A Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium nevében az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet nyílt pályázatot hirdet az „Ökoiskola 2011″ cím elnyerésére
A pályázók köre: A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 20. § (1) bekezdésének b)-g) pontjában meghatározott belföldi székhelyű nevelési-oktatási intézmények, fenntartótól függetlenül.
A pályázat célja: A fenntarthatóság elveinek, a környezettudatosság és a fenntartható fogyasztás és fejlődés oktatási intézményekben történő minél hatékonyabb megjelenése érdekében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium közösen létrehozta az „Ökoiskola” címet.
A cím azoknak a nevelési-oktatási intézményeknek az elismerését szolgálja, melyek átgondoltan, intézményesítetten, rendszerszerűen foglalkoznak a környezettudatosság, a fenntartható fogyasztás és fejlődés pedagógiájának gyakorlati megvalósításával, a környezeti neveléssel.
Az „Ökoiskola” cím adományozása kapcsolódik az ENSZ „A fenntarthatóságra oktatás” 2005-2014 évtizedének programjához. Az „Ökoiskola” cím pályázati rendszerének kimunkálása az ENSI (Iskolai Környezeti Kezdeményezések) nemzetközi hálózat több évtizedes tapasztalatai alapján történt.
A cím elnyerésének előnyei:
- A nemzetközi kritériumokkal összhangban kialakított magyar „Ökoiskola” kritériumrendszer az iskola megkülönböztető minőségjelzője, mely vonzóvá teszi az iskolát a szülők számára, és pozitív külső visszajelzést nyújt az iskola munkájáról a fenntartó számára.
- Az állami kezdeményezésre létrejövő hálózat iskolái nagyobb eséllyel vesznek részt a környezeti nevelési, a fenntarthatóság pedagógiájával kapcsolatos pályázatokon.
- A cím elnyerője az Ökoiskolák Hálózatának tagja lesz, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszere bővül, a Hálózat programjai segítik szakmai fejlődését.
- A címet elnyerő iskola tanulói részt vehetnek a Vidékfejlesztési Minisztérium Ökoiskoláknak szervezett környezet- és természetvédelmi tárgyú programjain, rendezvényein, pályázatain.
Pályázati feltételek:
- Egy intézmény (összevont igazgatású intézmény esetén: tagintézményenként, telephelyenként külön-külön) csak egy pályázatot nyújthat be.
- Amennyiben az intézmény tagintézményekkel rendelkezik, csak azon tagintézményeire, telephelyeire nyújthat be külön-külön pályázatot (telephelyekkel), ahol a pályázati feltételek adottak.
Pályázni a jelen felhívás mellékleteként csatolt alábbi formanyomtatványok kitöltésével és 1 (egy) eredeti példányban papír alapon, postán, valamint az önértékelési táblázat és az adatlap további egy elektronikus példányának megküldésével lehet.
- Pályázati adatlap
- Szándéknyilatkozat
- Önértékelési táblázat
- Az iskola ökoiskolai tevékenységének bemutatása
A pályázatot a következő címre küldjék:
Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet
Budapest
Dorottya u. 8.
1051
A borítékra írják rá: „ÖKOISKOLA 2011″
E-mail: varga.attila@ofi.hu
A pályázat benyújtásának határideje: (a postabélyegző dátuma): 2011. március 1.
A határidőn túl beérkezett pályázatok érdemi elbírálás nélkül elutasításra kerülnek.
FIGYELEM! HIÁNYPÓTLÁSRA EGYSZERI ALKALOMMAL, AZ ARRA TÖRTÉNŐ FELSZÓLÍTÁS ÁTVÉTELÉT KÖVETŐEN ÖT MUNKANAPON BELÜL VAN LEHETŐSÉG!
A szándéknyilatkozatban a pályázó kifejezésre juttatja, hogy egyetért a cím célkitűzéseivel és lehetőségeihez képest törekszik azok megvalósítására. A szándéknyilatkozatot az iskola igazgatójának, valamint a diákok és a szülők képviselőjének (Diákönkormányzat, szülői szervezet (közösség stb.) kell aláírnia.
Egyéb feltételek:
A címet elnyert iskoláknak az önértékelés apján minden tanévben feladattervet kell készíteni, amely az éves iskolai munkaterv szerves részeként kijelöli a tanév ökoiskolai feladatait, felelősökkel, határidőkkel.
Az elnyerhető címek száma nincs maximálva.
A címet elnyerő iskolák kézhez kapják a cím oklevelét, mely igazolja, hogy az iskola jogosan használja az „Ökoiskola” címet és emblémát.
A cím elnyerése pénzügyi támogatás elnyerésével nem jár.
A címet a nyertes pályázó a nyertesek listájának közzététele napjától számított három évig használhatja.
A cím újabb pályázat útján ismét megszerezhető.
Az iskola megőrizheti a címet a munkaterv alapján elért eredményeinek dokumentációjával és egy újabb adatlap és munkaterv benyújtásával a három éves periódus vége előtt. Az eredmények bemutatásának minimumkövetelményei a mellékletben találhatók. A fenti dokumentációk benyújtása alapján a cím meghosszabbítható az újabb munkaterv benyújtásától kezdve további három évvel. Az eljárás ezután többször megismételhető három évet nem meghaladó időközönként.
Ha a címet már korábban elnyert iskola három éven belül nem kezdeményezi a cím birtoklásának meghosszabbítását, akkor a három év lejártával a címet automatikusan elveszíti, erről értesítést kap. Amennyiben ismét pályázik, ugyanolyan elbírálás alá esik, mint a címre először pályázó iskolák.
A címet elnyert iskolák címnek megfelelő tevékenységét az oktatásért felelős minisztérium valamint a környezetvédelemért felelő minisztérium (a jelen pályázat kiírásának időpontjában a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Vidékfejlesztési Minisztérium) által felkért szakemberek ellenőrizhetik a cím használatának ideje alatt.
A pályázó pályázata benyújtásával tudomásul veszi, és elfogadja a jelen felhívásban meghatározott feltételeket.
A pályázatról további információ kérhető az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet munkatársaitól telefonon hétfőtől csütörtökig 9-17 óra között, pénteken 9-15 óráig, vagy e-mailen:
Varga Attila tel: 1/2357249; és 30/2357803; e-mail: varga.attila@ofi.hu
Varga Péter tel: 1/2357249; és 70/3680747; e-mail: varga.peter@ofi.hu
A pályázat elbírálása:
A pályázaton előnyt élvez az a pályázó, amely:
- ökoiskolai munkaterve illeszkedik a település fenntarthatóság-központú településfejlesztési koncepciójához, és a fenntartó írásban nyilatkozik, hogy támogatja az iskolát ökoiskolai céljai elérésben,
- pályázatát írásbeli nyilatkozatával támogatja a pályázó Közalkalmazotti Tanácsa,
- munkatervének megvalósítását külső partnerek (civil szervezetek, cégek, magánvállalkozók) is támogatják (és erre vonatkozó írásbeli nyilatkozatokat tud bemutatni),
- a fenntarthatóságra nevelés gyakorlatában arra törekszik, hogy biztosítsa a különböző nevelési fokozatok egymásra épülését (óvoda – iskola – középiskola -felsőoktatás).
A pályázat lebonyolítója (az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet) által felkért szakértők javaslata alapján a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által felállított Értékelő Bizottság a pályázat benyújtására nyitva álló határidő lejártát követő 45 napon belül a nyertesekre javaslatot tesz a közoktatásért felelős helyettes államtitkár számára. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet a pályázatokról szóló döntés meghozatalát követő 15 napon belül értesíti a nyerteseket, továbbá a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, a Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet is a honlapjaikon közzéteszik a nyertesek listáját.
A cím oklevelét az oktatásért, valamint a környezetvédelemért felelős tárcák államtitkárai közösen írják alá. A pályázat nyertesei számára a szakmai programmal egybekötött oklevélátadó ünnepségre várhatóan 2011. június 15-ig kerül sor.
Pályázati segédanyagok:
Önértékelés dokumentáció javaslatok
A Pályázati felhívás szövege itt tölthető le!
Forrás: http://www.ofi.hu/
További cikkek a rovatban
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Műhelyiskola modellprogram pályázat – RRF-MMSZA-1.0.0.2-23
Kamasztanoda modellprogram – RRF-MMSZA-1.0.0.4-23
Településfásítási Program IV. ütem
Visegrad grants – a visegrádi országok területén működő szervezetek együttműködési projektjeinek támogatása pályázat
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Mintaiskola modellprogram pályázat
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Richter Anna díj
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Nemek közötti egyenlőségi index az EU tagállamaiban: Politikai kontextus és statisztikai elemzés pályázat
Közös gyerek és nyugdíjas napközi létrehozása pályázat
Csoóri Sándor program – Pályázat a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására
Pályázat óvodai komposztálók és magaságyások létesítésére, a komposztálás kultúrájának erősítésére
Pályázat (pénzügyi támogatás) alternatív vitarendezéssel foglalkozó szervezetek számára
Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre