A Leopold Bloom Képzőművészeti Díj a kortárs magyar képzőművészet progresszív alkotóit és nemzetközi megjelenésüket hivatott támogatni. A díj első alkalommal 2011 őszén kerül átadásra a Ludwig Múzeum, ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda és az ír Maurice Ward Group együttműködésének eredményeképpen.
A 10.000 euró értékű díjra festményeket és/vagy egyedi rajzokat bemutató külföldi kiállítás tervével pályázhatnak Magyarországon alkotó művészek egy általuk választott, elismert európai művészeti intézménnyel (múzeum, kereskedelmi vagy non-profit galéria), illetve rangos nemzetközi eseménnyel (biennále, fesztivál) együttműködésben. A díj a nyertes művész támogatása mellett az általa benyújtott kiállítási koncepció megvalósítását szolgálja. Ezzel kívánunk hozzájárulni a kortárs magyar alkotók és a szcéna nemzetközi művészeti életbe történő még intenzívebb bekapcsolódásához.
A nemzetközi szakmai zsűri által legjobbnak ítélt pályázók a Kiscelli Múzeum Templomterében rendezett kiállításon mutatkoznak be festményeikkel és/vagy egyedi rajzaikkal. A végső nyertest a zsűri a kiállítás végén, 2011. szeptember 3-án, ünnepélyes díjátadó keretében hirdeti ki.
A díj
A díj nevét a modern irodalom egyik legjelentősebb alkotásának, James Joyce Ulyssesének magyar származású főhőséről kapta. Összhangban a díj és az ír alapító számára fontos értékekkel, Leopold Bloom a paradigmaváltó művészet, az utazás, a nemzetköziség és nem utolsó sorban az ír-magyar kapcsolatok szimbóluma.
A Leopold Bloom Képzőművészeti Díj fontos célkitűzése, hogy támogassa a hazai alkotók és a rangos külföldi kiállítóhelyek együttműködését, a művészek nemzetközi bemutatkozását, karrierépítését. A 10.000 euró értékű díjjal ezért egy kortárs magyar képzőművész munkásságát kívánjuk elismerni, önálló vagy csoportos kiállítás keretében történő külföldi bemutatkozását támogatni.
A díj a pályázó belátása szerint oszlik meg a művész tiszteletdíja és a benyújtott kiállítási terv megvalósításának költségei között oly módon, hogy a művész tiszteletdíja legalább 4000, legfeljebb 9000 euró.
A pályázat
A pályázati anyagnak tartalmaznia kell:
- Angol nyelvű szakmai önéletrajzot
- Angol nyelvű digitális portfóliót
- Legfeljebb 2 oldalas, angol nyelvű, a pályázó festményeit és/vagy egyedi rajzait bemutató külföldi kiállítás szöveges koncepcióját. (A kiállítási terv tartalmazhat más műfajban készült alkotásokat is, de elsősorban a fent említett két médiumra kell koncentrálnia.) Kérjük, röviden mutassa be azt a szabadon választott európai kortárs művészeti intézményt, illetve nemzetközi kortárs művészeti eseményt is, ahová a kiállítást tervezi. A koncepció egyaránt vonatkozhat egyéni kiállításra vagy a pályázó csoportos kiállításon való szereplésére. Az utóbbi esetben a csoportos kiállítás teljes koncepciója csatolandó.
- A választott külföldi intézmény szándéknyilatkozatát, melyben annak vezetője vagy kurátora megerősíti, hogy nyertes pályázat esetén a kiállítást legkésőbb 2013 végéig megvalósítja.
- A kiállítás költségvetését, csoportos kiállítás esetén a művész részvételére vonatkozó költségvetést. (A nemzetközi szállítás lebonyolítását a Maurice Ward Group vállalja, így annak díját nem kell belefoglalni a költségvetésbe.)
- Annak a 3-6 festménynek és/vagy egyedi rajznak a megjelölését (kép, pontos adatok: cím, év, technika, méret, egyéb), melyet a pályázó a Kiscelli Múzeum Templomterében megrendezendő díjátadó kiállításra történő beválogatása esetén bemutatásra szán.
A pályázat leadása
A leadási határidő: 2011. június 16., azaz Bloomsday
A pályázatokat kizárólag digitális formában várjuk.
A pályázat leadásának módjáról következő hírlevelünkben nyújtunk részletesebb tájékoztatást.
A döntés
A zsűri döntését elsősorban a következő szempontok alapján hozza meg:
- a beadott portfólió
- a kiállítási terv és az azt megvalósító nemzetközi kiállítási intézmény szakmai elismertsége
- a Kiscelli Múzeum Templomterében megrendezendő kiállításon bemutatásra szánt festmények és/vagy egyedi rajzok
A díjátadó kiállítás résztvevőit 2011. július végéig értesítjük, a közülük kikerülő nyertest pedig 2011. szeptember 3-án, ünnepélyes keretek között hirdetjük ki.
Részvételi feltételek
- A díjra korhatár nélkül, ingyenesen pályázhatnak Magyarországon alkotó művészek.
- A pályázók részvételükkel elismerik és tudomásul veszik a részvételi feltételeket.
- A pályázók vállalják a szervezőkkel (ACAX, Maurice Ward Group) való együttműködést, a szükséges információk rendelkezésre bocsátását.
- A pályázók elfogadják a szakmai zsűri döntését.
Amennyiben a pályázót a zsűri beválogatja a díjátadó kiállításba, úgy a művész vállalja, hogy:
- további díjazás nélkül rendelkezésre bocsátja a pályázati anyagban megjelölt és a zsűri által kiválasztott legalább három művét a kiállítás idejére (várhatóan 2011. augusztus 18 – szeptember 4.). A műtárgyak biztosítását a kiállítás idejére a szervezők vállalják.
- elfogadja, hogy kiállított műveit a szervezők a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjjal kapcsolatos kommunikációban korlátlanul és díjtalanul felhasználhatják, amennyiben a megjelenés nem sérti a művészi reputációját.
- A díj nyertese vállalja a pályázati anyagban ismertetett kiállítás megvalósítását.
- A díj nyertese vállalja, hogy a külföldi kiállításról a megvalósítást (zárási dátum) követő két hónapon belül legalább kétoldalas beszámolót készít, és azt megküldi az ACAX részére.
- A díj összegének kifizetéséről külön megállapodás születik.
- A pályázók elfogadják, hogy a részvétel feltételeit a szervezők indokolt esetben megváltoztathatják.
Az alapító és támogató: Maurice Ward Group
A Maurice Ward Group Európa egyik piacvezető nemzetközi szállítmányozási cége, mely intelligens logisztikai megoldásokat kínál partnerei számára. A Maurice Ward Group tevékenységében és filozófiájában kiemelt szerepe van a nemzetközi együttműködéseknek és a hosszú távú értékteremtésnek. Ezért döntött úgy az alapító, hogy az ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Irodával együttműködésben létrehozza a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, mellyel a magyar képzőművészek külföldi bemutatkozását, nemzetközi karrierjük előmozdítását kívánja támogatni.
Koncepció és megvalósítás: ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda / Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum
Az ACAX | Nemzetközi Kortárs Képzőművészeti Iroda legfontosabb célja a kortárs magyar szcéna nemzetközi jelenlétének erősítése és támogatása. Tevékenységünk középpontjában a kortárs képzőművészet hazai és nemzetközi szereplői közötti intenzív kommunikáció és folyamatos szakmai együttműködés kiépítése és fenntartása áll.
Az ACAX a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum szervezeti keretében, a múzeum önálló osztályaként működik.
Együttműködő Partner:
Fővárosi Képtár – Kiscelli Múzeum
Kapcsolat:
Projektmenedzserek: Kálmán Rita, Stepanović Tijana
Asszisztens: Juhász Anna
E: leopold.bloom@ludwigmuseum.hu
Az ACAX iroda költözése miatt megváltozott telefonszámunkról hamarosan új honlapunkon tájékozódhat: www.acax.hu
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pécsi Kerámia Triennálé pályázat
Svájci Alap Bora pályázat
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Pályázat a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola logójának megtervezésére
Pályázat sítanpályák építésére
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
Pályázat közösségfejlesztő, infrastrukturális és környezetvédelmi, valamint a helyi lakosság egészségtudatosságát célzó, közösségfejlesztő ötletek megvalósítására
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Richter Anna díj
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
ŐSZ&TÉL – Telki és környéke fényképen fotópályázat
Rezidenciaprogramok támogatása fogadó szervezetek számára
Európai nyilvánosság: egy új online médiaajánlat fiatal európaiaknak pályázat
Ezüstgerely művészeti pályázat
A Visegrádi Alap ifjúsági, kutatói és oktatói ösztöndíjai
Új európai kulturális terek – ötletpályázat
STAFÉTA pályázat a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása érdekében
Pályázat határon túli magyar színházak és táncegyüttesek részére, kiemelt művészeti célok megvalósítására
Pályázat a NordArt 2024 kortárs művészeti kiállításon való bemutatkozásra (Kunstwerk Carlshütte)
Pályázat szociális gazdaságban tevékenykedő kkv-k fejlődésének ösztönzésére