A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága pályázatot hirdet az alábbiak szerint. A pályázat célja az, hogy kiépüljön és megerősödjön a külhoni magyar közösségeknek egy olyan intézményrendszere, amely az egyének és közösségek integrációja révén hozzájárul a magyar önazonosság és a magyar nemzet összetartozásának erősítéséhez. Jelen program annak érdekében jött létre, hogy a diaszpóra magyarságának magyar nyelvtudását fejlessze, a magyar közösségekben való tevékenységet és a Magyarországgal való kapcsolattartást ösztönözze, azaz a magyar identitást megerősítse. Ennek érdekében olyan, a nemzet iránt elkötelezett, közösségszervező tevékenységekben jártas fiatalok pályázatait várják, akik segítenek e cél elérésében.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága által létrehozott Kőrösi Csoma Sándor Ösztöndíj Program célja a diaszpóra és az anyaország magyarsága közti kapcsolatok erősítése. A program keretében azt szeretnénk elérni, hogy magyarországi fiatalok látogassanak el a diaszpóra közösségeihez, segítsék értékőrző munkájukat és tájékoztatási, közösségépítő tevékenységükkel erősítsék a Magyarországhoz való kötődésüket.
Értelmező rendelkezések:
- pályázati szakasz: a program azon időszaka, amelyben a pályázóknak lehetőségük van pályázataik benyújtására, továbbá amelynek során a benyújtott pályázatok alapján a pályázók meghallgatása történik, és sor kerül a nyertes pályázók személyének kiválasztására;
- magyarországi programszakasz: a program azon időszaka, amikor a nyertes pályázó (ösztöndíjas) Magyarországon teljesíti a szerződésből fakadó kötelezettségeit;
- oktatási szakasz: a magyarországi programszakasz azon – a külföldi programszakaszt megelőző – időszaka, amikor a nyertes pályázó (ösztöndíjas) a külföldi programszakasz előtt előzetesen meghatározott tematika szerinti felkészítő oktatáson vesz részt; a felkészítő célja a diaszpórával kapcsolatos ismeretanyag elsajátítása;
- külföldi programszakasz: a program azon időszaka, amelyben a nyertes pályázó (ösztöndíjas) a célországban, a fogadó szervezettel és a mentorral együttműködve végzi a program célja szerinti tevékenységét;
- záró hét szakasza: a magyarországi programszakasz azon – a külföldi programszakaszt követő – időszaka melyben a nyertes pályázó (ösztöndíjas) a külföldi programszakasz alatt végzett tevékenységéről előadás formájában beszámol (időtartama az előzetes tervek szerint egy hét);
- mentor: az a természetes személy, aki a külföldi programszakasz időtartama alatt a nyertes pályázó (ösztöndíjas) munkáját koordinálja, segíti, felügyeli.
A pályázat tárgya
A program a diaszpóra magyarsága magyar identitásának erősítése érdekében végzett ismeretátadási, oktatási, szervezési tevékenységre nyújt ösztöndíjat 100 fő részére, 2014. február hónap és 2014. december 31. napja között. A program naptári nap szerinti kezdete nyertes pályázónként – figyelembe véve a célországok földrajzi fekvését, illetve a szervezetek javaslatait – eltérő lehet, ezért a program kezdetének pontos, naptári nap szerinti meghatározására nincs lehetőség. A pályázati szakasz lezártát – azaz a nyertes pályázók kiválasztását – követően kerül pontosan, naptári nap szerint meghatározásra a nyertes pályázókkal kötendő szerződéses jogviszony időtartamának kezdő és záró napja, ami a szerződésben kerül rögzítésre, személyre szabottan.
A program összesen 7 hónapnyi időtartama alatt a nyertes pályázó 6 hónapig a külhoni magyar közösségekben, 1 hónapig pedig Magyarországon tölti jogviszonyának idejét. A magyarországi programszakasz két részből tevődik össze, ezen részek: a három hétből álló oktatási szakasz, és az egy hétből álló záró-hét.
A pályázók köre
A pályázat kedvezményezettje lehet az a 20. életévét betöltött, büntetlen előéletű, Magyarország területén lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, aki közép- vagy felsőfokú végzettséggel rendelkezik, illetve közösségszervező, hagyományőrző egyéb közösségi tevékenységekben aktívan vesz részt. Elvárt a magas szintű angol nyelvtudás és/vagy a célország nyelvének minimum társalgási szintű ismerete.
A pályázat megvalósítási paraméterei
A pályázat benyújtása: 2013. december 20. – 2014. január 20.
Interjú a pályázókkal: 2014. január 20. – február 4.
Szerződés időtartama: oktatási időszak kezdetétől – a záró-hét végéig
A nyertes pályázók felkészítő oktatáson vesznek részt, amelyet követően a megjelölt ország magyar közösségében folytatják a pályázatban megjelölt tevékenységet. A kiutazás – és így a szerződés fennállásának – feltétele, hogy a nyertes pályázó a szükséges beutazási engedélyeket a fogadó országtól megkapja. A magyarországi programszakasz időszakában a nyertes pályázó vállalja, hogy a szerződésében kikötött egyéb kötelezettségeinek (jelenléti kötelezettség, oktatási felkészítő ismeretanyagának elsajátítása, elszámolási és beszámolási kötelezettség stb.) eleget tesz.
A program tervezett megvalósítási területei:
- Európa (Anglia, Ausztria, Csehország, Németország, Franciaország, Finnország, Hollandia, Írország, Svájc, Svédország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Macedónia)
- USA
- Kanada
- Ausztrália
- Latin-Amerika (Argentína, Brazília, Venezuela, Uruguay, Chile)
- Dél-Afrika
- Izrael
A pályázat benyújtásának formája
A pályázat benyújtása postai úton történik. A pályázatot a Nemzeti Regiszter honlapon található pályázati adatlap pontos kitöltésével, a honlapon is megjelölt mellékletek hiánytalan csatolásával lehet benyújtani az alábbi címre:
Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium
Nemzetpolitikai Államtitkárság
Koordinációs és Jogi Főosztály
1357 Budapest Pf. 2.
A benyújtás napja a pályázati dokumentáció postára adásának napja. Csak a 2014. január 20. napjáig postára adott pályázatokat áll módunkban befogadni. Kérjük a pályázókat, hogy a borítékon jól láthatóan tüntessék fel a következő kifejezést: „KCSP 2014”
Az ösztöndíj összege
Az ösztöndíjra magánszemélyek pályázhatnak, melynek összege az alábbiak szerint alakul:
- Magyarországi programszakasz (amely magába foglalja a három hét időtartamú oktatási (felkészítő) időszakot és a záróhetet): bruttó 200.000,- Ft
- Külföldi programszakasz bruttó 350.000,- Ft/hó
A nyertes pályázók ösztöndíját – a rendelkezésre bocsátott költségkerettel együtt – a KIM átutalással teljesíti – a költségkeret felhasználásának és elszámolásának követése és megkönnyítése céljából –, a kifejezetten e célra nyitott forint alapú bankszámlaszámra. Készpénz, vagy egyéb fizetési mód teljesítésére nincs lehetőség, a kifizetéseket kizárólag forintban teljesíti a KIM.
Az ösztöndíj összegén felül a KIM a nyertes pályázók célországba történő utazási költségét, a Magyarországra való visszautazás költségét, a külföldi programszakasz alatt a biztosításának költségét fedezi, továbbá részére a külföldi programszakasz idejére, fix összegben meghatározott költségkeretet biztosít, mely keretet az alábbi költség-nemekre lehet felhasználni:
- a célváros helye szerinti szállásköltség;
- munkavégzéssel kapcsolatban felmerült, célországon belüli utazási költség;
- munkavégzéssel kapcsolatban felmerült, célországon belüli, utazási során felmerülő szállásköltség;
- munkavégzéssel összefüggő – az elszámolási szabályzatban maximált összegig – telefon/internet költsége;
- a program kezdetén a Magyarországról a célországba, illetve a program végén a célországból Magyarországra történő utazás során felmerülő esetleges túlsúly költsége.
A pályázat formai követelményei
A pályázati dokumentáció kötelezően benyújtandó dokumentumai:
- Hiánytalanul kitöltött eredeti, aláírással ellátott pályázati adatlap. Az adatlapon kiemelten fontos feltüntetni a célországra vonatkozó prioritást;
- Géppel írt, strukturált szakmai életrajz;
- Motivációs levél max. 1 oldal terjedelemben;
- Közép- vagy felsőfokú végzettséget igazoló dokumentum, vagy folyamatban lévő felsőfokú tanulmányok esetén hallgatói jogviszony igazolása;
- Angol vagy a célország nyelvének ismeretét igazoló bizonyítvány;
- A közösségi, hagyományőrző tevékenységekben (pl. cserkészet, néptánc, magyar nyelvoktatás, énekkar stb.) való részvételre vonatkozó 3 db ajánlás;
- Erkölcsi bizonyítvány;
- Az állandó lakóhelyet igazoló okmány másolata, személyi igazolvány másolata;
- Útlevél másolata (kivéve, ha a célország az Európai Unió tagállama);
- Jogosítvány másolata (jogosítvánnyal való rendelkezés esetén).
