A Szociális és Munkaügyi Minisztérium megbízásából ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. (ESZA Nonprofit Kft.) a szociális és munkaügyi miniszter 7/2009. (III. 18.) SZMM rendelete alapján pályázatot hirdet gyermekjóléti alapellátások és a gyermekvédelmi szakellátások fejlesztésének támogatására. A pályázat célja a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvényben (továbbiakban: Gyvt.) meghatározott gyermekjóléti és gyermekvédelmi feladatok megvalósításának támogatása.
A pályázat a helyi önkormányzatoknak, valamint a gyermekjóléti és gyermekvédelmi közfeladatok ellátását vállaló nem állami szervezeteknek kíván segítséget nyújtani, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások minél hatékonyabb kiépítéséhez, a szolgáltatások fejlesztéséhez.
A fenti célok megvalósítását öt pályázati kategória szolgálja a pályázók köre és tevékenysége szerint.
Pályázati kategóriák:
„A” kategória:
Gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézmények és hatóságok együttműködésének fejlesztése, a gyermekvédelmi szakellátásba kerülő, szakellátásban részesülő gyermek vérszerinti kapcsolattartásának elősegítése, illetve családba történő hazagondozása vagy örökbe fogadhatóvá nyilvánítása érdekében, a módszertani gyermekjóléti szolgálatok támogatásával
E pályázati kategóriában a pályázat kiírója forrás-kiegészítést kíván nyújtani a gyermekjóléti szolgáltatásban és a szakellátás elrendelésében, biztosításában érintett szervezetek együttműködésének fejlesztésére, a szakellátásba kerülés időszakában, a gyermek szükségletének megfelelő elhelyezése biztosításának koordinációjára, valamint a szakellátás ideje alatt, a gondozott gyermek vérszerinti családjával történő kapcsolattartásának elősegítésére, illetve a családba történő hazagondozás hatékonyságának javítására szolgáló programok megvalósításához.
„B” kategória:
Új családi napközi kialakításának támogatása
E pályázati kategóriában a pályázat kiírója forrás-kiegészítést kíván nyújtani a gyermekek napközbeni ellátását biztosító új családi napközi létrehozásához, a működéséhez szükséges feltételek kialakításához, illetve a külön jogszabályban előírt felkészítő tanfolyam elvégzéséhez. Családi napközi létrehozásának támogatása elsősorban azon településeken, ahol:
- a 3-éven aluli gyermekek számára egyáltalán nem biztosított a napközbeni ellátás, illetve
- olyan településeken, ahol a 3 éven aluliak számára biztosított szolgáltatás kapacitáshiányos.
Másodsorban azon településeken támogatandó a családi napközi létrehozása, ahol a napközbeni ellátások körét bővítik, és alternatív lehetőségként kínálják a szülők számára.
„C” kategória:
Gyermekotthoni munkatársak egyes kompetenciáinak fejlesztését célzó továbbképzések támogatása
E pályázati kategóriában a pályázat kiírója forrás-kiegészítést kíván nyújtani a gyermekotthon fenntartójának olyan továbbképzési program megvalósításához, mely a gyermekotthon(ok)ban szakmai munkakörökben foglalkoztatottak kompetenciáinak fejlesztését szolgálja az alábbi területeken:
- a nevelésbe vett gyermek hazakerülése, vérszerinti kapcsolatai támogatása, amennyiben ez nem lehetséges és a gyermek érdekében áll örökbe fogadása előkészítése hatékony támogatása és/vagy
- a gondozott kamaszok életkori sajátosságaiból, speciális helyzetéből fakadó szükségletekre alapozott speciális nevelési attitűd és nevelési módszerek elsajátítása.
„D” kategória:
A megyei jogú városok által biztosítandó otthont nyújtó és utógondozói ellátás kialakításának támogatása nevelőszülői férőhelyeken.
E pályázati kategóriával forrás-kiegészítést kíván nyújtani a pályázat kiírója a megyei jogú városok önkormányzatainak 2009. január 1-jével hatályba lépett otthont nyújtó és utógondozói ellátás biztosítási kötelezettségük nevelőszülői férőhelyeken történő teljesítéséhez.
„E”kategória:
A nevelésbe vett gyermek hazakerülésének, vérszerinti kapcsolattartásának elősegítése érdekében a kapcsolattartási helyszínek számának növelése és e helyszínek tárgyi feltételei beszerzésének és javításának támogatása.
