A verseny platformként szolgál az iparművészeti, tervezői és művészi kézműves alkotások megmérettetésére a művészek kreatív megközelítésével, akiket a hagyományos kézművesség, a tárgy feldolgozás módja vagy annak eredeti használati, esztétikai értéke és funkcionalitása inspirál munkájában.
A verseny célja
- A hagyományos előállítás és népművészet ihlette új, innovatív használati tárgyak megalkotásának ösztönzése.
- A kézműves megközelítés megőrzésének és folytatásának támogatása, hogy a kézművesség ne maradjon egy bizonyos csoport konzervált, túlélési tevékenysége, hogy értékeljük a tárgy használati funkcióját a tervezésen keresztül visszatükrözve a kortárs népek modern ízlését.
- A határontúli együttműködés és kreatív partnerség támogatása a tervezők, művészek és kézművesek között a hagyományos mesterségekre és népművészeti gyártásra koncentrálva nemzetközi szinten.
- Azon összeköttetéseknek a nyilvános bemutatása, melyeket ma a kézművesség és a tervezés együtt kínál.
- Új eredeti és korlátozott számú termékek felfedezése és használatba vétele, és végül azok bevonása az ÚĽUV termékkínálatba a Design by ÚĽUV márkanév alatt.
- Nemzetköziségének támogatása a V4-ek bevonásával, melyek hasonlóságokkal rendelkeznek kulturális örökségük tekintetében.
A verseny tárgya
- A verseny tárgya iparművészeti, tervezői és művészi kézműves alkotások készítése, melyeket helyi, regionális és nemzeti hagyományok ihlettek végső anyagukat és tervezésüket illetően. A benevezett alkotások lehetnek étkezési kellékek vagy kollekciók, bútorok vagy bútorelemek, lakástextil, ajándéktárgyak, játékok, ruhák, kiegészítők, ékszerek, stb.
- A Szervező nem fogad el olyan alkotásokat, melyek fényképes dokumentációként vagy modell formájában kerültek nevezésre.
Versenykategóriák
- Az ’A’ versenykategóriában kizárólag egy kollektív kategória kerül értékelésre minden anyagcsoportot beleértve, ahol fémből, fából, textilből és kerámiából, valamint más természetes anyagból készült alkotások nyújthatóak be.
- A ’B’ versenykategóriában kizárólag egy kollektív kategória kerül értékelésre minden anyagcsoportot beleértve, ahol fémből, fából, textilből és kerámiából, valamint más természetes anyagból készült alkotások nyújthatóak be.
- Az ’C’ versenykategóriában kizárólag egy kollektív kategória kerül értékelésre minden anyagcsoportot beleértve, ahol fémből, fából, textilből és kerámiából, valamint más természetes anyagból készült alkotások nyújthatóak be.
A verseny résztvevői
A verseny elsősorban művészeti hátterű iskolák diákjai, tervezők, építészek, művészek, gyártók és egyéb kreatív személyek számára nyitott, akik megfelelnek a versenykövetelményeknek.
A versenyen indulók három kategórián belül kerülnek érékelésre:
a) ’A’ kategória – tervezők, építészek, gyártók és egyéb kreatív személyek korhatár nélkül,
b) ’B’ kategória – gyártók,
c) ’C’ kategória – középiskolás diákok és egyetemi hallgatók
A versenyen egyénileg és csoportosan is lehet indulni.
A versenyen való indulás feltételei
- Pályázat
A versenyen való indulás feltétele a megfelelően kitöltött és aláírt pályázat és a versenymunka együttes benyújtása. A pályázatokat személyesen a versenyszervező székhelyén a pozsonyi Népművészeti Központban (Centre for Folk Art Production, Obchodná 64, Pozsony) lehet leadni vagy postán eljuttatni. A pályázat kinyomtatható a szervező honlapjáról, melyet a kitöltést és aláírást követően a benyújtani kívánt alkotással együtt személyesen kell leadni, vagy szkennelve elküldeni e-mailen keresztül. Minden egyes alkotást (kollekciót) külön pályázattal kell benyújtani.
