Pályázat az egyedi védelem alatt álló népi építészeti emlékek helyreállításához. Pályázni lehet ezen túl, a területi védelem alatt álló együttesek meglévő történeti értékeinek megújítására az egyes emlékek felújításán keresztül, s ezáltal a tájegységekre jellemző népi építészeti karaktert hordozó faluképek helyreállítására.
Támogatás igénybevételére jogosultak köre
A népi építészeti emlékek helyreállításához és/vagy a helyreállítást megelőző szakmai dokumentációk elkészítéséhez igényelhető támogatásra kérelmet nyújthatnak be a védelem alatt álló népi építészeti emlékek természetes és jogi személy tulajdonosai, vagyonkezelői, használói.
A. Védelem alatt álló népi építészeti emlék fogalma és köre:
- a) népi építészeti emlék: a parasztság életformájából adódó, azt szolgáló, a 20. század közepéig egykori falvakban, falusi környezetben épült lakóházak, gazdasági épületek és a falusi közösségek építményei (pl. malom, csárda, tanítói lak, tűzoltószertár, szakrális kisemlék).
- b) egyedi védelem alatt álló épített örökségi elem: a Miniszterelnökség által a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 71. § (1) bekezdés d) pontja alapján vezetett központi, közhiteles műemléki hatósági nyilvántartásban egyedi műemlékként, vagy nyilvántartott műemléki értékként szereplő örökségi elem, vagy helyi önkormányzati rendeletben 2018. december 31-ig jogerősen megállapított helyi védelem alatt álló népi építészeti emlék.
- c) területi védelem: jogszabállyal védetté nyilvánított ingatlanok együttese, mely kiterjedhet
- a műemléki környezetre (MK);
- a műemléki jelentőségű területre (MJT);
- a helyi területi védelemre, ezen belül elsősorban
- a) a településszerkezetre (utcahálózat, telekszerkezet, beépítési mód, az építési vonal, településszerkezeti szempontból jelentős zöldterület vagy növényzet);
- b) a településképre (külső településkép, belső településkép, utcakép);
- c) a településkarakterre (a településszerkezet, a településkép elemei, formái, anyagai, színvilága együttesen).
Kérelem csak olyan ingatlanok esetében fogadható be, amelyek a b) és c) pontok valamelyikének, valamint az a) pontnak együttesen tesznek eleget. Tehát olyan épület vagy építmény, amely egyedi vagy területi védelem alatt áll és népi építészeti emlék. A két feltétel együttes fennállása szakmai ellenőrzés tárgyát képezi, nem teljesülés esetén a Kérelem elutasításra kerül.
B. Népi építészeti emlékek helyreállítására vonatkozó irányadó műszaki ajánlások:
- hagyományos építőanyagok (pl. vályogtégla, tégla, fa, égetett agyag cserép, nád, szalma) használata,
- hagyományos műszaki megoldások alkalmazása (pl. tapasztás), mai műszaki megoldások megfontolt használata (pl. beton és szigetelő anyagok, fóliák kerülése),
- a meglévő történeti szerkezetek, építészeti elemek és építőanyagok megtartása (pl. tető, ajtó, ablak, hajópadló, tüzelőberendezés). Elbontás vagy csere csak a helyreállítás megvalósíthatatlanságát alátámasztó faanyagvédelmi vagy statikai szakvélemény alapján lehetséges,
- a megsemmisült építészeti elemek történeti források, helyi analógiák alapján történő rekonstrukciója (műemléki szakértői nyilvántartásban szereplő kutató által végzett építéstörténeti és helyi analógiákra vonatkozó vizsgálatok alapján),
- a fenntarthatóságot biztosító funkció tervezése (pl. lakófunkció, közösségi funkció).
A történeti értékek megőrzésére és megújítására vonatkozó ajánlásokat részletesebben a honlapon hozzáférhető Műszaki Segédlet tartalmazza.
Meglévő műemléki érték bontása, valamint a népi építészeti emlék telkén új épület emelése nem támogatható. Elbontás vagy csere csak a helyreállítás megvalósíthatatlanságát alátámasztó szakvélemény alapján lehetséges. Meglévő műemléki érték bővítése csak arányos kiegészítésként, a történeti értéket képviselő épület/épületrész teljes értékű felújításán túl valósítható meg a népi építészeti értékek tiszteletben tartásával.
A 2.A. pont szerinti népi építészeti emlék építészeti értékeinek azonosítása céljából lehetőség van Támogatási Kérelmet benyújtani csak a szakmai előkészítésre. Az értékazonosítás és a helyreállítások szakszerűségét szolgáló támogatási forma a történeti értékek megállapítását rögzítő, illetve az épület szerkezeteinek állapotát értékelő dokumentációk (építészeti felmérés, építéstörténeti tudományos dokumentáció, értékleltár, statikai és faanyagvédelmi szakvélemény) és az építészeti terv elkészíttetésére szolgál.
Kérelmezők köre
A népi építészeti emlékek helyreállításához és/vagy a helyreállítást megelőző szakmai dokumentációk elkészítéséhez igényelhető támogatásra kérelmet nyújthatnak be a védelem alatt álló népi építészeti emlékek természetes és jogi személy tulajdonosai, vagyonkezelői, használói.
