palyazatok.org

Pályázatok – Pályázatfigyelő – Pályázatírás

Túlélési tippek pályakezdőknek az első állásinterjúhoz

Az első állásinterjú mindig egy nagy lépés az életben, még nagyobb is, mint az első 20Bet login és bizony, néha elég para tud lenni. Hogyan mutasd meg, hogy te vagy az ideális jelölt, anélkül, hogy beparáznál vagy túl tolakodó lennél? Olvass tovább, mert most megmutatom, hogyan vágj neki a nagy kalandnak úgy, hogy magabiztosan és lazán vedd az akadályokat!

Hogyan készülj fel előre?

Kezdjük viszont az elején a dolgokat, hogy lásd, mire kell alapoznod a tudásod, amit persze mindenképpen meg kell majd mutatnod az állásinterjú során.

Ne késs, mert automatikusan buktad!

Első szabály: az időzítés szent! Érj oda időben, vagy inkább kicsit korábban, de semmiképp se rohanj be izzadtan az utolsó percben. Csekkold előre a helyet, nézd meg, hogyan tudsz odajutni, és számolj a forgalommal is. Egy pontosan érkező jelölt mindig jó benyomást kelt.

Nézz utána a cégnek!

Az nem elég, hogy tudod a cég nevét. Tudj meg többet róluk: mivel foglalkoznak, milyen projekteken dolgoznak, és milyen pozíciókra keresnek embert. Ha ezt felhasználod az interjún, azzal megmutatod, hogy tényleg érdekel a meló, és nem csak poénból jelentkeztél.

Mit vegyél fel?

Az első benyomás nagyon fontos, és az öltözeted rengeteget elárul rólad. Az arany középút a nyerő: se túl elegáns, se túl laza. Egy vasalt ing, egy egyszerű nadrág vagy szoknya, és egy tiszta cipő tökéletes választás. Ha nem vagy biztos, inkább legyél kicsit túlöltözött, mint alul.

Hogyan készülj fel a kérdésekre?

Arra is számítanod kell, hogy az interjú során több kérdést is fel fognak tenni. Vannak viszont olyan alapvető kérdések, amikre már az elején felkészülhetsz, hogy már tudd, mit kell válaszolni, mire az interjún felmerülnek.

Mesélj magadról, de csak lazán!

Valószínűleg meg fogják kérdezni, hogy mesélj magadról. Ne ess pánikba! Fókuszálj azokra a dolgokra, amik a munkához kapcsolódnak: például, hogy milyen projekteken dolgoztál az egyetemen, vagy milyen készségeket sajátítottál el. Nem kell túl sok részlet, csak a lényeg!

Ha nem tudsz valamit, ne parázz!

Senki nem várja el, hogy mindent tudj. Ha megkérdeznek valamit, amire nem tudsz válaszolni, mondj valami ilyesmit: „Ez egy új terület számomra, de szívesen tanulnék róla.” Az őszinteség és a tanulási hajlandóság mindig nagy plusz.

Kérdezz te is!

Az interjú végén szinte mindig megkérdezik, hogy van-e kérdésed. Itt ne hallgass! Készülj fel néhány kérdéssel, például:

  • Milyen a csapat, amiben dolgozni fogok?
  • Milyen fejlődési lehetőségek vannak?
  • Mik az első hónapok elvárásai?

Ezzel azt mutatod, hogy tényleg komolyan gondolod a dolgot.

Hogyan legyél lazán magabiztos?

Az alábbiakat pedig szintén érdemes figyelembe venned, főleg, ha az első interjúra készülsz jelenleg.

Ne görcsölj a válaszaidon!

Az interjú nem egy érettségi vizsga. Légy laza, mosolyogj, és próbálj meg természetesen válaszolni. Ha kicsit zavarban vagy, az is oké – az interjúztatók is emberek, és ezt megértik.

Mutasd meg a személyiségedet!

Ne félj kicsit megmutatni, ki vagy. Ha humoros vagy, engedj el egy könnyed poént (persze csak ízlésesen), és ha lelkesedsz valamiért, azt se rejtsd el. A cégek olyan embereket keresnek, akikkel szívesen dolgoznak együtt – nem csak a képességeid, hanem a személyiséged is számít.

Az interjú utáni lépések

Miután vége az interjúnak, köszönd meg a lehetőséget, és érdeklődj a visszajelzés időpontjáról. Ez nemcsak udvarias, de megmutatja, hogy komolyan veszed a dolgot. Ne ess kétségbe, ha nem hívnak vissza azonnal – néha időbe telik, amíg döntenek. Sőt mi több, pár nap múlva írhatsz is nekik, ezzel megmutatva, hogy valóban érdekel a munka.

Az első állásinterjú mindig egy kicsit izgalmas és ijesztő, de ha felkészülsz, lazán veszed a dolgokat, és megmutatod, hogy tényleg érdekel a meló, máris hatalmas lépést tettél előre. Ne feledd: minden interjú egy új tapasztalat, amitől csak jobb és magabiztosabb leszel! Hajrá, az első meló már csak egy lépésre van!