Általános tapasztalat, hogy a műemléképületek felújítására igen kevés forrást biztosít az állam. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (ma: Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ) égisze alatt létrehozott Műemléki Alap megszűnésével az állami források közül csak a Nemzeti Kulturális Alap építőművészet és örökségvédelem kollégiuma illetve az önkormányzati források, mint például a fővárosi Építészeti Értékvédelmi Támogatás és a Műemléki Keret nyújtanak támogatást műemléképületek felújítására és védelmére. Ezt az állami szerepvállalást ellensúlyozza a Széchenyi 2020 keretében használható műemléképületek felújítására is alkalmas európai uniós források. Jelen írásban ezeket a pályázatok foglaljuk össze, különös figyelemmel a pályázatok beadási határidejére és a pályázók körére.
A jelenleg hatályban lévő műemléképületek felújítására is használható Európai források általános jellemzője, hogy a pályázók köre nem terjed ki a magántulajdonosokra és a gazdasági társaságokra. Így a Széchenyi 2020 programjaiban megjelent forrásokat az önkormányzatok, állami szervezetek, non-profit civil szervezetek (de nem a non-profit gazdasági társaságok) és a jelenlegi pályáztatási ciklusban leginkább helyzetbe hozott egyházi szervezetek vehetik igénybe.
Műemléki tulajdonnal rendelkező magánszemélyek kizárólag az állami NKA építőművészet és örökségvédelem kollégiuma illetve az önkormányzati forrásokból fedezett fővárosi Építészeti Értékvédelmi Támogatás és a Műemléki Keret pályázatain indulhatnak.
Jelenleg hatályban lévő pályázatok
NKA építőművészet és örökségvédelem kollégiuma pályázat 2016
Pályázók köre: Pályázhatnak Magyarország közigazgatási területén belül a közhiteles műemléki nyilvántartásban szereplő ingatlanok tulajdonosai, vagyonkezelői, a központi költségvetési szervek kivételével.
Igényelhető támogatás: maximum 13 millió Ft
Maximális támogatási intenzitás mértéke: legfeljebb 50%.
Pályázatok benyújtási határideje: 2016. február 26.
A Várépítő pályázaton várhatóan 2016-ban is az önkormányzati, magán, vagy bármilyen más kezelésben lévő gyermekintézmények és műemlékek állagmegóvási vagy felújítási munkálataihoz szükséges anyagokra lehet pályázni.
A pályázat megjelenésének várható ideje: 2016. március 28.
Várható beadási határidő: 2016. május 18. 12.00
A Széchenyi 2020 aktuális pályázatai
Nemzeti Kastély- és Várprogram turisztikai célú fejlesztéseinek támogatása (GINOP 7.1.1-15)
Pályázók köre: a Nemzeti Kastélyprogramban, illetve a Nemzeti Várprogramban szereplő kastély és vár helyszínek kijelölt projektgazdái: a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ és az általa vezetett konzorciumokban költségvetési szervek, nonprofit szervezetek és önkormányzatok.
A támogatás tárgya: A Felhívás keretében kizárólag a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 2. számú mellékletének III. pontjában szereplő, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő műemlékek és műemlék együttesek támogathatók.
Tervezett keretösszeg: tervezett keretösszeg 33 milliárd Ft.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 30-45 db.
A projekt területi korlátozása: A GINOP kizárólagos földrajzi célterülete Magyarország kevésbé fejlett régiói, amely a gyakorlatban az ország területét jelenti Pest megye és Budapest nélkül. Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió területén megvalósuló projektek.
Benyújtási határidő: (2015. szeptember 28-tól) 2017. augusztus 31.
Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés pályázat ( TOP-1.2.1-15)
A Széchenyi 2020 keretében kiírt turisztikai pályázat célja térségi szintű, turisztikai termékcsomagok és kisléptékű tematikus turisztikai fejlesztések támogatása, melyekkel megyei szintű turisztikai vonzerő elemekre épülő, koordinált fejlesztések valósíthatók meg. Ennek keretében a helyi, térségi jelentőségű, turisztikai vonzerőt képező kulturális, épített, természeti örökség turisztikai hasznosítására, fejlesztésére nyílik lehetőség a térség gazdaságának diverzifikációja, a helyi gazdaság élénkítése, és a foglalkoztatás növelése érdekébe.
Támogatást igénylők köre:
- Helyi önkormányzatok (GFO 321);
- Helyi önkormányzatok társulásai (GFO 327);
- Helyi önkormányzatok, önkormányzati társulások által létrehozott gazdasági társaságok, amelyekben az önkormányzatok többségi tulajdonrésszel rendelkeznek (GFO 11, 57);
- Egyházi jogi személyek (GFO 55);
- Magyarország területén alapított és itt székhellyel rendelkező, jogi személyiségű civil szervezetek a 2011. évi CLXXV. törvény alapján (GFO 517, 521, 529, GFO 563, 565, 569).
Támogatási keretösszegek megyei lebontásban, pályázatok beadási határideje:
Településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciója, többfunkciós közösségi tér létrehozása, fejlesztése, energetikai korszerűsítés pályázat (VP-6-7.4.1.1-16)
A településképet meghatározó épületek külső rekonstrukcióját, többfunkciós közösségi tér létrehozását, fejlesztését, energetikai korszerűsítést támogató felhívás. Pályázat a vidéki térségekben található, településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciójának és energetikai fejlesztésének, a közösségi funkciókat ellátó létesítmények energetikai korszerűsítéseinek, továbbá a többfunkciós közösségi terek létrehozásának és fejlesztésének érdekében.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg: 6/B fókuszterület: 26,9 milliárd Ft.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 670 db.
Támogatást igénylők köre:
- vidéki térségben működő települési önkormányzat, települési nemzetiségi önkormányzat, önkormányzati társulás, nonprofit szervezet, egyházi jogi személy;
- vidéki térségben ingatlantulajdonnal vagy székhellyel, vagy telephellyel rendelkező nonprofit szervezet, egyházi jogi személy.
Támogatás összege:
Szerző: palyazatok.org
Készítse el pályázatát velünk! Pályázatírás
További cikkek a rovatban
KKV-k innovációs képességének támogatása
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Call for Tenders about Building Renovation [re-announcement]
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
A Budapesti A Bethlen téri színház fogadótereinek megújítása és energetikai korszerűsítése – építészeti ötletpályázat
Vidéki kis- és közepes vendéglátóipari vállalkozások versenyképességének növelése pályázat
Pályázat műemlék épületek állagmegóvására, helyreállítására és felújítására, valamint műemlékek elválaszthatatlan részét képező képzőművészeti alkotások restaurálásának támogatására
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Népi építészeti program – szakmai előkészítésre pályázat
Aktív turizmus fejlesztése TOP_Plusz-6.1.4-23 pályázat
Helyi humán fejlesztések TOP_Plusz-3.1.3-23 – pályázat önkormányzatok számra
A Helyi Fejlesztési Stratégiák elkészítésének támogatása – KAP Stratégiai Terv pályázat
VP1-1.2.1-23 – Bemutató üzemek támogatása pályázat
Pályázat veszélyeztetett helyzetű épített műemlékek veszélyelhárításának, állagmegóvásának támogatására
Pályázat műemlék épületek felújítására és kapcsolódó képzőművészeti alkotások restaurálására
A városi ipari örökség új művészeti perspektívái – pályázat fotósoknak és építészeknek
A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás
Baromfi állatjóléti támogatás
Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése, támogatása pályázat
Kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének támogatása
Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása pályázat
GINOP-8.3.5-18 – Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitel ( 0%-os kamat)
Népi építészeti program – pályázat népi műemlékek felújítására és szakmai előkészítésre