Iskolai projekt keretén belül készült diákalkotás esetén a pályázaton az iskola nevét, címét, illetve a tanszék és a tanár nevét is fel kell tüntetni. Az ilyen iskolai alkotást az iskola bélyegzőjével is jóvá kell hagyni a pályázaton.
A versenymunka és a megfelelően kitöltött és aláírt pályázat együttes benyújtásával a versenyző, mint az alkotás tulajdonosa nyilatkozik, hogy egyetért a verseny feltételeivel, illetve elfogadja azokat a zsűri döntésével együtt. A zsűri valamennyi döntése szabad és végleges, ellene jogilag fellebbezni nem lehet. Ezenkívül a versenyző hozzájárul versenymunkájának díjmentes kiállításához és publikálásához. - Versenymunka
Végleges anyagukban befejezett alkotások nevezhetőek be a versenybe. Egy versenyző (vagy csapat) maximum 5 önálló tárgyat vagy 2 kollekciót nyújthat be. A szerző vagy az a szervezet, melyhez a szerző tartozik, felelős az alkotásnak a szervező székhelyére történő elszállításáért. Az alkotást megfelelően kell becsomagolni a felmerülő károk elkerülésének érdekében arra az esetre, ha mozgatás vagy beállítás közben 1 méteres magasságból leesne. A csomagolásnak többszöri használatra is alkalmasnak kell lennie, amikor visszaküldésre kerül a szerző számára. A postán küldött alkotások esetében a verseny szervezői nem vállalnak felelősséget a postai szállítás során felmerülő esetleges károkért. - Kísérőokmányok
- Rövid összefoglaló (terjedelem:minimum 15 sor) az alkotásról, a hagyományos kultúrából származó ihletéséről, kapcsolat a inspiráció forrásával nyomtatva és CD-n,
- Az inspiráció és a munkamódszer forrásainak fényképes vagy videós dokumentációja az esetleges szerző leírásával és megjelölésével,
- Fényképek az alkotásról további publikációs és kiállítási célokból történő felhasználásra. A fényképet ki kell nyomtatni és CD-re vagy DVD-re írni a következő paraméterek szerint: jpg, tiff, eps formátum, nyomtatási minőség (min. 300 DPI/A4) fehér háttérrel. Minden fényképen fel kell tüntetni a szerző nevét, az alkotás nevét és a fénykép nevét a címében.
- Egyszerűsített termékdokumentáció rajz vagy szóbeli leírás formájában. A termékdokumentáció célja a ismételt sokszorosítás lehetőségének felmérése (11-es pontban foglaltak) és az a szerzőnek alkotásával együtt visszaküldésre kerül.
- A fényképek felhasználásának módja, terjedelme és időtartama A szerző hozzájárul, hogy a szervező a következő módon használja fel a fényképeket:
- A fényképek korlátlan sokszorosítása beleértve a közvetlen és közvetett másolatokat is, állandó és ideiglenes másolatok, egész vagy részletek, bármely technikai eszközt használva bármilyen formában, elektronikus formátum esetén online és offline is
- A fényképeknek a verseny promóciós céljaiból történő kiállítása (hirdetőtábla, kültéri/beltéri poszter, prezentációk, információk a versenyről, stb.)
- A fényképek bevonása egy kollektív munkába a verseny bemutatásához kapcsolódóan (újságcikk részeként vagy magazinban felhasználva, stb.)
- A fényképek szerkesztése/feldolgozásaA fényképek nyilvános transzfere beleértve a nyilvánosság számára történő hozzáférést (pl. a fényképek elérhetővé tétele a szervező honlapján)
- Az alkotások árazása: A versenyben részt vevő befejezett alkotások (termékek) kísérőokmányában szerepeltetni kell azok előállítási árát külön-külön, elsősorban a kiállítást szervezők számára a benyújtott alkotások biztosításáért.
- Az alkotások biztosítása
- Minden résztvevő saját maga fedezi a posta-és a biztosítási költségeket. A verseny szervezője nem nyújt jogi védelmet a benyújtott alkotásokért. A szervezőt az alkotásoknak a szervező telephelyére történő érkezésének pillanatától kezdve terheli felelősség addig, ameddig az alkotások vissza nem kerülnek a szerzőhöz partnerszervezetek együttműködésével.
- Kölcsönszerződés kerül megkötésre minden kiállított alkotás résztvevőjével. A kiállított tárgyak
biztosítva lesznek.
Díjak és kitüntetések
- ’A’ versenykategória – Díj (tervezők, művészek, építészek és egyéb kreatív személyek) Az ’A’ kategóriában díj jár az első, második és a harmadik helyezettnek az anyagcsoportok korlátozása nélkül. A zsűrinek jogában áll nem kiosztani a díjak egyikét, két díjat kiosztani a második helyért vagy két díjat a harmadik helyért. Összesen maximum 5 díj osztható ki.
Az első helyezett 800 euró, a második 600 euró, a harmadik 400 euró pénzjutalomban, oklevélben és szoborban részesül. - ’B’ versenykategória – Díj (gyártók)
A ’B’ versenykategóriában díj jár az első, második és a harmadik helyezettnek az anyagcsoportok korlátozása nélkül. A zsűrinek jogában áll nem kiosztani a díjak egyikét, két díjat kiosztani a második helyért vagy két díjat a harmadik helyért. Összesen maximum 5 díj osztható ki. Az első helyezett 800 euró, a második 600 euró, a harmadik 400 euró pénzjutalomban, oklevélben és szoborban részesül. - ’C’ versenykategória – Díj (középiskolás diákok és egyetemi hallgatók)
A ’C’ versenykategóriában díj jár az első, második és a harmadik helyezettnek az anyagcsoportok korlátozása nélkül. A zsűrinek jogában áll nem kiosztani a díjak egyikét, két díjat kiosztani a második helyért vagy két díjat a harmadik helyért. Összesen maximum 5 díj osztható ki. Az első helyezett 800 euró, a második 600 euró, a harmadik 400 euró pénzjutalomban, oklevélben és szoborban részesül. - Az oklevél és a szobor a verseny állandó szimbóluma. Megjelenik rajtuk a szervező logója, az évszám, kategória, a díj és a díjazott neve.
- A díjazottnak jogában áll a díjazott művén a verseny logóját és az elnyert díjat feltüntetni.
Amennyiben a díjazott mű a nyilvánosság számára módosított formában kerül bemutatásra, a verseny logójának használatához való jog megsemmisül.
Letölthető dokumentum
Rings on Water 2018 formatervezési verseny
Határidők
A versenymunkák és pályázatok benyújtásának (megküldésének) határideje: 2018. június 29.
A verseny értékelése: 2018. július 28-ig
A verseny eredményhirdetése: 2018. augusztus 31-ig
A versenymunkák és pályázatok benyújtásának (megküldésének) címe:
ÚĽUV, Obchodná 64, 816 11 Bratislava, Szlovákia
A postán küldött munkákon látható helyen jelölve kell legyen a „Rings on Water 2018” felirat
További információk:
Magyar nyelven itt érdeklődhet:
Illés Vanda – magyarországi szakmai koordinátor
illes.vanda@hagymonayokhaza.hu, (+36 1) 225 6029;
Angol és szlovák nyelven a főszervezőnél érdeklődhet:
PaedDr. Mária Tomová – főszervező
tomova@uluv.sk
További cikkek a rovatban
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
Pályázat médiaművészeti projektfinanszírozásra
eidolon ösztöndíj – fotográfiai ösztöndíj