palyazatok.org

Pályázatok – Pályázatfigyelő – Pályázatírás

ChatGPT-4: A mesterséges intelligencia alapú kommunikáció forradalma

MI

A mesterséges intelligencia szó hallatán mindenki egyből valamiféle robotokra gondol, pedig a mesterséges intelligencia a legtöbb esetben teljesen láthatatlan. Az AI, vagy MI (mesterséges intelligencia), ott van az autódban, az okostelefonodban, a segítségével készült el a film, amit megnéztél a moziban, de még az olyan szerencsejáték oldalakat is forradalmasította, mint például hitnspin casino weboldala.  A mesterséges intelligencia legtöbb alkalmazási területe szoftveres, vagyis az AI csakis a számítógépes chipek belsejében létezik. Ezt figyelembe véve talán még dermesztőbb az a tény, hogy ennek ellenére mégis milyen fejlett gondolkodásra lett képes az utóbbi években. Az AI képességeinek fejlődését az átlagos felhasználók leglátványosabban a különféle chatbotokon keresztül tapasztalhatják meg. A chatbotok olyan mesterséges intelligencia alapú szoftverek, amelyek feladata valamifajta emberi-gépi kommunikáció vagy interakció.

Korábban a mesterséges intelligencia alapú kommunikációt könnyen észre lehetett venni, hiszen elég esetleges volt, mára azonban annyira okos lett az AI, hogy a legfejlettebb modellek esetében a laikusok, de akár még a hozzáértők sem tudják feltétlenül egyértelműen eldönteni, hogy vajon egy emberrel vagy egy géppel beszélnek-e. Az ilyen mértékben fejlett gépi kommunikáció új alkalmazási lehetőségek egész tárházát nyitja meg, amelyekből tovább olvasva most te is megismerhetsz néhányat.

Folyamatosan Elérhető Ügyfélszolgálat

Ha neked is kellett már valamiért ügyfélszolgálathoz fordulnod, akkor jó eséllyel nem sok pozitív élményt szereztél közben. A legtöbb esetben 5-10 percet is várnod kell arra, hogy valaki felvegye a telefont, aki aztán lehet, hogy azonal átkapcsol valaki máshoz, akire további 5-10 percet kell várnod. Ráadásul, ha kevésbé segítőkész ügyintézőt fogsz ki, akkor könnyen lehet, hogy el sem tudod intézni, ami miatt telefonáltál. Arról nem is beszélve, hogy sok ügyfélszolgálat hétvégén és este elérhetetlen, pedig lehet, hogy szükséged lene rájuk. Erre a problémára nyújthatnak megoldást a közeljövőben a mesterséges intelligencia alapú kommunikációs szoftverek, amelyek segítségével minden ügyfélszolgálat azonal elérhető lehet a nap 24 órájában, úgy, hogy közben gyors és hatékony problémamegoldást kínál.

Mindent Tudó Tudakozó

Ha az 1990-es években vagy azelőtt születtél, akkor biztosan emlékszel te is a telefonos tudakozó szolgáltatásokra. Ezek a szolgáltatások igazán népszerűek sosem voltak, de még az internet korának berobbanása előtt egész lelkes felhasználótáboruk volt. A szolgáltatás lényege az volt, hogy egy telefonszámot felhívva bármilyen kérdést feltehettél és a vonal túlsó végén ülő csapat megpróbálta azt minél gyorsabban és jobban megválaszolni. Ez ma már triviálisnak tűnhet, azonban emlékezzünk, hogy ebben az időben még nem volt internet.

Azt gondolnád, hogy az internet korában erre nem lenne igény, pedig nagyonis de, hiszen a mesterséges intelligencia olyan komplex és bonyolult kérdésekre is azonnali választ tudna adni, amelyek megválaszolása adott esetben több órányi internetes böngészést igényelne.

Okosasszisztensek

Senki nem szeret időpontot foglalni, vagy bevásárlólistát írni. Már ma is elérhetőek olyan okosasszisztens készülékek, amelyek megértik, ha beszélsz hozzájuk és képesek akár komplex feladatok végrehajtására is, mint például online vásárlások lebonyolítása vagy időpontfoglalás. Ezek a jellemzően hangszóró méretű okoseszközök akár egy komplett okosotthont is irányítani tudnak. Egy okosotthonban csak meg kell kérned az okosasszisztens és a szoftver máris lehúzza az összes rolót, ajtókat nyit-zár, világítást kapcsol, megengedi és előmelegíti a fűtővizedet, beállítja a légkondit és hasonlók. Ráadásul az okosasszisztenssel a telefonodon is tudsz kommunikálni, így például napközben úgy tudod lejjebb venni a fűtést, hogy a kérésedre az AI újra felfűti a lakást mire hazaérsz.

Újgenerációs Tolmácsprogramok

A külföldi nyaralás során gyakorta felmerülő probléma lehet a közös nyelv hiánya. A turisták általában nem beszélik a helyi nyelvet, míg a helyiek általában nem beszélik a turisták nyelvét. Megoldás lehet persze, ha valamennyire mindkét fél tud angolul, azonban a föld népességének a többsége továbbra sem beszél jól angolul. Erre a helyzetre nyújthatnak megoldást az egyre fejlettebb tolmácsprrgramok, amelyek segítségével egy egyszerű okostelefonnal áthidalhatod a különféle kommunikációs problémákat. A mai fejlett tolmácsprogramok már emberi beszédről-emberi beszédre is tudnak fordítani, élőben, remek pontossággal. Az újgenerációs tolmácsszoftverek alapját minden esetben a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligenciát használó neurális modellek jelentik.

Történelemkutatás

Létezik ezeken kívül a ChatGPT és hasonló kommunikációs mesterséges intelligencia programoknak egy sokkal kevésbé hétköznapi, ám annál érdekesebb felhasználási területe is. Hiába a modern tudomány, még ma is történelmi leletek milliói várnak arra, hogy megfejtsék őket, azért, mert számunkra ismeretlen, vagy csak alig ismert nyelveken íródtak. Ezek közül soknak a tartalma akár komoly jelentőséggel is bírhatna a saját civilizációnk történelmének megismerésében. Az a mesterséges intelligencia, amely képes megérteni az emberi beszédet néhány módosítással ugyanilyen jól képes lehet megfejteni korábban ismeretlen nyelveket vagy vitatott jelentésű szövegrészleteket.

Így Tudod Te Is Kipróbálni A Mesterséges Intelligenciát

Ha az olvasottak felkeltették az érdeklődésedet a mesterséges intelligencia iránt, akkor jó, ha tudod, hogy ezeknek az AI modelleknek szinte kivétel nélkül vannak publikusan is elérhető változataik. Ezeket mindenki kipróbálhatja, általában regisztráció nélkül is. Ha te is szeretnéd jobban megismerni a mesterséges intelligenciát, akkor a következőket kell tenned:

  • Látogass el a ChatGPT vagy valamilyen hasonló, kommunikáció-orientált mesterséges intelligencia program weboldalára.
  • Keresd demo vagy ehhez hasonló opciókat, míg végül el nem jutsz egy olyan platformra, ahol szöveges formában fogsz tudni beszélgetni a mesterséges intelligenciával.
  • Beszélgetésben közben emlékezz rá, hogy a mesterséges intelligencia még messze nem tökéletes. Az AI amikor nem ért valamit, akkor csak imitálja a beszélgetést, anélkül, hogy pontosan értené az üzenetek mögöttes jelentését, így a mesterséges intelligencia által megfogalmazott kijelentéseket soha ne vedd biztosnak!

(X)