Az intézkedés célja a komplex, azaz fizikai és info-kommunikációs akadálymentesítés, más kifejezéssel: a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megteremtése, és ezáltal a fogyatékos emberek életminőségének javítása. Fontos kiemelni, hogy az egyenlő esélyű hozzáférést biztosító környezet nem kizárólag a fogyatékos személyek életkörülményeit javítja, hanem az időskorú, a beteg, a babakocsit használó, mozgásukban vagy kommunikációjukban egyéb okból akadályozott emberek mindennapjait is megkönnyíti. Magyarország lakossága öregszik, növekszik a megváltozott munkaképességű személyek száma is, így egyre több az egyenlő eséllyel hozzáférhető környezetet igénylő személy. A hozzáférhetőség fejlesztésével elkerülhető, hogy a betegség vagy baleset következtében speciális szükségletűvé váló munkavállaló elveszítse munkahelyét, és növekedjenek a rokkantsági kiadások. A fejlesztés megvalósítása így várhatóan az egész társadalomra pozitív hatással lesz.
A program részcélja a kormányzati felelősségi körbe tartozó épületekben nyújtott közszolgáltatások egyenlő esélyű hozzáférhetővé tétele. A Magyar Köztársaság valamennyi minisztériuma, továbbá az Országgyűlés, a Köztársasági Elnökség, az Alkotmánybíróság, az Országgyűlési Biztosok Hivatala, az Állami Számvevőszék, a Magyar Köztársaság valamennyi bírósága, a Magyar Köztársaság ügyészi szervei, a Miniszterelnökség, a Gazdasági Versenyhivatal, a Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az ezek fenntartásában működő egyéb közszolgáltatást nyújtó intézmények épületeinek, és az általuk nyújtott közszolgatatások komplex (fizikai és info-kommunikációs) akadálymentesítése, és ezzel a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvényben előírt állami kötelezettség teljesítése.
Kedvezményezettek köre: Jelen pályázati kiírás keretében az alábbi, önálló jogi személyiséggel rendelkező, önálló gazdálkodású szervezetek pályázhatnak:
- a Magyar Köztársaság valamennyi minisztériuma, továbbá az Országgyűlés, a Köztársasági Elnöki Hivatal, az Alkotmánybíróság Hivatala, az Országgyűlési Biztosok Hivatala, az Állami Számvevőszék, a Magyar Köztársaság valamennyi bírósága, a Magyar Köztársaság ügyészi szervei, a Miniszterelnöki Hivatal, a Gazdasági Versenyhivatal, a Központi Statisztikai Hivatal és a Magyar Tudományos Akadémia,
- az 1. pontban felsorolt szervek által alapított, illetve felügyeletük alatt álló költségvetési szervek, és azok önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységei;
- az 1. pontban felsorolt szervek fenntartásában működő egyéb intézmények, amelyek közszolgáltatást nyújtanak és ügyfélszolgálatot működtetnek, és a létesítő okiratukban az alábbi KSH kódok valamelyike szerepel: – 311 – központi felügyeleti költségvetési szerv – 312 – Központilag felügyelt költségvetési szerv – 341 – Köztestületi felügyeleti költségvetési szerv – 342 – köztestület által felügyelt költségvetési szerv – 549 – egyéb köztestület (kizárólag az MTA és intézményei esetében)
Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a pályázók köre tekintetében nem pályázhatnak:
a. Nevelési-oktatási valamint felsooktatási intézmények;
b. egészségügyi szolgáltatók;
c. gazdasági társaságok;
d. Önkormányzatok.
Jogosultság:
- A támogatatás olyan, funkciója szerint közszolgáltatást nyújtó és ügyfélszolgálatot muködtető épület akadálymentesítéséhez igényelhető, amelyen egyáltalán nem vagy csak részleges formában végezték el a jogszabályoknak és a Segédletnek (8. számú melléklet) megfelelő komplex akadálymentesítési átalakításokat. Jelen kiírásra a B1. a) pontjában felsorolt intézmények több pályázatot is benyújthatnak, azonban egy pályázatban csak egy helyrajzi számon nyilvántartott épület/ek átalakítására igényelhető támogatás.
- Amennyiben egy helyrajzi szám alatt több épület található egyazon pályázó tulajdonában, saját vagyonkezelésében, vagy bérleményében, úgy a pályázó összesen egy darab, olyan pályázatot nyújthat be, amelynek eredményeként az ügyfélszolgálatot működtető épület vagy épületek komplexen akadálymentessé válnak. Ebben az esetben a projekt által érintett épületek számától függetlenül maximum 30 millió forint támogatás adható.
- Amennyiben egy helyrajzi szám alatt fizikailag elkülönülve több épület található különböző jogosult pályázó tulajdonában, saját vagyonkezelésében, avagy bérleményében, úgy pályázónként egy-egy darab pályázat nyújtható be.
- Amennyiben több, egy épületben működő, pályázni jogosult intézmény kíván benyújtani pályázatot, úgy a jogosult intézmények kizárólag konzorciumban nyújthatnak be pályázatot komplex akadálymentesítés esetében összesen 30 millió Ft, csak fizikai akadálymentesítés esetében összesen 25 millió Ft és csak infokommunikációs akadálymentesítés esetében összesen 5 millió Ft támogatási összegig. Ebben az esetben maximum két konzorciumi partner vonható be a beruházásba. A közös használatú helyiségekre vonatkozó költségek kizárólag a főpályázó támogatásának terhére tervezhető és számolható el. Ellenkező esetben mindkét jogosult pályázó pályázata elutasításra kerül.
- A jelen kiírás keretében a fent felsorolt szervezetek konzorciumai is benyújthatnak pályázatot, de kizárólag csak a B.1.b.3) pontban meghatározott esetben! Egyéb esetben konzorcium létrehozására nincs lehetőség. A konzorcium létrehozására irányuló együttműködési megállapodást kell kötni az útmutató mellékletét képező megállapodás minta alapján. Konzorciumok esetén a támogató a támogatási összeg kifizetését partnerenként kezeli.
A konzorciummal szemben támasztott feltételek:
- a beruházással érintett épületben több jogosult pályázó bonyolít ügyfélforgalmat
- maximum két konzorciumi partner vonható be a beruházásba
- Konzorcium esetén a konzorciumi tagoknak is meg kell felelniük a pályázóval szemben támasztott követelményeknek.
Támogatás megnevezése: TIOP – 3.3.1.A-09/1
Támogatás formája: vissza nem térítendő
Támogatás elnyerésének módja: pályázat
Forrás megnevezése: Európai Regionális Fejlesztési Alap
Beadás kezdete: 2009.09.14.
Beadási határidő: 2009.09.30.
Pályázati dokumentáció letölthető innen: pályázati dokumentáció
Forrás: NFU
További cikkek a rovatban
Google.org Impact Challenge pályázat vállalkozások digitális felzárkóztatásért
Munkahelymegőrző támogatás – átmeneti nehézséggel küzdő vállalkozások foglalkoztatási kapacitásának megőrzése érdekében
Pályázat városi zenei koncepciók kidolgozásának a támogatására