A PROJEKT RÖVID ÖSSZEFOGLALÁSA: A nyertes intézményekben a KÁSZPEM®Módszer és Nevelési Rendszer megismerése, alapszintű elsajátítása, valamint tanácsadási és szupervíziós folyamatban való bevezetése valósul meg.
A projekt a KÁSZPEM® (Kothencz-féle ÁGOTA Szenzitív Pedagogikoterápiás Módszer és Nevelési Rendszer) Módszer és nevelési rendszer megismerését illetve elsajátítását tűzi ki célul. A KÁSZPEM® az ÁGOTA Alapítvány országos reprezentatív kutatásán, másfél évtizedes szakmai tapasztalatán, a vonatkozó tudományterületek elméleti tudásanyagán, valamint több éves tesztcsoportokban történő empirikus tesztelésen alapuló gyakorlati módszer és nevelési rendszer, mely a családból kiemelt gyerekek (gyermekotthonban, illetve nevelőszülőnél élők) sikeresebb társadalmi beilleszkedéséhez ad hatékony eszközt a gyermekekkel foglalkozó laikusok és szakemberek kezébe.
A KÁSZPEM® Módszer empirikus úton, több éven át tesztcsoportokban tesztelt eljárásrendszer, és napjainkban már több tucat, gyermekvédelemmel foglalkozó szakember alkalmazza a mindennapi munkájában.
A KÁSZPEM® Módszer és Nevelési Rendszer birtokosa az ÁGOTA Alapítvány, amely kizárólagos joggal rendelkezik a Módszer közzététele, képviselete, képzése és terjesztése terén.
- A projekt által a gyermekvédelemben az 1997. évi XXXI. Törvény által elindított pozitív változások katalizálhatóak, és magas színvonalú szakmai támogatást kapnak
- A projekt segít a hazai gyermekvédelem szemléletváltásában és hatékonyabb szakmai munkája megvalósításában
- A projekt növeli a gyermekvédelemben dolgozó szakemberek és intézmények szakmai tudatosságát és innovatív szerepvállalását
- A gyermekvédelemben dolgozó szakemberek kézzelfogható, gyakorlati pedagógiai eszközt kapnak a családból kiemelt gyerekek neveléséhez
- A Módszer megismerése által alternatívát kapnak a gyermekvédelmi szakemberek a szakterületükön felmerülő nehézségek kezeléséhez
- A Módszeralkalmazói Modulba belépő kollégák a képzés sikeres teljesítése esetén államilag elismert képzésről kaphatnak tanúsítványt, valamint a szociális és gyermekvédelmi szakirányú továbbképzési rendszerben szerezhetnek kreditpontokat
- A Kreditpontos Modulba belépő dolgozók a szociális és gyermekvédelmi szakirányú továbbképzési rendszerben szerezhetnek kreditpontokat
A KÁSZPEM® Módszer és Nevelési Rendszer:
- Hatékony megoldást kínál a családból kiemelt gyermekek problémáinak sikeresebb kezelésére és majdani önálló életük biztos megalapozására
- Esélyt jelent a gyermekek és az állam számára is arra, hogy a családból kiemelt gyermekek a társadalom produktív és építő tagjaivá válhassanak
- Kézzelfogható és gyakorlati eszközt jelent a családból kiemelt gyermekekkel foglalkozó szakemberek és laikusok számára
- Sokoldalúan használható a gyermekek és a felnőttek személyiségfejlesztésére
- Kiválóan alkalmas a szakemberek és önkéntesek személyiségfejlesztésére, szakmai kompetenciafejlesztésére
- Hathatós eszköz a gyermekvédelmi dolgozók kiégésprevenciójára, illetve a szakmaterületen jelentkező fluktuáció csökkentésére, a szakmai munkával való elégedettség növelésére
- Hosszú távon képes javítani a vezetői eredményességet
- Széles körűen alkalmazható a szakmaterületen jelentkező különleges problémák, kihívások kezelésére (pl. másság elfogadása, integratív nevelés, csoportos nevelés, kompetencia alapú tanulás)
- Gyermeknevelési helyzetben történő alkalmazásához nem szükséges felsőfokú végzettség
A PÁLYÁZÓK KÖRE
Magyarországon működő, állami, civil vagy egyházi fenntartású:
- Gyermekvédelmi Központok
- Gyermekvédelmi Igazgatóságok
- Gyermekotthonok
- Összevont szociális és gyermekvédelmi intézmények gyermekvédelmi szakellátási részlege
- Nevelőszülői hálózatok,
Egyedileg vagy konzorciumban.