Nincs lehetőség hiánypótlásra a következő dokumentumok hiánya – vagy hiányos kitöltése – esetén:
- pályázati adatlap – ideértve azt is, ha a pályázati adatlapot a pályázó nem látta el aláírásával, és dátummal;
- géppel írt, strukturált szakmai önéletrajz;
- motivációs levél;
- Közép- vagy felsőfokú végzettséget igazoló dokumentum, vagy folyamatban lévő felsőfokú tanulmányok esetén hallgatói jogviszony igazolása;
- nyelvismeretet igazoló bizonyítvány;
- A közösségi, hagyományőrző tevékenységekben (pl. cserkészet, néptánc, magyar nyelvoktatás, énekkar stb.) való részvételre vonatkozó 3 db ajánlás.
Felhívjuk a pályázók figyelmét arra, hogy ha a pályázó nem rendelkezik útlevéllel vagy erkölcsi bizonyítvánnyal, az ezen dokumentumok hivatalos igényléséről szóló igazolást minden esetben kötelező csatolni.
Hiányos pályázat esetén a pályázónak egyszeri lehetősége van hiánypótlásra, és annak a pályázat kiírójához való eljuttatására az erről szóló értesítés kézhezvételétől (tudomásszerzéstől) számított 5 naptári napon belül. A hiánypótlási felhívást elektronikus levélben küldjük a pályázó azon elektronikus levélcímére, amelyet a pályázati adatlapon megjelölt.
A pályázat érvényessége
A pályázat érvénytelen, annak azonnali elutasítására kerül sor, ha:
- a pályázó a pályázatot nem a felhívásban közzétett célra nyújtotta be;
- a pályázó a pályázatot a kiírásban szereplő benyújtási határidőn túl nyújtotta be;
- a pályázó nem jelent meg a megadott időpontban és helyen a pályázati elbeszélgetésen;
- a pályázati dokumentáció olyan hiányban, hibában szenved, amely esetén nincs lehetőség hiánypótlásra;
- a pályázó a hiánypótlási felhívásban foglaltaknak nem, vagy csak részben tett eleget.
A pályázat érvényes, ha:
- a pályázati adatlapot, az adatlaphoz tartozó sablonok formátumát sem tartalmában, sem alakban nem változtatták meg;
- megfelelően, hiánytalanul kitöltött pályázati adatlap;
- a kötelező benyújtandó mellékleteket csatolta a pályázó;
- a pályázat a benyújtási határidőn belül lett benyújtva;
- a pályázó a szükséges nyilatkozati pontok minden feltételének megfelel.
A pályázatok elbírálása
Tartalmi értékelés szempontjai
A pályázó megfelel a pályázati kiírásban megjelölt célnak és feltételeknek. A motivációs levélben alátámasztja érdeklődését és feladatvállalását a diaszpóra magyar közösségeinek szellemi gyarapodása, identitásának erősítése érdekében. Előnyt jelent, ha a pályázó minél szélesebb hagyományőrző, közösségépítő vagy speciális tudással (például magyar nyelv oktatása nem magyar anyanyelvűek számára) ismeretekkel, korábbi – akár külföldi – ilyen irányú tapasztalattal rendelkezik.
A pályázókat a döntést hozó Bizottság (9.2.) egy körben, szóbeli elbeszélgetés során meghallgatja. Csak azon pályázó szóbeli meghallgatására kerül sor, aki a benyújtott pályázati dokumentáció alapján alkalmasnak tekinthető a pályázat elnyerésére.
A döntést a Bizottság (lásd. 9.2. pont) a fogadó szervezet véleményét figyelembe véve hozza meg.
Döntés a pályázatokról
A pályázatokra vonatkozóan és a pályázókkal való elbeszélgetést követően a KIM Nemzetpolitikai Államtitkársága által létrehozott Bizottság hoz döntést. A döntésről minden pályázót az adatlapon megjelölt elektronikus levélcímen értesítünk.
Szerződéskötés
A nyertes pályázókkal a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium köt szerződést. A létrejövő szerződés tartalmazza a nyertes pályázó és a Minisztérium jogviszonyára irányadó szabályokat, összhangban jelen pályázati kiírással.
Elérhetőség
A pályázati felhíváshoz, benyújtandó pályázathoz kapcsolódóan érdeklődni lehet az alábbi elérhetőségeken:
A Kormány az 1879/2013 (XI. 28.) számú határozatban döntött a Kőrösi Csoma Sándor Program 2014. évi megvalósításáról, és elrendelte az ehhez szükséges forrás rendelkezésre bocsátását. Abban az esetben, ha 2014. január 20. napján a forrás nem áll rendelkezésre, úgy a pályázat kiírója jogosult a jelen pályázatot visszavonni.