Az 1997-ben alapított Stockholmi Ifjúsági Víz Díj (Stockholm Junior Water Prize, SJWP) a legismertebb nemzetközi ifjúsági díj a vízügy területén. Ezen a különleges, magas színvonalú versenyen, ami része az évente megrendezett Víz Világhétnek, hatalmas megtiszteltetés részt venni. Védnöke Viktória, a svéd koronahercegnő, aki találkozik a döntő résztvevőivel és személyesen adja át a győztesnek járó díjat, mely 15.000 dollár és egy kristályszobor. A győztes iskolája 5000 dollár jutalomban részesül. A második legjobb pályamű készítője egy ún. Diploma of Excellence kitüntetést és 3000 dollár pénzjutalmat kap. A stockholmi döntőben, mely angol nyelven zajlik, az egyes országok versenyének első helyezettje indulhat. Világszerte minden évben több ezer, 15-20 év közötti, középiskolás fiatal vesz részt a selejtezőkön. Az esemény egyúttal kiváló eszköze a víz-, illetve a környezet védelmére, a környezettudatosságra irányuló figyelem felkeltésének.
A hazai verseny – 2015
A hazai versenyt a GWP Magyarország Közhasznú Alapítvány szervezi, számos partnerszervezet segítségével és támogatásával. Védnöke Áder János köztársasági elnök.
Jelentkezni a www.ifivizdij.hu honlapon keresztül történő regisztrációval és egy egyoldalas, angol nyelvű összefoglalóval lehet 2015. március 1-jéig. A kiválasztott összefoglalók szerzői március 12-éig felkérést kapnak a teljes húszoldalas pályamű kidolgozására. Ennek benyújtási határideje 2015. április 15.
A pályaművek olyan helyi, regionális, országos vagy globális témával foglalkozhatnak, melyeknek környezetvédelmi, tudományos, társadalmi, vagy műszaki jelentőségük van. Nevezni egyénileg, vagy maximum háromfős csapattal lehet 15-20 éves középiskolásoknak. Részletes szabályok a letölthető versenykiírásban találhatók.
A pályaművek értékelését egy neves hazai vízügyi szakemberekből álló bíráló bizottság végzi (ld. lentebb). A hazai döntőbe, melyre 2015. május 30-án kerül sor Budapesten, a bizottság döntése alapján a legjobb csapatok kapnak meghívást. Itt a versenyzők (szintén angol nyelven) bemutatják a munkájukat és válaszolnak a zsűri kérdéseire.
A győztes csapat képviseli Magyarországot a nemzetközi döntőben, a stockholmi Víz Világhéten, 2015. augusztus 23-28. között. Költségeit a versenyszervezők fedezik. A részvétel egyben a nyertes kötelezettsége is. Az első három helyezett csapat tagjai további jutalmat kapnak.
A versenynek az előírások szerinti megrendezése csak anyagi támogatók segítségével lehetséges szerte a világon. Az évenkénti magyar forduló színvonalas lebonyolítása és a győztes csapat stockholmi részvételének biztosítása érdekében szponzorok jelentkezését várjuk az itt letölthető szponzori felhívás alapján.
A Díj
A Stockholmi Ifjúsági Víz Díjat (Stockholm Junior Water Prize, SJWP) 1997-ben alapították. Egyike a legelismertebb nemzetközi ifjúsági díjaknak a szakterületen. Védnöke a svéd koronahercegnő, Viktória, ő adja át a díjat és találkozik a döntő résztvevőivel is az évente megrendezett stockholmi Víz Világhéten.
A Díj 15.000 dollár és kristályszobor.
A győztes iskolája 5000 dollár jutalomban részesül.
A második legjobb pályamű készítője egy ún. Diploma of Excellence kitüntetést és 3000 dollár pénzjutalmat kap.
A döntőben az egyes országok versenyének győztese indulhat. A pályaművek olyan helyi, regionális, országos vagy globális témával foglalkozhatnak, melyeknek környezetvédelmi, tudományos, társadalmi, vagy műszaki jelentőségük van. A verseny nyelve angol. Világszerte több ezer, 15-20 év közötti, középiskolai tanulmányokat folytató fiatal vesz részt évente ebben a szakmai vetélkedőben, mely a víz, illetve a környezet védelmének, a tudatosság felkeltésének kiváló eszköze.
Résztvevők
A versenyben 15-20 év közötti, középiskolás fiatalok vehetnek részt egyedül, vagy egy maximum háromfős csapatot alkotva.
A pályázó diákoknak legkésőbb 2015. augusztus 23-ig be kell tölteniük a 15. életévüket, illetve csak 2015. augusztus 28. után tölthetik be a 21. életévüket. A diák nem lehet felsőfokú oktatási intézmény hallgatója, kivéve, ha 2015 őszén kezdi meg felsőfokú tanulmányait. Ellenkező esetben kizárják a versenyből.
