Magyarország első helyen áll a környezetvédelmi projektek területén az Európai Unió új tagállamai között. Amennyiben a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) valamennyi előkészített pályázata megfelel a második forduló bírálati követelményeinek is, az közel 1000 milliárd forint támogatási összegű környezetvédelmi beruházást generál, nagymértékben javítva az ország környezeti állapotát és számos új munkahelyet teremt – mondta el Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, a KvVM Fejlesztési Igazgatóságának szeptember 3-i konferenciáján.
A Környezet és Energia Operatív Program környezetvédelmi téren 2007 és 2013 között 1050 milliárd forinttal gazdálkodhat. A KEOP 2007-es meghirdetése óta 1063 pályázat érkezett, szennyvízkezelés, vízminőség javítás, kármentesítés, természetvédelem, árvízvédelem, fenntartható fogyasztás és e-környezetvédelem témában. „Egészséges, tiszta települések” című konstrukcióra (hulladékgazdálkodás, ivóvízminőség javítás, szennyvízkezelés) 470 db, a „Vizeink jó kezelése” konstrukcióra (rekultiváció, kármentesítés, árvízvédelem, diagnosztika) 208 db, a „Természeti értékeink jó kezelése” konstrukcióra (erdei iskola, élő és élettelen természeti értékek megőrzése) 145 db, a „Fenntartható életmód és fogyasztás” konstrukcióra pedig 285 darab pályázat érkezett. A beérkezett pályázatok közül eddig 505 db nyert támogatást, közülük 336 db úgynevezett előkészítési támogatást nyert el, amely alapján megkezdhette a végleges projekt dokumentáció kidolgozását.
A Kormány már több nagyprojekt támogatásáról döntött és küldött ki Brüsszelbe, jóváhagyásra. A környezetvédelmi projektek között van három árvízszint-csökkentő tározó beruházás (Nagykunsági, Hanyi-Tiszasülyi, Szamos-Kraszna-közi), két szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer kialakítására irányuló projekt (Győr Nagytérség, Mecsek-Dráva), három szilárdhulladék-lerakó rekultivációs program (Mecsek-Dráva, Győr és térsége, Közép-Duna Vidéke) és további öt régióban fejlesztik a csatornahálózatot, vagy építenek szennyvíztisztító telepet (Makó és térsége, Békéscsaba, Nagykanizsa agglomeráció, Nyíregyháza és Térsége, Székesfehérvár és Érd). A nagyprojektek összesen 198 milliárd forint értékű beruházást generálnak.
A hazánk által benyújtott térségi nagyprojektek közül már hat kapott brüsszeli jóváhagyást. Köztük két árvízszint-csökkentő tározó (a Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi 13,2, illetve 24,8 milliárd forintból), két szennyvíztisztítási- és elvezetési projekt (a békéscsabai 17,7 milliárd és a nyíregyházi 12,7 milliárd forintból), egy hulladéklerakó rekultivációs beruházás (Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási rendszer 7,7 milliárd forintból), illetve egy települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer (Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program 18,4 milliárd forintos becsült beruházási költséggel.
A Kohéziós Alapból és Strukturális Alapokból támogatott KEOP program általános stratégiai célja az EU-s kötelezettségvállalásokból adódó feladatok teljesítése, a szennyezés megelőzési feladatok és a regionális igények kielégítése. A pályázókat a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága, mint közreműködő szervezet koordinálja, segíti szakmai tudásával, tapasztalatával. A szaktárca háttérintézménye ebből a célból kiindulva szervezte meg szeptember 3-án azt a szakmai konferenciát, amelyen a közbeszerzésekkel, az engedélyezéssel és a fajlagos költségekkel kapcsolatos előadások mellett a pályázatok összeállításához és benyújtásához kapcsolódó információk is megtalálhatóak voltak.
A szakmai konferencia előadásai a KvVM Fejlesztési Igazgatóság honlapjáról letölthetők (www.kvvmfi.hu)
Forrás: KVVM
További cikkek a rovatban
Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése pályázat
Lakótelepi zöldfelület-gondozási pályázat a Fővárosban
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Alkotói támogatás tudományos ismeretterjesztés és környezetkultúra területen, igényes művek szerzői számára
Pályázat ismeretterjesztő és környezetkultúra rendezvények megvalósítására
Lakossági azbesztmentesítés pályázat
Ahány ház, annyi féle ablak
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
A Föld bajnokai pályázat
Ösztöndíj művészek, civil társadalmi szereplők, tudósok, újságírók, valamint emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták számára
Kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének támogatása
GINOP-8.3.5-18 – Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitel ( 0%-os kamat)
Start ösztöndíj pályázat
Pályázat klímaügyi információterjesztés és intézkedések fejlesztésére
Védett: Európai Bauhaus-díj nem csak építészeknek
Környezetvédelemmel foglalkozó diplomások számára hirdetett ösztöndíj Németországban
Pályázat elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok, e-cargo biciklik beszerzésére
Pályázat új óvoda- és iskolakertek létrehozására és felkészítésük pedagógiai célú hasznosításra
December végéig szükséges visszaküldeni a nyilatkozatot az adóvisszatérítéshez
Jelentkezz a 18. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál zsűrijébe
Az NBA fogadás különleges új stratégiái
Magyar mobil kaszinójáték – az aktív szerencsejáték kedvelői választéka