Idén először kerül odaítélésre az újságíróknak szóló Visegrad Local Press Awards nevű díj, amely azokat a publicistákat tünteti ki, akik a legteljesebb módon válaszolnak a társadalmi, politikai és kulturális életben megjelenő, a lokalitás jelentőségét és fontosságát taglaló kérdésekre. A pályázaton lengyel, cseh, szlovák és magyar újságírók vehetnek részt, ily módon lehetőséget kínálunk számukra, hogy tapasztalatot cseréljenek és összehasonlítsák munkamódszereiket a „lokális anyagokkal” kapcsolatosan.
Szeretnénk a figyelmet felhívni arra, hogy a helyi sajtónak milyen szerepe van a regionális identitás formálásában, illetve vitát indítani a regionalizmus témakörében, annak szerepéről egy adott közösség életében. Bátorítani kívánjuk továbbá a visegrádi országok közvéleményét, hogy különböző kontextusból (gazdasági, kultúrális, társadalmi) vessenek egy pillantást a szomszédban létező „mikrovilágokra”.
A visegrádi országok társadalmainak közös vonása az Európai Unióval való integráció, illetve az uniós források jelenléte a helyi közösségek életében. Így azt szeretnénk, ha a pályázatra beküldött szövegek között olyanok is lennének, amelyek a makroszinten zajló uniós projektek mikroszinten történő leírására törekednének, azok milyen hatást – legyen az pozitív vagy negatív – gyakorolnak a helyi közösségekre.
A pályázaton olyan újságírók vehetnek részt, akik a lokális írott sajtóban, az országos terjesztésű lapok regionális mellékleteiben vagy internetes oldalakon (így blogokban) publikálnak. Az alábbi kategóriákban lehet pályamunkákkal jelentkezni:
- Helyi politika és intézmények: A médiának tulajdonított negyedik hatalmi ág küldetése (az adminisztráció működésének ellenőrzése) valójában a kisebb közösségekben játszik jelentős szerepet. A lokális adminisztráció ugyanis jelentős pénzügyi (többek között uniós) források felett rendelkezik, a társadalmi életre nézve komoly kompetenciákkal bír – alakítja a közvetlen környezetét, a társadalmi, oktatási és egészségügyi politikát. Sok esetben a lokális szintre kerülnek leosztásra az állam adminisztratív feladatai. Ez rendben van. Az állami struktúrák decentralizációja a rendszerváltás egyik legjelentősebb eredménye. A kompetenciák alacsonyabb szintre való leosztása megnöveli a polgárok állam iránti felelősségérzetét. A decentralizáció hatással van a lokális médiára is. Ezért ebben a kategóriában azokat az anyagokat szeretnénk díjazni, amelyek megmagyarázzák a változó valóságot, a bonyolult közszolgálati rendszerek kiismerésében hasznosnak bizonyulnak, a polgárok számára jogi támasszal bírnak. Az alsóbb szintre való kompetenciák „leszervezése” hatásában az adminisztráció és az önkormányzat társadalmi kontrollját kellene növelnie. De a valóságban is ez a helyzet? A lokális média, amely ellenőrző szerepet tölt be a hatalom irányába, nem rendelkezik sem olyan anyagi vagy jogi háttérrel, mint a központi médiumok. A helyi hatalom egyre gyakrabban befolyást akar szerezni a helyi médiumok felett – olyan módon, hogy vagy manipulálja a reklámpiacot, vagy egyszerűen blokkolja az információáramlást a „kevésbé szeretett” újság irányába. Emiatt ebben a kategóriában olyan újságírói anyagokat fogunk kitüntetni, amelyek megfelelnek a megbízhatóság kritériumának, nem félnek felvállalni a konfliktust a helyi hatalom képviselővel annak érdekében, hogy megfeleljenek az ellenőrző szerepüknek.
- Helyi gazdaság: A gazdaságot legkönnyebb makrogazdasági mutatókkal leírni. Az olvasó minden nagyobb nehézség nélkül megtalálja az államadósságról, költségvetési hiányról, munkanélküliségről és GDP-adatokról szóló információkat. Szintén könnyen meg lehet állapítani a helyi gazdaságot jellemző adatokat. De mi is rejtőzik valójában ezen számok mögött – milyen hatással bírnak az állami szinten meghozott döntések a helyi közösségekre? Hogyan befolyásolja a gazdasági világválság az egyes emberek életét? Milyen a zöldenergia hatása a lokális gazdaság fejlődésére? Hogyan változik a helyi vállalkozói szféra? Vajon a mezőgazdaság még mindig kifizetődő? Mit kínálnak az átalakuló vállalatok a saját munkavállalóinak és üzleti partnereinek? Ebben a kategóriában olyan szövegeket fogunk jutalmazni, amelyek a fenti kérdésekre keresik a választ. De ez nem minden – ki szeretnénk tüntetni azokat a pályaműveket is, amelyek a legérdekesebb üzleti, befektetési kezdeményezéseket mutatják be, azok hatását a lokális társadalomra, valamint azokat a szövegeket, amelyek a gazdasági problémákat a fenntartható fejlődés szemszögéből közelítik meg.
