Április 11-én kiderül, melyik a legjobb magyar networkegyetem. Budapest, 2011. április 5. – Április 11-én jelenik meg a top networkegyetem-rangsor a legjobb ösztöndíj-lehetőségekkel rendelkező magyar egyetemek listájával a Moha (Mindent az Oktatásról Hallgatóknak) magazin új, Belépő nevű kiadványában.
A Belépő kiadvány top networkegyetem listája a legjobb nemzetközi ösztöndíj-lehetőségeket és külföldi szakmai gyakorlatokat kínáló egyetemek rangsora. A Belépő a felsőoktatási intézményeket inkább szolgáltatási oldalról vizsgálja, mintsem akadémiai teljesítmény alapján, ahogyan azt a New York Times vagy a híres sanghaji Jiao Tong 500-as lajstroma teszi. Ennek oka, hogy a tömegoktatás feltételei között egyre fontosabbak lesznek azok a felsőoktatási intézmények által kínált szolgáltatások, amelyek még versenyképesebbé teszik a pályakezdőket a hazai és nemzetközi munkaerőpiacon. Mivel az egyik legfontosabb versenyelőny a nyelvtudás és a külföldi tanulmányi és munkatapasztalat, így már az egyetemválasztásban sem elhanyagolandó szempont, milyenek a külföldi ösztöndíjas-lehetőségek az adott intézményben.
A kutatás a nagy hallgatói tanulmányi mobilitás programok, szakmai gyakorlatok és ösztöndíjalapok 2009/10-es tanévre vonatkozó adataiból indult ki, a kiutazók létszámából következtetve annak jelentőségére intézményen belül.
Érdekesség, hogy a felsőoktatási intézmény létszámához képest a külföldre ösztöndíjjal kijutott hallgatók aránya kiemelkedően nagy a művészeti egyetemeken. Ezen mutató alapján első helyezett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, ahol a hallgatók több mint 10%-a fordult meg külföldön, nagy részük az Erasmus-, illetve a CEEPUS-ösztöndíjakkal. Ezzel az eredménnyel a MOME az egyetlen magyar felsőoktatási intézmény, amely eléri az európai átlagot. Szintén az élmezőnyben foglal helyet a Magyar Képzőművészeti Egyetem majdnem 6%-kal és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 2,6%-kal. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemről a hallgatók közel 8%-a járt külföldön az Erasmus programmal. Így az sem lesz meglepő, ha a művészeti iskolák az összesített rangsoron is jó eredménnyel szerepelnek majd.
A rangsort jellemző szolgáltatás-központú filozófia a Moha Belépő kiadványra általában is jellemző. Az április 11-én megjelenő kiadvány önmeghatározása szerint: progresszív megközelítésű karrierkalauz az egyetemi évek tervezéséhez, mely szakmánként és országonként tárgyalja, hogyan építsük fel nemzetközi egyetemi tanulmányainkat, kezdve a tanulmányi versenyektől a szakmai gyakorlaton át egészen a nemzetközi ösztöndíjakig.
A Hogyan építsd fel az egyetemi éveidet? rovat, ahogy azt a neve is sugallja, tudományterületenként veszi lépésről lépésre számba a legfontosabb fokokat az álomkarrier felé vezető létrán. A kiadvány szerzői törekedtek arra, hogy a legeldugodtabb lehetőségeket is felkutassák, így a Belépő hasznos felvételizőknek és szüleiknek, de végzős hallgatóknak is. Mérnököknek a Kitchen Budapest média lab, jogászoknak a Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszeěd versenye, orvosoknak a Buffalo-ösztöndiěj, bölcsészeknek az amerikai Calasanctius Training Program, agrárképzésben a közösségi kertek, a természettudósoknak a Kairos Society New York-i konferenciája, közgazdászoknak az AIESEC csak egy a kiadványban részletesen bemutatott számos kiugrási lehetőség közül. Miközben olyan inspiráló személyiségek osztják meg a tapasztalataikat, mint S. Takács András, a Spektrum On The Spot című műsorának újságírója, Pléh Csaba egyetemi tanár vagy Mojzes Dóra divattervező.
A Tanulj külföldön ingyen! rovatban megtalálható lesz a külföldi továbbtanulás minden trükkje, kezdve attól, mire érdemes keresni, egészen odáig, hol és hogyan lehet támogatókat szerezni külföldi tanulmányokra. A szerzők kitérnek arra is, mi a teendő, ha nem sikerülne támogatást szerezni. Németország egyes tartományaiban például ingyenes a felsőoktatás, és a jól szervezett diákmunkának köszönhetően önerőből is könnyedén eljuthatunk a diplomáig. Az Egyesült Királyságban a diákhitel jelenthet megoldást.
A Belépő szerzői maguk is egyetemisták. Április 11-étől összeállításukból megismerhetők tehát a fent ismeretett rovatok részletes tartalmai, valamint kiderül, melyek Magyarországon a legjobb network egyetemek!
További információ:
Hering Orsolya
orsolyahering@gmail.com
20.978-5080
További cikkek a rovatban
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Pepita ösztöndíj egyetemi és főiskolai hallgatók
Pályázat népismereti filmszemlére
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
ART-RAVALÓ pályázat művészeti projektben való részvételre
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Műhelyiskola modellprogram pályázat – RRF-MMSZA-1.0.0.2-23
Kamasztanoda modellprogram – RRF-MMSZA-1.0.0.4-23
Előhívott értékek – épített örökségünk a fiatalok szemével- fotópályázat diákoknak
VI. EUniWell magvető finanszírozási projekt – pályázat egyetemi és társadalmi jóllétet növelő projektek megvalósítására