NTP-OKA- XVIII. A területi tehetségsegítő szolgáltatások térségi hálózatának kialakítása és a működő térségi hálózatok támogatása.
A pályázat szakmai indoklása
A tehetségsegítésben részt vevő szakmai szervezetek együttműködése, hálózatba szerveződése nagymértékben bővíti a szakmai-, és emberi erőforrásokat, segíti a különféle tehetségterületeken a tehetségígéretek felkutatását, gazdagítja a fejlesztésüket szolgáló program kínálatokat. A szakmai, társadalmi és gazdasági partnerek bevonása a tehetségbarát társadalom kialakítása mellet hozzájárul a fenntarthatóságot biztosító erőforrások megteremtéséhez. A már kialakult jó gyakorlatok példaként szolgálhatnak újabb térségi együttműködési formák megszervezéséhez, valamint a Tehetségsegítő Tanácsok megalakításához.
Az Oktatásért Közalapítvány jelen pályázati kiírással segíteni kívánja a Nemzeti Tehetség Program megvalósítását szolgáló hálózatok bővülését, az egyenlő hozzáférés esélyeinek javítását. A tehetségsegítésbe bevonható partnerek számának növekedését, a tehetségbarát társadalom fokozatos kialakulását.
A pályázat célja
Támogatni:
- A hazai Tehetségpontok térségi együttműködését a tehetségazonosítás, tehetségfejlesztés és tanácsadás szakmai feltételeinek javítása érdekében.
- A szakmailag megalapozott tehetségsegítő programokhoz való hozzáférés lehetőségeinek bővítését.
- A tehetségek fejlesztését, követését szolgáló módszerek és az egyes programok közötti átjárhatóság feltételeinek kialakítását.
- Az egyes tehetségsegítő formák egymásra épülését, a fenntarthatóság feltételeit javító szervezeti és működési formák kialakítását.
- A tehetséggondozás térségi adatbázisának létrehozását /térségi tehetségtérkép/, és a felhasználóbarát hozzáférés lehetőségének biztosítását.
- A tehetségsegítés partneri hálózatának bővítését szolgáló módszerek kidolgozását, a Tehetségsegítő Tanácsok megalakulását.
- Térségi Tehetségnap megszervezését.
Pénzügyi segítséget nyújtani:
- A szakmai szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélyeinek javításához.
- Hozzájárulni a tehetséggondozási témában felkészült szakemberek megbízásához, ezzel segíteni a tehetségazonosító, gondozó és tanácsadó szolgáltatásokhoz való hozzáférést az eddig ellátatlan területeken, településeken.
- A tehetségsegítés új térségi szervezeti kereteinek kialakításához.
- A térségi tehetséggondozó szakmai munkaközösségek megalakításához és működtetéséhez.
- Térségi Tehetségnap megszervezéséhez.
- Térségi adatbázis/tehetségtérkép/ kidolgozásához, honlap kialakításához és működtetéséhez.
A pályázók köre
- Hazai Tehetségpontok társulásai.
- Legalább kistérségi, vagy ennél nagyobb hatáskörrel működő Tehetségpontok, Tehetségsegítő Tanácsok.
- Önkormányzati társulások Tehetségpontokkal együtt.
- Civil szervezetek, alapítványok Tehetségpontokkal együtt.
A különböző társulásoknak meg kell nevezni azt az intézményt, amely összefogja a társulást, nyújtja be a pályázatot, köti meg a szerződést, kezeli a támogatást.
A pályázat benyújtója kizárólag önálló jogi személy lehet!
Amennyiben a pályázó szervezet Tehetségpont, nem szükséges, hogy minden együttműködő szervezete Tehetségpont legyen!
A pályázat kritériumai
- Pályázni legalább kistérségi-, vagy megyei szinten szerveződő programokkal lehet, míg a főváros esetében egy-vagy több kerület területén megvalósuló program nyújtható be.
- A pályázatból egyértelműen ki kell derülnie, hogy a tervezett program hol, és milyen területeken eredményezi a szolgáltatásokhoz való hozzáférés feltételeinek bővülését.
- A pályázónak vállalnia kell a térségi szintű Tehetségsegítő Szakmai Munkaközösség és Tehetségsegítő Tanács megalakítását, illetve ha már van, annak működtetését, vagy a már megalakult Tehetség Tanácshoz való csatlakozását.
- A pályázónak együttműködési megállapodással kell dokumentálnia a partneri hálózat kiépítését, illetve működését. A megállapodásból egyértelműen ki kell derülnie az együttműködés konkrét céljának és tartalmának.
- A pályázónak ki kell dolgoznia és működtetnie kell egy internetes közegben elérhető adatbázist, és tájékoztató rendszert. /Pl.: Hol, milyen programok működnek? A szolgáltatások hogyan érhetőek el? Tehetségek és mestereik, mentorok, partnerek bemutatása./
- Megyénként legfeljebb két pályázat kaphat támogatást: egy megyei-, és egy kistérségi szintű tehetségsegítő szolgáltatásra irányuló. Ha megyei szintű pályázat nincs, két kistérségi pályázat is támogatható egy megyében. A főváros esetében egy több kerületet érintő, ha ilyen nincs egy kerületi hatókörű program támogatható.
A Közalapítvány fenntartja annak a jogát, hogy jelentős túlpályázás esetén egy térség, egy megye egy pályázatát támogassa abban az esetben is, ha mindkét benyújtott pályázat kellően színvonalas.
A pályázat tartalmi követelményei
- A pályázó rövid bemutatása, különös tekintettel eddigi tehetséggondozó tevékenységére, a partnerekkel való együttműködésére.
- Helyzetkép készítése, a pályázatban érintett térség bemutatása, különös tekintettel a meglévő értékekre, a hiányzó szakmai és szervezeti keretekre.
- A térségi hálózati program részletes bemutatása, mely magába foglalja a Térségi Tehetségnap szervezését. A hálózati program bemutatásából továbbá egyértelműen ki kell derülnie, hogy
- mely területeken, milyen szolgáltatásokkal bővül a tehetségsegítés feltételrendszere,
- milyen célcsoportokat érintően javul a szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélye,
- hogyan szélesedik a partneri kör és ez milyen többleterőforrásokat jelent a hálózat számára.
- A térségi hálózat megszervezésében és működtetésében meghatározó szakemberek bemutatása.
- Az elvárható eredmények, azok mérésének leírása.
- A hálózat működését bemutató kommunikáció terve.
- A program fenntarthatóságának bemutatása.
Rendelkezésre álló forrás
Jelen pályázat meghirdetésekor tervezett pályázati keret összesen 25.000.000,- Ft
A támogatás területei, támogatandó tevékenységek köre:
- Személyi kiadások.1 (Tervezhető költségek a hálózati program kidolgozásába, valamint a szolgáltatások biztosításába, illetve bővítésébe bevont szakemberek megbízási díja, pl.: programvezető, szakmai munkaközösség vezető, monitoring vizsgálatot végző díjazása.)
- Szolgáltatások költsége. (A pályázó által igénybevett (vásárolt) szolgáltatások, pl.: szolgáltatás bővítésébe bevont szakemberek díjazása, szakemberek/előadók díjazása, szervezési tevékenységek, informatikai adatfeldolgozás, stb..)
- Dologi kiadások, amelyek a hálózati program megvalósítását garantálják:
- A tervezett program megvalósításához szükséges anyagköltségek.
- A működéshez szükséges kis értékű tárgyi eszközök beszerzése, melyek értéke egyenként nem haladhatja meg ÁFA-val együtt a 100.000,-Ft-ot.
- Reprezentációs költség a Tehetségnapon.
- Utazási költségek /hálózatszervezés, munkaközösség/.
A pályázat kiírója támogatja továbbá az olyan kiadásokat is, amelyek hitelt érdemlően szorosan a pályázati programhoz kapcsolódnak.
Pénzügyi feltételek
Pályázható minimum: 3 000 000 Ft, maximum 5.000.000 Ft
- A támogatás vissza nem térítendő pénzbeli támogatás, amelyet előfinanszírozással, tételes utólagos elszámolás mellett nyújt a Közalapítvány.
- A támogatás összege a pályázat elszámolható összes költségének 100%-a, önrész nem szükséges.
- A pályázatban csak a támogatási időszakot terhelő költségekre vonatkozó számlák számolhatók el!
- A támogatás bruttó összeg, az ÁFA-t tartalmazza.
Pályázat formai követelményei
- Hiánytalanul kitöltött, vezető, képviselő által aláírt, lepecsételt pályázati adatlap (megadott formátum).
- A költségvetési táblázat hiánytalan, részletes kitöltése értelmezhető szöveges magyarázattal (megadott formátum).
- A „Térségi hálózat részletes programterve” az V. pontban leírtak szerint az alábbi címekkel:
- A pályázó tehetséggondozó tevékenységének, a partnerekkel való együttműködésének bemutatása
- Helyzetkép, az érintett térség bemutatása.
- A hálózati program bemutatása (mely magába foglalja a Térségi Tehetségnap szervezését.)
- A térségi hálózat megszervezésében és működtetésében meghatározó szakemberek bemutatása.
- Az elvárható eredmények, azok mérésének bemutatása.
- A hálózat működését bemutató kommunikáció terve.
- A program fenntarthatóságának bemutatása.
- A hálózati program megvalósításában meghatározó szakemberek szakmai önéletrajza.
- Nyilatkozat, miszerint a pályázó vállalja a térségi szintű Tehetségsegítő Szakmai Munkaközösség és Tehetségsegítő Tanács megalakítását, illetve ha már van, annak működtetését, vagy a már megalakult Tehetség Tanácshoz való csatlakozását. /Adatlap tartalmazza/
- Nyilatkozat, miszerint a pályázó vállalja a tehetséggondozás térségi adatbázisának létrehozását /térségi tehetségtérkép/, és a felhasználóbarát hozzáférés lehetőségének biztosítását. (honlap kialakítása és működtetése). /Adatlap tartalmazza/
- A partneri hálózat kiépítését igazoló együttműködési megállapodások, melyek tartalmazzák az együttműködés konkrét célját és lépéseit.
- A pályázó alapító okiratának fénymásolata, a vezető aláírásával és pecsétjével hitelesítve.
- A pályázó aláírási címpéldányának fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- Nem költségvetési szerv esetén a pályázó bírósági bejegyzésének fénymásolata, a vezető aláírásával, pecsétjével hitelesítve.
- A Tehetségpontok és működő Tehetségsegítő Tanácsok esetén a Tehetségsegítő Szervezetek Országos Szövetsége által kiállított igazolás a nyilvántartásba vételről az igazolásvezetők aláírásával és pecsétjével hitelesítve.
- Pályázati díj befizetését igazoló átutalási bizonylat másolata.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2010. december. 15. (postabélyegző dátuma)
A pályázatok bírálatának tervezett ideje: 2011. január 31.
A pályázatok megvalósításának ideje: a pályázati döntés napjától – 2011. december 31.
A pályázatok elbírálásának szempontjai:
- A pályázati program a tartalmi követelményeknek mennyiben felel meg (V. pont szempontjai), annak szakszerűsége, kidolgozottsága.
- Költségvetés mennyiben reális, érthető, alátámasztott.
- A program megvalósításában, sikerében közreműködő szakemberek szakmai felkészültsége.
- A pályázati program kellően a pályázat célját szolgálja.
Pályázat érvénytelen, elutasítható, illetve formai hibásnak minősül:
- Nem felel meg a pályázati kiírásnak.
- A pályázat során hamis adatot közölnek.
- Határidő után kerül benyújtásra.
- Az adatlap kitöltése hiányos.
- Mellékletek hiányoznak.
- A pályázónak lejárt határidejű köztartozása van.
- A pályázó már lejárt határidejű korábbi pályázati elszámolási kötelezettségét nem teljesítette.
Pályázati díj
A pályázónak pályázati díjat kell fizetnie az Oktatásért Közalapítvány Magyar Államkincstárnál vezetett számlaszámra történő befizetéssel, száma: 10032000-00288602-00000024.
A pályázati díj 8.000,- Ft.
Kérjük, hogy az átutalás megjegyzés rovatában tüntessék fel a pályázat kódszámát (NTP-OKA-XVIII).
A pályázati díj teljesítését igazoló bankszámlakivonat másolatát csatolni kell a pályázati adatlaphoz. A pályázati díj befizetéséről a Közalapítvány utólag számlát küld az adatlapon megadott névre, címre.
XVI. A pályázatírást segítő szakmai anyagok:
A www.geniuszportal.hu oldalon a Tehetségkönyvtár menüpont alatt „Fogalomtár a Tehetségpontok számára”.
A Tehetségsegítő Tanácsok menüpontban „Módszertani segédlet a Tehetségsegítő Tanácsok megalakításához és működtetéséhez”.
XVII. Pályázat benyújtásának módja, helye:
A pályázatot kizárólag postai úton, magyar nyelven 1 eredeti és 2 másolati példányban, példányonként összefűzve kell egy borítékban benyújtani az alábbi címre:
Oktatásért Közalapítvány
Budapest
Rumbach Sebestyén utca 19-21.
1075
Személyes benyújtásra nincs lehetőség!
Kérjük, a borítékon tüntessék fel:
NTP-OKA-XVIII. „Az eredményesen működő területi tehetségsegítő szolgáltatások térségi hálózatának kialakítása és a már jelenleg is eredményesen működő térségi hálózatok támogatása” című pályázat.
A pályázattal kapcsolatos további információ a 061-269-4480-as számon Nagy-Brozsek Andreától kérhető, illetve a andrea.brozsek@oktatasert.hu címen kapható.
1.sz. melléklet
Fogalomtár
Tehetségsegítő Szakmai Munkaközösség
A tehetségsegítés térségi munkaközössége az ezen a szakterületen dolgozó szakemberekből szerveződő közösség. A tagok lehetnek Tehetségpontokban dolgozók, vagy más szervezeti keretekben tevékenykedők is. Feladata a szakmai konzultáció,és tapasztalatcsere lehetőségének biztosítása, a jó gyakorlatok,módszerek megismerése, a szakmai innovációban való együttműködés.
Tehetségsegítő Tanács
„A Tehetségsegítő Tanács olyan helyi vagy térségi kezdeményezésre létrejött szerveződés, amely a lehető legszélesebb szakmai és társadalmi összefogással segíti a tehetségek felkutatását, fejlesztését, a tehetségesek produktumainak hasznosulását és a szükséges erőforrások bővítésének lehetőségeit. Tevékenységével hozzájárul a tehetségbarát társadalom kialakításához.” (www.geniuszportal.hu)
Tehetségsegítő Tanácsok alakításához az alábbi linken találnak módszertani segédletet:
http://geniuszportal.hu/content/tehetsegsegito-tanacsok-alakitasa-modsze…
Letölthető dokumentumok |
Méret |
NTP-OKA-XVIII_palyazati_felhivas.doc | 112 KB |
NTP-OKA_XVIII_palyazati_adatlap.doc | 120 KB |
NTP-OKA-XVIII_koltsegvetes.xls |
Forrás: http://www.oktatasert.hu/