Az NKA Fotóművészeti Szakmai Kollégium meghívásos pályázatot ír ki egy átfogó magyar fotótörténet megírását előkészítő alapkutatásokra a 2009. május 20.-2010. március 15. közötti megvalósulási időszakra.
Altéma kódszáma: 1881
A meghívott pályázó:
Magyar Fotográfiai Alapítvány (Múzeum)
Pályázati keretösszeg: 2 900 000 Ft
Az alapkutatások kötelező tartalmi elemei, valamint a szakmai beszámoló előírt dokumentumai:
1. A magyar fotográfiai szaksajtó repertóriumának elkészíttetése a kezdetektől (1872-től) 2008-ig. A repertórium a szaksajtó valamennyi orgánumának feldolgozását jelentse olyan rendszerben, amelyben szerző, tárgyszó, folyóiratcím, illetőleg évszám szerint lehet keresni. A repertórium tárja fel a fényképezésre, a fényképre vonatkozó cikkeket, tanulmányokat elméleti, esztétikai, történeti, fotográfiai szervezeti, személyi és technikai téren. (A hirdetések és a „kis színesek” nem tárgyai a feldolgozásnak.) A repertóriumot elektronikus (tehát a fenti szempontok szerint variábilis módon kereshető) formában kell szakmai beszámolóként benyújtani.
2. A magyar fotókönyvek/albumok, katalógusok és egyéb önálló dokumentumok bibliográfiájának elkészíttetése a kezdetektől 2008-ig. Az elkészült bibliográfia időrendben tartalmazza a magyar fotókönyvkiadás dokumentumait a jelzett időszakra vonatkozóan. A rendszerben szerző, cím és kiadási idő szerint lehessen keresni. A munkát elektronikus (variábilis) formában kell benyújtani.
3. A magyar fotóélet megközelítően ötszáz fotográfusa, fotószakírója, folyóirat-szerkesztője levéltári dokumentumainak feltárása, leírása. A dokumentumok ebben az összefüggésben a születési és halálozási adatokat, valamint a fotográfus életének szakmai vonatkozásait – pl. műterem-létesítés, -átalakítás, -megszűnés; császári és királyi udvari fényképész cím elnyerése, fényképezés engedélyezése különböző helyszíneken és alkalmakból, folyóirat-indítás – jelentik. A munkát elektronikus formában (az érintett személy neve szerinti abc-rendben) kell elkészíteni.
4. A magyar fotóélet harmadik pont alatti szereplőinek többsége elhunyt. Az elhunytak kisebb részéről keletkeztek olyan nekrológok, megemlékezések, amelyek nem szakmai folyóiratokban jelentek meg (megközelítőleg kétszáz személyről). (Csak példaként: Koller Károly, Erdélyi Mór, Vadas Ernő, Szélpál Árpád, Hevesy Iván és mások.) A róluk szóló visszaemlékezések a fotótörténet-írás fontos dokumentumai. Ezekről repertórium keretében könyvtári szabvány szerint készüljenek címleírások, melyeket elektronikus formában, az érintettek nevének abc-rendjében kell szakmai beszámolóként benyújtani.
Az alapkutatási feladatokra a Magyar Fotográfiai Alapítvány köt megbízási szerződést könyvtáros és levéltáros szakemberekkel, illetőleg szakmai csoportokkal. A szakmai beszámoló összegzett elemzésének valamint az 1-4. pont alatt felsorolt alapkutatások eredményeinek digitális adathordozón történő benyújtsa a meghívott és támogatásban részesült pályázó feladata.
A felhasználás jogcíme:
– kutatási honorárium
Amennyiben a pályázó a fentiektől eltérő költség-jogcímet jelöl meg, úgy azt indokolnia kell. A Kollégium kötelező önrészt nem ír elő.
Pályázatot benyújtani csak a 2009. évre kiadott pályázati adatlapon lehet.
Pályázati adatlapot elkészíteni a www.nka.hu portálon „pályáztatás” cím alatt található „adatlapok kitöltése” címszónál lehet. (A portálon „Minta” pályázati adatlap is található a pályáztatás/aktuális pályázati felhívások menüpontban. Ez az adatlap azonban pályáztatás céljára nem használható.)
A pályázat 2009. május 20-ig beérkezően nyújtható be,
kizárólag postai úton az NKA Igazgatóságának postacímére
(H – 1388 Budapest, Pf. 82).
A határidőn túl érkező pályázatok érvénytelenek.
További cikkek a rovatban
Komplex digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/C-24
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
Barbara Huber Kutatói Ösztöndíj
VI. EUniWell magvető finanszírozási projekt – pályázat egyetemi és társadalmi jóllétet növelő projektek megvalósítására
Fernand Braudel ösztöndíjak vezető kutatók számára
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
A budapesti romák története – kutatói ösztöndíj
UTAK Program – Terepmunka pályázat
Nemek közötti egyenlőségi index az EU tagállamaiban: Politikai kontextus és statisztikai elemzés pályázat
A Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat
Családi emlék-mentés – pályázat XX. századi dokumentumanyagok felkutatására
Steirischer Herbst kutatói ösztöndíj
L’ORÉAL-UNESCO A Nőkért és a Tudományért Magyar Ösztöndíj pályázat
re:constitution ösztöndíjak
Koreai kutatói ösztöndíj
Rezidencia program Párizsba – pályázat női és nem bináris művészek, fotósok és videóművészek kutatására
Határtalan tudás esszépályázat
Kutatási tevékenységre fordítható támogatás befogadóintézmények és kutatók számára
Kutatási, innovációs ötletek megvalósítása pályázat
Ösztöndíj tehetségek támogatására 7 és 35 éves korosztályban
Pályázat kulturális szakembereknek
Védett: Nemzetközi rezidencia pályázat Franciaországba a kultúrában dolgozóknak
Környezetvédelemmel foglalkozó diplomások számára hirdetett ösztöndíj Németországban
Védett: Óceánokról szóló művészeti alkotások díja