A Nemzeti Demokratikus Intézet (NDI) egy nonprofit, nem pártszervezet, amely a demokratikus intézmények világszerte történő támogatására és megerősítésére törekszik a polgárok részvétele, a kormány nyitottsága és elszámoltathatósága révén.
A „Roma közösségek aktiválása és változás generálása” az NDI új, 18 hónapos programja Magyarországon, Romániában és Szlovákiában, melynek célja a részvételi fejlesztési módszerek és készségek bevezetése a különböző roma közösségekben. Az NDI a kiválasztott roma közösségi aktivistákat felkészíti arra, hogy rajtuk keresztül hozzásegítsék a közösség tagjait az egyéni és kollektív identitás feltárására és annak kifejezésére az oktatás, a technológia ismeretek és a művészetek felhasználásával. A közösségek ezt követően felhasználják ezeket a készségeket, hogy mozgósítsák a közösség erőfeszítéseit és petíciókkal és más helyi kezdeményezésekkel vegyék rá a helyi önkormányzatokat a problémák megoldására irányuló tevékenységekben való részvételre, és a szélesebb körű változások elérésének érdekében, gyakoribb és tartósabb közösségi konzultációkat szerveznek, több romát helyeznek döntéshozatali pozíciókba, valamint a költségvetési forrásokról és annak átláthatóbb elosztásáról tájékoztatják a közösségeket. A program magában foglalja két célzott készségfejlesztő műhely megszervezését, folyamatos támogatást valamint regionális és határokon átnyúló részvételi lehetőségeket.
Pályázók
Az NDI olyan közösségeket keres, amelyek a romákkal kapcsolatos fenntartható aktivizmus és a részvételen alapuló megközelítések mellett szeretnék elkötelezni magukat; és ezen keresztül szeretnének részt venni művészeti, technikai vagy egyéb közösségi programok kidolgozásában. A program részeként a pályázóknak törekedniük kell arra, hogy támogassák a helyi roma közösségeket, hogy jobban képviseljék az egyenlő jogok megvalósulását a helyi szintű érdekképviselet során.
Az NDI olyan 1-3 fős csoportokat keres, akik már részt vettek a közösségükben életében, és látható hatással voltak a közösségeik életére, és arra törekszenek, hogy ezt a támogatást továbbfejlesszék e programon keresztül.
A pályázók: a roma közösségeket támogató 1-3 fős aktivista csoportja
Képzettségi követelmény: nincs
Pályázatuk részeként a pályázók kötelezettséget vállalnak arra, hogy részt vesznek két, többnapos workshopon, ahol megtanulják, hogyan működjenek együtt a részvételi közösségfejlesztési módszertanokkal, folyamatosan vegyenek részt helyi közösségeikben a helyi kezdeményezésekkel és az NDI-vel való együttműködésben, és osszák meg a tudást az általuk képviselt közösségekben.
Mit kínálunk:
● két többnapos workshopot a részvételen alapú közösségfejlesztési módszertanról, eszközöket és gyakorlati lehetőséget;
● kisösszegű közvetlen pénzügyi támogatást, amely fedezi a közösségi találkozók vagy események költségeit, vagy egyéb olyan tevékenységeket, amelyek segítik a program célját (pl. frissítők, terembérlés, stb.);
● határokon átnyúló cserék lehetőségeit a másik két ország résztvevőivel;
● az egyes országok aktivistáinak egy-egy kiválasztott csoportjának lehetőséget arra, hogy regionális vezetői konferencián vegyen részt a másik két országbeli társaikkal;
● folyamatos képzést / mentorálást a program teljes időtartama alatt;
● lehetőséget arra, hogy a részvételen alapuló közösségfejlesztési szakemberek nemzetközi hálózatához kapcsolódjanak, különösen a Romániában és Szlovákiában a hasonló közösségekkel dolgozó programok résztvevőivel.
Letölthető dokumentum
NDI_Pályázati felhívás_DRLprogram
Pályázatok beadásának határideje: 2017. december 10.
Pályázatok elbírálásának várható határideje: 2017. december 15.
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pécsi Kerámia Triennálé pályázat
Roma Ösztöndíjprogram pályázat
Svájci Alap Bora pályázat
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Pályázat a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola logójának megtervezésére
Pályázat sítanpályák építésére
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
Pályázat közösségfejlesztő, infrastrukturális és környezetvédelmi, valamint a helyi lakosság egészségtudatosságát célzó, közösségfejlesztő ötletek megvalósítására
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Richter Anna díj
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
ŐSZ&TÉL – Telki és környéke fényképen fotópályázat
Rezidenciaprogramok támogatása fogadó szervezetek számára
Európai nyilvánosság: egy új online médiaajánlat fiatal európaiaknak pályázat
Ezüstgerely művészeti pályázat
A Visegrádi Alap ifjúsági, kutatói és oktatói ösztöndíjai
Pályázat Roma Nemzetiségi Önkormányzatok informatikai infrastruktúrájának fejlesztésére
Pályázat modellprogramok támogatására (ROMA-PROGRAM-23)
Pályázat régiós hálózatosodás kialakítására (ROMA-HÁLÓZAT-23)
Új európai kulturális terek – ötletpályázat