Nem jogosultak támogatásra:
a) központi költségvetési szervek;
A természetes személyek esetén a Támogatási Kérelem benyújtásának feltétele: cselekvőképesség, köztartozás-mentesség.
Az egyéni vállalkozóként támogatást benyújtó magánszemélyekre a szervezetekre vonatkozó nyilatkozat- és igazolásminta használatos.
Egy védelem alatt álló épített örökségi elemre ingatlanonként csak egy Támogatási Kérelem nyújtható be. A Népi Építészeti Program keretében adott ingatlanon korábban támogatott tevékenységre Támogatási Kérelem azonos tartammal ismételten nem nyújtható be. Az államháztartás más alrendszeréből már támogatott azonos tevékenységre a Népi Építészeti Program keretében további Támogatási Kérelem nem nyújtható be. A Megvalósító által kezelt Támogatási Kérelmet nem nyújthat be az, aki egy korábban megítélt támogatás lezárását nem kezdeményezte és beszámolási kötelezettségének nem tett eleget.
A Támogatási Kérelem benyújtásának módja
A Támogatási Kérelmek népi építészeti emlékek helyreállításához benyújtása kizárólag a Teleki László Alapítvány által működtetett internetes felületen (www.nepiepiteszetiprogram.hu, www.telekialapitvany.hu) történő regisztrálást követően, az ott szereplő űrlapok és sablonok kitöltésével és a kötelező mellékletek online felületen történő visszacsatolásával lehetséges.
A Támogatási Kérelem kizárólag a fentebb jelzett online felületen keresztül, digitális formában nyújtható be. A Támogatási Kérelem benyújtása nem díjköteles.
A Támogatási Kérelem beérkezését követően a Megvalósító 7 munkanapon belül rendszerüzeneten keresztül értesítést küld a Kérelmező részére a Támogatási Kérelem befogadásáról.
A Támogatási Kérelem kötelező mellékletei
- Személyes adatok
- Projekt adatok
- Ingatlan bemutatása
- A tervezett fejlesztés részletes bemutatása
- Pénzügyi terv
Csatolandó mellékletek
- Tulajdonjog igazolása
- Fotódokumentáció
- Részletes költségterv: az ÉTDRből letöltött, vagy egyéb formában előállított részletes költségvetést pdf formátumban
- Saját forrás rendelkezésre állásának igazolása
- Szakmai dokumentációk: (pl. műemléki értékleltár, építéstörténeti dokumentáció, faanyagvédelmi szakvélemény)
- Tervdokumentáció: a hatályos jogszabályok szerint szükséges hatósági/építési/restaurálási engedélyezési tervdokumentáció digitális formában (egy darab ún. összefűzött pdf formátumban) való csatolása.
- Engedélyek: A védettség jellegétől függően örökségvédelmi vagy építésügyi hatósági engedély szükséges.
- Természetes személy Kérelmező esetén benyújtandó további dokumentumok:
- a. Nyilatkozat támogatási döntéshez természetes személy kérelme esetén” kezdetű dokumentum a Kérelmező által aláírva.
- b. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal által kiállított igazolás Kérelmező köztartozás-mentességéről.
Nem természetes személy kérelme esetén benyújtandó további dokumentumok:
- Nyilatkozat átláthatóságról;
- Nyilatkozat támogatási döntéshez szervezet kérelme esetén a Kérelmező cégszerű aláírásával ellátva.
Amennyiben a Támogatási Kérelem beérkezésekor a fenti dokumentumok valamelyike nem kerül benyújtásra, vagy a sablonok nem megfelelően kerültek kitöltésre, a Megvalósító egyszeri alkalommal a megadott e-mail címen hiánypótlási felhívást intéz a Kérelmezőhöz.
A fejlesztéssel érintett ingatlanra vonatkozó feltételek
Nem támogatható olyan projekt, amely a beruházást, illetve a fejlesztést olyan ingatlanon kívánja megvalósítani, amely a Támogatási Kérelem benyújtásának időpontjától nem per-, teher- és igénymentes, továbbá bérelt vagy lízingelt ingatlan esetében a bérleti vagy lízing szerződés, az ingatlan használatba vételének egyéb eseteiben közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt használati megállapodás kizárólagos joggal nem biztosítja a támogatással megvalósuló létesítmény üzemeltetésének lehetőségét legalább a fenntartási kötelezettség idejére.
Amennyiben a fejlesztést osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanon kívánják megvalósítani, a Támogatási Kérelem jogosultságának feltétele a tulajdonostársak között közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt használati megállapodás csatolása.
Amennyiben az ingatlan a Kérelmező kizárólagos tulajdonában van, a Kérelmezőnek azt szemle típusú tulajdoni lap csatolásával szükséges igazolnia.
