Újabb közös pályázatokat készít elő Magyarország és Szlovákia az Ipoly ökológiai értékeinek védelmére. Papanek László, a Közép-Dunavölgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság projektmenedzsere elmondta, hogy a Szlovák érchegységben eredő, 215 kilométer hosszú Ipoly mentén, mivel határfolyó, az elmúlt évtizedekben nem létesültek ipari üzemek, emiatt háborítatlan maradt a természet. Ezek a természeti értékek alapul szolgálhatnak az öko-vízi turizmus fellendítésére, ami a környék lakosságának teremt munkalehetőséget – tette hozzá.
Első lépésként az EU 195 millió forintos támogatásával a szlovák partnerekkel közös projekt keretében hallépcső épült ki az Ipolyon. Erre azért van szükség, mert a folyó 100 kilométeres határ menti szakaszán a 60-as években tönkrement az ökológiai folyosó, a Dunán felúszó ritka halfajok nem jutottak el ívóhelyükre, így a kihalás fenyegette őket. A folyó medrének szabályozásával immár a halak és más élőlények az évezredek alatt kialakult rend szerint ismét zavartalanul úszhatnak a folyó felső szakaszán lévő ívóhelyükre, illetve vissza a Dunába.
Ennek eredményeként egy friss felmérés szerint 15 olyan halfaj gazdagítja ismét az Ipoly élővilágát, amelyek már csaknem eltűntek. A horgászok örömére van közöttük márna, menyhal, csuka és paduc – mondta a szakember. Ipolytölgyesnél egy földbe süllyesztett megfigyelőhelyet is kialakítottak, ahol üvegfalon át figyelhető a halak mozgása.
Az EU víz keretirányelve 2015-ös határidőt szabva előírja az élővizek ökológiai védelmét, ezért most a magyar és a szlovák szakemberek két közös pályázatot dolgoznak ki az Ipoly élővilága egészének helyreállítására.
Az egyik szerint felmérés készül a folyó menti természeti értékek pontos feltérképezésére. A másik közös pályázat az árvízvédelmet szolgálja. Ennek részeként a határ két oldalán összesen 10 mérőállomást fognak telepíteni, amelyek az árvíz elleni közös küzdelemhez szolgálnak majd információkkal – hívta fel a figyelmet Papanek László.
(mti)
További cikkek a rovatban
Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése pályázat
Lakótelepi zöldfelület-gondozási pályázat a Fővárosban
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Alkotói támogatás tudományos ismeretterjesztés és környezetkultúra területen, igényes művek szerzői számára
Pályázat ismeretterjesztő és környezetkultúra rendezvények megvalósítására
Lakossági azbesztmentesítés pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
A Föld bajnokai pályázat
Ösztöndíj művészek, civil társadalmi szereplők, tudósok, újságírók, valamint emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták számára
Kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének támogatása
GINOP-8.3.5-18 – Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitel ( 0%-os kamat)
Start ösztöndíj pályázat
Pályázat klímaügyi információterjesztés és intézkedések fejlesztésére
Védett: Európai Bauhaus-díj nem csak építészeknek
Környezetvédelemmel foglalkozó diplomások számára hirdetett ösztöndíj Németországban
Pályázat elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok, e-cargo biciklik beszerzésére
Pályázat új óvoda- és iskolakertek létrehozására és felkészítésük pedagógiai célú hasznosításra
Sensing the City – pályázat köztéri művészeti intervenciók megvalósítására
MobilBalaton – Videópályázat fiataloknak
Pályázat a fenntartható fejlődéshez hozzájáruló terméket vagy szolgáltatást előállító hazai vállalkozások piacra jutását előmozdító tevékenységek finanszírozására
Közterületi Installációs pályázat
Vodafone Digitális Díj 2021