A Megálló Csoport Alapítvány Szenvedélybetegekért az „Így működik normálisan!” című 2009. évi nyílt pályázati felhívása a szenvedélybetegek –főként problémás drogfogyasztó fiatalok- komplex ellátására, teljes körű a megkereséstől a reintegrációig tartó gondozására, valamint újszerű –speciális csoportokat is elérő- drogprevenciós programok megvalósítására.
A Megálló Csoport Alapítvány Szenvedélybetegekért(a továbbiakban: Megálló Csoport) pályázatot hirdet a 2010. évtől megvalósuló a helyi sajátosságokhoz és igényekhez igazodó komplex programok megvalósítására.
A pályázat célja, hogy azok a problémás drogfogyasztó fiatalok, akiket „kezd elveszíteni az élet” olyan komplex a megkeresést, elérést, korai ellátásba, kezelésbe vételt, alacsonyküszöbű-, közösségi- és nappali ellátást, középfokú oktatást, önsegítő, valamint alkotó-önsegítő csoportokban való részvételt, sport- és szabadidős programokban való részvételt, visszailleszkedést elősegítő fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásban és úgynevezett „félutas” lakásokban való elhelyezést kaphassanak, melynek következtében lehetőségük nyílik arra, hogy értékes és integrált tagjai maradjanak a családjuknak, a helyi közösségnek, a társadalomnak.
A pályázaton elsősorban azok a minisztériumok, önkormányzatok, egészségügyi és oktatási intézmények, egyházak vehetnek részt, akik rendelkeznek a fővárosban lévő, a program megvalósításához szükséges a célcsoport számára könnyen elérhető és megközelíthető ingatlannal, ingatlanokkal, valamint vállalják a program hosszú távú fenntartását, a program fejlesztésében való együttműködést, annak megvalósításában szakmai függetlenséget biztosítanak. Az együttműködés különös tekintettel az alábbi –a program megvalósítását szolgáló ingatlan felújítását, korszerűsítését célzó projektekben való együttműködésekre vonatkozik:
- „Szociális alapszolgáltatások és gyermekjóléti alapellátások infrastrukturális fejlesztése” (KMOP-2009-4.5.1)
- „Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz – Akadálymentesítés” (KMOP-2009-4.5.3.)
- „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok” (TAMOP 6.1.2.A)
- „Fenntarthatóbb életmódot és fogyasztási lehetőségeket népszerűsítő, terjedésüket elősegítő mintaprojektek” (KEOP-2009-6.2.0/A-B)
Pályázni az alábbi kategóriákban lehet:
1. „Komplex csomag”:
A csomag tartalma-Szociális szolgáltatások:
- Nappali ellátás megszervezése (min. 50, max. 100 fő részére), fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás megszervezése (min. 10, max. 30 fő részére), lakóotthon kialakítása (min. 10, max. 20 fő részére)
- Tanoda típusú középfokú speciális oktatási program megszervezése (min. 15, max. 30 fő részére)
- Megelőző felvilágosító szolgáltatás biztosítása (min. 30, max. 100 fő részére)
- Alacsonyküszöbű szolgáltatás és közösségi ellátás megszervezése (min. 40, max 100 fő részére)
- A fenti szolgáltatásokhoz szükséges működési- és szakhatósági engedélyek beszerzése, fenntartói feladatok ellátása, minimum 15 fős –a területen elismert és jelentős tapasztalattal rendelkező- összeszokott, csapatként működő multidiszciplináris team biztosítása, a működéshez szükséges források minimum 70%-nak megteremtése, együttműködést a helyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórummal, gyerekvédelmi-, egészségügyi-, szociális- és oktatási intézményekkel, valamint:
- Sport- szabadidős és közösségi szolgáltatások:
- A célcsoport számára nyitva álló helyiség üzemeltetése napi 12 órás nyitva tartással.
- Asztalitenisz, sport mászás biztosítása, csapatsport szervezés.
- Sport- szabadidős és közösségi szolgáltatások:
- Szakmai műhelyek, konferenciák szervezése, nemzetközi szakmai hálózatokban való részvétel.
- A „Köztes átmenet” című állandó interaktív drogprevenciós kiállítás berendezése tárlatvezetéssel.
- Önsegítő, valamint alkotó-önsegítő csoportok megszervezése, működésének szakmai támogatása. (min. 4 különféle csoport).
