Pályázat a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző helyi önkormányzatok erkölcsi és anyagi elismerésére.
Célkitűzés
A Tehetségbarát Önkormányzat Díj (a továbbiakban: Díj) létrehozásának célja, hogy elismerésben részesüljenek azon helyi önkormányzatok, amelyek alapfeladatukon túl, kiemelkedő módon járulnak hozzá a tehetséges fiatalok felkutatásához, támogatásához, példamutató együttműködéseket folytatva tehetséggondozó szervezetekkel.
A Tehetségbarát Önkormányzat Díj a helyi önkormányzatok tehetségbarát attitűdjének megerősítésén túl, támogatni kívánja a helyi szintű tehetséggondozó programok megvalósulását és fenntartását.
Pályázók köre
A Díjat pályázat útján azok a helyi önkormányzatok nyerhetik el, amelyek:
- ellátják mindazon feladatokat, amelyeket jogszabály a hatáskörükbe utal, és ezen felül
- megvalósítják az alábbi általános követelményeket:
- szakmailag, erkölcsileg és anyagilag támogatják a tehetséges helyi fiatalok segítését célzó tevékenységeket;
- elősegítik a tehetségek felkutatását, a tehetséggondozáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítását;
- példamutató együttműködést alakítanak ki a tehetséggondozás területén tevékenységet folytató szervezetekkel, illetve személyekkel, bevonva azokat a helyi közösségi életbe;
- díjakkal, ösztöndíjakkal, elismerésekkel támogatják és ösztönzik a tehetségek kibontakozását.
Pályázati kategóriák
A Díj elnyerésére az alábbi kategóriákban lehet pályázatot benyújtani:
A) kategória: községek, városok önkormányzatai
B) kategória: megyei jogú városok önkormányzatai és a fővárosi kerületiönkormányzatok
A díjazottak maximális száma az A) kategóriában négy önkormányzat, a B) kategóriában két önkormányzat.
Díjazás és díjátadás
A legjobbnak ítélt pályaművek benyújtói „Tehetségbarát Önkormányzat Díj”-ban részesülnek. A díj elnyerését igazoló oklevél ünnepélyes átadására az Országos Tehetséggálán kerül sor Budapesten, amelynek tervezett időpontja 2018 június.
A díjjal járó támogatás összege nyertesenként – A) és B) kategória esetében egyaránt – 1.500.000 Ft.
A díjjal együtt jár a „Tehetségbarát Önkormányzat” cím birtoklása. A díjazott önkormányzatok egyúttal kizárólagos jogosultságot szereznek a „Tehetségbarát Önkormányzat 2018” logó használatára.
A pénzjutalom felhasználása és annak igazolása
A díjazott önkormányzatok számára rendelkezésre bocsátott összeg olyan egyszeri pénzbeli elismerés, amelyet kötelezően a tehetséggondozást támogató tevékenységekre kell fordítani az önkormányzatok gazdálkodására vonatkozó jogszabályok, valamint a pályázat által szabott, alábbi feltételek figyelembevételével:
A díjból támogatható tehetséges gyermekek/fiatalok művészeti/tudományos/sport tehetséggondozó táborban/továbbképzésen/szakkörön való részvétele és/vagy számukra az adott tehetségterületen felmerülő eszközök (pl. sporteszköz, hangszer, digitális eszköz stb.) beszerzése. Ezen kívül a díj teljes összegének maximum 50%-át az önkormányzat a helyi tehetséggondozás támogatására használhatja fel.
A pénzbeli elismerés a támogatásról szóló döntést követően egyösszegben kerül folyósításra a nyertes önkormányzatok részére. A díj teljes összegének a pályázatban előírtaknak megfelelő, célzott felhasználását a kiíró felé szakmai beszámolóval szükséges igazolni, melynek benyújtási határideje: 2018. december 31.
A pályázat tartalma
- A pályázó önkormányzat mutassa be röviden, hogy milyen elvek és koncepciók állnak a helyi tehetséggondozási tevékenységek hátterében, milyen célok határozzák meg a fiatal tehetségeket érintő önkormányzati döntéshozatalt és döntésvégrehajtást, valamint ezek az intézkedések hogyan járulnak hozzá a tehetségek felkutatásához, fejlesztéséhez,
támogatásához. Fontos, hogy a pályázó koncepcionális elképzelései és tehetséggondozásra vonatkozó intézkedései alátámasztottan kerüljenek bemutatásra.