A pályázatkiíró két nyertes pályázót választ ki, melyek közül az első helyezett nyeri a Nagy Programcsomagot, a második helyezett pedig a Kis Programcsomagot.
A pályázat lehetőséget nyújt arra, hogy főpályázó felelősségvállalása mellett két vagy három szomszédos megye nevelőszülői hálózata, gyermekotthonai vagy Gyermekvédelmi Központjai, Igazgatóságai közösen nyújtsanak be pályázatot. Regionális megkötés nincs.
A PROJEKTBEN ALKALMAZOTT PRIORITÁSOK
- Gyakorlatorientáltság: Előnyben részesül az olyan szakembereket, illetve munkaközösségeket delegáló intézmény, akik napi munkájuk során gyakorlatban foglalkoznak családból kiemelt gyermekek nevelésével (kevésbé élveznek előnyt az adminisztratív, tanácsadói és képviseleti jellegű munkakörök)
- Teamközpontúság: Előnyben részesülnek azok a munkaközösségek, ahol egy adott szakmai egységből a lehető legmagasabb létszámban vesznek részt a programban (pl. teljes lakásotthoni teamek a lakásotthon-vezetővel, nevelőkkel és gyermekfelügyelőkkel együtt)
- Esélyegyenlőség: Előnyben részesülnek a hátrányos helyzetű kistérségekben tevékenykedő résztvevők
- Motiváltság: Előnyben részesülnek az implementációra motivált, innovációra elkötelezett munkaközösségek (Akik szakmai programjukba is beépítik a KÁSZPEM® alapelveit, vagy például munkaidőben teszik lehetővé a dolgozók képzését)
- Önrész vállalása: Előnyben részesülnek a gyakorlati önerőt vállaló munkaközösségek (Például a résztvevők útiköltségével, vagy a trénerek számára biztosított étkezéssel támogatják a képzéseket)
- Nevelőszülők bevonása: előnyben részesülhetnek azok a Pályázók, melyek vegyes csoportokban hagyományos, hivatásos vagy épp gyermekre váró nevelőszülőket is delegálni kívánnak a képzésbe
- Tervezés és előrelátás: előnyben részesülnek azok a Pályázók, amelyek a Módszeralkalmazói Modulba belépni kívánó kollégákról kész névsort és rövid bemutatást nyújtanak be
ELNYERHETŐ TÁMOGATÁS
Nagy Programcsomag:
- Módszeralkalmazói Modul
- 1 db 200 órás KÁSZPEM® Alaptanfolyam 12 fő részére. Időigény: havi négy vagy öt teljes nap (8 óra/nap)
- 3 hónapig tartó Tanácsadás a gyermekotthonban való bevezetés támogatására azon 12 fő részére, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamot végzik, és a gyermekotthonban való bevezetésen dolgoznak
- 1 db Csoportos Szupervízió a Módszer bevezetésével kapcsolatban, azon 12 fő részére, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamot elvégezték, és a gyermekotthonban való bevezetésen dolgoznak. Időigény: egy nap.
- Kreditpontos Modul
- 2 db Komplex személyiségfejlesztő tréning KÁSZPEM® Módszerrel, családból kiemelt gyermekekkel foglalkozó szakemberek számára 24 fő részére. Időigény: 5 teljes munkanap (5×8 óra)/csoport, tehát összesen 10 munkanap.
- 2 db Kiégésprevenciós tréning KÁSZPEM® Módszerrel 24 fő részére. Időigény: 4 teljes munkanap (4×8 óra)/csoport, tehát 8 munkanap.
Azok a személyek, akik részt vesznek majd a Módszeralkalmazói Modulban, jogosultak részt venni a Kreditpontos Modulban is. Azonban, mivel a KÁSZPEM® Alaptanfolyam sikeres elvégzése esetén a résztvevő kérésre mentességgel 35 kreditpontot szerez gyermekvédelmi és szociális továbbképzések rendszerében, így érdemes a Módszeralkalmazói és a Kreditpontos Modulba más-más kollégákat delegálni. Így maximálisan 60 fő továbbképzésére nyílik lehetőségük.
A programcsomag piaci értéke több, mint 3 millió forint. A programcsomag két modulja egy egységet képez. Amely pályázó megnyeri a programcsomagot, úgy annak minden egyes elemét elnyeri, és igénybe kell vennie. A programcsomag Módszeralkalmazói Moduljának különböző támogatását kizárólag ugyanazok a személyek vehetik igénybe. Tehát, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamra járnak, csak azok jogosultak később a Tanácsadás és a Csoportos Szupervízió igénybevételére. A programcsomag elemeinek átruházására (más intézmény vagy pályázók részére) nincs lehetőség. A konzorciumon belül azonban lehetőség van a csoportban betölthető helyek elosztására (pl. főpályázó kap 50% helyet, két alpályázó 25-25% helyet).
Kis Programcsomag:
- Módszeralkalmazói Modul
- 1 db 200 órás KÁSZPEM® Alaptanfolyam 12 fő részére. Időigény: havi négy vagy öt teljes nap (8 óra/nap)
- 3 hónapig tartó telefonos és emailes Tanácsadás a gyermekotthonban való bevezetés támogatására azon 12 fő részére, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamot végzik, és a gyermekotthonban való bevezetésen dolgoznak
- 1 db Csoportos Szupervízió a Módszer bevezetésével kapcsolatban, azon 12 fő részére, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamot elvégezték, és a gyermekotthonban való bevezetésen dolgoznak. Időigény: egy nap.
- Kreditpontos Modul
- 2 db Komplex személyiségfejlesztő tréning KÁSZPEM® Módszerrel, családból kiemelt gyermekekkel foglalkozó szakemberek számára 24 fő részére. Időigény: 5 teljes munkanap (5×8 óra)/csoport, tehát 10 munkanap.
- 1 db Kiégésprevenciós tréning KÁSZPEM® Módszerrel 12 fő részére. Időigény: 4 teljes munkanap (4×8 óra)/csoport, tehát 4 munkanap.
Azok a személyek, akik részt vesznek majd a Módszeralkalmazói Modulban, jogosultak részt venni a Kreditpontos Modulban is. Azonban, mivel a KÁSZPEM®Alaptanfolyam sikeres elvégzése esetén a résztvevő kérésre mentességgel 35 kreditpontot szerez gyermekvédelmi és szociális továbbképzések rendszerében, így érdemes a Módszeralkalmazói és a Kreditpontos Modulba más-más kollégákat delegálni. Így maximálisan 48 fő továbbképzésére nyílik lehetőségük.
A programcsomag piaci értéke csaknem 3 millió forint. A programcsomag két modulja egy egységet képez. Amely pályázó megnyeri a programcsomagot, úgy annak minden egyes elemét elnyeri, és igénybe kell vennie. A programcsomag Módszeralkalmazói Moduljának különböző támogatását kizárólag ugyanazok a személyek vehetik igénybe. Tehát, akik a KÁSZPEM® Alaptanfolyamra járnak, csak azok jogosultak később a Tanácsadás és a Csoportos Szupervízió igénybevételére. A programcsomag elemeinek átruházására (más intézmény vagy pályázók részére) nincs lehetőség. A konzorciumon belül azonban lehetőség van a csoportban betölthető helyek elosztására (pl. főpályázó kap 50% helyet, két alpályázó 25-25% helyet).
Az elnyert képzéseket a Pályázóval egyeztetett helyszínen valósítjuk meg, országos hatókörben.
A programcsomagok ütemezése
Projektfázis |
Év, hónap |
Nagy Programcsomag |
Kis Programcsomag |
Előkészítés |
2011. Október |
|
|
2011. November |
|
|
|
Megvalósítás |
2011. December |
|
|
2012. Január |
|
|
|
2012. Február |
|
|
|
2012. Március |
|
|
|
2012. Április |
|
|
PÁLYÁZÓ RÉSZÉRŐL SZÜKSÉGES ÖNRÉSZ JELLEGŰ HOZZÁJÁRULÁSOK
- A program sikeres megvalósításához szükséges, hogy a Módszeralkalmazói Modulba olyan kollégákat delegáljon a Pályázó, akik várhatóan a projekt ideje alatt végig aktív dolgozói lesznek a szakmai egységeknek (nem várható például áthelyezés vagy pályamódosítás miatti kilépés a csoportból).