Projektek lebonyolítása:
A fentieken túl évente átlagosan 4-8 kapcsolódó projekt lebonyolítása, mint pl. Európai Önkéntes Szolgálat keretében nemzetközi önkéntesek küldése és fogadása, tapasztalat és módszercserék nemzetközi szakmai szervezetekkel, a területet érintő kutatási projektek lebonyolítása…stb.
A komplex csomag számszerűsíthető értéke évi 40-60 millió forint, (ellátottak számától függően) melyet a Megálló Csoport biztosít a program megvalósításához. A Megálló biztosítja továbbá a program megvalósításához szükséges adminisztrációs hátteret, szoftvert a kliensnyilvántartáshoz, egy 9 személyes mikrobuszt a célcsoport számára.
Feltétel: legalább 500 nm2 alapterületű maximum kétszintes, belső udvaros, utcára nyíló önálló ingatlan biztosítása a program idejére, mely ingatlan a célnak megfelelően átalakítható, önkormányzatok esetében közfeladat-ellátási szerződés megkötése valamint 30%-os mértékű normatíva kiegészítés biztosítása.
2. „Nappali csomag”:
A csomag tartalma- Szociális szolgáltatások:
- Nappali ellátás megszervezése (min. 50, max. 100 fő részére),
- fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás megszervezése (min. 10, max. 30 fő részére),
- Tanoda típusú középfokú speciális oktatási program megszervezése (min. 15, max. 30 fő részére)
- Megelőző felvilágosító szolgáltatás biztosítása (min. 30, max. 100 fő részére)
- Alacsonyküszöbű szolgáltatás és közösségi ellátás megszervezése (min. 40, max 100 fő részére)
- A fenti szolgáltatásokhoz szükséges működési- és szakhatósági engedélyek beszerzése, fenntartói feladatok ellátása, minimum 12 fős –a területen elismert és jelentős tapasztalattal rendelkező- összeszokott, csapatként működő multidiszciplináris team biztosítása, a szükséges források minimum 70%-nak megteremtése, együttműködés a helyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórummal, gyerekvédelmi-, egészségügyi-, szociális- és oktatási intézményekkel.
- Sport- szabadidős és közösségi szolgáltatások:
- A célcsoport számára nyitva álló helyiség üzemeltetése napi 12 órás nyitva tartással.
- Asztalitenisz, sport mászás biztosítása, csapatsport szervezés.
- Szakmai műhelyek, konferenciák szervezése, nemzetközi szakmai hálózatokban való részvétel.
- Önsegítő, valamint alkotó-önsegítő csoportok megszervezése, működésének szakmai támogatása. (min. 4 különféle csoport).
Projektek lebonyolítása:
A fentieken túl évente átlagosan 3-6 kapcsolódó projekt lebonyolítása, mint pl. Európai Önkéntes Szolgálat keretében nemzetközi önkéntesek küldése és fogadása, tapasztalat és módszercserék nemzetközi szakmai szervezetekkel, a területet érintő kutatási projektek lebonyolítása…stb.
A nappali csomag számszerűsíthető értéke évi 30-40 millió forint, (ellátottak számától függően) melyet a Megálló Csoport biztosít a program megvalósításához. A Megálló biztosítja továbbá a program megvalósításához szükséges adminisztrációs hátteret, szoftvert a kliensnyilvántartáshoz, egy 9 személyes mikrobuszt a célcsoport számára.
Feltétel: legalább 350 nm2 alapterületű, belső udvaros, utcára nyíló önálló ingatlan (nem pince vagy szuterén) biztosítása a program idejére, mely ingatlan a célnak megfelelően átalakítható.
3. „Egyéni csomag”:
Az előző csomagokban rögzített tevékenységek részelemeinek és/vagy kombinációinak megvalósítása a pályázó igényei szerint.
A kiírásban meghatározott pályázók körétől az értékelő bizottság kizárólag abban az esetben térhet el, ha azt a pályázatok színvonala különösen indokolja. Az eltérés indokairól a bíráló bizottság írásbeli jelentést készít.
A jelen pályázaton nyertes programok megvalósítási határideje: 2010. június 30.-tól minimum 2015. december 31-ig
A pályázatok elbírálása: A támogatás odaítélésére a Kuratórium által felkért értékelő bizottság tesz javaslatot, végleges döntést a Kuratórium hoz.
Az Értékelő Bizottság tagjai:
Gelsei Bernadett (intézményvezető, a Bizottság elnöke), Kiss Łukasik Tímea (EVS koordinátor), Bosznyai Beáta (Szociális munkás, pedagógus), Oláh Péter (Segítő, önsegítő csoportok szakértője), Pap Tibor (művészetterápiás csoportvezető), Matócsi Tibor (Szociális munkás)
A pályázatok elbírálása többfordulós tárgyalásos eljárásban történik.
1. Forduló:
Jelentkezés:
A jelentkezéseket 2009. július 25. és 2009. szeptember 25. között fogadjuk, a megallocsoport@gmail.com e-mail címre beküldött egyszerűsített jelentkezés formájában. Kérjük a tárgy rovatban a „MCSA-PJ-09” azonosítót feltűntetni.
A jelentkezésnek tartalmaznia kell:
1. A pályázó nevét, adatait
2. A pályázó nevében eljáró személy nevét, adatait, elérhetőségét,
(amennyiben a pályázat során nem a pályázó képviseletére jogosult személy jár el, akkor szükséges a képviselő által aláírt meghatalmazás oldalhű digitális másolatát mellékletként csatolni.)
3. A program megvalósítására tervezett helyszín, ingatlan részletes leírását (méret, elrendezés, elhelyezkedés, megközelíthetőség, műszaki adatok, állapot, alaprajz, tulajdonos(ok), bérlő(k)..stb.)
4. tervezett munka- és ütemterv az alábbiak szerint:
a. Feladat megnevezése,
b. Feladat tervezett megkezdésének ideje
c. Feladat befejezésének ideje
d. Feladatért felelős megnevezése (szervezet, személy)
5. Rövid indoklást, motivációt:
A beérkezett jelentkezésekről visszaigazolást küldünk.
2. Forduló:
A jelentkezések értékelése után, az első fordulón nyertes pályázóknak megküldjük a részletes pályázati csomagot, melyet kitöltve 2009. október 31-ig kell postára adni, valamint a bizottság megkezdi a helyszínek bejárását, értékelését.
3. Forduló:
Döntés. A pályázati döntés határideje: 2009. november 30.
A kuratórium csak a nyertes pályázóknak küld külön értesítést, a támogatottak listáját a http://www.stopgroup.hu honlapon tesszük közzé a döntést követő 15 napon belül.
A nyertes pályázókkal a Megálló Csoport Alapítvány Szenvedélybetegekért köt szerződést.
A Megálló Csoport fenntartja magának a jogot, hogy a támogatást a megfelelő színvonalú beérkezett pályázatok arányában ítélje oda!.
Ha egy pályázó több támogatási kérelmet nyújt be, azokat rövid indoklással rangsorolnia kell.
A pályázattal kapcsolatban további felvilágosítás kérhető a megallocsoport@gmail.com e-mail címen.
Forrás: Megálló Csoport
További cikkek a rovatban
ART-RAVALÓ pályázat művészeti projektben való részvételre
MRG “MARIO” program pályázat kisebbségi érdekvédelem fókuszú civil szervezetek számára
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Rászoruló kiskorú gyermekek (illetve az őket ellátó és segítő intézmények) sporttámogatása
Személygépkocsi beszerzés támogatása kerekesszékkel közlekedő személyek részére
Közös gyerek és nyugdíjas napközi létrehozása pályázat
Pályázat óvodai komposztálók és magaságyások létesítésére, a komposztálás kultúrájának erősítésére
Szülősegítő szolgáltatások támogatása pályázat
Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása pályázat
Pályázat egyedülálló és családos hajléktalanok személyre szabott programjainak támogatására
Pályázat gazdasági vállalkozások kialakítására
Utazási támogatás álláskeresők részére
Lakhatási támogatás
Szociális tüzelőanyag pályázat
Elérhető lakáspályázatok a fővárosban
Pályázat Családi Nyaraláson való részvételre
Pályázat előadóművészek számára színházművészet, mozgásművészet, zeneművészet kategóriákban
Tüzelőanyag pályázat
Pályázat vak és gyengénlátó magánszemélyek számára
Zeneipari háttérmunkások pályázat
Kisgyermeket nevelő szülők munkaerőpiaci visszatérését ösztönző ösztöndíj
Pályázat a gyógyítást, gondozást vagy rehabilitációt szolgáló eszköz, gép vagy berendezés megvásárlásához
A települési önkormányzatok szociális célú tüzelőanyag vásárláshoz kapcsolódó támogatása
Kárpátaljai szociális programok támogatás pályázat