- Lokális társadalmi problémák: A különféle igazságtalanságokba való bele nem egyezésből nőtt ki az újságírás. Ebből a szempontból a lokális média különleges szerepet játszik. A helyi újság gyakran az utolsó illetékes hatóság, az egyetlen szóvivő azok számára, akikért senki sem akar kiállni. Ebben a kategóriában a közérdeket szem előtt tartó szövegeket fogunk kitüntetni, valamint – ami nem kevésbé fontos – olyanokat, amelyek sikeresen megváltoztatják a társadalom hozzáállását egy adott ügyben olyan emberi sorsok bemutatásán keresztül, ahol az érintettek a kedvezőtlen körülmények ellenére a helyzetük megváltoztatására törekszenek. Itt riportok és más, többek között innovatív narrációs módon megalkotott szövegeket várunk. Különös módon szeretnénk értékelni azokat a pályaműveket, amelyek az olvasókkal való együttműködésben születtek meg, és azokat, amelyekben a szerzők különleges érzékenységet tanúsítanak a lokális perspektívában megjelölt problémák iránt. Az egészségügyről, oktatásról, munkáról, fogyatékosságról, civil szervezetekről, a lokális tekintélyek helyi közösségekre való befolyásáról szóló szövegeket várunk. Olyan anyagokra is számítunk, amelyek érintik a szegénység (vagy a gazdaság), nemzeti, etnikai vagy nyelvi kisebbségek, társadalmi marginalizáció témakörét… A felsorolást befejezetlenül hagyjuk, mivel ez a legszélesebb téma a kategóriákon belül.
- Lokális történelem, kultúra és örökség: Azokat a szövegeket szeretnénk kitüntetni, amelyek közérthető módon szólnak történelmi tematikáról – az egyes személyek szemszögéből elmesélve, népszerűsítve a kulturális örökséget, a lokális identitás építését és erősítését. Ahol ellentmondások lépnek fel vagy két különböző, egymásnak feszülő történelmi narratíva jelenik meg, ott azokat a szövegeket fogjuk értékelni, amelyeknek célja a szomszédos, kisebb vagy nagyobb társadalmak közelebb hozása és kölcsönös megértésének elősegítése. A helyi kulturális körülményeket vagy történelmi eseményeket bemutató szövegeknek köszönhetően jobbá válhat a nemzedékek közötti párbeszéd, illetve a közösségek összetartó ereje növekedhet, valamint a helyi közösségek olyan eszközhöz juthatnak, amelynek segítségével leírhatják különállásukat és kivételességüket a globális világunkban. De vajon a múlt milyen értéket képvisel napjainkban? Manapság még a hagyományt is pénzzé lehet változtatni – azok a közösségek, amelyek megőrizték vagy újjáépítették önazonosság tudatukat, azt turistalátványosságként és uniós források megszerzéséhez használják fel. Ebben a kategóriában nem szeretnénk eldönteni, vajon melyik megközelítés a jobb: a lokális identitás romantikus építése vagy annak pragmatikus kihasználása a turisztika népszerűsítése és a nemzetközi programokban való részvétel terén. Értékelni fogjuk a jó szövegeket, bármilyen megközelítésből is dolgozzák fel ezt a tematikát.
- Európai integráció: A közös Európába való belépés új kihívást jelentett a régiónk társadalmai számára. Hogyan sikerült ezeknek a kihívásoknak megfelelniük? Az uniós csatlakozás konkrét félelmeket gerjesztett – vajon igaznak bizonyultak-e a majd egy évtizedes tagság után? Milyen előnyöket érzékelnek a helyi közösségek lokális vagy individuális szinten? Hozzászoktunk az EU-tagsághoz, egyidejűleg ez megváltoztatja mindennapjainkat: a regionális termékeket, energiát, környezetvédelmet, mezőgazdaságot, oktatást vagy kulturális cserét érintő regulációk születnek meg. Hasznot húzunk az Unió regionális politikájából – nem létezne sok oktatást, egészségügyet, infrastruktúrát érintő fejlesztés, ha nem lenne az EU társfinanszírozása. Új lehetőségek születnek, de új kihívások is: például a migráció vagy a jövedelmi különbségek a közös Európában. Arra számítunk, hogy ebben a kategóriában olyan műveket kapunk, amelyek másképp mutatják be az Uniót, amint azt ismerjük a tévé képernyőiről (a találkozók, hivatalos beszélgetések, diplomáciai tárgyalások Uniója). A lokális perspektívából kívánjuk megmutatni az EU-t.
