palyazatok.org

Pályázatok – Pályázatfigyelő – Pályázatírás

Szabó Lőrinc 120 – alkotói pályázat

A Spanyolnátha Művészeti folyóirat alkotói és művészeti pályázati hazai és határon túli magyar anyanyelvű középiskolásoknak és felsőoktatási intézmények hallgatóinak.

LÓCI BŐRÉBEN
Hogy ki volt Szabó Lőrinc? Egy pesti iskola diákjai a kérdésre így feleltek: „Azért lett az iskolánk neve Szabó Lőrinc, mert a költő ide járt szülői értekezletre. A fia, Lóci miatt, aki a Fenyvesben volt általános iskolás.” „Szemüveges fiatalember volt, senki mással össze nem téveszthető.” „Alsóban azt mondták nekünk, hogy nyáron is jusson eszünkbe az iskola, ha tücsköket hallunk ciripelni, mert Szabó Lőrinc egyik legismertebb kötete a Tücsökzene.” „Miatta vagyunk óriáslócik…” A feladat, hogy Lóci bőrébe bújva egy szabadon választott Lóci vers inverzét készítsük el. Miként látta Lóci azokat a történeteket, melyekről édesapja a verseket írta?

SEMMIÉRT EGÉSZEN
A szerelem az egyik, ha nem a legmeghatározóbb motívum egy ember életében, és éppen ezért egy gyakran előkerülő téma az irodalomban is. Szinte alig van olyan költő, akinek ne lenne legalább egy verse vagy versciklusa a szerelemről. Erős, szélsőséges érzelmekkel együtt járó dolog szeretni valakit, és olykor úgy tapasztaljuk, hogy nagyon nehéz megfogalmazni, szavakba önteni ezt az érzést, de szerencsére valamilyen úton-módon költőink mindig megpróbálták, hiszen ha nem tették volna, a szerelmi irodalmi kánon sem lenne ugyanolyan, mint amit ma ismerünk. Szabó Lőrincet sem kellett félteni, ha nőkről és szerelemről volt szó. A költőnek már felesége volt Mikes Klára személyében, amikor megismerkedett Korzáti Erzsébettel, akivel hamar egymásba szerettek. Kapcsolatuk 25 éven át tartott, de mindvégig titkolózniuk kellett, így bűntudatot éreztek. Viszonyuk többször kitudódott; volt, hogy megszakították a kapcsolatot, de szerelmük soha nem múlt el. Készítsünk verset, szerelem-filozófiai parafrázist a „Semmiért egészen” című vers alapján.

IDŐUTAZÁS
1900. március 31-én született Miskolcon, a vasútállomáshoz közeli Újvilág utcában (a későbbi Vörösmarty utca 49-es számú házban), egy csak – a csatornázás akkori hiányából következő – obszcén csúfnevén „Körül szaros”-nak emlegetett városszéli kocsma szomszédságában. Mára a kicsiny házak eltűntek, a Vörösmarty utcai lakótelepen a költőről elnevezett utcácska (Szabó Lőrinc sétány) és egy róla elnevezett általános iskola emlékeztet a szülőház helyére. A költő édesapja mozdonyvezető volt, akit pihenésében zavart a környezet, ezért nemsokára továbbköltözött a család. Készítsünk novellát arról, milyen lehetett Miskolc 1900 márciusában, amikor Szabó Lőrinc született.

Letölthető dokumentum

Szabo_Lorinc_120_felhivas

A pályaműveket a vassn@spanyolnatha.hu címre várjuk 2020. július 10-ig.

A zsűri által legjobbnak ítélt alkotásokat a Spanyolnátha művészeti folyóirat közli, az alkotók meghívást kapnak a 6. SPN Műhelytáborba, műveiket a soron következő Önök kerték Kertfesztiválon is bemutatjuk, ahová szintén várjuk a díjazottakat. A legjobb alkotások készítői bemutatkozási lehetőséget kapnak a folyóirat Szabó Lőrinc Közelebb című rendezvényén, a miskolci Színészmúzeumban.

Emellett a pályázók értékes könyv- és ajándékjutalomban részesülnek, részt vehetnek az INTRO Tehetséggondozó és Művészetpedagógiai Program kreatív témanapjain, a Spanyolnátha Nemzetközi Mail Art Művésztelepen, Hernádkakon.

A kiemelkedő műveket beküldők lehetőséget kapnak a folyóirat gyakornoki programjában való részvételre. A pályázó jelölje meg, hogy a felhívás mely pontjára nyújtotta be pályaművét (több pályamű is benyújtható, több pontra is), és jelölje meg oktatási intézményét, életkorát, esetleges korábbi publikációit.