Előnyt jelent, ha ezen intézkedések és törekvések már rögzítve vannak helyi keret- és stratégiai dokumentumokban (pl. települési fejlesztési koncepcióban), igazolva ezáltal a saját erőből megvalósuló tehetséggondozó tevékenységeinek rendszerbe illeszkedését. - A pályázó önkormányzat mutassa be az alábbiakban meghatározott területeken (vagy azok valamelyikén) eddig végzett mintaértékű intézkedéseit, kezdeményezéseit és azok eredményeit:
- A köznevelési intézmények, állami feladatellátási körbe tar tozó intézményektehetséggondozó működésének és tevékenységeinek támogatása.
- Helyi és/vagy regionális tehetségpontok, Minősített Tehetséggondozó Műhelyek, illetve egyéb tehetséggondozó műhelyek tevékenységének ésprogramjainak támogatása.
- Tehetséges fiatalok számára nyújtott ösztöndíj támogatás.
Tehetségek felkutatása, megtalálása és/vagy tehetségek felkutatását célzó foglalkozások, programok, rendezvények, vagy egyéb kezdeményezések,valamint e célok elérése érdekében tevékeny intézmények, civil szervezetek támogatása. - Tehetséggondozás és/vagy tehetséggondozással foglalkozó intézmények, civil szervezetek, személyek, valamint e célokat szolgáló foglalkozások, programok, rendezvények, vagy egyéb kezdeményezések támogatása.
- A tehetséggondozást segítő, olyan kiemelkedő pedagógiai modellek és jó gyakorlatok támogatása vagy saját kezdeményezésből történő megvalósítása, amelyek mintául szolgálhatnak a többi önkormányzat számára.
- A tehetségsegítők munkájának támogatása és számuk növekedésének helyi szinten történő előmozdítása.
- A tehetséghasznosulást, a fiatal tehetségek kibontakozását, önmenedzselését segítő kezdeményezések támogatása.
- A pályázó önkormányzat rövid szakmai tervben részletesen mutassa be, hogy az elnyert összegből mely fiatalokat és milyen tevékenységekkel kívánja támogatni, illetve milyen tevékenységeket kíván a helyi tehetséggondozás területén megvalósítani (pl. hiányzó tevékenységek elindítása, meglévők megerősítése stb.)
A pályázatok elbírálásának menete
A beérkezett pályázatok elbírálása két lépésben történik:
- Az Új Nemzedék Központ által felkért szakértők a pályázatban megfogalmazott szövegek tartalmi elemzése alapján előértékelést végeznek és javaslatot tesznek az Értékelő Bizottságnak.
- Az előértékelők javaslata alapján az elismerésekről az Értékelő Bizottság dönt.
- Az Értékelő Bizottság öt tagját az Emberi Erőforrások Minisztériumának Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága és az Új Nemzedék Központ kéri fel.
- A Tehetségbarát Önkormányzat Díj nyertes pályázói előzetesen elektronikus értesítést kapnak pályázatuk pozitív elbírálásáról.
- A díjazottakkal (a további adatbekérést követően) az Új Nemzedék Központ támogatási szerződést köt, a díjjal járó támogatás összege ezen szerződés keretében kerül kifizetésre.
A pályázat benyújtásának módja
A pályázatot elektronikus úton szükséges benyújtani, a www.tehetsegunk.hu online pályázatkezelő felületén található elektronikus űrlap kitöltésével és a szükséges mellékletek feltöltésével.
A pályázat benyújtásának határideje: 2018. május 7. hétfő 23:59
További információ
A pályázattal kapcsolatban további információkat a tehetseg@unp.hu e-mail címen kérhet, valamint a www.tehetsegunk.hu weboldalon olvashat.
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pécsi Kerámia Triennálé pályázat
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Mintaiskola modellprogram pályázat
Bringasztráda program pályázat
Svájci Alap Bora pályázat
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Pályázat a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola logójának megtervezésére
Pályázat sítanpályák építésére
Magyar Falu Program – Pályázat tanya- és falugondnoki busz beszerzése
Magyar Falu Program – Pályázat kommunális eszközök beszerzésére
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – pályázat eszközbeszerzésre
Magyar Falu program – Temetők kisléptékű infrastrukturális fejlesztése pályázat
Pályázat bringaparkok kialakítására, felújítására
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Richter Anna díj
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
Pályázat mászótermek építésére