- A Pályázó biztosítja és tudomásul veszi, hogy az egyes képzési csoportokba delegált résztvevők a képzések megkezdését követően nem cserélhetők és nem helyettesíthetők. Amennyiben a résztvevő nem folytatja a képzést, az ő esetében a Pályázó elveszíti a további képzés lehetőségét, és nem küldhet másik kollégát helyette.
- A Pályázónak vállalnia kell, hogy a pályázatban elnyert képzéseken és szupervízión való részvételt nem a dolgozók szabadságának terhére adja ki. Előnyben részesül az a Pályázó, amely vállalja, hogy a dolgozók munkaidejükben végezhetik el a képzést.
- A Pályázó vállalja, hogy a Módszeralkalmazói Modulba delegált kollégák esetében számukra havi 4-5 napot fenntart a képzés elvégzésére, és támogatja őket a hiányzás nélküli részvételben munkaidő-beosztással, munkaszervezéssel
- A Pályázó vállalja, hogy a Kreditpontos Modulba delegált dolgozók esetében a megvalósítás hónapjában biztosít a kollégák számára 4 vagy 5 egymás után következő napot a képzések sikeres teljesítésére.
- A Pályázó a Módszeralkalmazói Modulba delegált kollégák esetében vállalja és támogatja a KÁSZPEM® Módszer szakmai egységekben történő bevezetését és meghonosítását
- A Pályázó képzési termet biztosít a képzések és a szupervízió megvalósítására, ahol a képzés tárgyi feltételei minden tekintetben adottak (zavartalanság, szellőztetés, fűtés, világítás, szociális helyiségek, 15 db szék, résztvevőknek megfelelő mennyiségű asztal, flipchart tábla)
- Amennyiben szükséges, a Pályázó biztosítja a képzésben részt vevő trénerek szállását 2 vagy 3 fő részére
- A Pályázó számon kérhető szakmai felelőst nevez ki a megvalósítás idejére, aki a résztvevők képzésbe történő jelentkezését, a képzések megvalósítását és a képzések háttértevékenységét szervezi
- A Pályázó és a képzésbe delegált résztvevők mindegyike elfogadja az ÁGOTA Alapítvány kizárólagos jogait a KÁSZPEM® Módszer és Nevelési Rendszer közzététele, képviselete, alkalmazási körének meghatározása, képzése és terjesztése terén.
LEHETŐSÉGEK, ÉS TOVÁBBI HASZNOS TUDNIVALÓK A PÁLYÁZAT ELKÉSZÍTÉSÉHEZ
- A pályázat lehetőséget nyújt arra, hogy főpályázó felelősségvállalása mellett két vagy három szomszédos megye nevelőszülői hálózata, gyermekotthonai vagy Gyermekvédelmi Központjai, Igazgatóságai közösen nyújtsanak be pályázatot. Regionális megkötés nincs.
- Az elnyerhető programcsomagokkal 48, illetve 60 főre maximalizálható a képzésekbe bevont személyek létszáma. Érdemes az összes helyet más-más kollégák képzésére felhasználni (tehát nem ugyanazokat delegálni az egyes alkalmakra), így a pályázók továbbképzési kerete is tehermentesül.
- A KÁSZPEM® Alaptanfolyam a KÁSZPEM® Módszer alkalmazásához szükséges ismereteket és készségeket fejleszti. A Tanfolyam sikeres elvégzését követően a résztvevő gyermekcsoportban, nevelőcsaládban, szupervízió mellett alkalmazhatja a Módszert a mindennapi nevelés során. Ez a Tanfolyam államilag elismert végzettséget ad, és mentességgel 35 kreditpontot is érhet a szociális és gyermekvédelmi szakirányú továbbképzések rendszerében személyiségfejlesztő tréningként (S jelű képzés).
- A Kreditpontos Modulban szereplő képzések a szociális és gyermekvédelmi szakirányú továbbképzések rendszerében személyiségfejlesztő tréningként érnek pontot („S jelű” képzések).
- A képzések az alábbi kreditpontok megszerzésére NEM kapacitálnak: pedagógus és egészségügyi továbbképzések, illetve a szociális és gyermekvédelmi képzések rendszerében fellelhető további képzések teljesítése (pl. „T jelű” képzések).
- A képzések időbeosztásakor lehetőség van a megadott kereteken belül a rugalmas tervezésre. Tehát a Módszeralkalmazói Modul esetében lehetőség van tömbösített, havonta egy hetes intenzív képzésekre, illetve akár hétvégi vagy hosszú hétvégés találkozásra is. A képző az egy-egy napos képzési alkalmakat szakmai okok miatt nem támogatja.
- Kreditpontos Modul esetében is lehetőség van olyan képzésütemezésre, mely magában foglalhat hétvégét is.
- Lehetőség van a képzéseken vegyes résztvevői csoportok indítására. Például egy csoportban két lakásotthoni egység teljes kollektívája, vagy több intézmény kollégái, illetve közösen nevelőszülők és gyermekotthoni dolgozók vesznek részt.
- A képzések megkezdéséhez nem szükséges felsőfokú végzettség. Eredeti oklevéllel vagy bizonyítvánnyal igazolt középfokú, gyermekvédelmi szakirányú végzettség elegendő a belépéshez.
- Az egyes Modulokban szereplő képzésekről részletes leírás található a www.agotafelki.hu webcímen.
PÁLYÁZÁSI FELTÉTELEK
- pályázati Űrlap pontos kitöltése és beküldése határidőn belül
- A pályázati kiírás előírásainak betartása
- A pályázati Űrlapot a pályázó(k) hivatalos képviselője(/i) és a pályázat szakmai felelőse is lássa el aláírással, illetve szükség esetén pecséttel.
Letölthető dokumentumok
NCSSZI és ÁGOTA Pályázati kiírás
NCSSZI és ÁGOTA PÁLYÁZATI ŰRLAP
A pályázat beérkezési határideje: A pályázatok két nyomtatott példányban, 2011. november 2. Szerda 24.00 óráig beérkezően nyújthatók be. Fontos, hogy a beérkezés valós beérkezést, és nem postára adási dátumot jelent!
A pályázat beküldése: kizárólag postai úton az alábbi címre:
Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet
1134 Budapest, Tüzér utca 33-35.
A borítékra, kérjük, írják rá: KÁSZPEM® Implementáció Magyarországon 2011-2012 Projekt
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a határidőn túl érkező pályázatok érvénytelennek minősülnek!
Hiánypótlásra nincs lehetőség!
Elbírálás: 5 fős bizottság bírálja el a beérkező pályázatokat 2011. november 9-ig. A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs. A pályázati eredményről postai úton a döntést követő 2 héten belül értesítést kap a pályázó.
Pozitív elbírálás esetén szükséges teendők:
- Személyes találkozón való részvétel az ÁGOTA Alapítvány képviselőjével a projekt részleteit illetően
- A támogatás igénybevételéhez szükséges dokumentáció kitöltése és visszaküldése a kiértesítő levélben megadott időpontig.
A pályázati kiírásban nem részletezett kérdésekben a pályázatkiírónak kizárólagos döntési jogköre van.
A pályázattal kapcsolatban részletesebb felvilágosítást kaphatnak Pál Melindától 8.00-16.00 óra között a 06-62/483-446-os, illetve a 06-30/67-09-226 telefonszámon vagy a pm@agotaalapitvany.hu emailcímen.
A Pályázati információs tanácsadói napon, 2011. október 17. Hétfő 8.00-16.00 között az ÁGOTA Alapítvány Irodájában személyesen is kérhetnek felvilágosítást, illetve ezen a napon Skype üzenetváltásra vagy beszélgetésre is van lehetőségük a pal.melinda.szeged Skype elérhetőség hívásával.
A könnyebb kitölthetőség érdekében lehetőség van a Pályázati Űrlap elektronikus kitöltésére is. Az Űrlapot emailben kérhetik a fenti emailcímen. A pályázati dokumentációt ettől függetlenül postán kérjük visszaküldeni.
További cikkek a rovatban
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Pályázat helyi vagy területi hatókörű civil szervezetek támogatására
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására