A program célja, hogy a hallgatók testközelből ismerhessék meg a törvényhozó munkát, a törvényhozás menetét, és az országgyűlési képviselők munkáját. A hallgatók a program során kiegészíthetik elméleti ismereteiket és kipróbálhatják magukat a képviselők szerepében. A rendezvény két napos programsorozat: egy vitanapból és egy ülésnapból áll.
A Mint-A-Parlament egy ideális helyzetet modellez, ahol a képviselők konszenzusra törekednek egy-egy vita során. A résztvevő csoportok (6 csoport) először egy vitanapon vesznek részt, ahol az Országgyűlés munkájába kapnak mélyebb betekintést. A vitanapra kitalálják, és bemutatják az egyes frakciók a saját (fiktív) frakció-profiljukat, majd pedig sor kerül az általuk írt törvényjavaslat bemutatására. A vitanap végén a frakciók közösen szavaznak arról, hogy a benyújtott hat közül melyik kettő törvényjavaslat kerüljön tárgyalásra az ülésnapon. A vitanapot követő ülésnapra a frakcióknak lehetőségük van a tárgyalt törvényjavaslatokhoz 1-1 módosító javaslatot írni. Az ülésnapon elsőként bizottságokban vitáznak, majd plenáris ülésen. A program végén szavazásra kerül sor, ahol a törvényjavaslatok elfogadásra vagy elutasításra kerülnek, illetve a hallgatók szavaznak a módosító javaslatokról is.
A „játék” kimenetelét az befolyásolja, hogy az egyes frakciók hogyan tudják megnyerni a más véleményen lévőket maguknak. A meggyőzésre azért lesz szükség, mert minden frakció egyenlő létszámban képviselteti majd magát. A program végén a résztvevő csoportok sajtótájékoztatót tartanak, és véleményt nyilvánítanak a meghozott új törvények kapcsán.
Helyszín: Országház (1055 Budapest, Kossuth tér 1-3.)
Időpont: Az ún. Vitanapra 2013. november 14-én, az Ülésnapra 2013. november 29-én kerül sor előreláthatólag.
Leadási határidők:
Vitanapra: egy-egy törvényjavaslatot dolgoznak ki az érkező csapatok, ezen felül kitalálnak egy frakciónevet, valamint kialakítanak és bemutatnak egy rájuk jellemző frakció-programot.
A feladatok leadási határideje: 2013. november 6.
Ülésnapra: a hallgatók módosító javaslatokat írnak a törvényjavaslatokhoz, ezen felül tisztségviselőket (frakcióvezető, bizottsági elnök stb.) választanak, és felkészülnek ezekre a feladatokra.
A feladatok leadási határideje: 2013. november 20.
Résztvevők: A programon hat hallgatói csoport vesz részt egyidejűleg. A csoportok létszáma maximum 20 fő lehet. Felhívjuk figyelmüket, hogy amennyiben ennél kevesebb hallgatóval érkeznek, akkor az a szavazáson hátrányt jelenthet a többi csoporthoz képest (érdekérvényesítés szempontjából). A csoporttagokat érdemes úgy összeválogatni, hogy a csoportba többféle érdeklődésű, tudású hallgató tartozzon.
Jelentkezés módja:
A csatolt jelentkezési lapot 2013. október 30-ig kérjük visszaküldeni. A rendezvényre bármely felsőoktatási intézmény jelentkezhet az intézmény adatainak és egy – a felkészülést segítő – oktató adatainak megadásával. A programon vegyes – több intézmény képviseletében jelentkezett – csoportok is részt vehetnek, ekkor is kérjük a felkészítésért felelős oktatót feltüntetni. A jelentkezési lapon kérjük feltüntetni egy kapcsolattartó adatait és a résztvevők névsorát is. A jelentkezéseket beérkezési sorrendben regisztráljuk, és az első hat intézmény nyeri el a részvétel jogát. A jelentkezés során előnyt élveznek azok, akik még nem vettek részt korábban Mint-A Parlament ülésen. A felkészüléshez szükséges dokumentumokat a jelentkezés regisztrálása után küldjük.
Kerekes Margit
Közönségszolgálati Iroda
+36 1/441-4596
+36 30/871-3455
kozonsegszolgalat@parlament.hu
További cikkek a rovatban
Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja! pályázat
Demján Sándor Tőkeprogram pályázat – kkv-k számára
Pályázat rászoruló gyermekek részére az Apróka Fejlesztőházban történő egy hetes kezelésre
Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Pályázat helyi vagy területi hatókörű civil szervezetek támogatására
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj