A MODEM Modern Debreceni Művészeti Közhasznú Társaság nyilvános pályázatot hirdet a Messiások című, 2009. augusztus 13 – december 31. között megrendezendő kiállítás logójának és arculatának megtervezésére. A kiállítás koncepciója: A Messiások – A nyugati ember és a megváltás gondolata című kiállítás nem egy külföldi sztárkiállítás magyarországi adaptációja, hanem hazai szervezésben – de nemzetközi összefogással – létrejövő tárlat. A művek tematikusan kapcsolódnak egymáshoz. A kiállítás témája a messianizmus és a megváltás vallásos, illetőleg profán szférája a nyugati kultúrában. A tárlat a témát nem kronologikus rendben kívánja bemutatni s nem akar semmilyen történeti, teológiai vagy pszichológiai nézőpont illusztrációja lenni. A modern és kortárs vizuális művészeti alkotásokban megjelenő árnyalt közelítéseket, katartikus elbeszéléseket olyan új összefüggésrendben mutatja be, amely képes arra, hogy aktualizálja és a látogatók számára egzisztenciálisan fontossá tegye a megváltás gondolatát.
A kiállítás négy fő részből áll.
1. Mind a vallásos (elsősorban a keresztény), mind a profán bölcseleti (filozófiai, pszichológiai) megváltás-értelmezések a halál problémájától indulnak el. Ádám és Éva bűnbeesésének ez a következménye, a modern ember metafizikai szenvedésének ez az állandó viszonyítási pontja. Az alkotó ember legfőbb implicit motivációja szintén a halál. Ez a témája A halott embercímű résznek. Miért lehet megváltás a halál és miért vágyunk rá, hogy megváltsanak bennünket a haláltól? Mindez szorosan kapcsolódik az emberi test témájához. Ha a hús a halál után elenyészik, miféle alakban lehetséges – ha képesek vagyunk lehetségesnek elfogadni – a feltámadás?
2. A megváltás lehet individuális vagy közösségi. Az első esetben még akkor is a test megváltásáról van mindig szó, ha az transzcendens vagy – egy kissé anakronisztikus kifejezéssel élve – lelki élményen, vágyon alapul. Miféle test adatott nekünk? Ez a címe annak a résznek, amelynek a személyes megváltás a témája, azon belül főként a testiség fegyelmezése, elnyomása a szellemi tartalmak megjelenése, a spirituális megtisztulás érdekében. A test gyötrése, megkínzása mögött nem egyszer felsejlik az imitatio Christi gondolata – a vallásos narratívától függetlenül.
3. A közösségi megváltás meghatározó területét az eszkatológikus elemeket is magukban hordozó politikai ideológiák jelentik, amelyek a XX. században többször szinte feldolgozhatatlan traumákhoz, tragédiákhoz vezettek. A történelem ígérete című rész a társadalmi igazságtalanságokat, nemzeti sérelmeket vagy gazdasági kiszolgáltatottságot elszenvedő tömegeket megváltással kecsegtető eszmerendszereket s az azokat megjelenítő politikai vezetők (többségében diktátorok) világát mutatja be. A kiállított művek a modern nyugati történelem hamis messiásait, a társadalom politikai felügyeletének visszás, esetenként abszurd mechanizmusait jelenítik meg.
4. A tárlat központi része A megváltás keresztjecímet viseli. A témája elsősorban a keresztény megváltás-toposz, a mellette való bizonyság vagy éppenséggel annak kétségbevonása. Sztereotípiáktól mentesen, a sematikus megoldásokat kerülve, felkavaró alkotásokkal kívánjuk bemutatni az áldozathozatal megrendítő témáját. Ugyanitt kapnak helyet a szekularizált megváltás esélyét tematizáló alkotások is.
Pályázati feltételek (nyílt pályázat)
Bárki pályázhat – nyomtatott formában, postai úton beadott print anyaggal, amihez elektronikus adathordozón (CD- vagy DVD-lemezen) kérjük a pályázati anyagot pdf-formátumban is. A pályázatnak kötelezően tartalmaznia kell a pályázó nevét, hagyományos postai és e-mail címét, valamint telefonszámát.
