„Hálózat a közösségért” program. Partner a gondoskodásban. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az EDF DÉMÁSZ Zrt-vel megkötött szerződése alapján pályázatot hirdet az áramszolgáltató szolgáltatási területén (Bács–Kiskun, Békés, Csongrád megyékben, valamint Pest megye egyes részein) lakó, szociálisan hátrányos helyzetű személyek/családok számára, az áramszolgáltató felé történő adósságuk törlesztésének, valamint a fogyasztói státuszuk visszanyerésének érdekében.
Háttér: A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2009 nyarán felajánlotta együttműködését az EDF DÉMÁSZ Zrt. számára a 2008. évi egyetemes szolgáltatási árrésből keletkezett többletéből – a Magyar Energia Hivatal által hozott határozat alapján – a fogyasztóknak visszajuttatandó összeg felhasználására. A program sikerességét látva, az EDF DÉMÁSZ Zrt. felkereste a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, hogy egy hasonló programot dolgozzon ki a nehézsorsú családok megsegítésére.
A szegénység és az azzal járó kiszolgáltatottság, az egyének/családok élethelyzetében bekövetkező változások, valamint a helyi közösségek, mikro-társadalmak felbomlása együttesen vezethet az adósságcsapda kialakulásához. Az érintettek az utóbbi problémákat – élethelyzetük, személyes és környezeti adottságaik függvényében – gyakran titkolják környezetük előtt is, annak ellenére, hogy önerőből egyre kevésbé képesek kilábalni szorult helyzetükből. Így a szociális intézmények sem képesek a klienseik megélhetését és lakhatását is veszélyeztető problémáikat együttesen kezelni.
Az MMSz Dél-Alföldi Régióban – ami jelentős átfedést mutat az EDF DÉMÁSZ szolgáltatási területével – a díjhátralékos fogyasztók többféle állami, civil és piaci megoldással is találkozhatnak, az adósságrendező szolgáltatás a régióban több helyen is megjelent.
Ugyanakkor ezek a szolgáltatások nem mindenki számára érhetőek el, illetve a hozzáférés számos kizáró feltételhez kötött, így szükség van olyan megoldásra is, amely az egyén, a család ill. a háztartás helyzetéhez igazodóan kínál lehetőségeket az adósságok valódi rendezésére.
A tervezett EDF DÉMÁSZ – MMSZ Hátralékkezelő modellprogram keretében széles körben alkalmazható, a szegénységben élő egyének élethelyzetének javítását célzó módszertan/modell jöhet létre, amelynek segítségével képessé válhatnak meglévő elektromos energia – és egyéb – adósságaik rendezésére az érintettek.
A program célja: Az elsődleges cél a díjhátralékkal rendelkező családok felhalmozott áramtartozásának rendezésének elősegítése széles körű együttműködések erejét felhasználva. A bevont szereplők (szolgáltató, civil szervezet, család) összehangolt cselekvésének célja továbbá a kikapcsolt fogyasztók visszacsatolása a villamos-energiafogyasztásba, valamint hogy a támogatott fogyasztókat segítse abban, hogy elkerüljék a hátralék újraképződését. Ezáltal saját otthonukban a társadalmilag elvárható életszínvonal érdekében biztosítva legyen az áramszolgáltatás.
További célkitűzésünk az, hogy az intézkedéseink alapján
- egy új kezdethez való lehetőséget teremtsünk az eladósodott fogyasztók és családjaik számára,
- felhívjuk a politikaformálók figyelmét az elszegényedés és eladósodás problémáira,
- a fogyasztók és a szolgáltatók védelmében a Magyar Energia Hivatalt, valamint az áramszolgáltatókat ösztönözzük a feltöltő kártya rendszerű villanyórák szélesebb körű elterjesztésére.
Ki és milyen módon pályázhat?
Ki pályázhat?
Olyan magyar állampolgárságú lakossági fogyasztó, aki:
- a pályázat kiírása napján a szolgáltatásból már kikapcsolt fogyasztók,
- a kikapcsolási értesítést kapott fogyasztók, a pályázat kiírásakor a fogyasztónak a pályázat kiírását követő időpontra szóló érvényes kikapcsolási értesítője van
- előre fizetős mérővel rendelkező és korábbi időszakból hátra maradt hátralékos fogyasztók,
- rendszeresen fizető, de igazoltan súlyos szociális helyzetű védendő fogyasztók
Mind a négy pályázói kategóriában alapfeltételek az alábbiak:
- a pályázó személy az EDF DÉMÁSZ Zrt. szolgáltatási területén fogyasztási hellyel rendelkezik, vagy tartozás miatti kikapcsolás és szerződésfelmondás előtt rendelkezett,
- a pályázó személy az áramszámlán szereplő fogyasztó
- a villamos energia fogyasztási hely a pályázó fogyasztó és családja állandó lakhelyét képezi (nem nyaraló, munkatelep, gazdasági létesítmény, stb).
