Az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Ügynökség pályázati felhívása. A pályázók a 2019-ben kezdődő kulturális projektjeik megvalósításához a kisebb vagy a nagyobb együttműködési projektek megvalósítására nyújthatnak be pályázatot.
A pályázatok benyújtási határideje mindkét kategóriában 2018. december 11. déli 12 óra (brüsszeli idő szerint).
Az európai együttműködési projektek támogatásának legfontosabb célkitűzései az alábbiak:
- az európai kulturális és kreatív ágazatok országhatárokon átívelő és nemzetközi szintű működőképességének támogatása, a kulturális és kreatív alkotások országhatárokon átívelő forgalmának elősegítése, valamint a kulturális és kreatív szereplők, különösen a művészek országhatárokon átívelő mobilitásának előmozdítása;
- a közönségépítés támogatása a közönség megszólításának új, innovatív módszereivel, valamint a kulturális és kreatív alkotásokhoz való hozzáférés megkönnyítése az Unión belül és kívül, különös hangsúlyt fektetve a gyermekekre, a fiatalokra, a fogyatékossággal élőkre és az alulreprezentált csoportokra;
- az innováció és a kreativitás támogatása a kultúra területén, például új üzleti modellek kipróbálásával és a más ágazatokba begyűrűző, innovatív hatás ösztönzésével.
E célkitűzések elérése érdekében a fellépés a következő prioritásokra összpontosul:
- a művészek és szakemberek országhatárokon átívelő mobilitásának előmozdítása annak érdekében, hogy képesek legyenek a nemzetközi együttműködésre, és karrierjük nemzetközi szintre emelésére;
- a közönségépítés támogatása az európai kulturális és kreatív alkotásokhoz, illetve az európai anyagi és eszmei kulturális örökséghez való hozzáférés javításának révén, valamint a kulturális alkotásokhoz való hozzáférés kiterjesztése a gyermekekre, a fiatalokra, a fogyatékossággal élőkre és az alulreprezentált csoportokra;
- a kapacitásépítés támogatása a kulturális ágazatok új, innovatív bevételszerzési, gazdálkodási és marketingmodelljeinek kidolgozásához, fejlesztéséhez és teszteléséhez való innovatív viszonyulás révén, különös tekintettel a digitális átállásra, valamint a kulturális szakemberek új készségeinek fejlesztése;
- a kultúrák közötti párbeszéd bővítése, a közös uniós értékek és a kölcsönös megértés támogatása, más kultúrák tisztelete, ami hozzájárul a migránsok és menekültek társadalmi beilleszkedéséhez;
- a kulturális örökség európai évének fényében a közös történelem és értékek tudatosítása, valamint a közös európai térséghez tartozás érzésének megerősítése.
Támogatható résztvevők és országok
A következő országok valamelyikében székhellyel rendelkező jogi személyek nyújthatnak be pályázatot, amennyiben a Kreatív Európa program létrehozásáról szóló, 1295/2013/EU rendelet 8. cikkében foglalt valamennyi feltétel teljesül, és a Bizottság tárgyalásokat kezdett az adott országgal:
- a 2001/822/EK tanácsi határozat 58. cikke szerint a programban való részvételre jogosult 28 uniós tagállam, tengerentúli országok és területek5;
- az előcsatlakozási stratégiák keretében kedvezményezett csatlakozó országok, tagjelölt országok és potenciális tagjelölt országok a szóban forgó országok uniós programokban való részvételére irányadó, a vonatkozó keretmegállapodásokban, társulási tanácsi határozatokban vagy hasonló megállapodásokban meghatározott általános elvekkel és szerződési feltételekkel összhangban;
- az EGT-megállapodásban részt vevő EFTA-országok az EGT-megállapodás rendelkezéseivel összhangban;
- a Svájci Államszövetség, az országgal megkötendő kétoldalú megállapodás alapján;
- az európai szomszédságpolitikában részt vevő országok, az ezen országokkal együtt, az uniós programokban való részvételükre vonatkozó keretmegállapodások alapján meghatározott eljárásokkal összhangban.
A projektvezetőnek a pályázatok benyújtási határideje időpontjában legalább 2 éve jogi személyiséggel kell rendelkeznie, és bizonyítani kell tudnia a jogi személyként való fennállását.
Természetes személyek nem pályázhatnak támogatásra.
Támogatható projektek
A Kultúra alprogram nem támogat pornográf, rasszista vagy erőszakot pártoló projekteket.
A projekt méretétől, szükségleteitől, jellegétől, célkitűzéseitől és prioritásaitól függően a pályázónak el kell döntenie, hogy az 1. kategóriában – Kisebb léptékű együttműködési projektek – VAGY a 2. kategóriában – Nagyobb szabású együttműködési projektek – indul-e.
Ennek következtében a projektvezető e pályázati felhívás keretében nem nyújthat be két pályázatot.
Egy projekt minden esetben csak egy kategóriában nyújtható be.
A támogatható projektek emellett:
- mindkét kategóriában legfeljebb 48 hónapos időtartamúak lehetnek (támogathatóság időtartama);
- a kisebb léptékű együttműködési projektek (1. kategória) esetében a kért uniós támogatás nem lehet több 200 000 EUR-nál, ami a teljes támogatható költségek legfeljebb 60%-át teheti ki; továbbá az 1. kategóriába tartozó projektekbe egy projektvezetőt és legalább további két partnert kell bevonni, akiknek a bejegyzett székhelye legalább három különböző, a Kreatív Európa – Kultúra alprogramban részt vevő országban van. A projektvezető vagy az egyik partner bejegyzett székhelyének az itt említett támogatható országok egyikében kell lennie.
- a nagyobb szabású együttműködési projektek (2. kategória) esetében a kért uniós támogatás nem lehet több 2 000 000 EUR-nál, ami a teljes támogatható költségek legfeljebb 50%-át teheti ki; továbbá a 2. kategóriába tartozó projektekbe egy projektvezetőt és legalább további öt partnert kell bevonni, akiknek a bejegyzett székhelye legalább hat különböző, a Kreatív Európa – Kultúra alprogramban részt vevő országban van. A projektvezető vagy az egyik partner bejegyzett székhelyének az itt említett támogatható országok egyikében kell lennie.
- Egy szervezet csak EGY folyamatban lévő, támogatott, 2. kategóriába tartozó projektben lehet projektvezető. Ez azt jelenti, hogy amennyiben kiválasztják, a folyamatban lévő, 2. kategóriába tartozó projekt projektvezetőjének gondoskodnia kell arról, hogy a folyamatban lévő támogatott projekt és a megpályázott projekt támogathatósági időszaka között ne legyen átfedés.
Támogatható tevékenységek
A tevékenységek mindkét projektkategória esetében 2019. szeptember 1. és december 15. között kezdődhetnek meg. A tevékenységek semmilyen esetben nem kezdhetők meg a támogatási megállapodás mindkét fél általi aláírása előtt.
A projekt maximális időtartama 48 hónap mindkét projektkategória esetében.
Költségvetés
A pályázati felhíváshoz előirányzott teljes költségvetés becsült összege 44 659 800 millió EUR.
A kisebb léptékű együttműködési projektek (1. kategória) megfelelő képviseletének biztosítása érdekében 17,8 millió EUR indikatív keretösszeget (a fellépés teljes költségvetésének ±40%-a) erre a célra kell elkülöníteni.
Figyelembe véve az Európai Bizottság szakpolitikáit és prioritásait, a kisebb léptékű együttműködési projektekre elkülönített összeg mintegy 25%-át a migránsok és menekültek társadalmi integrációjára összpontosító minőségi projektekre kell fordítani.
Az Ügynökség fenntartja a jogot arra, hogy ne ossza ki a rendelkezésre álló teljes támogatási keretet.
Letölthető dokumentum
call_notice_eacea_34_2018_coop_2019_081018_hu
A pályázatok benyújtásának határideje
A pályázatokat az online pályázati rendszer és űrlap (e-űrlap) segítségével kell a Végrehajtó Ügynökséghez (EACEA) benyújtani, és azoknak legkésőbb 2018. december 11-én, közép-európai idő szerint déli 12.00 óráig (brüsszeli idő szerint) be kell érkezniük.
Bővebb információ: Education, Audiovisual and Cultural Executive Agency (EACEA);
Weboldal: https://eacea.ec.europa.eu/creative-europe/funding/support-european-cooperation-projects-2019_en
További cikkek a rovatban
Káli Art Inn Szobor pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Művészeti program pályázat
Pályázat médiaművészeti projektfinanszírozásra
Pályázat szabadúszó művészek, művészeti menedzserek, művészeti kollektívák és szervezetek támogatására
Kiállítási pályázat képzőművészek számára
Művészcsere program Budapesten élő és alkotó kortárs művészek, kutatók és kurátorok számára – pályázat
MMA Művészeti ösztöndíj
Éhes ökovárosok pályázat művészetvezérelt kísérletekre
Szabó Dezső Művészeti Ösztöndíj
In the Field kultúrális ösztöndíj pályázat
Budapest Nagyregény művészeti pályázat
Athéni fotófesztivál pályázat
8. Székelyföldi Grafikai Biennálé pályázat
Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat
Pályázati felhívás a Bánkitó fesztiválon való részvételre
Pályázat művészeti rezidencia programra (Törökország)
Pályázat civil és egyéb szervezetek művészeti szakmai programjának támogatására
Pályázat közép-európai és balkáni színházi, tánc-, zenei és cirkuszi projektek megvalósítására
Kodály Zoltán zenei alkotói ösztöndíj