Tovább egyszerűsödtek a családvédelmi támogatások igénylésének feltételei, és könnyebbé tették számos feltétel leigazolását, viszont júliustól a határidőkre jobban kell figyelni! Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, mivel a késlekedés akár több milliós veszteséggel is járhat.
Ikerterhesség esetén a szüneteltetési időszak akár 5 év is lehet, a várandósságot a kezelőorvos is igazolhatja. Ugyanakkor a veszélyhelyzet alatt bevezetett átmeneti szabályok részben hatályukat vesztették, így a július 17-e után születetteknél a szülőknek a gyermek születését megelőzően kell a babavárót megigényelni (az eredeti szabályozás szerint), nem lehet az igénylőknek adótartozása, és mindkét félnek személyesen kell megjelenni a pénzintézetnél a kérelem benyújtásakor.
2020. május 29-én jelent meg a Magyar Közlönyben a kormányrendelet módosítás, amely a Babaváró hitel mellett a Csok és a jelzáloghitel-elengedés feltételeit teszi könnyebbé június 13-tól.
Babaváró hitellel kapcsolatos változások
A könnyítések mellett a jövőben, a határidőkre kell nagy figyelmet kell fordítani, mert akár több milliós kedvezménytől lehet elesni.
Hitel igénylése várandósan
A babaváró hitel már a 12 hetes magzati kortól igényelhető, a terhesség leigazolható a várandósgondozási könyvvel és orvosi igazolással is. Az orvosi igazolást a kezelő szülész-nőgyógyász szakorvos állítja ki. Az igénylő, ha igénybe venné a 3 évre szóló törlesztés szüneteltetést, már a kérelmen jelezheti.
Az igazolás legfeljebb az igénylés benyújtását megelőző 15. napi kiállítású lehet, a várandósgondozási könyvben pedig az utolsó bejegyzés dátumának-az igénylés benyújtását megelőző 15 napon belülinek kell lennie.
Amennyiben az igazoláson/gondozási könyvben korábbiak a dátumok, várhatóan hiánypótlással is teljesíthetők a hitelintézet felé, ez viszont időveszteséggel járhat.
Törlesztés szüneteltetés folyamatban lévő hitelnél a gyermek születése után
A folyósítást követően megszületett gyermeknél 3 év időtartamra igényelhető a törlesztés szüneteltetése. Ennek az igénylésére 60 nap áll rendelkezésre, amelyet a gyermek születésének napjától számítanak, és ezt követően nem kérhető.
Ikerterhesség esetén a szüneteltetési időszak kitolható további két évvel, amelyet 60 nappal a 3 éves szüneteltetés letelte előtt külön kell megigényelni.
Tartozás elengedése
2020. július 1-jétől, a gyermek születésének napjától 60 nap áll rendelkezésre a tartozás elengedési kérelem benyújtására a területileg illetékes kormányhivatalnál. Akadályoztatás esetén később is benyújtható a kérelem, az akadály elhárultát követő 30 napon belül. Fontos feltétel: a kérelem legvégső határideje pedig a gyermek születését követő 120. nap.
Ez a határidő módosítás azonban, csak a 2020. július 1-je után megszületett gyermekre érvényes.
További fontos korábbi könnyítések
- Folyamatban lévő névváltozás esetében elfogadják az okmányokon lévő esetleges névkülönbözőséget (például lánykori név, vagy már házassági név eltérése).
- Nem kell nyilatkozni a feleknek a többedik házasságról, illetve jelenleg nevelnek- e gyereket.
- Diplomás GYED időtartama elfogadható a három éves TB-jogviszony igazolására, viszont a kérelem benyújtását megelőző 180 napban az igénylőnek munkaviszonyban kell állnia.
- Külföldről haza térők TB-jogviszonya: Elegendő 90 nap hazai jogviszony igazolás, további pedig igazolható a külföldi jogviszonyból, az igénylés a hazatérést követő 3 hónap után adható be.
- Kibővültek hatósági bizonyítvánnyal az adóazonosító jel igazolás lehetőségei a bankok részére.
- A banki ügyintézési határidő 10 banki munkanapra nőtt, ügyfél hiánypótlási határideje is 10 banki munkanapra emelkedett.
- A kamatmentesség nem szűnik meg az igénylő pár egyikének halála után sem, az özvegye is igénybe veheti a kamatmentességet.
- Pontosításra kerültek az elvált házaspárokat érintő újraházasodási és gyermekvállalási feltételek, amelyek a kamatmentesség és tartozás elengedés feltételeit szabályozzák.
- TB-jogviszony kiadásának illetékesei: magyar jogviszony esetében a területileg illetékes kormányhivatal, külföldi jogviszonyt az adott ország illetékes hatósága, a nappali jogviszonyról szóló felsőoktatási igazolást a felsőoktatási intézmény, a diplomás GYED-et az ellátást megállapító szerv igazolja le.
További cikkek a rovatban
Eltömődött a mosogató? Íme 3 tipp, ami segít megelőzni a bajt!
Miért jó választás külföldi diákok számára a BME
Utazási támogatás álláskeresők részére
Lakhatási támogatás
December végéig szükséges visszaküldeni a nyilatkozatot az adóvisszatérítéshez
E-sport Ösztöndíjak Akár Egyetemi Képzésben
Valóban gyorsan és egyszerűen szakemberre talál a Wilio segítségével?
Változás lesz júliustól a jogosítványoknál
Családi pótlék utalás
Családi pótlék
Lakásfelújítás támogatás 2021
Az otthonfelújítási programban való részvétel feltételei
Egyre több információt tudni az Otthonteremtési programról
Ismét jó hírt kaptak a CSOK-os ügyfelek: az öt százalékos áfatartalmat is visszaigényelhetik az új ingatlan vásárlói!
Már tízezernél több család igényelte meg a falusi CSOK konstrukciót
Fontos segítséget kaptak az agráriumban dolgozók
COVID19 – Korábban visszatérítheti a visszajáró áfát a NAV
E-cégjegyzék: Ingyenes cégkivonat, valós idejű céginformációk
Munka törvénykönyve – 2020-ban is változik a Munka törvénykönyve
Munkanélküli segély – Felmondás és munkáltatói rendkívüli felmondás esetén is azonnal jár az álláskeresők részére az ellátás
Babaváró hitel – Rendkívül nagy az érdeklődés a babaváró hitel iránt, de leginkább a jómódúak vették eddig igénybe!
Magyar Falu Program – Folytatódik a falvak fejlesztése
Falusi CSOK: Aktuális tudnivalók a támogatással kapcsolatban – a vidéken maradás programja
Családi adókedvezmény 2020 – Milyen változások érintik a családi adókedvezményt 2020-ban?!