A „Helyi Érték Program 2018” – Adj lendületet helyi közösségednek! című program helyi civil szervezeteket, kezdeményezéseket támogatát, amelyek a helyben élő emberek életét, közösséggé válását, identitásának megerősödését segítik, és helyi problémákra keresnek helyben adható válaszokat.
*A „helyi civil szervezet” jellemzően kistérségben, egy kisebb településen vagy nagyobb települések városrészeiben működik. A helyi közösség összefogásának alapja a közös identitás és közös érdek. A helyi közösség még áttekinthető emberi kapcsolatokból áll és homogén érdekközösséget tud alkotni. A helyi közösséget több generáció alkotja.
Pályázatot nyújthatnak be
Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény szerint nyilvántartásba vett egyesületek, alapítványok a felhívás mellékletében meghatározott településekről és pályázati körzetekből.
Egy pályázó szervezet egy projektet nyújthat be.
Nem pályázhatnak: magánszemélyek, nem bejegyzett szervezetek, pártok, szakszervezetek, vállalkozások, gazdasági társaságok beleértve a nonprofit kft-t, szövetkezetek valamint állami és költségvetési intézmények.
A pályázatok témája
Olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek
- helyi lakosokat, egy településen vagy lakókörzetben, kistérségben élőket/ tartózkodókat segítenek/ fognak össze /szolgálnak,
- helyben született kezdeményezések, ill. helyi igényeket elégítenek ki.
Pályázati kategóriák:
A. Jövő generációja
Olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek segítik a fiatalok bevonását a közösségekbe, jövőképük formálását és társadalmi felelősségvállalásuk erősítését. Fejlesztik kreativitásukat, új tanulási modellekkel ismertetik meg őket. Elősegítik szemléletformálásukat pl. hátrányos helyzetűek vagy fogyatékkal élők megismerésével, környezettudatosságuk erősítésével és hozzájárulnak a generációk közötti párbeszédhez, valamint az intergenerációs segítségnyújtáshoz.
B. Kultúra
Olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek a helyi közösség identitásának kialakítására, megerősítésére szerveznek, kezdeményeznek kulturális, szabadidős, közösségfejlesztő programokat, ápolják a helyi hagyományokat, szomszédsági ünnepeket szerveznek. Eseményeken keresztül be tudják mutatni közösségük értékeit mások számára.
C. Környezetvédelem, fenntarthatóság
Olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek segítenek a helyi közösségeknek szebb, élhetőbb és zöldebb környezet kialakításában és fenntartásában, a környezettudatos szemlélet elsajátításában, város-vidék együttműködés erősítésében.
D. Társadalom
Olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek segítenek a hátrányos helyzetűekre, fogyatékkal élőkre, nagycsaládosokra, idősebb generációkra értékként és erőforrásként tekinteni és elősegítik társadalmi integrációjukat, a társadalmi párbeszédet.
Egyéb szempontok
Előnyben részesülnek továbbá azok a pályázatok, amelyekben érvényesül az alábbi szempontok valamelyike:
- Társadalmi innováció: olyan újszerű megoldás felkínálása egy helyben tapasztalható problémára, amely támaszkodik a közösségi erőforrásokra, kreativitásra.
- Önkéntesség: a program motiválja a helyi embereket az önkéntességre, valamint lehetőséget nyújt a fiatalok számára is, akik iskolai közösségi szolgálatukat ezen keresztül szeretnék teljesíteni.
- Fenntarthatóság: bár a pályázat egyszeri támogatást nyújt, előnyben kívánja részesíteni azokat a projekteket, amelyek fenntarthatósági szemléletet tanúsítanak, illetve a témaválasztás vagy a megvalósítás tekintetében figyelembe vesznek fenntarthatósági szempontokat.
Elszámolható költségek, elnyerhető támogatás
Támogatás igényelhető a tervezett programmal kapcsolatban felmerülő alábbi költségtípusokra:
- dologi kiadások (anyag és eszközköltség)
- szolgáltatási költségek (szállítás, étkezés, terembér, kommunikáció)
- személyi költségek (projektfelelős vagy önkéntes menedzsment, szakmai közreműködő)
Egy projekthez maximálisan igényelhető támogatás: 500.000 Ft.