A pályamű
A maximum 20 oldalas pályaműnek az élet minőségének javulását kell elősegítenie vízminőség-javítás, vízkészlet gazdálkodás, vízvédelem, víz- és szennyvíztisztítás, de akár oktatás vagy a víz társadalmi vonatkozásainak bemutatása révén. A pályamű célszerűen alkalmazzon kutatási megközelítést, tudományosan elfogadott vizsgálati módszerekkel, kísérletekkel, monitoringgal, és az eredmények értékelésével és bemutatásával, beleértve statisztikai elemzést is. Elméleti és gyakorlati eredmények egyaránt szerepelhetnek a pályázatban. A döntősök részére a pályamű részét képezi annak bemutatása is.
A pályaműnek angol nyelven készül, és azt pdf formátumban kell benyújtani. A fájl maximális mérete 2MB lehet. A munkának be kell mutatnia a célkitűzést, az alkalmazott módszert, az eredményt és a következtetést maximum 20 oldalon, 12-es nagyságú Times New Roman betűkkel, másfeles sortávolsággal, mindenütt 2 cm-es margóval. A 20 oldalnak tartalmaznia kell a címlapot, tartalomjegyzéket, rövid és hosszabb összefoglalót, az illusztrációkat, a rövidítések listáját, a hivatkozások listáját, nyilatkozatot a munka lefolytatásáról az esetleges mellékleteket és rövid bemutatkozást az alábbiak szerint:
A címlap tartalmazza a verseny nevét („Stockholm Junior Water Prize – Hungarian competition, 2015”); a pályamű címét; a szerző(k) nevét és iskoláját.
A rövid összefoglaló (500-700 karakter szóközökkel), közérthető módon magyarázza meg, miről szól a projekt. Ez a szöveg a nemzetközi döntőbe jutottak munkáit bemutató katalógusban jelenik majd meg.
A hosszabb összefoglaló maximum egy oldal lehet, és a hazai versenykiadványba kerül.
A nyilatkozat annak a leírása, hogyan folyt a munka és milyen segítséget kapott a pályázó tanárától, szüleitől, másoktól (max. 500 karakter).
A rövid bemutatkozás (max. ½ oldal) a szerző(k) érdeklődési köréről, továbbtanulási terveiről stb. A rövid összefoglaló, a nyilatkozat és a bemutatkozás kerülhet egy oldalra.
Letölthető dokumentumok
Határidők
- Nevezés: (regisztráció egyoldalas összefoglalóval a www.ifivizdij.hu honlapon keresztül): 2015. március 1.
- Felkérés a teljes pályamű elkészítésére: 2015. március 12.
- A teljes pályamű beadása: 2015. április 15.
- Az országos döntő résztvevőinek értesítése: 2015. május 8.
- Országos döntő: 2015. május 30.
- A győztes csapat részvétele a 2015. évi Víz Világhéten Stockholmban 2015. augusztus 23-28. között.
További információ: info@ifivizdij.hu
További cikkek a rovatban
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
SozialMarie Pályázat
Pályázat civil szervezetek tagjai számára tanulmányutak támogatására
Pályázat helyi vagy országos közügyekkel, társadalmi problémákra irányuló kezdeményezések támogatására
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
Rezidenciaprogramok támogatása fogadó szervezetek számára
Európai nyilvánosság: egy új online médiaajánlat fiatal európaiaknak pályázat
Ezüstgerely művészeti pályázat
A Visegrádi Alap ifjúsági, kutatói és oktatói ösztöndíjai
Új európai kulturális terek – ötletpályázat
Hunyadi János Ösztöndíj román, szerb, horvát, szlovák és ukrán állampolgárságú, magyar nemzetiségű személyek számára
Pályázat a NordArt 2024 kortárs művészeti kiállításon való bemutatkozásra (Kunstwerk Carlshütte)
UTAK Program – Terepmunka pályázat
Réka Darida Ösztöndíj Program
Pályázat a militarizmus és a háború elleni feminista aktivizmus támogatására
Művészeti ösztöndíj pályázat az egészséges óceánért (ART4SEA)
Innovatív eszközök és üzleti modellek pályázat audiovizuális fejlesztésekre
Interreg VI-A – Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Program – Pályázat határon átnyúló együttműködésekre
MRG “MARIO” program pályázat kisebbségi érdekvédelem fókuszú civil szervezetek számára
Tiéd a holnap! – A jövő kreatív tehetségét várja a MOME! ösztöndíj
Future Leaders Exchange (FLEX) nemzetközi ösztöndíj középiskolásoknak
Gyógyszerészet pillanatképekben fotópályázat
Romano Kher ösztöndíj pályázat