INNOCRAFTS európai uniós projekt – INNOvatív vállalkozásfejlesztési politikák az IPARMŰVÉSZ és KÉZMŰVES ágazatban. A kézműves ipar, az alkalmazott képzőművészet és az iparművészet területén működő vállalkozások fejlődésének segítése, láthatóságának javítása a célkitűzése a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány INNOCRAFTS európai uniós projektjének.
Kreatív iparágak – A Design Terminál Nemzeti Kreatívipari Központ definíciója szerint – azok a kreativitáson alapuló gazdasági ágazatok, melyek magas hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások előállításával teremtenek jólétet és munkahelyeket. A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány(BVK) INNOCRAFTS nevű európai uniós projektje ezen az iparágon belül az ún. arts and crafts vállalkozásokra, azaz az alkalmazott képzőművészet, a kézműves ipar és az iparművészet területén tevékenykedő vállalkozásokra fókuszál.
A kreatív ipar fontos részét képezi az Európai Unió gazdasági és kulturális örökségének, jelentősége a statisztikai adatokon messze túlmutat. Az iparágban tevékenykedő vállalkozások jelentős helyi hagyományokkal rendelkeznek, teret adnak az egyéni kreativitásnak, munkahelyeket teremtenek, hozzájárulnak a szakképzéshez. A helyi gazdaság fejlődésének motorjaivá válhatnak.
Ugyanakkor nagyon törékeny ágazatról van szó: a vállalkozások sokszor erőforrás hiányosak, üzleti ismereteik, kapcsolati tőkéjük kevés, ezért lassabban fejlődnek, kevésbé versenyképesek és kevésbé vonzóak a fiatalok számára.
Az INNOCRAFTS európai uniós projekt célkitűzése éppen ezért a szektorban alkalmazott gazdaságpolitikai eszközök fejlesztése, a szektor gazdasági modernizációja és versenyképességének növelése érdekében. A projekt az INTERREG IVC programon keresztül az ERFA társfinanszírozásával valósul meg.
A projektben 15 partnerszervezet vesz részt 11 országból (Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Románia, Bulgária, Finnország, Lettország, Litvánia, Írország, Magyarország, Szlovákia). A partnerek olyan városokat, régiókat képviselnek, melyek kulturális, építészeti és művészeti szempontból kiemelt értékekkel bírnak, hagyományosan művészvárosok, az UNESCO Világörökség részei. A projekt szakmai vezetője a párizsi Sorbonne Egyetem, budapesti partnere a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány.
Magyarországon nem csupán a kulturális értékek és a sokszínűség védelme indokolja a kreatív iparral való foglalkozást, hanem a nemzetgazdasági szempontok is: mind a foglalkoztatásbővítést, mind a gazdasági növekedést tekintve komoly szerepe van az iparágnak. A korábban említett nehézségek mellet Magyarországon jelentős hátráltató tényező a gazdasági válság következtében lecsökkent kereslet, a nemzetközi piacokra való kijutás nehézsége és a vállalkozások közötti összefogás hiánya.
Az INNOCRAFTS projekt keretében a művészeti vállalkozások láthatóságát biztosító javaslat-csomagot dolgoznak ki a partnerek, amely a nemzetközi tapasztalatcsere és a beazonosított helyes gyakorlatok feldolgozása, kommunikációja révén áll össze. Ennek a javaslat-csomagnak a részét képezik a szakpolitikai ajánlások, a hatékony üzleti modellek azonosítása és átadása, az üzleti támogató tevékenységek fejlesztése, innovációs és pénzügyi segítség nyújtása, a helyi és nemzetközi kapcsolatépítés támogatása. Kiemelt figyelmet fordítanak a fiatalok bevonására és a fiatal kreatív vállalkozók támogatására.
A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány a javaslat-csomag kidolgozásán kívül konkrét vállalkozásfejlesztési segítséget is tud nyújtani a kreatív vállalkozásoknak szakmai műhelyek, vállalkozói képzések, kapcsolatépítő események ill. kkv finanszírozási és hitelprogramjaink révén.
A projektben végzett tevékenységünk hozzájárul ahhoz, hogy a jövőben az ágazatban érintett vállalkozások speciális, szakmailag alátámasztott irányok mentén részesüljenek szakpolitikai, valamint fejlődésüket segítő eszközök által nyújtott támogatásokban.
A Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány elérhetősége:
Cím: 1072 Budapest, Rákóczi út 18.
Postacím: 1364 Budapest Pf. 226.
Telefon: +36 1 269 6869
Fax: +36 1 268 1800
Email: info@bvk.hu
Web: www.bvk.hu
GPS koordináták:
N 47° 29’ 43”
E 19° 03′ 51″
Ügyfélfogadás:
Hétfő-Csütörtök: 10.00 – 16.00
Péntek: 10.00-14.00
További cikkek a rovatban
Komplex digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/C-24
Vállalati digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/B-24
Digitális termék-innovációs fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/A-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához pályázat (ERFA) – KEHOP Plusz-4.1.7-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KA) – Budapest
Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja! pályázat
Demján Sándor Tőkeprogram pályázat – kkv-k számára
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pályázat rászoruló gyermekek részére az Apróka Fejlesztőházban történő egy hetes kezelésre
Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
KKV-k digitalizációjának támogatása kombinált hiteltermék keretében (hitel és vissza nem térítendő támogatás)
Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Elektromos gépjármű töltőállomások telepítése pályázat
KKV-k innovációs képességének támogatása ( GINOP Plusz 2.1.3-24)
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására