A Közép-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság egy 600 millió forintos uniós projekt keretében rendezni kívánja a Szekszárd-Bátai főcsatornát, amelynek a medre a jelenlegi állapotában nem alkalmas arra, hogy megfelelő módon elvezesse a Sárközben keletkező belvizeket. A Dél-dunántúli Operatív Program támogatásával megvalósuló fejlesztés több mint ötvenezer ember belvízi biztonságát fogja növelni, csökkenti a bel- és külterületi földek belvízi veszélyeztetettségét, és elősegíti a környező települések belterületi vízrendezési fejlesztéseit is.
A Szekszárd-Bátai főcsatorna a több mint 400 négyzetkilométernyi területű Sárköz belvizeit vezeti le. A főcsatorna utolsó rendezése az 1980-as években volt, az azóta eltelt időszakban a meder adottságai miatti lassú vízmozgás és a mezőgazdaságban használt műtrágya bemosódása miatt kialakult tápanyagterhelés hatására a csatornában erősen elburjánzott a növényzet, ami akadályozza a víz lefolyását. A meder partja is sok helyen beszakadt, a mostani állapotban a főcsatorna nem alkalmas arra, hogy a térségben keletkező vizeket károkozás nélkül elvezesse.
A fejlesztés a csatorna teljes, mintegy 39 km-es hosszát érinti. A vízlevezetési képesség javítása érdekében mederkotrást végeznek, és egy ún. kisvízi medret is kialakítanak. A torkolatnál található Bátai zsilip is átalakításra szorul, lesüllyesztik a küszöbszintjét.
A főcsatorna a térség főbefogadója, így annak rendezése a környező települések belterületi vízrendezésének szempontjából is elengedhetetlen. A közvetlenül érintett települések: Báta, Bátaszék, Pörböly, Sárpilis, Decs és Őcsény, a fejlesztés közvetve Szekszárdot is érinti.
A főcsatorna mielőbbi rendezése azért is fontos, mert így lehetőség lesz arra, hogy a kiváló termőhelyi adottságokkal rendelkező térségben a mezőgazdasági területekről szabályozott módon – a vízvisszatartás szempontjait is figyelembe véve – levezethetők legyenek a kárt okozó vizek.
A projekt tervezett összköltsége közel 600 millió forint. Jelenleg folyik az előkészítés, a pályázatot második fordulóra május végén nyújtja be a vízügyi igazgatóság. A beruházás költségeit – pozitív elbírálás esetén – teljes egészében a Dél-dunántúli Operatív Program finanszírozza, az összeg 85%-át az EU, 15%-át pedig a hazai költségvetés biztosítja majd. A kivitelezési munkák még az idén megkezdődhetnek, a beruházás várhatóan jövő őszre készül el.
(KVVM)
További cikkek a rovatban
Lakótelepi zöldfelület-gondozási pályázat a Fővárosban
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Alkotói támogatás tudományos ismeretterjesztés és környezetkultúra területen, igényes művek szerzői számára
Pályázat ismeretterjesztő és környezetkultúra rendezvények megvalósítására
Lakossági azbesztmentesítés pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
A Föld bajnokai pályázat
Ösztöndíj művészek, civil társadalmi szereplők, tudósok, újságírók, valamint emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták számára
Start ösztöndíj pályázat
Pályázat klímaügyi információterjesztés és intézkedések fejlesztésére
Védett: Európai Bauhaus-díj nem csak építészeknek
Környezetvédelemmel foglalkozó diplomások számára hirdetett ösztöndíj Németországban
Pályázat elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok, e-cargo biciklik beszerzésére
Pályázat új óvoda- és iskolakertek létrehozására és felkészítésük pedagógiai célú hasznosításra
KTÜ-KP-1-2021/1 – Kistelepülési üzletek támogatása pályázat eredmények
Sensing the City – pályázat köztéri művészeti intervenciók megvalósítására
Pályázat a fenntartható fejlődéshez hozzájáruló terméket vagy szolgáltatást előállító hazai vállalkozások piacra jutását előmozdító tevékenységek finanszírozására
Közterületi Installációs pályázat
Vodafone Digitális Díj 2021
Pályázat társasházak, lakásszövetkezeti lakóépületek belső udvarainak zöldfelület fejlesztésére
Hasznosítsuk újra, használjuk többször! fotópályázat
Hármashatár-hegyi ötletpályázat