A Palocsa Egyesület – együttműködve a Palatinus Alapítvánnyal, a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságával és a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségével – nyílt fotópályázatot hirdet, annak érdekében, hogy összegyűjtsük és bemutassuk az Alcsúti Arborétum területén napjainkban készült fotóművészeti alkotásokat.
A beküldött képekből helyi és vándor-kiállítást rendezünk és – ha lesz fedezete – fotóalbumot, naptárat adunk ki. A kiállításra kerülő képanyagokat szeretnénk felhasználni a honlapunkon, valamint tervezzük egy diaporáma elkészítését is.
A Négy évszak az Alcsúti arborétumban című kiállítás és diaporáma egy vallomás, amelyet a helyben élők és az oda látogatók közösen írnak a fénysugarak segítségével. Az arborétum természeti szépségeit, pusztulóban lévő kulturális örökségét, kívánjuk megörökíteni, népszerűsíteni és az utókorra hagyományozni.
Az arborétum első alkalommal a 2008-as évben tart egész évben nyitva, az előző téltől vált lehetővé a parkot téli pompájában is látogathatóvá tennünk.
A természet állandó változása, országunk fekvésének adottsága, hogy négy évszaknak örvendhetünk – úgy érezzük, tapasztaljuk – kevéssé tudatosul az emberekben a mai rohanó világban.
Pályázatunkkal nem titkolt célunk az évszakok váltakozásának csodájára is rányitni a pályázók szemét. Helyesebben azt várjuk a pályaművektől, hogy megnyissák a képet szemlélő szívét, tudatát és rávilágítsanak arra, hogy az átlagember feladata nem kevesebb, mint hozzájárulni ennek a természeti sokszínűségnek a fennmaradásához, védelméhez.
Arra kérjük az alkotókat, hogy a címet értelmezzék sokoldalúan. A kiemelt védettségű természeti terület állat és növényvilágáról készült makrofotók, az alcsúti kastélyparkról, korának legjelentősebb tájképi kertjéről készült jellegzetes vagy éppen kevésbé közismert tájképei, az épületállomány pusztulásának szomorúsága, vagy akár az ember helye a parkban egyaránt érdekes téma lehet.
Várjuk az idő múlását érzékeltető sorozatokat is.
A pályázatra beérkező képekből kiállítást rendezünk. A kiállítást 2009. szeptember 11-én nyitjuk meg és ezt követően egy évig térítésmentesen kölcsönözzük közművelődési és kiállítási intézmények részére. Ezt követően a kiállítás az arborétum kápolnájába kerül vissza állandó gyűjteményként.
A fotópályázaton részt vehet bárki, életkortól, foglalkozástól és lakóhelytől függetlenül. Egy szerző maximum 12 egyedi papírképet küldhet be. Aki sorozattal pályázik, a nevezési lap minden sorába a sorozat egy felvételének címét írhatja be, de így elfogadja azt is, hogy a zsűri az egyes képeket bírálja el és szabadon választ azok közül. A papírképek mérete 18×24 cm és 30×40 cm közötti legyen. Elkészítésük technikája és technológiája nincs korlátozva, mint ahogyan az alkotói szabadság sem. A fotókat semmilyen hordozó anyagra nem kell felerősíteni. A fotók hátoldalán – a nevezési lappal egyezően – szerepeljen a szerző neve, postacíme, a kép sorszáma és címe.
Nevezési díj nincs, de a nevezési lap kitöltése kötelező, mely az arborétum portaépületében nyitvatartási időben, illetve az arboretuma@externet.hu e-mail címen igényelhető, vagy a www.alcsutiarboretum.hu honlapról letölthető. A pályázók figyelmébe ajánljuk éves bérletünket (3000,- Ft), mely korlátlan belépésre jogosít egy teljes éven át.
A kiállítás rendezője gondosan bánik a beérkező pályaművekkel, de a szállítás közben keletkező károkért nem tud felelősséget vállalni. Mivel a képekből rendezett kiállítások őrzése, felügyelete szinte sehol sem biztosított, ezért az onnan jogtalanul eltulajdonított képekért sem tudunk anyagi kártérítést fizetni, de a megismételt nagyítás (nyomtatás) költségét méltányosságból fedezzük.
Zsűrizés: a beküldött pályaműveket neves szakmai és közéleti szereplőkből álló zsűri bírálja el. A pályázat védnöke Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg úr, a zsűri elnöke Forrásy Csaba fotóművész úr.
Díjazás: a kiállításra beválogatott képek szerzői oklevelet kapnak, a várhatóan 500 e Ft díjazási összegkeretből három fődíjat, és több különdíjat adunk ki.
Pályázati naptár:
Beérkezési határidő: 2009. augusztus 22. szerda, 18 h (postai úton a 8087 Alcsútdoboz, Arborétum címre, vagy személyesen leadva az arborétum portáján)
Zsűrizés: 2009. augusztus 31-ig. Értesítés az eredményről: 2009. szeptember 7-ig.
Ünnepélyes eredményhirdetés és a kiállítás megnyitója:2009. szeptember 11-én pénteken 17 h
Kiállítás helyszíne: az Alcsúti Arborétum kápolnája.
A ki nem állított képek a zsűrizés után – előzetes időpont egyeztetéssel 2009. december 31-ig elvihetők.
A kiállításon szereplő képek visszaadásának várható ideje: 2010. szeptember 30-ig.
A pályázattal kapcsolatos esetleges kérdéseiket megírhatják Halász Ferencnek az arboretuma@externet.hu e-mail címre.
Letölthető dokumentumok: fotopalyazat_2009
Forrás: www.alcsutiarboretum.hu
További cikkek a rovatban
Amiért érdemes élni…fotópályázat
eidolon ösztöndíj – fotográfiai ösztöndíj
Deloitte fotópályázat
Pályázat sportfotósok számára
Előhívott értékek – épített örökségünk a fiatalok szemével- fotópályázat diákoknak
Athéni fotófesztivál pályázat
ŐSZ&TÉL – Telki és környéke fényképen fotópályázat
Ezüstgerely művészeti pályázat
Gyógyszerészet pillanatképekben fotópályázat
KBr Photo Award – nemzetközi dokumentarista fotópályázat
Heather B. Mattera Opportunity nemzetközi fotográfiai ösztöndíj
Budapest Fotográfiai Ösztöndíj
„Az idők jele” nemzetközi fotópályázat
A „Bakony szakralitása” fotópályázat
A városi ipari örökség új művészeti perspektívái – pályázat fotósoknak és építészeknek
Pályázat Budapest 150 emlékévhez kapcsolódó művészeti és kulturális projektek támogatására
Pályázat nemzetközi fotográfiai fesztiválra
Városvariációk közösségi alkotópályázat
Pályázat művészeti szakmai programok megvalósítására
Ki számomra Szent József? művészeti pályázat
M3 metrófelújítás más nézőpontból alkotói pályázat
UNSEND – pályázat fiatal, pályakezdő művészek számára
Roma kulturális-, művészeti és közösségi célú pályázatok
Művészeti rezidenciaprogram és fesztiválon való részvétel pályázat