Pályázati felhívás gazdasági vállalkozások kialakítására a Felzárkózó Települések programban résztvevő szervezetek, valamint az ő kizárólagos tulajdonukban álló gazdasági társaságok számára.
A Felzárkózó Települések Program (FETE) Magyarország 300, jogszabályban nevesített hátrányos helyzetű településén valósít meg jelenlét szemléletű, szociális munkára és közösségfejlesztésre alapozott felzárkóztató programot évtizedes távlatban. A FETE komplex beavatkozási eszköztárral működik a kríziskezeléstől az egyéni tanácsadáson át közösségi aktivitások szervezéséig, tematikusan pedig magába sűríti a szociális munka, a közösségfejlesztés, az oktatási, egészségügyi és foglalkoztatási beavatkozások lehetőségét, a fogantatástól a foglalkoztatásig figyelve és kísérve a rábízott egyének, családok, közösségek, települések életét. A FETE általános célja e hátrányos helyzetű településeken élők jobb esélyekhez segítése a gyermekvállalás, a családi élet megszervezése, az oktatás, a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés, a munkaerőpiaci részvétel, a jövedelmi helyzet javítása terén – e beavatkozások révén alkalmassá kívánja tenni a program a támogatott közösségeket arra, hogy idővel önállóan is képesek legyenek szembenézni a mindennapi élet kihívásaival, szorosabban tudjanak kapcsolódni az őket körülvevő társadalmi-gazdasági rendszerekhez.
A FETE program egyik legfontosabb eddigi tapasztalata az, hogy a kirekesztett körülmények között élő közösségek esélyeit koncentrált, modern, a hagyományos gazdálkodási formákat korszerű keretek közé helyező innovációkkal lehet hatékonyan növelni – olyan beavatkozásokkal, amelyek illeszkednek az adott település hagyományaihoz, emberléptékűek, átlátható a méretük és a komplexitásuk, ily módon befogadhatóak a támogatott közösségek számára. Az ilyen beavatkozások általában kísérleti megoldásokat is tartalmaznak, így van bennük némi kockázat a működtetés, bevezethetőség terén, ugyanakkor nagyfokú rugalmasságot és adaptációs készséget is igényelnek mind a támogatottak, mind a támogatást biztosító karitatív szervezet részéről.
A MOL – Új Európa Alapítvány épp ezt az újszerűséget, a társadalmi innovációt előtérbe helyező beavatkozások különleges értékét ismerte fel, és döntött úgy, hogy támogatási lehetőséget biztosít ilyen tematikájú projektek megvalósítására elsősorban a kertészeti kultúrák meghonosítása, de egyéb kézműipari tevékenységek területén is.
A pályázat célja olyan helyi, közösségi gazdaságfejlesztési beavatkozások támogatása, amelyek a FETE program valamely településén vagy településein valósulnak meg hálózatban, a helyi erőforrások innovatív hasznosítására irányulnak, közvetlen részvételt kínálnak a helyben élő hátrányos helyzetű embereknek, ugyanakkor kifejezetten közösségi célokat szolgálnak. A projektek fokozott figyelemmel vannak a társadalmi, környezeti és gazdasági fenntarthatóságra, követik az európai klímacélokat, fokozzák az érintett közösség önellátó, önfenntartó képességét és külső hatásokkal szembeni ellenálló képességét.
A támogatás formája: vissza nem térítendő, mely támogatást előfinanszírozás formájában nyújtja a MOL – Új Európa Alapítvány.
A pályázaton rendelkezésre álló keretösszeg, mely a beérkezett pályázatok fényében az Alapítvány kuratóriuma döntésének megfelelő mértékben kerül kiosztásra: 150 millió forint.
A pályázat nem köt ki sem minimális, sem maximális pályázati összeget.
A támogatható tevékenységek
a) Közösségi mintakertek kialakításának és üzemeltetésének eszközigényei, szaporítóanyag szükséglet biztosítása, a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóság felé mutató megoldások beépítése, kipróbálása;
b) Közösségi konyhák, időszakosan üzemelő mezőgazdasági feldolgozók, kertészethez kapcsolódó egyéb közösségi foglalkoztató műhelyek, kisállattartási programok (pl. méhészet) létrehozásának, felújításának, eszköz- és humánerőforrás igényének biztosítása.
c) Közösségi gazdasági keretek között működő, hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatását célzó egyéb (könnyűipari, kézműipari, szolgáltatói) tevékenységek, beleértve kiemelten a hulladékgazdálkodáshoz (pl. textil újrahasznosítás) kapcsolódó tevékenységeket, és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának elősegítését.
Nem nyújtható be pályázat olyan tevékenységre, amelynek elsődleges célja a pályázó szervezet anyagi, üzleti haszonszerzésének elősegítése. Ugyanakkor piaci árbevételt a program fenntarthatósága érdekében szükséges tervezni a közösségi célokkal összefüggésben, illetve a hátrányos helyzetű résztvevők jövedelmi helyzetének erősítése érdekében. A Támogató olyan pályázatokat vár, amelyek a helyi, közösségi gazdaságfejlesztés keretei között a szociális (közösségi) gazdaság eszközrendszerével kívánnak megvalósítani önállóan is működőképes, fenntartható tevékenységeket.
A pályázat benyújtására jogosultak köre
A Felzárkózó Települések Program települési szintű megvalósítói, valamint a velük együttműködési megállapodás keretei között a FETE céljait támogató, a FETE megvalósítók körétől nem független jogi személyek. Amennyiben a FETE program megvalósító kizárólagos tulajdonában álló jogi személy nem nonprofit, akkor a pályázónak figyelemmel kell lennie arra, hogy pályázat nem nyújtható be olyan tevékenységre, amelynek elsődleges célja a pályázó szervezet anyagi, üzleti haszonszerzésének elősegítése.
A pályázó újonnan alapított jogi személy is lehet.
GFO kód szerint különösen:
- ) Egyéb egyesület (GFO 529)
- ) Egyéb alapítvány (GFO 569)
- ) Elsődlegesen közfeladatot ellátó belső egyházi jogi személy (GFO 552)
- ) Elsődlegesen vallási tevékenységet végző belső egyházi jogi személy (GFO 555)
- ) Szociális szövetkezet (GFO 121)
- ) Egyéb szövetkezet (GFO 129)
- ) Vallási egyesület (GFO 525)
- ) Közalapítvány (GFO 561)
- ) Egyéb, jogi személyiségű nonprofit szervezet (GFO 599)
- ) Nonprofit korlátolt felelősségű társaság (GFO 572)
- ) Nonprofit részvénytársaság (GFO 573)
- ) Nonprofit közkereseti társaság (GFO 575)
- ) Nonprofit betéti társaság (GFO 576)
Támogatás igénybevételére az a szervezet jogosult, amely nyilatkozik, hogy a támogatás igénylésekor:
- ) a pályázatban foglalt adatok, információk és dokumentumok teljes körűek, valósak és hitelesek, valamint nyilatkozik arra vonatkozóan, hogy az adott tárgyban további támogatási igényt benyújtott korábban, illetve támogatásban részesült;
- ) hitelt érdemlően a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Alapítvány által kiállított okirattal igazolja, hogy a FETE programban résztvevő szervezet vagy annak kizárólagos tulajdonában álló jogi személy;
- ) nem áll jogerős végzéssel elrendelt végelszámolás, felszámolás alatt, ellene jogerős végzéssel elrendelt csődeljárás vagy egyéb, a megszüntetésére irányuló, jogszabályban meghatározott eljárás nincs folyamatban;
- ) engedélyköteles tevékenység esetén vállalja, hogy a támogatott tevékenység megvalósításához esetleges szükséges hatósági engedélyeket a támogatott tevékenység megvalósítására vonatkozó beszámolóval egyidejűleg megküldi a Támogató részére;
- ) vállalja, hogy a támogatói okirat hatályba lépésekor nem rendelkezik adók módjára behajtandó köztartozással, illetve lejárt esedékességű adótartozással – kivéve, ha az adóhatóság számára fizetési halasztást vagy részletfizetést engedélyezett és azt a vonatkozó döntés hitelesített másolatával igazolja
- ) a támogatás tárgyának, a támogatás összegének, a fejlesztés megvalósítási helyének és időpontjának nyilvánosságra hozatalához hozzájárul;
- ) az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény alapján a pályázatában, valamint a támogatói okiratban feltüntetett adatainak kezeléséhez, valamint adatainak monitoring tevékenységhez történő felhasználásához hozzájárul;
- ) az elkészült létesítményt saját maga vagy más üzemelteti, és milyen üzemeltetési költségek várhatók a fenntartási időszak alatt, és azoknak mi a forrása.
A támogatás általános feltételei, szabályai
- ) Pályázatot csak a pályázati felhívás 1. pontjában meghatározott célok megvalósítására irányuló, a 3. pontban felsorolt, valamint ezekhez közvetlenül kapcsolódó tevékenységekre lehet benyújtani.
- ) Egy pályázó egy pályázati kiírási szakaszban egy támogatható tevékenységre pályázhat.
- ) Településenként adott tevékenységre egy szervezet nyújthat be pályázatot. Konzorcium nem nyújthat be támogatási igényt.
- ) A pályázónak pályázati díjat nem kell fizetnie.
- ) A támogatás formája egyösszegű, előleg-finanszírozás formájában történik, vissza nem térítendő támogatás, 100%-os támogatási intenzitású, utólagos elszámolási kötelezettség mellett.
A támogatás tekintetében elszámolható (támogatásra jogosult) költségek
A pályázatban az alábbi költségkategóriák számolhatók el (pénzügyi útmutató):
- ) Belterületi ingatlan (ideértve a kivett beépítetlen terület megnevezésű ingatlanokat is) vásárlása
- ) Ingatlan felújítása
- ) Üzemeltetési költségek
- ) Tárgyi eszközök (nagy értékű eszközök, gépek, berendezések, gépjárművek, kis értékű eszközök)
- ) Haszonállatok, ezen belül is kizárólag méhek, baromfik, nyulak
- ) Személyi jellegű kifizetések, bérköltség;
- ) A támogatás tárgyában indított projekthez kapcsolódó szolgáltatások költségei.
A megítélhető támogatás
A támogatás mértéke a 3. pontban szereplő támogatott tevékenységek esetében az összes jogosult (elszámolható) költség – a támogatási keret lekötésének mértékétől, vagy a pályázó által vállalt saját forrás mértékétől függetlenül – legfeljebb 100%-a, beleértve az általános forgalmi adót is. A fejlesztés megvalósításához a pályázónak a pályázat tárgyát képező beruházás, fejlesztés teljes költségéhez saját forrást nem kell biztosítania, azonban az elbírálás során előnyt jelenthet saját forrás igazolása.
A támogatási igény benyújtása során a Pályázónak projektszintű mérföldköveket kell meghatároznia, amelyet a projekt megvalósítása szempontjából jelentős időpontban, jelentős esemény megtörténtekor vagy a projekt megvalósítása révén elért szakmai vagy műszaki eredmény felmerülésekor érhet el (minimum öt mérföldkő meghatározása szükséges)
A kedvezményezett tervezett ütemezés szerinti mérföldkövek elérését követő 30 napon belül köteles beszámolni a projekt pénzügyi előrehaladásáról, a projekt eredményességéről, valamint hatékonyságáról.
A projektek maximális időtartama: 2023. október 1 – 2025. december 31.
A pályázattal szemben támasztott tartalmi és formai követelmények
A pályázati adatlap kitöltése kizárólag elektronikus úton, a jelen pályázati felhívás 14. pontjában meghatározott mellékletek hiánytalan kitöltésével és benyújtásával, e-mailben történhet a vallalkozas@molujeuropaalapitvany.hu e-mail-címen. A kitöltött pályázati dokumentumokat a véglegesítést követően ki kell nyomtatni és postai úton elsőbbségi ajánlott küldeményként is meg kell küldeni a MOL-Új Európa Alapítvány részére.
Figyelem! A leadott pályázati dokumentációk tekintetében hiánypótlásra nincs lehetőség, kérjük ennek megfelelően, kellő körültekintéssel adják le a pályázati anyagokat.
Pályázni szeretnék
A pályázat benyújtására 2023. április 20. – július 31. 23:59 perc között van lehetőség.
További információ az alábbi elérhetőségen kérhető: vallalkozas@molujeuropaalapitvany.hu
További cikkek a rovatban
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Pályázat helyi vagy területi hatókörű civil szervezetek támogatására
KKV-k digitalizációjának támogatása kombinált hiteltermék keretében (hitel és vissza nem térítendő támogatás)
Mikro- és kisvállalkozások támogatása a leghátrányosabb helyzetű régiókban, illetve a Szabad Vállalkozási Zónákban
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Elektromos gépjármű töltőállomások telepítése pályázat
KKV-k innovációs képességének támogatása ( GINOP Plusz 2.1.3-24)
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
KKV-k innovációs képességének támogatása
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására