Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2011–2012. évi cselekvési programjáról szóló 1373/2011. (XI. 8.) Korm. határozat, illetve a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásáról szóló 152/2009. (VII. 23.) Korm. rendelet, valamint a XX. Emberi Erőforrások Minisztériuma költségvetési fejezethez tartozó fejezeti kezelésű előirányzatok 2012. évi felhasználásának szabályairól szóló 34/2012. (X.17) EMMI rendelete alapján nyílt pályázatot hirdet a tehetséges fiatalok felkészítését végző, kiváló programmal dolgozó alapfokú művészetoktatási intézmények támogatására.
A pályázat szakmai indoklása
A Nemzeti Tehetség Program céljai között szerepel a Nemzeti Tehetség Program céljai között szerepel a tehetségsegítő hagyományok őrzése és gazdagítása. A 2011-2012. évi cselekvési program II. 12. pontja értelmében „Támogatni kell pályázati úton a tehetséges fiatalok felkészítését végző, kiváló programmal dolgozó alapfokú művészetoktatási intézményeket”.
Az elfogadott nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 16. §-a kimondja, az alapfokú művészeti iskola feladata, hogy kibontakoztassa a művészi képességeket, fejlessze a művészi tehetségeket, igény esetén felkészítsen szakirányú továbbtanulásra. Az alapfokú művészeti iskolának legalább hat és legfeljebb tizenkettő évfolyama van, amelynek keretei között az oktatás előképző, alapfokú és továbbképző évfolyamokon, zeneművészet, képző- és iparművészet, báb- és színművészet, táncművészet ágakban folyhat.
A közoktatás minőségbiztosításáról és minőségfejlesztéséről szóló 3/2002. (II. 15.) OM rendelet alapján az alapfokú művészetoktatási intézmények szakmai tevékenységük alapján minősítést szerezhettek, ennek eredményeként rendelkezhetnek az intézmények a „kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény” címmel.
A pályázat kódja: NTP-AMI -12
A pályázat célja: Támogatás biztosítása a szakmailag megalapozott, művészetoktatási tehetségsegítő programok megvalósításához, a programokhoz való egyenlő hozzáféréshez, a tehetségsegítő szolgáltatások bővítéséhez.
A támogatandó tevékenységek köre: A kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmények – a zeneművészet, táncművészet, színház/bábszínház, képző- és iparművészet területén tehetséges – tanulói számára, legalább 60 órás, a tanév folyamán megvalósítandó műhelyfoglalkozások kidolgozása és megvalósítása, a tehetségek önálló produktumainak bemutatása.
A képző- ill. iparművészeti területen: A programban részt vevő tehetséges tanulók legalább 1-1 önálló műalkotást, vagy 1 nagyméretű közös alkotást, installációt készítsenek el, amit pl. Tehetségnapon egy látványos kiállítás formájában a nyilvánosságnak be tudnak mutatni a helybéli vagy tágabb közösség számára.
A programnak legyen része legalább egy múzeumlátogatás, ahol az adott képző- vagy iparművészeti kiállítás megtekintésén túl egy muzeológus szakembertől kiállítás-rendezési ismereteket is elsajátíthatnak, amit a saját kiállításuk megrendezésében fel tudnak használni.
Az előadóművészeti területen: A program egy produkció kidolgozására koncentráljon, melynek során egy-egy (lehetőleg) kamarazenei, illetve egy tánc- báb- vagy színházi előadás – vagy ezen szakterületek közös – produkciója valósuljon meg, melyet a Tehetségnapon egy-egy előadás formájában a nyilvánosságnak bemutatnak a helybéli vagy tágabb közösség számára.
A programnak legyen része legalább egy koncert/színház/tánc/bábművészeti előadás meglátogatása is, ahol az adott előadás megtekintésén túl egy előadóművésztől az előadásra, mint művészi megnyilvánulási formára, illetve rendezésre vonatkozó ismereteket is elsajátíthatnak, amit a saját előadásuk megrendezésében felhasználnak.
A munkafolyamat elektronikus dokumentálása
A művészeti tehetségfejlesztő programok változatos kifejezőeszközeinek további gazdagítását kívánja a Nemzeti Tehetségprogram azáltal elősegíteni, hogy inspirálja, hogy a tehetségfejlesztő műhelymunka folyamatát és az azt lezáró rendezvényt a pályázó digitalizált formában is dokumentálja.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a pályázati felhívás alapján a pályázónak a tehetségfejlesztő műhelymunka folyamatát és az azt lezáró rendezvényt digitalizált formában is dokumentálni a szükséges, amely a szakmai beszámoló részét képezi!
A rendelkezésre álló keretösszeg: A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 50.000.000 Ft, azaz ötvenmillió forint. A Magyar Köztársaság 2012. évi költségvetéséről szóló 2011. évi CLXXXVIII. törvény 1. melléklete, XX. Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezet, 20/4/34 Nemzeti Tehetség Program fejezeti előirányzat (ÁHT: 282178) terhére.
A pályázaton igényelhető támogatás összege és formája: A pályázaton legalább 1.000.000 Ft, illetve legfeljebb 2.000.000 Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
A támogatás mértéke, intenzitása: A projekt összes költségének 100%-a elszámolható, a pályázathoz saját forrás biztosítása nem kötelező.
A támogatás intenzitása 100 %.
A támogatás folyósítása
A Támogatáskezelő a támogatási összeget – az EMMI, illetve más fejezet irányítása alá tartozó központi költségvetési szervek kivételével – a támogatási szerződés mindkét fél által történő aláírását és a folyósításhoz szükséges valamennyi feltétel teljesülése esetén utalja át. Az EMMI, illetve más fejezet irányítása alá tartozó szervek esetében az EMMI folyósítja a támogatást.
A támogatás folyósítása előfinanszírozási formában történik.
Támogatási időszak: A Pályázó által a pályázatban megjelölt, 2012. december 6. és 2013. június 30. közé eső időszak.
Beadható pályázatok száma: Jelen Pályázati Felhívásra egy Pályázó egy pályázatot nyújthat be.
A várhatóan támogatandó pályázatok száma: 20-40 db
A Pályázók köre
Jelen pályázati kiírás keretében az alábbi feltételeknek megfelelő szervezetek nyújthatnak be pályázatot:
A hazai kiváló minősítést szerzett alapfokú művészetoktatási intézmények (Alapfokú művészetoktatási intézmény a köznevelésről szóló 2011.évi CXC. törvény 16.§ (1)-(3) bekezdés szerint meghatározott intézmény), valamint az ezek támogatására létrejött alapítványok, közalapítványok, egyesületek,
amelyek a Támogatáskezelő internetes Pályázatkezelő rendszerében (Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, továbbiakban: EPER) regisztráltak. (A regisztrációval és a Regisztrációs nyilatkozat benyújtásával kapcsolatos információkat a Pályázati Útmutató 5. pontja tartalmazza.)
A regisztráció és a pályázat benyújtása során kérjük, fokozott figyelmet fordítsanak arra, hogy a Pályázati Felhívásban meghatározott pályázói körnek megfelelően történjen a regisztráció és a pályázat benyújtása. Amennyiben ezen feltétel nem teljesül, az a pályázat érvénytelenségét vonja maga után.
Amennyiben nem maga a köznevelési intézmény pályázik, a programot megvalósító, annak helyszínéül szolgáló köznevelési intézmény képviseletre jogosult vezetője által aláírt szándéknyilatkozat szükséges arról, hogy a támogatás elnyerése esetén a tehetséggondozó program lebonyolítására a köznevelési intézményben kerül sor. Ebben az esetben a program megvalósítási helyszínéül szolgáló köznevelési intézménynek a hazai kiváló minősítést szerzett alapfokú művészetoktatási intézmény feltételeinek kell megfelelnie.
Jelen Pályázati Felhívás keretében az alábbi, EPER rendszer szerinti jogi státuszoknak kell megfelelnie a Pályázóknak:
- Alapítvány
- Alapítványi fenntartású intézmény
- Egyéb fenntartású intézmény Egyházi fenntartású intézmény
- Fővárosi önkormányzat által fenntartott intézmény Kistérségi fenntartású intézmény
- Megyei önkormányzat által fenntartott intézmény
- Önkormányzati fenntartású intézmény
- Közalapítvány
- Egyesület.
Pályázati Útmutató
Támogatás tételes szöveges indoklása, várható költségek ütemezése (1. számú melléklet)
Lehatárolási Nyilatkozat (2. számú melléklet)
Nyilatkozat érintettségről és összeférhetetlenségről (3. számú melléklet)
Pályázói Nyilatkozatok (4. számú melléklet)
Szándéknyilatkozat (5. számú melléklet)
Közzétételi kérelem
A pályázatok benyújtásának módja és helye
A pályázatot kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a Támogatáskezelő által működtetett EPER szoftveren keresztül. Az internetes pályázati adatlapot a Pályázati Felhívásban és Útmutatóban közölteknek megfelelően hiánytalanul, a kérdésekre választ adva és az ott megjelölt elektronikus mellékletek becsatolásával kell benyújtani.
A pályázat benyújtását megelőzően minden Pályázónak a www.eper.hu honlapon regisztrálnia kell magát az EPER-ben, melyhez rendelkeznie kell egy érvényes elektronikus levélcímmel (e-mail cím). A regisztrációval és a Regisztrációs nyilatkozat benyújtásával kapcsolatos információkat a Pályázati Útmutató 5. pontja tartalmazza.
A pályázatok benyújtásának határideje: Az internetes pályázatok beadási határideje 2013. január 21. 24.00 óra
További információk
A támogatás igénylésének, igénybe vételének és elszámolásának részletes szabályait, a folyamatban részt vevő szervezetek eljárási határidőit a Pályázati Útmutató tartalmazza.
A pályázat kiírója fenntartja a jogot, hogy a döntést követően, amennyiben a pályázati célra rendelkezésre álló keretösszeget – a beérkezett pályázatok száma vagy tartalma miatt – nem tudta felhasználni, úgy további beadási határidőt és/vagy módosított feltételeket határozzon meg egy módosított pályázati felhívás keretében.
Jelen Pályázati Felhívás és a Pályázati Útmutató, továbbá az internetes pályázati adatlap együtt képezik a pályázati dokumentációt és tartalmazzák a pályázáshoz szükséges összes feltételt.
A Pályázati Felhívás és a Pályázati Útmutató letölthető az alábbi honlapokról:
A pályázattal kapcsolatosan további információkat az alábbi elérhetőségeken kaphatnak:
A pályázatok szakmai tartalmával kapcsolatos információ:
Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Nemzeti Tehetség Programiroda,
1363 Budapest, Pf. 49.
Telefon: (06-1) 235-7261, (06-1) 235-7247,
e-mail: ntp@ofi.hu
Pénzügyi és formai értékeléssel kapcsolatos információ:
Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
Postacím: 1381 Budapest, Postafiók 1412.
Daróczi Ilona
Telefon: (06-1) 882-6811,
Fogarasi Krisztina
Telefon: (06-1) 882-6829,
e-mail: ntp@emet.gov.hu
Forrás: www.ofi.hu
További cikkek a rovatban
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat