Az Oktatásért Közalapítvány Tehetséggondozói Alkuratóriumának Tehetségsegítés és tehetséggondozás a gyermekvédelmi szakellátásban pályázat NTP-OKA-XVII. kódszámú „Tehetségsegítés és tehetséggondozás a gyermekvédelmi szakellátásban” című pályázatához.
A pályázat előzménye: Az 1120/2009. Kormányhatározat V.2. és V.6. pontjai, melyekben foglaltaknak megfelelően a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2009/2010 évi cselekvési programjának megvalósítása érdekében az Oktatásért Közalapítvány pályázatot ír ki a gyermekvédelmi szakellátás rendszerében nevelkedő 6-24 éves korú gyermekek, fiatalok tehetségsegítése, tehetséggondozásának elősegítésére, az ellátásban részesülők számára a tehetségsegítést koordináló, biztosító állami és civil fenntartású intézményekkel közös, kidolgozott programok kidolgozására és megvalósítására.
A kétéves kormányzati cselekvési program kiemelt fejlesztési területeiként jelöli meg:
- A tehetségsegítő hagyományok őrzését és gazdagítását,
- A tehetségsegítő programok integrált rendszerének létrehozását,
- Egyenlő hozzáférés biztosítását a tehetségsegítés területén,
- A tehetséges fiatalok társadalmi felelősségének növelését,
- A tehetségsegítő személyek és szervezetek munkájának megbecsülését,
- A tehetség fejlesztését és hasznosulását segítő környezet kialakítását.
Pályázat célja: Jelen pályázat hozzá kíván járulni a 2010/2011.tanévben (2011. augusztus31.-ig)az átmeneti- és tartós nevelt gyermekek számára, a gyermekvédelmi szakellátás intézményeiben (gyermekotthon, lakásotthon, különleges gyermekotthon, különleges lakásotthon, utógondozó otthon, gyermekvédelmi központ, nevelőszülői hálózat, területi gyermekvédelmi szakszolgálat, javítóintézetek) a tanév folyamán újonnan induló, illetve már működő tehetséggondozó műhelyek és nyári tehetséggondozó táborok sikeres megszervezéséhez és működtetéséhez, továbbá személyi és tárgyi feltételeinek megteremtéséhez
Pénzügyi segítséget nyújtani:
- a 2010/2011-es tanévben a gyermekvédelmi szakellátás intézményeiben egy tehetségsegítő szervezettel (tehetségponttal, amennyiben az adott intézményben regisztrált tehetségpont nem működik) való együttműködésben létrejövő vagy már meglévő tehetségműhely kialakításának, működtetésének személyi és tárgyi feltételeinek biztosításához, illetve a program folytatásaként nyári tehetséggondozó tábor szervezéséhez.
- Tehetséggondozási témában felkészült szakemberek (fejlesztő pedagógus, szociálpedagógus, pszichopedagógus, romológus, stb.) megbízásával hozzájárulni a tehetségazonosító és gondozó munka szakmai színvonalának továbbfejlesztéséhez.
- A tehetség műhely kereteiben megvalósítandó komplex fejlesztési program biztosítása a tehetség számára.
Támogatni:
- Tehetségműhelyek kialakítását.
- A gyermekvédelmi szakellátás intézményei és a tehetségsegítő szervezetek által, együttműködésben megvalósuló programokat, ahol a tehetségsegítő tevékenység az átmeneti és tartós nevelt gyermekeket/fiatalokat célozza meg.
- A 2010/2011 tanévben (ideértve a 2011. nyáron) megvalósítandó nyári tehetséggondozó szaktáborok megszervezését és megvalósítását.
A pályázat az integráció és az esélyek javításának érvényesítésével hivatott megvalósulni. Az integráció fogalma jelen pályázat vonatkozásában a társadalmi kirekesztettséggel fenyegetett gyerekek/fiatalok későbbi társadalmi integrációját segítő programját jelenti. Az esélyjavítás ebben az esetben azt jelenti, hogy a szocio-kulturális és egyéb hátrányok miatt elfedett tehetségterületek feltárásával és fejlesztésével új lehetőségeket nyitunk meg a célcsoport tagjai számára.
Rendelkezésre álló forrás
Jelen pályázat meghirdetésekor a tervezett pályázati keret összesen 35.000.000,- Ft NTP-OKA-XVII. pályázati témakör kiadásaira, mely magába foglalja a nyári tehetséggondozó tábor megvalósításának költségeit is.
A pályázók köre
Hazai jogi személyiséggel rendelkező II. pontban részletezett intézmények, gyermekvédelmi civil szervezetek.
