhívásának keretében történő együttműködés két fő eszköze a következő:
- közös projektek: olyan alulról jövő kezdeményezésen alapuló projektek, amelyek célja az intézményi (egyetemi) szintű modernizáció és reform. A közös projektek célja az ismeretek átadása az EU és a partnerországok egyetemei, szervezetei és intézményei, valamint adott esetben a partnerországok jogalanyai között,
- strukturális intézkedések: olyan projektek, amelyek célja, hogy hozzájáruljanak a partnerországok felsőoktatási rendszerének fejlesztéséhez és reformjához, javítsák azok minőségét és alkalmazhatóságát, valamint jobban lépést tartsanak az uniós fejleményekkel. A strukturális intézkedések a felsőoktatási rendszerek strukturális reformjának támogatását célzó beavatkozásokat és a nemzeti szintű stratégiai keret kidolgozását érintik.
E pályázati felhívás keretében nemzeti és több országot érintő projektek finanszírozhatók.
A nemzeti projekteknek igazodniuk kell azokhoz a nemzeti prioritásokhoz, amelyeket az Európai Bizottság küldöttségei és a partnerországok illetékes hatóságai szoros párbeszéd eredményeként határoznak meg.
A nemzeti projektek esetében a pályázatokat olyan intézménycsoportoknak kell benyújtaniuk, amelyekben szerepel:
- egy partnerország legalább három felsőoktatási intézménye (Montenegró és Koszovó esetében a felsőoktatási szektor kis mérete miatt egy egyetem is elegendő),
- az EU legalább három felsőoktatási intézménye, három különböző EU-tagállamból.
A több országot érintő projekteknek összhangban kell lenniük azokkal a regionális prioritásokkal, amelyek a partnerországok régióival való együttműködésre vonatkozó uniós politikán alapulnak, a szomszédos országokat ( 1 ), az uniós csatlakozás előtt álló országokat ( 2 ) és a közép-ázsiai országokat ( 3 ) érintő stratégiai dokumentumokban meghatározottak szerint, és egy adott régión belül minden partnerországra érvényesek, illetve olyan nemzeti prioritással foglalkoznak, amely mindegyik részt vevő partnerországra érvényes.
A több országot érintő projektek esetében a pályázatokat olyan intézménycsoportoknak kell benyújtaniuk, amelyekben szerepel:
- legalább két felsőoktatási intézmény a pályázatban részt vevő partnerországok mindegyikéből (minimum két partnerország) (Koszovó és Montenegró kivételével, ahol országonként egy felsőoktatási intézmény a követelmény).
- legalább három felsőoktatási intézmény, három különböző EU-tagállamból.
A strukturális intézkedések esetében egy kiegészítő feltétel is a követelmények közé tartozik: a partnerország(ok) (felső)oktatási minisztériumának/minisztériumainak partnerként részt kell vennie/venniük a strukturális intézkedésekre irányuló projektben.
A projektek maximális futamideje 24 hónap vagy 36 hónap. A költségek támogathatósági időszaka várhatóan 2010. október 15-én kezdődik.
Költségvetés és a támogatások összege
Az e felhívás keretében a projektek társfinanszírozására előirányzott indikatív költségvetés 53,8 millió euro. A Közösség pénzügyi hozzájárulása nem haladhatja meg a teljes támogatható költségek 90 %-át. A teljes támogatható költségek legalább 10 %-ának megfelelő társfinanszírozásra van szükség.
A támogatás minimális összege a közös projektek és a strukturális intézkedések esetében egyaránt 500 000 euro.
A támogatás maximális összege 1 500 000 euro.
Nemzeti projekteknél Koszovó és Montenegró esetében a támogatás minimális összege mindkét projekttípusnál 300 000 euro.
A pályázatok benyújtása és a határidő
A támogatási pályázatokat angol, francia vagy német nyelven kell összeállítani, a kifejezetten erre a célra kidolgozott e-űrlap felhasználásával, amely az Ügynökség weboldalán lesz elérhető: http://eacea.ec.europa.eu/tempus/index_en.php
A közös projektekre és a strukturális intézkedésekre vonatkozó, megfelelően kitöltött elektronikus pályázati űrlapokat
legkésőbb 2010. március 9-ig, brüsszeli idő szerint 12.00 óráig kell beküldeni.
Ez az online beadott pályázat tekintendő mérvadónak. Biztosítékképpen mind a pályázók, mind az Ügynökség számára, valamint a további szükséges információk beadása céljából, a benyújtott e-űrlapból egy teljes nyomtatott példányt a kiegészítő dokumentumokkal együtt (lásd a Pályázati útmutatót) 2010. március 9-ig (a postabélyegző dátuma) postai úton is el kell küldeni az Ügynökséghez, a következő címre:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
Tempus
Call for Proposal EACEA/28/09
Office: BOUR 2/17
Avenue du Bourget 1
1140 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Nem fogadhatók el a faxon vagy e-mailben benyújtott pályázatok.
További információk
A pályázatokat az EACEA/28/09 sz. pályázati felhívás pályázati útmutatójában feltüntetett követelményeknek megfelelően, az erre a célra készült pályázati űrlapon, a megfelelő mellékletekkel együtt kell benyújtani. Az említett dokumentumok az alábbi honlapon találhatók meg az interneten: http://eacea.ec.europa.eu/tempus/index_en.php
Letölthető kiírás
Forrás: Tempus Közalapítvány
További cikkek a rovatban
A budapesti romák története – kutatói ösztöndíj
Pályázat épületüzemeltetési szolgáltatásra Koreai Kulturális Központ / Cultural Center Building Management Service Bid Announcement Korean Cultural Center in Hungary
Egy nap, ami a nőkről szól – újra itt a Női Váltó Fesztivál!
Egymásra lépni tilos! alkotói pályázat
A Versenyképesség növelő támogatási program nyertes pályázatai
Siemens Press Award 2019
Art Quarter Budapest rezidencia pályázat
Adj lendületet helyi közösségednek! pályázat helyi civil szervezeteknek
Pályázat élelmiszeripari ismeretterjesztő és szemléletformáló kiadványok elkészítésére (sertéságazat)
A MúzeumDigitár múzeum közeli munkatársat keres
A Rába-Duna-Vág Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás projektmenedzsereket keres
Kutatói ösztöndíj Bécsbe
Visegrád Irodalmi ösztöndíj
Legkedvesebb magyar népmesém rajzpályázat
Pályázat Európai együttműködési projektek támogatására
Google Európai ösztöndíj fogyatékkal élő diákok számára 2019/2020
UNESCO/Keizo Obuchi kutatási ösztöndíj
Szabó Kálmán tehetségprogram pályázat – ösztöndíjprogram középiskolásoknak
Erősödő Civil Közösségek pályázat
Pályázat Magyarország Varsói Nagykövetsége – Varsói Magyar Kulturális Intézet intézetvezetői munkakör betöltésére
Pályázat a Varsói Magyar Kulturális Intézet tudományos attasé diplomata munkakör betöltésére
Pályázat nyelvi környezetben megvalósuló roma nemzetiségi-, népismereti, művészeti, hagyományőrző és olvasótáborok megvalósítására
Dokumentumfilmes megjelenési lehetőség – Visions du Réel 2019
East Doc Platform 2019 – filmes platform