Február elsejétől pályázhatnak az Új Széchenyi Hitel Programok című konstrukcióra a közvetítők. Az Új Széchenyi Hitel Program (ÚSZH) keretében egy pályázatba került összevonásra a korábban mikrofinanszírozók, illetve külön a hitelintézetek részére kiírt GOP-2007-4.1 és a KMOP-2007-1.3.1 pályázatok. A pályázati kiírás egyes feltételei az Új Széchenyi Tervhez illeszkedve és a program eddigi működésének tapasztalatai alapján módosul.
A főbb módosítások a következők:
- 100%-os refinanszírozás biztosítása a szerződött közvetítők részére;
- a refinanszírozási kamatláb csökkent, évi 0,4%;
- a nyújtható maximális hitelösszeg ügyletenként a vállalkozás fejlesztési alapítványok esetében 10 millió forint, hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások esetében 50 millió forint lehet;
- az ügyleti kamat maximuma 9%;
- a veszteségmegosztás bevezetése a közvetítői hitelportfoliók maximuma 9%-ra;
- a 90%-os biztosítéki korlát eltörlése;
- hitelmoratórium eltörlése;
- új szerződésekre vonatkozó adatközlés határidejének meghosszabbítása.
A módosított GOP-2007-4.1/11 és KMOP-2007-1.3.1/11 pályázati felhívások mellékleteként az új feltételeket tartalmazó közvetítői szerződés mintákat is csatoltuk.
Kódszámok: GOP-2007-4.1./11 ; KMOP-2007-1.3.1./11
A Pályázat célja: A jelen Pályázat során Közvetítőként kiválasztásra kerülő vállalkozásfejlesztési alapítványok, pénzügyi vállalkozások, illetve hitelintézetek mint közvetítők számára a Társaság a GOP 4.1 Intézkedésben, illetve a KMOP 1.3.1 Konstrukcióban rendelkezésre álló keretekből kedvező kondíciójú hitelrefinanszírozást nyújt annak érdekében, hogy a kereskedelmi banki módszerekkel nem, vagy nem a kívánt mértékben finanszírozható, de hitelképes mikro- és kisvállalkozások kedvezményes fejlesztési célú finanszírozási lehetőségekhez juthassanak (a továbbiakban: „Támogatás„). Jelen Pályázat előzményét képezi a 2007. november 7. napján Új Magyarország Mikrohitel Programok, illetve 2010. április 19. napján Új Magyarország Kishitel Programok néven meghirdetett, többször módosított pályázati felhívások.
Rendelkezésre álló forrás: A Pályázat meghirdetésekor a Hitel Programok keretében a 2011-2015 évekre összesen rendelkezésre álló tervezett keretösszegek a következők: Hitel Program GOP 4.1: 48,595 milliárd Ft ; Hitel Program KMOP 1.3.1: 7 milliárd Ft.
Pályázók Köre, Alkalmassági Kritériumok
Jogi forma
Vállalkozásfejlesztési alapítványok: Jelen Pályázat során pályázatot nyújthatnak be a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 2.§ (1) bekezdés h) pontja alapján a Hpt. hatálya alól kivett megyei és fővárosi vállalkozásfejlesztési alapítványok.
Pénzügyi vállalkozások: Jelen Pályázat során pályázatot nyújthatnak be olyan a Hpt. 6.§ (1) bekezdés a) pontja szerinti pénzügyi vállalkozások, amelyek a Hpt. 3.§ (1) bekezdés b) pont szerinti pénzügyi szolgáltatási tevékenység (‘hitel és pénzkölcsön nyújtása’) végzésére érvényes engedéllyel rendelkeznek.
Hitelintézetek: Jelen Pályázat során pályázatot nyújthatnak be olyan a Hpt. 5.§ (1) bekezdés szerinti hitelintézetek, amelyek a Hpt. 3.§ (1) bekezdés b) pont szerinti pénzügyi szolgáltatási tevékenység (‘hitel és pénzkölcsön nyújtása’) végzésére érvényes engedéllyel rendelkeznek.
Székhely: A pályázónak magyarországi székhellyel vagy fiókteleppel kell rendelkeznie.
A Támogatásban részesíthető Kedvezményezettek: A Hitel Programok keretében a pályázatnyertes Közvetítők útján Támogatásra jogosultak a devizajogszabályok alapján belföldinek minősülő, a Magyar Köztársaság területén székhellyel, illetve az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és a Magyar Köztársaság területén fiókteleppel rendelkező mikro- és kisvállalkozások. A Közvetítők a Kedvezményezettekkel megkötendő hitelszerződések által juttatják el a Támogatást a Kedvezményezettek részére.
A Támogatható projektek
A Hitel Programok keretében a Közvetítő által kihelyezett hitelek a Kedvezményezettek által – a Közvetítői Szerződés-tervezetben részletezett feltételekkel – az alábbi célokra és projektekhez használhatók fel:
- (i) immateriális javak, gépek, berendezések, egyéb tárgyi-eszközök beszerzésének és egyéb beruházások finanszírozása;
- (ii) meglévő üzleti tulajdon vagy bérelt infrastruktúra bővítése és/vagy fejlesztése, és/vagy
- (iii) gazdasági tevékenység elindításához, tevékenységbővítéshez1, vagy beruházáshoz kapcsolódó finanszírozások, ideértve az e feltételeknek megfelelő forgóeszköz-beszerzések finanszírozását is.
A Hitel Programok keretében a Közvetítők által nyújtott hitelek kondíciói
A Kedvezményezettől a beruházási hitel folyósíthatóságához elvárt önerő (azaz a Program keretén kívül eső forrás biztosítása) a Projekt teljes megvalósítási költségének legalább 20%-a. Forgóeszköz hitel esetében nincs önerőre vonatkozó elvárás.
A Közvetítő által a Kedvezményezettnek kihelyezett hitel maximális összege
- Vállalkozásfejlesztési alapítványok tekintetében:
- forgóeszközhitel esetében 6 millió Ft,
- beruházási hitel esetében 10 millió Ft lehet.
- Hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások esetén 50 millió Ft lehet.
A Közvetítő által a Kedvezményezettnek kihelyezett hitel szerződéskötéstől számított maximális futamideje forgóeszközhitel esetén maximum 36 hónap, beruházási hitel esetén maximum 120 hónap. A Közvetítő által a Kedvezményezettnek kihelyezett hitel éves kamata legfeljebb 9% lehet. A Közvetítő megkötött hitelszerződésenként legfeljebb 50 ezer Ft összegű tranzakciós díjat számíthat fel a Kedvezményezettnek, amely a hitel folyósításával összefüggő valamennyi szolgáltatásának és költségének ellenértékét (pl.: hitelbírálati díj, folyósítási jutalék, szerződésmódosítási díj stb.) magában foglalja, ide nem értve az esetleges követelésbehajtási költségeket. A Közvetítő nem számíthat fel díjat az olyan hitelkérelmek tekintetében, amelyek alapján – bármilyen okból – hitelszerződés nem jön létre.
A hitelek biztosítékaként a Közvetítő a saját fedezetértékelési szabályai alapján meghatározott típusú és értékű biztosítékot kér a Kedvezményezettől.
A pályázatok benyújtásának módja és helye
A pályázati felhívás időtartama: Jelen pályázati felhívás közzétételét követően a Hitel Programok végrehajtásában részt venni szándékozó és az alkalmassági kritériumoknak megfelelő szervezetek folyamatosan nyújthatják be pályázatukat. A pályázat lezárására legkorábban 2012. december 31-én kerülhet sor. A Hitel Programok végrehajtása felfüggesztésre kerül, amennyiben a rendelkezésre álló keretösszegek ezen időpontot megelőzően kimerülnek. A pályázat eredményei, illetve a Hitel Programok végrehajtásának tapasztalatai alapján apályázati felhívás tartalma módosításra kerülhet. A pályázati dokumentáció magyar nyelven nyújtható be. A pályázati dokumentációt 2 nyomtatott példányban (1 eredeti, oldalanként szignált és cégszerűen aláírt, illetve 1 másolat), valamint további 1 példányban elektronikus adathordozón (CD lemezen), zárt csomagolásban, ajánlott küldeményként vagy gyorspostai szállítás igénybevételével a következő címre kell beküldeni:
MV-Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.
1065 Budapest, Nagymező utca 46-48.
Gazdaságfejlesztési Operatív Program
Kódszám: GOP-2007-4.1./11
és/vagy
Közép-Magyarországi Operatív Program
Kódszám: KMOP-2007-1.3.1./11
Letölthető dokumentumok
Új Széchenyi Hitel Programok KMOP-2007-1.3.1./11
- Pályázati felhívás KMOP-2007-1.3.1./11 (pdf, 365 kB) (Feltöltve: 2011-02-01)
- Közvetítői szerződés (doc, 2 418 kB) (Feltöltve: 2011-02-01)
- Segédletek
- Csatolt dokumentumok letöltése egyben
Új Széchenyi Hitel Programok GOP-2007-4.1./11
- Pályázati felhívás GOP-2007-4.1./11 (pdf, 365 kB) (Feltöltve: 2011-02-01)
- Közvetítői szerződés (doc, 2 414 kB) (Feltöltve: 2011-02-01)
- Segédletek
- Csatolt dokumentumok letöltése egyben
Forrás: http://ujszechenyiterv.gov.hu/
További cikkek a rovatban
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
Visegrad grants – a visegrádi országok területén működő szervezetek együttműködési projektjeinek támogatása pályázat
GINOP-8.3.5-18 – Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitel ( 0%-os kamat)
Kutatási, innovációs ötletek megvalósítása pályázat
Üzleti felelősség és fenntarthatósági díj
VP2-4.1.3.2-4.1.3.3.-5.1.1-21 – Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása
COVID-19 utáni turizmus élénkítése pályázat kis- és középvállalkozásoknak
GINOP-1.3.7-19 Fit For Export Projekt – exporttámogatási pályázat
Demokratizálódási folyamatok és regionális fejlesztés elősegítése pályázat
Együttműködés támogatása a V4-ek között pályázat
Szervezetek támogatása a visegrádi együttműködés céljainak érdekében
GINOP Plusz-1.1.2-21 – A kiemelkedő teljesítményű, valamint jelentős növekedési potenciállal rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása pályázat
GINOP Plusz 3.2.1-21 – A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül történő támogatása pályázat
GINOP Plusz – 1.2.2-22 – Magyar falu vállalkozás-újraindítási program
VP3-4.2.1.3-21 -Takarmány előállító üzemek fejlesztésének támogatása pályázat (Lejárt benyújtási határidő)
Magyar vállalkozások pályázati támogatása – Brexit pályázat
Munkásszállások kialakítása pályázat (felfüggesztve)
VP2-4.1.3.5-21 – Kertészeti üzemek megújításának támogatása pályázat
VP2-4.1.7-21 – Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása pályázat
Áprilisban várhatóak a VINOP pályázatok. Amit már GINOP Plusz -nak hívnak.
Nagyvállalati Beruházási Támogatási program
Mikro-, kis- és középvállalkozások egészségipari termékek gyártására irányuló fejlesztéseinek támogatása pályázat (tervezet)
Mikro-, kis- és középvállalkozások eszközbeszerzésének támogatása és telephelyfeltételeinek javítása Pest megye kedvezményezett besorolású Ceglédi, Nagykátai, Nagykőrösi és Szobi járásaiban
Versenyképesség-növelő támogatás közép- és nagyvállalkozások számára