A pályázónak tehetségsegítő szervezetekkel (tehetségpontokkal*) történő szakmai együttműködésben kell a pályázatot benyújtania.
Amennyiben a pályázó intézmény vagy szervezet maga is tehetségpont, úgy együttműködésre nincs szükség. ( lásd: www.tehetsegpont.hu )
A pályázat kritériumai
- A pályázatot kizárólag a II. pontban részletezett intézményekben nevelkedő gyermekek/fiatalok számára kidolgozott programmal lehet benyújtani.
- A pályázatot tehetségsegítő tevékenység programjára (ideértve a tábort is) és ehhez kapcsolódó kiadásokra lehet beadni.
- 2010/2011-es tanévre az összeállított tehetségsegítő tevékenységi köröknek/műhelyeknek legalább 30 órás programmal kell rendelkeznie.
- A 2010/2011 tanévben (ideértve 2011-ben nyáron) megvalósítandó legalább 5 napos tehetséggondozó tábor költségére is lehet pályázni, azonban a táborra önállóan nem, csak abban az esetben, ha a tábor az évközi műhelymunka szerves része, folytatása.
- A tehetségműhelybe bevonni kívánt gyermekek és fiatalok száma minimum 10 fő, maximum 15 fő lehet.
- Egy pályázat keretében egy tehetségműhely programjára (és a hozzá kapcsolódó egy táborra) lehet a pályázatot benyújtani.
- Egy pályázó (szervezet) legfeljebb két pályázatot nyújthat be. A közalapítvány fenntartja annak a jogát, hogy jelentős túlpályázás esetén egy szervezet egy pályázatát támogassa az esetben is, ha mindkettő kellően színvonalas.
Pályázat tartalmi követelményei
- A pályázó és (amennyiben a pályázó nem tehetségpont) az együttműködő tehetségsegítő szervezet rövid bemutatása, különös tekintettel eddigi tehetséggondozó munkájukra
- A tehetséggondozó műhely tehetségazonosító munkájának, a célzott tehetségígéretek körének, a beválogatás módszereinek, az egyéni fejlesztési tervek, módszertan bemutatása.
- A tehetséggondozó munkába bevonni kívánt gyermekek, 6-24 éves korú-, gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő átmeneti- és tartós neveltek összefogó jellemzése (életkoruk, milyen területen/területeken tartják tehetségígéretnek).
- Tehetségműhely 30 órás programjának és időkeret felosztásának, valamint a megvalósítás helyszínének, körülményeinek részletes bemutatása az alábbiakat is figyelembe véve:
A programok célja legyen a tehetséges gyerekek egész személyiségének komplex fejlesztése (tehát nem kizárólag az ismeretek növelése, vagy a versenyeztetés, a versenyekre való felkészítés), a képességek, a kreativitás, a motiváció, a szociális –együttműködési képességek fejlesztése.
- A tehetséges gyerek erős oldalának fejlesztése.
- A tehetséges gyerek gyenge oldalának fejlesztése (Csaknem minden tehetséges gyereknél van ilyen, s ez akadályozhatja az erős oldal kibontakozását, például alacsony önértékelés, biztonságérzet hiánya, stb.).
- Megfelelő „légkör” megteremtése (kiegyensúlyozott társas kapcsolatok pedagógusokkal, fejlesztő szakemberekkel és a társakkal).
- Tehetségműhely munkaterve (havi lebontású ütemterv). A pályázó és a tehetségsegítő szervezet (tehetségpont) együttműködésének leírása, mindkét fél által aláírtan.
- Amennyiben van, a tábor programjának, a tematikus tehetséggondozó foglalkozások tartalmának, a tábor helyszínének, körülményeinek bemutatása.
- A tehetséggondozást végző, abba bevonni kívánt szakemberek bemutatása.
- Az elvárható eredmények, azok mérésének leírása.
- A tehetségműhely munkájának, eredményeinek kommunikálása, annak publikálása.
- A fenntarthatóságra, a műhelyben résztvevők további követésére, segítésére vonatkozó tervek.
A támogatás területei, támogatandó tevékenységek köre:
- Személyi kiadások: (beválogató/azonosító munka segítése/végzése, foglalkozások vezetése, monitoring vizsgálatok, esetmegbeszélések, a foglalkozások tematikájának kidolgozása/összeállítása, műhelyvezetők, táborvezetők, táboroztató nevelők, programvezetők, szabadidő-szervezők honorálására).
- Szolgáltatások költsége (pl. tanulók, szakemberek utazása, táborba történő utaztatás, szakemberek/előadók díjazása, nyári táborok esetében a tehetséggondozó műhely programjához kapcsolódó szabadidős tevékenységek megvalósítása, múzeumbelépők, strandbelépők, bérleti díjak, stb.)