Önrész vállalás: a saját befizetés összege az igényelt támogatással azonos, vagy nagyobb összegű lehet. Amennyiben a támogatásban részesülő fogyasztó a vállalt befizetést nem teljesíti a megadott határidőre, abban az esetben támogatása nem kerül kifizetésre, illetve az visszavonható, ebben az esetben az MMSZ értesíti a fogyasztót arról, hogy mi ennek a jogkövetkezménye. A nyertes pályázóknak lehetőségük van arra, hogy az álltaluk vállat önrészt nem egy összegben, hanem részletekben (maximum háromszori befizetés lehetséges) jutassák el az MMSZ számlájára. Ezt a pályázati űrlapon kell feltüntetni.
Minimális önrész kiszámítása:
1. kategória:
- 1 éven túli kikapcsolás: áramdíjtartozás összegének az 50%-a (az „újbekötés” díját a pályázó a partnerszerelőnek téríti meg)
- 1 éven belüli kikapcsolás: áramdíjtartozás 50%-a
2 – 3 kategória: áramdíjtartozás összegének az 50%-a
4. kategóriában nyertes pályázók 6 hónapon keresztül kapnak segítséget, így ezen nyertes jelentkezők, nem az MMSZ-hez fizetik önrészüket, hanem a támogatás mértékével csökkentet számlát kapnak, amelyet a már megszokott módon fizetnek.
Letölthető dokumentumok
EDF DÉMÁSZ Partnerszerelők (PDF
Hogyan kapható támogatás? Pályázni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat honlapján elérhető pályázati űrlap elektronikus kitöltésével és benyújtásával lehet. A pályázat során kötelező a szociális alapszolgáltatást/alapszolgáltatásokat nyújtó szervezet vagy önkormányzat együttműködése.
A pályázatok elbírálása folyamatosan történik, tehát a beérkezett pályázatot azonnal elbíráljuk, majd a nyerteseket postán értesítjük. A pályázat elnyerése esetén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület, mint támogató a pályázóval „Támogatási szerződést” köt a megítélt összeg értékében, mely a felhalmozott adósságtörlesztésére használható fel, és amelyet a támogató fizet ki az EDF DÉMÁSZ Zrt. számára.
A pályázat kitöltéséhez szükséges dokumentumok a következőek:
- aktuális villanyszámla (amennyiben nem kikapcsolt fogyasztó)
- fizetési felszólítás (amennyiben már megérkezett)
- kikapcsolási értesítő (amennyiben már megérkezett)
Főbb értékelési szempontok: A pályázatok értékelése a pályázó (és családtagjai) rászorultságának, védendő fogyasztói státuszának, jövedelmi körülményeinek figyelembe vételével történik.
A pályázat benyújtásának módja és beadási határideje: A pályázat a halozat.maltai.hu internetes oldalon érhető el. A pályázati űrlap elektronikus kitöltése után a program létrehoz egy adatlapot a pályázó adataival, amit nyomtatás után aláírva tértivevénnyel, ajánlva postai úton, a következő címre kell elküldeni:
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület
Hálózat a közösségért
Budapest 1537, Pf. 450
Felhívjuk a figyelmüket, hogy az adatlap postai úton történő elküldése a pályázat érvényességnek feltétele.
A pályázat beadásának határideje: a pályázati felület 2012. február 15-től érhető el 2012. június 30-ig. Mivel a pályázatok elbírálása folyamatosan történik, így a pályázati felületet – a támogatási alap kimerülése miatt – 2012. június 30. előtt is lezárhatjuk.
A pályázatban hiánypótlásra nincs lehetőség, a közölt adatok valódiságát a pályázat kiírója hivatalos igazolások bekérése útján ellenőrizheti. Amennyiben az ellenőrzés során kiderül, hogy a közölt adatok a valóságnak nem felelnek meg, akkor a támogatási szerződés megszűnik és támogató jogosult a már megtérített támogatást visszakövetelni, valamint büntető feljelentést tenni
Amennyiben a pályázattal kapcsolatban kérdése van, kérjük, hogy írjon az alábbi címre: halozat@maltai.hu
A közreműködő szervezetek és intézmények pontos felkészítési időpontjai és helyszínei:
- Kecskemét, 2012. február. 6.: 11:00 MMSZ Komplex Hajléktalan Ellátó Központ (Kecskemét 6000 Matkói út 20.)
- Békéscsaba, 2012. február. 9.: 10:00 Római Katolikus Plébánia (Békéscsaba 5600 Bartoss udvar .)
- Szeged, 2012. február. 14.: 10 óra MMSZ Gondviselés Háza (Szeged 6727 Csanádi u. 9.)
Kérjük, megjelenési szándékát mindenképpen jelezzék számunkra.
A jelentkezéshez regisztráció szükséges a halozat@maltai.hu e-mailcímen. Kérjük, az alábbi adatokat küldje el: a résztvevő neve, telefonszáma, e-mailcíme és a képviselt intézmény neve.
Érdeklődését, megjelenését és a program lebonyolításában való segítségét előre is köszönjük szépen.
Forrás: http://halozat.maltai.hu/
További cikkek a rovatban
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához pályázat (ERFA) – KEHOP Plusz-4.1.7-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KA) – Budapest
Sérülékeny személyek számára komplex támogató szolgáltatások pályázat – MMIA Plusz-2.2.3-24
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pályázat rászoruló gyermekek részére az Apróka Fejlesztőházban történő egy hetes kezelésre
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros