A CNES a francia katonai és polgári célú űrkutatás letéteményese, de egyben az ambiciózus francia űrpolitika európai szintű képviselője is. A társadalom érdekében a következő területeken fejti ki tevékenységét: feljutás az űrbe, fenntartható fejlődés, közcélú alkalmazások, űrtudományok és a „jövő előkészítése” és biztonság és védelem.
A CNES független közintézmény önálló költségvetéssel, felügyeletét a kutatási és a védelmi tárca együttesen látja el. Feladata az Európa számára is hasznosítható francia űrpolitika kidolgozása és megvalósítása – a CNES egyszerre ügynökség és kutatási intézmény. Összhangba kell hoznia az űrkutatással, ehhez kapcsolódó K+F és/vagy gazdasági tevékenységgel foglalkozó kutatóhelyek és vállalatok tevékenységét, stimulálnia kell a kutatást, valamint a tudományos, technológiai és ipari innovációt az intézményi és kereskedelmi szükségletek kielégítése érdekében.
A CNES:
- látja el a francia állam képviseletét az Európai Űrkutatási Ügynökségben (ESA, www.esa.int),
- az ESA és/vagy az EU programjaihoz illeszkedő, azokkal komplementer multilaterális programot vezet,
- végrehajtja az európai űrpolitika keretében elhatározott francia elképzeléseket,
- európai partnereivel közösen vesz részt jelentős beruházásokban,
- aktív szereplője az európai intézményhálózat fejlesztésének és a közös európai űrpolitika megalkotásának.
A CNES folyamatos fejleszti bi- és multilaterális kapcsolatait:
- közvetlenül vagy az ESA közvetítésével a legtöbb európai országgal,
- az űrkutatás legjelentősebb szereplőivel, mint pl. USA, Japán, Oroszország, India, Kína…
- célzott együttműködési programokon keresztül a következő országokkal: Izrael, Thaiföld, Argentína, Algéria, Brazília, Korea, stb.
Az intézmény igazgatási központja Párizsban található, de legjelentősebb kutatási központja Toulouse-ban, a francia repülőgép- és űripar központjában van. Míg Párizsban 250, Toulouse-ban, ahol a műholdfejlesztések és a gyártás folyik, 1600 fő dolgozik. Párizs mellett Évry-ben található a 300 alkalmazottat foglalkoztató rakétatervező és -fejlesztő bázis, míg a Francia-Guyanán lévő kourou-i kilövőbázison újabb 250 ember kap munkát. Innen egyébként nem csupán az Ariane-rakéták indulnak, hanem innen fogják föllőni az európai fejlesztésű Vega-hordozórakétákat, illetve már gyakorlatilag elkészült a Szojuz-rakéták indítására szolgáló talapzat is.
A CNES tevékenységi körében a feljutás az űrbe elsősorban a hordozórakétákkal kapcsolatos programokat jelenti, ezen belül a kis műholdak pályára állítását szolgáló Vega, a Kourou-ból indítandó Szojuz és az elsősorban francia fejlesztésű Ariane-5 rakétákkal. A közcélú alkalmazások elsősorban a telekommunikációra, adatgyűjtésre, műholdas navigációra, valamint a világűrben folytatott orvosi kutatásokra irányulnak. A jelentősebb programok ezeken belül:
- EGNOS, a Galileo-program előkészítését szolgáló GNSS-rendszer kidolgozása ESA/CNES/EU együttműködésben, működik 2005. vége óta
- Galileo
- Távközlési műholdak, Argos 3, Cospas Sarsat
A fenntartható fejlődés területén a CNES részese a legjelentősebb Föld-figyelő programoknak, legyen szó a szilárd földfelszín, a tengerek, a légkör, a klíma, a földmágnesesség, stb. megfigyeléséről – a teljesség igénye nélkül: Spot 5, Pléiades, Nenus, Polder/Parasol, Calipso, Jason 2, Smos, SARAL, IASI, Mégha-Tropiques, Déméter, Swarm, Goce.
Az „űrtudományok és a „jövő előkészítése” elsősorban a Föld eredetének minél mélyebb megismerésére, ezen keresztül a világegyetem fejlődősére és megértésére szolgál, a csillagászat, az elméleti fizika, a biológia (Földön kívüli élet) számos területének bevonásával, egyben ide tartozik a franciák részvétele az ISS munkájában (a francia részesedés az ESA miniszteri tanácsa által 2012-ig megszavazott költségvetésből 29%).
A „biztonság és védelem” területén a CNES dolgozza ki és terjeszti elő a működési területére vonatkozó terveket, javaslatokat, illetve a katonai irányítás felügyelete mellett felel azok megvalósításáért (Hélios 2A, Pléiades, Athéna-Fidus, Elisa).
Külön csoportot képeznek a többmissziós és transzverzális programok.
A CNES minden évben körülbelül 100, doktori és posztdoktori ösztöndíjat ítél oda a tevékenységi körébe tartozó területekre kutatási szándékkal jelentkező fiatalok számára. A doktori ösztöndíjra jelentkezőkkel szemben támasztott alapfeltétel, hogy rendelkezzenek olyan Master-2 diplomával, ami lehetővé teszi számukra a doktori iskolába történő beiratkozást, míg a posztdoktori ösztöndíjra jelentkezőknek legkésőbb a tervezett kutatási ciklus megkezdése előtt meg kell szerezniük tudományos fokozatukat (a CNES általi (rész)finanszírozással korábban doktoranduszként a CNES-nél dolgozók nem jelentkezhetnek erre az ösztöndíjra).
A doktori és posztdoktori programok angol nyelven itt érhetők el.
Jelentkezési határidő 2011. március 31. éjfél
A doktoranduszokkal a CNES egy éves, kétszer egy-egy évre megújítható szerződést köt, a havi bruttó ösztöndíj 1919 EUR. A poszt-doktori ösztöndíjra jelentkezők egy éves, egy alkalommal újabb egy évre megújítható szerződést írnak alá, a részükre folyósított összeg havi 2258 EUR (2011. január elsejei állapot szerint). A kutatási munkát mindkét pályázat esetében legkésőbb 2011. decemberében meg kell kezdeni.
A jelentkezés on-line történik, a kiíró kéri az érdeklődőket, hogy a pályázat elkészítésének megkezdése előtt mindenképpen vegyék fel a kapcsolatot az általuk kiválasztott témát vezető kutatóval.
Témakörök a 2011-es pályázati fordulóban:
Mérnöki tudományok – doktori ösztöndíj
Űreszközöket használó tudományok – doktori ösztöndíj
- Sciences de l’Univers
- Sciences de la planète Terre
- Sciences en micropesanteur
- Sciences humaines et sociales
Mérnöki tudományok – posztdoktori ösztöndíj
Űreszközöket használó tudományok – posztdoktori ösztöndíj
Amennyiben sikeresen pályázik és arról néhány szóban értesít bennünket a sciences.par@kum.gov.hu címen, azzal hozzájárul saját munkánk hatékonyságának értékeléséhez, javításához – szíves visszajelzését ezért előre is köszönjük!
Forrás: http://www.tpf.hu/ ; http://www.cnes.fr/
További cikkek a rovatban
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
Pepita ösztöndíj egyetemi és főiskolai hallgatók
Pályázat médiaművészeti projektfinanszírozásra