- A pályázó által igénybevett szolgáltatás (pl. egyéni tanácsadás, tanulók pszichológiai vizsgálata/mérése a program befejezését követően, terembérleti díjhoz hozzájárulás, stb.)
- Dologi kiadások, amelyek a foglalkozások megtartását, a tábori program megvalósítását garantálják:
- A foglalkozásokhoz, szabadidős tevékenységekhez szükséges anyagok vásárlása
- A foglalkozások, szabadidős tevékenységekhez megtartásához szükséges kis értékű tárgyi eszközök beszerzése, melyek értéke egyenként nem haladhatja meg ÁFA-val együtt a 100 ezer forintot.
- Fejlesztő játékok, eszközök vásárlása.
- A tervezett program megvalósításához szükséges anyagköltségek.
- Tábor esetén étkezés és szállásköltségekhez való hozzájárulás.
Személyi kiadásoknál figyelembe kell venni a 292/2009 (XII.19)-es Kormány rendelet 97.§ (6) bekezdését: „A költségvetési szerv állományába tartozó személy részére megbízási díj vagy más szerződés alapján díjazás munkakörébe tartozó, munkaköri leírása szerint számára előírható feladatra nem fizethető. (…)” Eszerint amennyiben a pályázó szerv költségvetési szerv, a nála alkalmazásban álló személy részére ezt figyelembe véve lehet megbízási díjat tervezni.
A Pályázat kiírója támogatja továbbá az olyan kiadásokat is, amelyek hitelt érdemlően szorosan a pályázati programhoz kapcsolódnak.
Azok a műhelyek, amelyek az NTP-OKA II., III., II-1, XI-1 pályázatokban kaptak támogatást, ugyanazzal a projekttel (tanulók körével) nem pályázhatnak.
Pénzügyi feltételek
Támogatandó modul |
Pályázható minimum |
Pályázható maximum |
Tehetségsegítő programok (nyári tábor nélkül)
|
30 órás programmal 300.000.-Ft |
30 órás programmal 400.000.- Ft Amennyiben a pályázó maga is tehetségpont 500. 000.-Ft
|
Legalább 5 napos Tehetségtábor plusz költségére
|
300.000 Ft
|
500.000 Ft Amennyiben a pályázó maga is tehetségpont 600.000.-Ft
|
- A támogatás vissza nem térítendő pénzbeli támogatás, amelyet előfinanszírozással, tételes utólagos elszámolás mellett nyújt a közalapítvány.
- A támogatás összege a pályázat elszámolható összes költségének 100%-a, önrész nem szükséges.
- A pályázatban csak a támogatási időszakot terhelő költségekre vonatkozó számlák számolhatók el!
- A támogatás bruttó összeg, az ÁFA-t tartalmazza.
Pályázat formai követelményei
- Hiánytalanul kitöltött, vezető, képviselő által aláírt, lepecsételt pályázati adatlap (megadott formátum).
- A költségvetési táblázat hiánytalan, részletes kitöltése értelmezhető szöveges magyarázattal (megadott formátum).
- Pályázati Program a VI. pontban leírtak szerint az alábbi címekkel:
-
- Pályázó szervezet tehetséggondozó munkájának bemutatása
- A tehetséggondozó műhely tehetségazonosító munkája, módszertana
- A tehetséggondozó munkába bevonni kívánt tanulók összefogó jellemzése
- A tehetséggondozó műhely 30 órás programja
- A tehetséggondozó nyári tábor programja, a tábor helyszínének, körülményeinek bemutatása (amennyiben pályáznak rá)
- A tehetséggondozást végző szakemberek bemutatása
- A várható eredmények, azok mérésének leírása
- A tehetségműhely munkájának, eredményeinek kommunikálására, annak publikálására készített terv.
- A fenntarthatóságra, a műhelyben résztvevők további követésére, segítésére vonatkozó tervek
- A tehetségműhely munkaterve
- A pályázó és a tehetségsegítő szervezet (tehetségpont) együttműködésének leírása, mindkét fél által aláírtan
- A tehetséggondozást végző szakemberek önéletrajza
- A pályázó szervezet alapító okiratának fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- A pályázó szervezet aláírási címpéldányának fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- Nem költségvetési szerv esetén a pályázó szervezet bírósági bejegyzésének fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- Amennyiben van) az együttműködő szervezet alapító okiratának fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- (Amennyiben van) az együttműködő szervezet aláírási címpéldányának fénymásolata, a vezetők aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- Pályázati díj befizetését igazoló átutalási bizonylat másolata.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2010. november 8.
(postai bélyegző végső dátuma)
A pályázatok bírálatának tervezett határideje: 2010. december 10.
A pályázatok megvalósításának ideje: 2011. január 1. – 2011. augusztus 31.
A pályázatok elbírálásának szempontjai:
- A pályázati program a tartalmi követelményeknek mennyiben felel meg, annak szakszerűsége, kidolgozottsága.
- A tehetséggondozással megcélzott gyermekvédelmi ellátásban részesülő gyermekek/fiatalok rászorultsága.
- Költségvetés mennyiben reális, érthető, alátámasztott.
- A program megvalósításában, sikerében közreműködő szakemberek szakmai felkészültsége.
- A pályázati program kellően a pályázat célját szolgálja.
Előnyt élveznek:
Azok a programok, amelyek során az érintett gyermekek/fiatalok tehetséggondozó tevékenységének eredményei a többségi társadalom tagjai számára is bemutatásra, demonstrálása kerülnek (kiállítás, koncert, sajtó stb.).
Pályázat érvénytelen, elutasítható, illetve formai hibásnak minősül:
- Nem felel meg a pályázati kiírásnak.
- A pályázat során hamis adatot közölnek.
- Határidő után kerül benyújtásra.
- Az adatlap kitöltése hiányos.
- Mellékletek hiányoznak.
- A pályázónak lejárt határidejű köztartozása van.
- A pályázó már lejárt határidejű korábbi pályázati elszámolási kötelezettségét nem teljesítette.
Pályázati díj
A pályázónak pályázati díjat kell fizetnie az Oktatásért Közalapítvány Magyar Államkincstárnál vezetett számlaszámra történő befizetéssel, száma: 10032000-00288602-00000024. A pályázati díj 8000 Ft.
Kérjük, az átutalás megjegyzés rovatában tüntessék fel a pályázat kódszámát (NTP-OKA-XVII.).
A pályázati díj teljesítését igazoló bankszámlakivonat másolatát csatolni kell a pályázati adatlaphoz. A pályázati díj befizetéséről a közalapítvány utólag számlát küld az adatlapon megadott névre, címre.
Pályázat benyújtásának módja, helye:
A pályázatot kizárólag postai úton, magyar nyelven, 1 eredeti és 2 másolati példányban, példányonként összefűzve kell egy borítékban benyújtani az alábbi címre:
Oktatásért Közalapítvány
Budapest
Rumbach Sebestyén utca 19-21.
1075
Személyes benyújtásra nincs lehetőség!
Kérjük, a borítékon tüntessék fel: NTP-OKA-XVII „Tehetségsegítés és tehetséggondozás a gyermekvédelmi szakellátásban”
1. sz. melléklet
2. sz. melléklet
A jó pályázat kritériumai
- A pályázati kiírásnak megfelelő céllal készült;
- Jó, érdekes alapötletre épül;
- Kellően átgondolt, szakmai alapvetése hibátlan;
- Az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazását tükrözi;
- Megfelelően kidolgozott, érthető, logikusan felépített;
- Figyelembe veszi a kiválasztott tehetségígéretek ismérveit, korát, érdeklődési körét;
- Komplex módon fejleszti a kiválasztott tehetségígéretek személyiségét;
- A várható eredmények és a program célkitűzései összhangban vannak;
- A költségvetés a program céljainak megvalósítását tükrözi.
Letölthető dokumentumok
NTP-OKA_XVII_palyazati_kiiras.doc
NTP-OKA_XVII_palyazati_adatlap.doc
NTP-OKA-XVII_koltsegvetes.xls
Forrás: http://www.oktatasert.hu
További cikkek a rovatban
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
ART-RAVALÓ pályázat művészeti projektben való részvételre
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Műhelyiskola modellprogram pályázat – RRF-MMSZA-1.0.0.2-23
Kamasztanoda modellprogram – RRF-MMSZA-1.0.0.4-23
Településfásítási Program IV. ütem
Visegrad grants – a visegrádi országok területén működő szervezetek együttműködési projektjeinek támogatása pályázat
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Mintaiskola modellprogram pályázat
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Richter Anna díj
MRG “MARIO” program pályázat kisebbségi érdekvédelem fókuszú civil szervezetek számára
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Rászoruló kiskorú gyermekek (illetve az őket ellátó és segítő intézmények) sporttámogatása
Nemek közötti egyenlőségi index az EU tagállamaiban: Politikai kontextus és statisztikai elemzés pályázat
Személygépkocsi beszerzés támogatása kerekesszékkel közlekedő személyek részére
Közös gyerek és nyugdíjas napközi létrehozása pályázat
Csoóri Sándor program – Pályázat a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására
Pályázat óvodai komposztálók és magaságyások létesítésére, a komposztálás kultúrájának erősítésére