palyazatok.org

Pályázatok – Pályázatfigyelő – Pályázatírás

A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat

A demokrácia ellenálló képességének kiadása

Pályázati felhívás a Demokrácia ellenálló képességének kiadására. Pályázat, olyan kreatív és kulturális kezdeményezésekre, amelyek  képesek inspirálni az európaiakat – a fiatalokat, a különösen a fiatalokat – arra, hogy reményteli és előremutató módon kapcsolódjanak újra a demokráciájukhoz.

A Szolidaritási Kultúra Alapítvány pályázata, olyan együttműködésen alapuló, kreatív kezdeményezéseket támogat, amelyek megerősítik az Európai alapvető értékeket és ösztönzik az európaiakat arra, hogy újra elkötelezzék magukat a demokráciájukkal kapcsolatban.

Európa jövője – Szorongás és remény
Az Európai Parlament, mintegy 450 millió polgár közös jövőjének, aktív alakításának platformja. Most mégis sokan az „európai projekt” jövőjével kapcsolatos aggodalom és zavarodottság érzéseivel küszködnek. Még most láthatáron vannak a kulcsfontosságú nemzeti és regionális választások, most van lehetőség megragadni a pillanatot, összefogni, közösen tenni, meggyőzően érvelni egy szerethető európai jövő mellett. A kultúra nagy képzelőerővel rendelkezik és megtalálja az eszközöket a különböző társadalmi rétegekből származó és különböző kultúrájú európaiak összefogására.
A kultúra inspiráló teret biztosít kreativitásnak, empátiának és demokráciának a szellemi, társadalmi és politikai korlátokon átívelő elköteleződésre, a különböző helyszínek, közterek és közterületek összetett sokféleségében (online) közösségek között. Az ellenálló demokráciák a részvétel és a kreativitás révén virágoznak. Ezért van szükségünk a kreativitásra, olyan kulturális kezdeményezésekre, van szükség, amelyek páneurópai szövetségekre építenek, és amelyek képesek inspirálni az európaiakat – a fiatalokat, a különösen a fiatalokat – arra, hogy reményteli és előremutató módon kapcsolódjanak újra a demokráciájukhoz.

Mit keresünk, mit támogatunk?
Ebben a kiadásban olyan kreatív kezdeményezéseket szeretnénk támogatni, amelyek megerősítik Európa alapvető értékeit, például a demokrácia, a nyitottság és az átláthatóság, valamint az állampolgári részvétel erejéről szóló reményteli narratívát.

Különösen olyan kezdeményezéseket keresünk, amelyek

  • a közösségi média nyilvános vitára gyakorolt negatív hatását az online demokratikus szerepvállalás előmozdításával kezelik, a dezinformáció és az online erőszak ellen fellépve, meggyőző és kreatív digitális formátumokkal és a tartalmakkal;
  • a fiatalokra és a fiatalok növekvő apátiájára és az (európai) politikától való elzárkózásra összpontosítanak koherensebb, oktató jellegű támogatás nyújtása révén;
  • olyan taktikák, eszközök és módszertanok alkalmazása/fejlesztése, amelyek kreatívan használják a művészeteket és a történetmesélést az empátia megteremtése érdekében, élményeket és az emberek érzelmeire való apellálást;
  • a demokratikus részvétel és más kérdések, például a környezetvédelem és a környezetvédelem közötti keresztmetszetben történő munka.
  • fenntarthatóság és a zöld átmenet, felismerve a társadalmi válságok összetett, egymással összefüggő jellegét;
  • európai transznacionális és/vagy transzlokális együttműködések kialakítása, és ezáltal határokon átnyúló szövetségek kiépítése, szolidaritást.

Támogatás formái

Az Alap háromféle összegben nyújt támogatást:

  • 10 000 euróig
  • 10.000 – 20.000 €
  • 20.000 – 30.000 €

A támogatások felhasználásának köre:

  • megvalósítás/kivitelezés,
  • bérleti díj,
  • online együttműködések és kommunikációs eszközök,
  • tanácsadás és személyzeti és működési költségek fedezése.

Ajánlott, hogy ezek ne haladják meg a teljes összeg 80%-át, a kért költségvetés teljes összegét, kivéve, ha ez egyértelműen indokolt.

A projekt időtartama legfeljebb 12 hónap lehet.

Általános támogathatósági feltételek

  • A pályázatokat angol nyelven kell benyújtani, és tartalmazniuk kell a teljes költségvetést;
  • A pályázatra olyan jogi státuszú civil, állami vagy magánszervezetek jelentkezhetnek, amelyek a kulturális, kreatív vagy a társadalom más ágazataiban tevékenykednek, beleértve az oktatást és a tudományos életet, az egészségügyet és a szociális ellátást, a környezetvédelmet, a humán, a kreatív és a kulturális ágazatot, jog, társadalmi vállalkozói szellem, vidékfejlesztés, területrendezés területei stb;
  • A pályázóknak az alábbiakban felsorolt támogatható országok egyikében kell székhellyel rendelkezniük;
  • Politikai pártok által benyújtott pályázatokat nem fogadunk el. Munkánk szigorúan pártoktól független.

Letölthető dokumentum

Culture-of-Solidarity-Democracy-Resilience-edition-2024_v04-FINAL

A pályázatok benyújtásának határideje: 2024. szeptember 17., kedd, 13.00 CEST