E pályázati kategóriában pályázhat a nevelőszülői hálózat és/vagy gyermekotthon fenntartója a gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő gyermek és családja közötti kapcsolat kialakítását, fenntartását, erősítését szolgáló új kapcsolattartási helyszínek/látogatófogadók (továbbiakban: kapcsolattartási helyszín/ek) kialakításához szükséges tárgyi feltételek beszerzésére, illetve már működő kapcsolattartási helyszín/ek tárgyi feltételei javításához szükséges forrás kiegészítésre.
A rendelkezésre álló keretösszeg: 158 400 000 Ft, azaz százötvennyolcmillió-négyszázezer forint
Az öt kategória közötti forrásarányok meghatározása a beérkezett pályázatok mennyisége és minősége alapján történik.
A pályázaton igényelhető támogatás összege és formája: Valamennyi pályázati kategóriában vissza nem térítendő támogatás igényelhető, melynek összege pályázati kategóriánként változó.
„A” kategória esetén:
A kategória céljaiban meghatározott komplex, a szakellátásba kerülés időszakában az érintettek megfelelő kommunikációját szolgáló programok kidolgozására, a kapcsolattartás minőségének javítását, a hazagondozás hatékonyságának növelését, az együttműködő partnerek munkakapcsolatának fejlesztését szolgáló programok megvalósítására 1 000 000 Ft támogatás igényelhető.
„B” kategória esetén:
A pályázaton legfeljebb 700 000 Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető új családi napközi feltételeinek kialakítására. A támogatási összeg kizárólag a működtetéshez szükséges eszközökre, berendezési tárgyakra és a külön jogszabályban meghatározott felkészítő tanfolyam elvégzésére fordítható.
Családi napközit hálózatos formában működtető fenntartó e pályázati kategóriában kizárólag egy új családi napközi működési feltételeinek kialakítására nyújthat be pályázatot.
„C” kategória esetén:
A pályázaton legfeljebb 210 000 Ft/továbbképzési csoport támogatási összeg igényelhető, a gyermekotthonban szakmai munkakörben foglalkoztatottak továbbképzésének támogatására. Egy pályázó (fenntartó) legfeljebb 9 csoport indítására pályázhat.
A továbbképzésben résztvevő szakmai munkakörben foglalkoztatott képzési költsége maximum 14 000 Ft lehet személyenként.
„D” kategória esetén:
Megyei jogú város önkormányzata 1 500 000 Ft támogatást igényelhet nevelőszülői hálózat létrehozására és működtetésére, szakmai irányításához szükséges infrastruktúra kialakítására, beszerzésére.
„E” kategória esetén:
Egy kapcsolattartási helyszínre – függetlenül attól, hogy újonnan kerül kialakításra vagy már működő – legfeljebb 370 000 Ft támogatás igényelhető. Egy fenntartó legfeljebb három, földrajzilag elkülönülő kapcsolattartási helyszín vonatkozásában igényelhet támogatást a pályázaton.
A támogatás mértéke: A pályázott támogatás mértéke maximum a projekt elszámolható összes költségének 90%-a lehet. A program megvalósításához önrész biztosítása szükséges. A pályázó által biztosítandó önrész minimum a bekerülési költségek 10%-a.
Önrésznek kizárólag a pályázó által biztosított pénzbeli saját erő minősül, abba más forrás nem értendő bele. A pénzbeli saját erőt a pályázónak a pályázat beadásakor hitelt érdemlően kell igazolnia.
Támogatási időszak:
„A” kategóriában: A pályázó által a pályázatban megjelölt, 2009. november 1. és 2010. április 30. közé eső időszak.
„B”-„C”- „D”- „E” kategóriákban: A pályázó által a pályázatban megjelölt, 2009. december 1. és 2010. április 30. közé eső időszak.
Beadható pályázatok száma: Jelen pályázati felhívásra adott pályázati kategóriában egy pályázó csak egy pályázatot nyújthat be.
A pályázók köre:
„A” kategória esetén Kizárólag a Gyvt. 96.§ (7) bekezdésében szereplő, kijelölt módszertani gyermekjóléti szolgálat, vagy annak fenntartója nyújthat be pályázatot.
„B” kategória esetén:
- önkormányzatok,
- önkormányzati intézményfenntartó társulások,
- többcélú kistérségi társulások,
- egyházi jogi személyek,
- társadalmi szervezetek,
- alapítványok,
- közalapítvány,
- nonprofit gazdasági társaságok,
- szociális vállalkozók,
- szociális szövetkezetek.