Amennyiben a fejlesztéssel érintett ingatlan nincs a Kérelmező tulajdonában, vagy nem a Kérelmező kizárólagos tulajdona, úgy a Támogatási Kérelemmel az alábbi dokumentumok csatolása szükséges:
- Tulajdonosi nyilatkozat arról, hogy az ingatlan tulajdonosa hozzájárul a Támogatási Kérelemben foglalt projekt megvalósításához és a támogatási időszak során megvalósuló (infrastrukturális) fejlesztések Kérelmező általi aktiválásához, továbbá az ingatlan a kötelező fenntartási időszakban a fejlesztés céljára rendelkezésre áll;
- Érintett ingatlan(ok) szemle típusú tulajdoni lap másolata(i).
Támogatás összege és mértéke
Az odaítélhető vissza nem terítendő támogatás összege kérelmenként minimum 500 ezer – maximum 20 millió Ft. A támogatás mértéke természetes személyek esetén a beruházás megvalósítása során felmerülő összköltség legfeljebb 80%-a, önkormányzatok és szervezetek esetén legfeljebb 50%-a. A kedvezményezett járások besorolásáról szóló 290/2014. (XI. 26.) Korm. rendelet szerinti hátrányos helyzetű kistérségekben található, 2000 fő alatti lakossággal rendelkező települések esetén az önkormányzatok támogatási mértéke a felmerülő összköltség legfeljebb 80%-a.
A saját forrás biztosítására vonatkozó tájékoztató
A Támogatási Kérelem benyújtásához szükséges saját forrás rendelkezésre állása. Saját forrásként természetes személyek esetén a felmerült összköltség 20%-ának, önkormányzatok és szervezetek esetén a felmerült összköltség 50%-ának meglétét kell igazolni.
2000 fő alatti lakossággal rendelkező települések önkormányzatainak a felmerülő összköltség 20%-ának meglétét kell igazolni.
Saját forrás igazolásának módja:
- Helyi önkormányzat, nemzetiségi önkormányzat, társulás esetén:
- a képviselő-testületi, társulási tanácsi határozat, vagy
- a képviselő-testület költségvetési rendeletébe, határozatába foglalt – a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó – felhatalmazás alapján a polgármester, nemzetiségi önkormányzat elnöke, illetve társulási tanács elnöke nyilatkozata;
- Természetes személyek és egyéb szervezetek esetén:
- a számlavezető intézmény igazolása (30 napnál nem régebbi igazolás, mely tartalmazza a számla /Kérelmezővel megegyező/ tulajdonosát),
- hitelszerződés,
- tagi kölcsönszerződés,
- magánkölcsönre vonatkozó szerződés,
- pénztári kiadási bizonylat,
- engedményezési okirat,
- tőkeemelésre vonatkozó igazolás,
- zárt végű pénzügyi lízingre vonatkozó szerződés,
- értékpapír banki igazolás másolata,
- a megvalósítandó beruházás részeként a támogatási időszakon belül, de a Támogatási Kérelem benyújtását megelőzően elvég zett tevékenységekről kiállított számla.
Nem tekinthető saját forrásnak az államháztartás központi alrendszeréből azonos célra kapott más költségvetési támogatás.
Tájékoztatás a projekt megvalósításáról, finanszírozásról
A megítélt támogatási összeg teljes egészében támogatási előleg formájában kerül kifizetésre a Kérelmező részére.
A támogatási összeg terhére elszámolható költségek:
- építéstörténeti dokumentáció vagy értékleltár készíttetésének költsége,
- történeti érték állapotfelmérése, dokumentálása és szaktanácsadás,
- tervezési költségek,
- anyagköltség,
- építőipari kivitelezési költségek,
- restaurálási költségek,
- műszaki ellenőr díjazása,
- tervezői művezetés,
- jogi, közbeszerzési tanácsadói szolgáltatás költsége,
- egyéb szakértő költsége,
- eljárási díjak, illetékek.
Letölthető dokumentumok
- Népi építészet pályázat felhívás 2019
- Népi építészet pályázat 2019_útmutató
- muszakisegedlet_20190624
A Támogatási Kérelem benyújtására vonatkozó információk: A Támogatási Kérelmet a felhívás közzétételét követő 30 (harminc) napon belül
Készítse el pályázatát velünk!
Pályázatírás
Tájékoztatóban és az Útmutatóban ismertetett támogatási lehetőséggel kapcsolatban további információ és felvilágosítás az alábbi elérhetőségeken igényelhető:
Telefonszám: +36 (1) 709 45 57 (kedden és csütörtökön 09:00 – 14:00 között) E-mail: kapcsolat@nepiprogram.hu
Linkek:
Népi építészeti program pályázat
Népi építészeti program: június 24-től lehet a támogatási kérelmeket benyújtani
További cikkek a rovatban
Komplex digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/C-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához pályázat (ERFA) – KEHOP Plusz-4.1.7-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KA) – Budapest
Sérülékeny személyek számára komplex támogató szolgáltatások pályázat – MMIA Plusz-2.2.3-24
Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja! pályázat
Demján Sándor Tőkeprogram pályázat – kkv-k számára
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pályázat rászoruló gyermekek részére az Apróka Fejlesztőházban történő egy hetes kezelésre
Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program
Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása
SozialMarie pályázat
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Pályázat helyi vagy területi hatókörű civil szervezetek támogatására
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására