Besence Község Önkormányzata 41 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert falufejlesztésre és foglalkoztatási programjának megvalósítására az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) pályázatán. A fejlesztési program megvalósítása 2007. novemberében indult, mára megszülettek az első komoly részeredemények, a program 2010 júniusában zárul majd.
A projekt háttere és célja
A projekt célterületét magában foglaló Sellyei kistérség jelenleg egyike az ország kilenc leghátrányosabb helyzetű kistérségének. Az infrastrukturális hiányokon túlmenően iparral, komolyabb gazdasági bázissal nem rendelkezik, intézményrendszere gyenge, s az adott földrajzi elhelyezkedés rossz mezőgazdasági adottságokkal, fejletlen gazdálkodási és művelési kultúrával párosul. A társadalmi-gazdasági szempontból stagnáló térséget az átlagosnál rosszabb munkanélküliségi és jövedelmi helyzet, a külföldi tőke és a vállalkozói aktivitás kis aránya jellemzi.
Az új álláshelyek hiánya egyben az innováció hiányát is jelentik, nem honosodnak meg új technológiák, konzerválódnak az elmaradott termelési struktúrák. Hosszú távon a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy elvándorol az értelmiség, amely a fejlődés motorja lehetne.
2004-ben a KSH által a magyarországi településekről készített összeállításban a munkanélküliségtől leginkább sújtott települések listáját Besence vezette (46,43,%) a második helyen állt az ugyancsak a sellyei kistérségben levő Luzsok ( 45,63%), de az első 10 helyezett között további ormánsági falvak szerepeltek még: Piskó (42,40%), Ózdfalu (41,59%) és Gilvánfa (41,49 %). Besencén ma is 36% fölötti a munkanélküliek aránya.
Ezért is szükség van a helyi fejlesztési programok kialakítására és elsősorban fenntartható foglalkoztatottságot biztosító projektekre. A kistelepüléseken élők helyzetét, közérzetét javító programok kidolgozása és megvalósítása akkor lesz hosszú távon is eredményes, ha az épít a helyi erőforrásokra és támogatja a helyi közösségek kezdeményezőképességét és innovatív képességének a kialakítását, fejlesztését.
A projekt konkrét célja:
A projekt által érintett mikrotérségen élők közül 60 munkanélküli részvételével képzési programok lebonyolítása, azzal a céllal, hogy minimálisan a képzésen részt vevők több mint a fele el tudjon helyezkedni a munkaerőpiacon. További foglalkoztatási cél a projekt beruházási és vállalkozásfejlesztési programjának eredményeként, helyben, legalább 12 munkahely teremtése.
A projekt tartalma
Besence község fejlesztési stratégiájának kialakításánál elsősorban a saját erőforrásaira kíván támaszkodni, így feladatul tűzte ki az alábbiakat:
– a helyi fejlesztési programokat generáló, elsősorban helyi lakosokból álló team kialakítása, felkészítése,
– képzési programok, amelyek a helyben élők munkaerőpiaci esélyeit javítják,
– beruházások (pl. inkubátorház és a helyi infrastruktúra fejlesztése) amelyek a vállalkozások létrejöttét segítik és az itt élők foglalkoztatásához járulnak hozzá,
– közösségfejlesztési, közösségszervezési programok, amelyek a helyiek együttműködését, a közös célok kijelölését és azok együttes megvalósítását segítik elő,
– partnerség építés, amely a településen belüli együttműködések kialakítása mellett jelenti településen kívüli szereplőkkel (önkormányzatok, kistérségi társulás, megyei és regionális fejlesztési intézmények, civil szervezetek,) történő partneri együttműködések kialakítását is.
A képzési program és a tervezett beruházások:
A tematikus – szakmai ismereteket nyújtó – képzések (pl. építőipari képzés) mellett készség-és képességfejlesztő kurzusok is lebonyolításra kerülnek, ezek célja az egyéni hatékonyság növelése. A képzések szervezésénél fontos szempont, hogy a képzési programok helyben kerüljenek lebonyolításra, (biztosítva ezzel is a helyi kontrollt és csökkentve a lemorzsolódás veszélyét) az oktatást részben helyi (sellyei és Sellye környéki) oktatók végezzék.
A tervek szerint elkészül az önkormányzati tulajdonban lévő, ma még lepusztult állapotú, használaton kívüli ingatlanok felújítása, és bennük vállalkozások letelepítésére alkalmas inkubátorház kerül kialakításra, ez adna helyet a projekt keretében foglalkoztatásra és a képzések gyakorlati lebonyolítására.
További cikkek a rovatban
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
Munkaerőhiány csökkentését célzó pályázat a szállítmányozás és a személyszállítás területén
Nyári diákmunka munkaerő piaci program – bértámogatás pályázat
Kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének támogatása
KTÜ-KP-1-2021/1 – Kistelepülési üzletek támogatása pályázat eredmények
VP6-6.4.1–21 – Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja – Vidéki turizmus fejlesztése pályázat
GINOP Plusz-3.2.1-21 – A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésén keresztül pályázat
Versenyképességnövelő program közép- és nagyvállalatoknak
Munkahelymegőrző támogatás – átmeneti nehézséggel küzdő vállalkozások foglalkoztatási kapacitásának megőrzése érdekében
Ágazati bértámogatási pályázat
Vállalkozások munkaerő támogatás – állami foglalkoztatási szervnél regisztrált programrésztvevő, 25 év alatti álláskeresőt vagy alacsony iskolai végzettségű álláskeresőt foglalkoztató vállalkozások számára
Európai Ifjúsági Foglalkoztatási program pályázatok
Nyakunkon a második hullám, de már nem lehet pályázni a bértámogatási programokra!
Munkahelyteremtő bértámogatási program – 6+3 havi 100% támogatás
JÖN!!! A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című pályázat
Gazdaságvédelmi Akcióterv – Csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatása pályázat
Pályázat megváltozott munkaképességű munkavállalók 2020. április 1. – december 31. közötti időszak vonatkozásában rehabilitációs célú tartós, vagy tranzit foglalkoztatásának támogatására
Magyar Falu Program pályázat – Közösségi tér ki/átalakítás és foglalkoztatás
Munkahelyteremtési pályázat kis- és középvállalkozások számára (konvergencia régiók)
Pályázat Budapesti és Pest megyei vállalkozóvá válás elősegítésére és induló vállalkozások fejlesztésére
Pályázat megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő programok támogatására
Pályázat vállalkozóvá válást elősegítő támogatás elnyerésére (Budapest)
Pályázat munkáltatóknak nyári diákmunka programban való részvételre
Önfoglalkoztatási pályázat (Jász-Nagykun-Szolnok Megye)