A pályázatot a következő címre kell elküldeni: MODEM 4001 Debrecen, Pf. 388.
Beérkezési határidő: 2009. május 1.
Kérésre a pályázóknak digitális formában rendelkezésre bocsátjuk két-két olyan műalkotás fotóját, amelyek a kiállítás egyes részében hangsúlyos alkotások lesznek. Ezek felhasználása azonban nem feltétele a sikeres pályázatnak.
Minden pályázó kizárólag egy pályamunkát nyújthat be. A pályázatnak tartalmaznia kell egy logótervet és egy olyan arculati tervet, ami a következő (on-line és print) felhasználási formákra alkalmazható: köztéri plakátok, molinók, információs táblák, médiában megjelenő hirdetések, meghívó, katalógus, irattartó mappa, CD-tok, szórólapok, leporellók. Ezek részletes megtervezése nem feltétele a pályázat sikerének.
Nevezési díj nincs, valamennyi pályázó részvétele ingyenes.
Kizárólag olyan pályázat adható be, amely a pályázó eredeti, egyéni szellemi alkotása s amelyet korábban semmilyen más célra nem használt, pályázatra nem nyújtott be.
A pályázatnak tartalmaznia kell egy legfeljebb 1500 karakter terjedelmű szöveges leírást arról, hogy milyen koncepcionális megfontolások érvényesültek a logó és az arculat tervezésekor.
A beadott pályaműveket három szakember – egy alkalmazott grafikus, egy formatervező iparművész és egy tipográfus – egymástól függetlenül rangsorolja. A zsűrizők kiléte a kiállítás megnyitásáig nem publikus. A MODEM vezetése az összesített sorrend alapján egyetlen győztest hirdet.
A nyilvános eredményhirdetés időpontja és helyszíne: 2009. május 8. 10:00, MODEM. A kiíró fenntartja magának a jogot, hogy abban az esetben, ha a beérkezett pályaművek egyikét sem tartja a kiállítás és a MODEM jelentőségéhez méltó színvonalúnak, a pályázatot eredménytelennek minősítse.
A pályázat eredményéről szóló közlemény 2009. május 8-tól elérhető lesz a www.modemart.hu weblapon is.
A győztes pályamunka készítője bruttó 300 000 Ft jutalomban részesül. Ezen túl a MODEM lehetőséget kínál számára a kiállításhoz kapcsolódó összes grafikai munka – megfelelő díjazás ellenében történő – elvégzésére.
A győztes munkát benyújtó pályázó tudomásul veszi, hogy a kiíró korlátlan felhasználási jogot szerez a díjazott pályamű minden további ellentételezés nélküli alkalmazására.
A benyújtott pályaműveket a döntést követően a kiíró nem küldi vissza a pályázóknak – de előzetes egyeztetés után az eredmény nyilvánosságra hozatalát követő hat héten belül a MODEM-ben átvehetők lesznek.
További információ kérhető: modem@modemart.hu
(Forrás: MODEM)
További cikkek a rovatban
Káli Art Inn Szobor pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Művészeti program pályázat
Pályázat médiaművészeti projektfinanszírozásra
Pályázat szabadúszó művészek, művészeti menedzserek, művészeti kollektívák és szervezetek támogatására
Kiállítási pályázat képzőművészek számára
Művészcsere program Budapesten élő és alkotó kortárs művészek, kutatók és kurátorok számára – pályázat
MMA Művészeti ösztöndíj
Éhes ökovárosok pályázat művészetvezérelt kísérletekre
Szabó Dezső Művészeti Ösztöndíj
In the Field kultúrális ösztöndíj pályázat
Budapest Nagyregény művészeti pályázat
Athéni fotófesztivál pályázat
8. Székelyföldi Grafikai Biennálé pályázat
Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat
Pályázati felhívás a Bánkitó fesztiválon való részvételre
Pályázat művészeti rezidencia programra (Törökország)
Pályázat civil és egyéb szervezetek művészeti szakmai programjának támogatására
Pályázat közép-európai és balkáni színházi, tánc-, zenei és cirkuszi projektek megvalósítására
Kodály Zoltán zenei alkotói ösztöndíj