„C” kategória esetén: a Gyvt. hatálya alá tartozó gyermekjóléti és gyermekvédelmi közfeladatot ellátó
- megyei önkormányzatok, megyei jogú városok önkormányzatai,
- önkormányzati intézményfenntartó társulások,
- intézményt fenntartó egyházi jogi személyek,
- társadalmi szervezetek,
- alapítványok,
- közalapítványok,
- nonprofit gazdasági társaságok.
„D” kategória esetén: a Gyvt. hatálya alá tartozó gyermekjóléti és gyermekvédelmi közfeladatot ellátó megyei jogú városok önkormányzatai.
„E” kategória esetén: a Gyvt. hatálya alá tartozó gyermekjóléti és gyermekvédelmi közfeladatot ellátó
- megyei önkormányzatok, megyei jogú városok önkormányzatai,
- önkormányzati intézményfenntartó társulások,
- intézményt fenntartó egyházi jogi személyek,
- társadalmi szervezetek,
- alapítványok,
- közalapítványok,
- nonprofit gazdasági társaságok
amelyek a pályázatkezelő internetes pályázatkezelő rendszerében (Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, továbbiakban: EPER) regisztráltak a Pályázati Útmutató 5. pontja szerint.
A pályázatok benyújtásának módja és helye
A pályázatot kizárólag elektronikus úton lehet benyújtani a pályázatkezelő által működtetett EPER szoftveren keresztül. Az internetes pályázati adatlapot a pályázati felhívásban és útmutatóban közölteknek megfelelően hiánytalanul, a kérdésekre választ adva és az ott megjelölt elektronikus mellékletek becsatolásával kell benyújtani.
A pályázat benyújtását megelőzően minden pályázónak a www.esza.hu honlapon regisztrálnia kell magát az EPER-ben, melyhez rendelkeznie kell egy érvényes elektronikus levélcímmel (e-mail cím).
A pályázatok benyújtásának határideje: Az internetes pályázatok beadási határideje
„A” kategória esetén: 2009. szeptember 15., 24:00 óra.
„B”, „C”, „D”, „E” kategória esetén: 2009. október 15., 24:00 óra
Határidőben benyújtottnak minősül az a pályázat, amely az EPER-ben véglegesítésre került.
További információk
A támogatás igénylésének, igénybe vételének és elszámolásának részletes szabályait, a folyamatban részt vevő szervezetek eljárási határidőit a Pályázati Útmutató (http://www.szmm.gov.hu/download.php?ctag=download&docID=21291) tartalmazza.
Jelen pályázati felhívás és a Pályázati Útmutató, továbbá az internetes pályázati adatlap együtt képezik a pályázati dokumentációt és tartalmazzák a pályázáshoz szükséges összes feltételt. A pályázati felhívás és a Pályázati Útmutató letölthető a www.esza.hu, a www.szmm.gov.hu honlapokról, vagy beszerezhető a pályázatkezelő 1134 Budapest, Váci út 45. „C” épület címén.
A pályázattal kapcsolatban további információkat a pályázatkezelő ügyfélszolgálatától kaphatnak az (1) 273-42-50-es telefonszámon, valamint a hazaitamogatas@esza.hu e-mail címen.
Forrás: SZMM
További cikkek a rovatban
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
Független médiumok támogatási program
Út, híd, járda építése és felújítása pályázat
“Együtt Ukrajnáért” – pályázat civil szervezetek számára
Pályázat egyedülálló és családos hajléktalanok személyre szabott programjainak támogatására
Pályázat gazdasági vállalkozások kialakítására
Pályázat Budapest 150 emlékévhez kapcsolódó művészeti és kulturális projektek támogatására
Pályázat külhoni szervezetek működésének, fejlesztéseinek és eszközbeszerzéseinek támogatására
Utazási támogatás álláskeresők részére
Lakhatási támogatás
Pályázat a jogállamisági témák a nyilvánosság számára érthetővé és relevánssá tétele céljából civil szervezetek számára
Pályázat fővárosi önkormányzati ingatlanok ingyenes civil-közösségi hasznosítására
Szociális tüzelőanyag pályázat
Budapest Tuning – városi ötletpályázat
Pályázat a STEREO10 Fesztiválon művészeti projektek megvalósítására
#trafó25 – pályázat köztéri programok megvalósításának támogatására
Allianz Foundation Grants pályázat
Economic opportunities fund pályázat
Közös értékeink program pályázat
Vodafone Digitális Díj 2022/23
Pályázat könnyűzenei tematikájú podcastek készítésére és megjelentetésére
Elérhető lakáspályázatok a fővárosban
Pályázat közösségi célokat szolgáló, közérdekű, vagy humánus okokból megvalósítandó tevékenységek támogatására