A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) 2025 első felében jelentős átalakuláson ment keresztül, amelynek célja a kulturális támogatások hatékonyabb és átláthatóbb elosztása volt. Bús Balázs, az NKA alelnöke az Indexnek adott interjújában részletesen ismertette az új struktúrát, a pályázati rendszert és a támogatási elveket.
A reformok középpontjában a kollégiumi rendszer átalakítása állt: a korábbi 18 kollégium helyett 7 állandó művészeti tematikájú kollégium jött létre, amelyek 72 kurátorral működnek. Ez a változás a művészeti ágak közötti együttműködés elősegítését és a források koncentráltabb elosztását célozza.
Az NKA továbbra is azon projekteket támogatja, amelyek más források hiányában nem valósulhatnának meg. A hangsúly a kisebb programokon, fesztiválokon, könyveken és művészeti alkotásokon van, nem pedig a nagy volumenű rendezvényeken.
A 2025-ös évben az NKA várhatóan 9 milliárd forintot oszt szét, amelynek egyharmada szerzői jogdíjbevételből származik. Az NKA célja, hogy ezek a források valóban a produkciók létrehozására fordítódjanak.
Az NKA új struktúrája
Az NKA új kollégiumi rendszerében a korábbi 18 kollégium helyett 7 állandó művészeti tematikájú kollégium jött létre, amelyek a következők:
- Anyanyelvi Kultúra Kollégiuma: könyvkiadás, szépirodalom
- Előadó-művészetek Kollégiuma: színház, zene- és táncművészet, könnyűzene
- Épített Örökség Kollégiuma: építőművészet, örökségvédelem
- Hagyomány- és Ismeretátadás Kollégiuma: ismeretterjesztés, közművelődés, népművészet
- Közgyűjtemények Kollégiuma: könyvtárak, levéltárak, múzeumok
- Közösségi Programok és Fesztiválok Kollégiuma: kulturális fesztiválok
- Vizuális Művészetek Kollégiuma: film-, fotó-, ipar- és képzőművészet
Az új rendszer célja, hogy a művészeti ágak közötti együttműködést elősegítse, és a forrásokat koncentráltabban ossza el. A kollégiumok tagjainak 50%-a megújult, ugyanakkor fontos volt, hogy maradjanak olyan tagok is, akik rálátnak a korábbi döntésekre.
Pályázati rendszer és támogatási elvek
Az NKA továbbra is azon projekteket támogatja, amelyek más források hiányában nem valósulhatnának meg. A hangsúly a kisebb programokon, fesztiválokon, könyveken és művészeti alkotásokon van, nem pedig a nagy volumenű rendezvényeken.
A 2025-ös évben az NKA várhatóan 9 milliárd forintot oszt szét, amelynek egyharmada szerzői jogdíjbevételből származik. Az NKA célja, hogy ezek a források valóban a produkciók létrehozására fordítódjanak.
Tavaly év végi feszültségek okai
A 2024-es év végén feszültségek alakultak ki a folyóiratok támogatása körül. Az NKA hároméves folyóirat-támogatása mellett létezik az állami laptámogatás is, amelyet a Magyar Kultúra Alapítvány kezel. Az alapítvány azonban jelezte, hogy nem kapta meg a forrást ehhez, így az NKA pluszbevételéből biztosított forrást azoknak a lapoknak, amelyek a kormányhatározatban szerepelnek. Ez azonban feszültséget okozott, mivel voltak olyan lapok, amelyek nem kaptak támogatást, és úgy érezték, hogy ki vannak zárva. Az NKA most megnyitja a pályázati lehetőséget azok számára is, akik nem részesültek a hároméves laptámogatásban.
További programok és támogatások
Az Anyanyelvi Kultúra Kollégiuma írja ki a Márai-programhoz köthető pályázatokat is, amelynek keretében kortárs irodalmat szerezhetnek be a könyvtárak. Az NKA itt is előzetes kötelezettségvállalást tett 2026-ra és 2027-re, tehát a hároméves Márai-program tud folytatódni.
Emellett a bizottság döntött arról, hogy 100 millió forintot biztosít folyóiratok könyvtárakba juttatására.
A 2025-ös év tematikus programjai közé tartozik a Jókai-, a Márai- és a Klebelsberg-emlékév, valamint az Artisjusszal közösen elhatározták, hogy 2025 a magyar dalszerzés éve lesz. A zenei pályázatokat is ebben a tematikában írja ki a Hangfoglaló Program az induló és kezdő zenekarok számára.
Az NKA emellett 60 millió forintot biztosít európai uniós önrészekre, így a szervezetek tudnak pályázni a már nyertes Kreatív Európa programjaikkal az önrészek meghatározott hányadának biztosítására. A Liszt Intézetek és a külképviseletek számára 100 millió forintot különítettek el. A bizottság továbbá 100 millió forintot biztosít a Márai olvasásnépszerűsítési programra.