- Fénykép: Egy fotó leírásának nincsen sok értelme – a tartalmát képpel és nem szavakkal mutatja be. Tisztában vagyunk ugyanakkor azzal, hogy a sajtófotó egyre nehezebb helyzetbe kerül – azok helyét univerzális képek veszik át, elveszítve az információs funkcióját. Másfelől egyre több ember érdeklődik az amatőr fotózás iránt. Ebben a kategóriában azokat a fényképeket szeretnénk jutalmazni, amelyek a visegrádi országok közösségének információhordozó szerepét töltik be.
- Visegrádi Díj („Visegrad Prize”): A pályázat zsűrije a benevezett és díjazott anyagok közül választja ki a Visegrádi Díj nyertesét. Ez egy különálló kategóriát jelent: a közösen érzékelt problémákat, illetve az azokra adott érdekes, közös megoldásokat szeretnénk népszerűsíteni. Ezek érinthetik a kultúrát, gazdaságot, társadalmat vagy helyi intézményeket. A különdíj célja, hogy bemutassa a visegrádi országok egyediségét és közösségét, valamint ezen államok közös kezdeményezéseit, többek között a visegrádi térségen kívülre. A pályamunkák a helyi közösségek életét hivatottak bemutatni, a pályázat kategóriáinak részletes leírása megtalálható a projekt honlapján. A zsűri odaítél egy különdíjat („Visegrad Prize”) is egy olyan szöveg alkotójának, aki a legteljesebb módon mutatja be a visegrádi országok közös problémáit vagy az ezekre adott megoldásokat.
A zsűriben helyet foglalnak Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország újságírói, a média- és tudományos élet képviselői.
Előírások
1. pont
A „Visegrad Local Press Award” újságírói pályázat (a továbbiakban: pályázat) szervezője a Fundacja Press Club (a továbbiakban: szervező), melynek székhelye Varsóban található (00-322 Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 64.). A pályázat a visegrádi országokban található partnerekkel közösen kerül megvalósításra, név szerint: Csehország képviseletében Syndikát novinářů České republiky (110 00 Praha 1, Senovážné náměstí 23.); Szlovákia képviseletében Slovenský syndikát novinárov (815 68 Bratislava, Župné námestie 7.); Magyarország képviseletében a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (1064 Budapest, Vörösmarty u. 47/A.).
A pályázat társfinanszírozója a Visegrádi Alap (Visegrad Fund) a 2012-2013-as évre kiírt Strategic Grant keretében.
2. pont
A pályázat alapvető célja a visegrádi országokban a kapcsolatok szorosabbá tétele és ismeretterjesztés a lokális közösségek, kultúra és örökség, helyi gazdaság tekintetében, illetve az európai integráció hatásának felmérése a helyi közösségekre. Ennek érdekében a fenti témákra vonatkozó újságírói pályázat kiírására kerül sor, amely pályázat Közép-Európa egymással szomszédos államai (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország) közérdekű témáinak a közbeszédbe való bekapcsolását célozza meg, a lokális médiumok közötti információcsere és együttműködés esélyét nyitja meg, lehetővé teszi a tapasztalatcserét és az ösztönzés forrásává válik a lokális médiumok számára.
3. pont
A pályázatra jelentkezhetnek a Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon regionális periodikákban, országos újságok helyi mellékleteiben, internetes kiadásokban publikáló újságírók, illetve független alkotók, akik lokális eseményeket mutatnak be. A pályázaton csak újságírói szakmát végző fizikai személy kaphat díjat, a versenyen nem indulhatnak szerkesztőségek vagy jogi személyek.
4. pont
A pályázaton hét nyertes kerül megválasztásra, az alábbi kategóriákban:
- Lokális politika és intézmények
- Helyi gazdaság
- Lokális társadalmi problémák, többek között a kisebbségi közösségeké vagy marginalizálódott csoportoké
- Lokális történelem, kultúra, örökség
- Az európai integráció hatása a lokális közösségekre
- A helyi újságok legjobb fényképe
A pályázat bíráló bizottsága „Visegrad Prize” nevet viselő különdíjat adományoz annak a pályamunkának, amely a visegrádi országok belső viszonyait taglalja, a közös kihívásokat és közös megoldásokat mutatja be.
5. pont
A pályázaton való részvétel feltételei:
- A www.localpressawards.eu internetes honlapon található nyomtatvány kitöltése.
- Egy szerző maximum három szöveget küldhet be, valamint egy szerző maximum egy kategórián belül egy szöveggel indulhat. A beküldött anyagnak meg kell felelnie a kategória kiírásainak.
- A szöveg terjedelme nem lehet kisebb, mint 3 ezer leütés és nem lépheti túl a 7200 leütést, ugyanakkor a már korábban publikált, ennél hosszabb terjedelmű szövegeket a szerző lerövidítheti.
- A pályázaton a 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban megjelentetett munkák vehetnek részt.
- A pályázaton a lokális periodikákban, az országos újságok helyi mellékleteiben, internetes kiadásaiban publikált anyagok vehetnek részt.
- A cikket kizárólag a pályázati honlapon található formanyomtatvány segítségével lehet beküldeni.
- A cikk tartalmazhat fényképet vagy illusztrációt.
- Lengyelül, csehül, szlovákul és magyarul megírt cikkekkel lehet nevezni.
6. pont
A pályázat az alábbi menetrend alapján zajlik:
2013. január 25. – a pályázat kihirdetése, a pályázati anyagok befogadásának a kezdete.
2013. március 25. – a pályázati anyagok befogadásának a vége.
2013. április 25-ig – a nemzeti jelöltek kihirdetése (három szöveg minden egyes kategóriában).
2013. június 25-ig – a pályázat nyerteseinek ünnepélyes kihirdetése a Press Club varsói székházában.
A szervezők fenntartják a fenti időpontok megváltoztatásának a jogát. A menetrenden belüli bármiféle változás ezt megelőzően megjelenik a pályázat és a szervező internetes honlapján.
7. pont
Az egyes kategóriák győztese két szakaszban kerül kiválasztásra:
- Az első szakaszban a „nemzeti partnerszervezetek” választják ki – minden egyes kategóriában – az adott nyelven íródott három legjobb cikket.
- A jelölt szövegeket lefordítják angolra. Minden jelölésre került szöveg megjelenik a projekt honlapján, illetve a projekthez kapcsolódó kiadványokban, többek között a pályázatot követő kiadványban.
- A második szakaszban a bíráló bizottság kiválasztja az egyes kategóriák győzteseit, valamint odaítéli a „Visegrad Prize” nevű díjat a jelölt szövegek közül.
Az egyes kategóriák győztesei azok a szerzők lesznek, akiknek a munkája a legtöbb szavazatot kapja a szavazáson részt vevő zsűritagoktól. A zsűri a pályázaton részt vevő országok négy-négy képviselőjéből (újságírók, a társadalmi-politikai élet résztvevői) áll.
8. pont
A szervező fedezi a győztes versenyzők varsói díjátadásra való kiutazását, szállását és ellátását. A győztesek megkapják a pályázatot követő kiadvány példányait, illetve részt vehetnek a Varsóban megrendezendő gálán a „Local problems, Visegrad solutions” című beszélgetésen.
9. pont
A pályázat minden egyes résztvevője köteles a beküldött pályamű jelentkezési formanyomtatványához nyilatkozatot csatolni, amelyben beleegyezik abba, hogy a pályázat céljaira személyi adatai feldolgozásra kerüljenek, illetve a beküldött anyag megjelenjen a pályázat honlapján, valamint a pályázatot követő kiadványban.
Kapcsolat
Czech
Ivana Sulakova
Ivana.Sulakova@ov.rozhlas.cz
Hungary
Szabolcs Szunyogh
szunyogh.kozneveles@gmail.com
Poland
Wojtek Szpocinski
wojciech.szpocinski@pressclub.pl
Slovakia
Zdeno Cho
cho@mediaregion.eu
Forrás: http://localpressawards.eu/
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pécsi Kerámia Triennálé pályázat
Svájci Alap Bora pályázat
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Pályázat a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola logójának megtervezésére
Pályázat sítanpályák építésére
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
SozialMarie Pályázat
Pályázat közösségfejlesztő, infrastrukturális és környezetvédelmi, valamint a helyi lakosság egészségtudatosságát célzó, közösségfejlesztő ötletek megvalósítására
Pályázat helyi vagy országos közügyekkel, társadalmi problémákra irányuló kezdeményezések támogatására
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Richter Anna díj
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
ŐSZ&TÉL – Telki és környéke fényképen fotópályázat
Rezidenciaprogramok támogatása fogadó szervezetek számára
Európai nyilvánosság: egy új online médiaajánlat fiatal európaiaknak pályázat
Ezüstgerely művészeti pályázat
A Visegrádi Alap ifjúsági, kutatói és oktatói ösztöndíjai
Új európai kulturális terek – ötletpályázat
STAFÉTA pályázat a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása érdekében
Pályázat a NordArt 2024 kortárs művészeti kiállításon való bemutatkozásra (Kunstwerk Carlshütte)