A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatalhoz (MEKH) beérkezett pályázatok meghaladják a meghirdetett energiamennyiség ötszörösét. Az 1 megawatt alatti kategória mellett idén bővült a nagyobb létesítmények felső teljesítményhatára, akár 49,99 megawattos erőművel is lehetett pályázni.
A technológiasemleges kiírásra 272 pályázat érkezett, a naperőművek között geotermikus erőmű és hulladéklerakóból származó gázból villamosenergiát előállító üzem is indult az ártámogatásért.
A kérelmek számossága alapján úgy látszik, hogy van jövője mindazoknak a magyar cégeknek, amelyek a naperőművek létesítése során értékteremtő szerepet látnak el.
A több mint ötszörös túljegyzés várhatóan újabb 3 Ft/kWh-val szállítja lejjebb a támogatási szükségleteket. A beérkezett ajánlatok előzetes sorrendje alapján mintegy 40 új erőmű létesülhet összességében 280 MW teljesítménnyel. A beruházások kivételezése jótékony hatással lehet a nemzetgazdaságra, elsősorban a kis- és középvállalkozásokra.
A tender azt is mutatja, hogy a klímavédelem, az energiafüggetlenség és a helyi gazdaságfejlesztés egymást erősítő célok lehetnek, akár csökkenő finanszírozási terhek mellett is. Míg tavaly az 1 megawatt feletti erőművek körében 21,69 Ft/kWh-ás átlagár alakult ki, ebben a körben a verseny és a méretgazdaságosság hatására akár 18 Ft/kWh alatti átlagos nyertes árszint is kialakulhat. Az 1 megawatt alatti nyertes ár is jócskán a tavalyi 24,81 Ft/kWh alatti átlagár alatt marad, várhatóan 21 Ft/kWh körül fog alakulni. Azaz a második METÁR tender 15 százalék körüli árcsökkenést eredményez az újonnan megvalósuló megújuló áramtermelésben.
A METÁR-rendszer a hazai támogatáspolitika első olyan támogatási konstrukciója, ahol árverseny alapján dől el, hogy mely projektek kapnak hosszú távon ártámogatást. A pályázatokat 2020. szeptember 15. és 2020. október 15. között, elektronikus úton lehetett benyújtani. Az elektronikus titkosítással ellátott fájlban feltöltött ajánlati árakat és mennyiségeket 2020. október 20-án közjegyző jelenlétében bontották ki, a vonatkozó jogszabályoknak és a pályázati dokumentációnak megfelelően. Az Értékelő Bizottság vizsgálata és a hiánypótoltatások után a pályázatok érvényessége, kategóriába sorolása módosulhat, az eredményhirdetés 2021. január végén várható.
A kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv céljai elérése érdekében 2022 augusztusáig további négy felhívást tervez. Az ITM felkérésére a MEKH évente két pályázatot hirdethet, alkalmanként legalább 300-500 gigawattóra közötti megújuló energiamennyiség támogatására.
További cikkek a rovatban
Elektromos gépjármű töltőállomások telepítése pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
Transzformátor alállomások vagy hálózati transzformátorok szállítása Magyarországon – szándéknyilatkozat-tételi pályázat
A családi házak energetikai korszerűsítésére tervezett új otthonfelújítási program jelenleg látható részletei
SM06 Geotermikus energiaforrások táv- és településfűtéshez pályázat
Pályázat a geotermikus energiaforrások táv- és településfűtéshez programkomponens operátor feladatainak ellátására
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
RRF -6.5.1-23 – Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél
Interreg VI-A Románia-Magyarország Program – I. pályázat
Pályázat társasházak és lakásszövetkezetek korszerűsítésére, üzemeltetési beruházások előmozdítására, közösségi kezdeményezések ösztönzésére
Korszerű hálózati energiatárolók létesítését ösztönző pályázat
Vodafone Digitális Díj 2022/23
Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program
RRF-6.2.1: Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva pályázat
GINOP-4.1.5-22 – Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása pályázat kkv-k részére
VP6-6.4.1.1-22 – Pályázat lovas létesítmények fejlesztésére
RRF-1.1.2-2021 – Bölcsődei nevelés fejlesztése pályázat
Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva című kivitelezői regisztrációs felhívás
Nyárra ígéri a Kormány a pályázatot a lakossági napelemes rendszerek beruházási támogatására
Okos költségmegosztás alkalmazásának elterjesztése, radiátor csere program
11 milliárd forintot kaptak az energetikai innovációs pályázatok támogatottjai
Nyárra várható a háztartási napelemes rendszerek új támogatási programja
A családi házak is pályázhatnak majd napelemekre
Energiahatékonysági fejlesztéseket kiszolgálni képes mikro-, kis- és középvállalkozások technológiafejlesztése és kapacitásbővítése pályázat