Az elnyerhető támogatás vissza nem térítendő hozzájárulás. A nyertesekkel a MOL Alapítvány támogatási szerződést köt, amely tartalmazza a támogatás felhasználásának módját és az elszámolási kötelezettségeket. A támogatást előfinanszírozásként kapják meg a nyertesek, amelynek felhasználásáról számlamásolatokkal alátámasztott pénzügyi és szakmai beszámolót kell a pályázónak benyújtani a program lezárását követő 30 napon belül.
Pénzügyi önerő nem kötelező, de előnyt jelent, különösen az, ha helyi erőforrásokat tud a pályázó felmutatni (önkormányzati támogatás, helyi vállalkozók támogatása stb.).
A támogatás felhasználásának időtartama: 2019. május 1 – december 31.
A pályázaton rendelkezésre álló keretösszeg: 25 millió forint.
A pályázatok benyújtásának módja és határideje
A pályázatok benyújtása regisztrációhoz kötött. Az online felületet a https://opa.molalapitvany.hu oldalról tudják elérni az érdeklődők. Regisztrálni 2018. december 31-én, hétfőn éjfélig lehet, a regisztrációt 48 órán belül hagyjuk jóvá.
A pályázatokat csak az online pályázatbenyújtási felületen keresztül tudjuk elfogadni, amely a https://opa.molalapitvany.hu oldalon keresztül érhető el.
A pályázati űrlaphoz csatolni kell az alábbi mellékleteket:
Kötelező mellékletek:
- Részletes költségvetés (letölthető melléklet alapján).
- Képek (legalább 1, legfeljebb 3 db kép feltöltése, amely jellemzi a projektet, a pályázót. A fényképek egyenként legalább 1-2 MB méretűek legyenek. Ez lehet a szervezet logója is.)
Egyéb (nem kötelező) mellékletek:
- Pl. bevonni tervezett partnerszervezetek együttműködési nyilatkozata.
A pályázat benyújtásának határideje: 2019. január 4., péntek éjfél
A pályázatok elbírálása, az értékelés szempontjai:
Hiánypótlásra nincs lehetőség. A pályázat érvénytelennek minősül, amennyiben a pályázat bármely formai kritériumnak (hiánytalanul kitöltött űrlap és kötelező mellékletek benyújtása) nem felel meg.
A szakmai értékelés kritériumai:
- A pályázat valós, helyi igényre, szükségletre adjon választ, legyen képes motiválni, bevonni a helyi közösséget is a megvalósításba.
- A tárgyi és fizikai körülmények, a helyszín megfelelők a program lebonyolításához.
- A költségvetés legyen összhangban a tevékenységekkel és legyen reális.
- Önerő nem kötelező, de előnyt jelent, ha rendelkezésre állnak saját és egyéb erőforrások a projekt megvalósításához (eszköz, önkéntes munka, infrastruktúra stb.)
- A projekt meg tudjon jelenni a helyi nyilvánosság előtt.
- A projekt befejezését követően legyen lehetőség a folytatásra.
Előnyben részesülnek azok a projektek, amelyek a felnőtt önkéntesek mellett közösségi szolgálatos diákokat is be tudnak vonni a programba, így népszerűsítve az önkéntességet és a felelősségvállalást a fiatalok között.
A pályázatokat a MOL Alapítvány kezeli. (1117 Budapest, Október huszonharmadika u. 18. www.molalapitvany.hu)
A pályázatokat felkért civil szakértők értékelik első körben.
A kiválasztott és támogatásra érdemes pályázatokat az értékelés második fázisában közönségszavazásra bocsátjuk. Körzetenként maximum 3 projektre lehet majd leadni a szavazatokat – tervek szerint – 2019. április 1-21. között a MOL Nyrt. benzinkúthálózatának kijelölt kútjain. A körzetlistát a www.molalapitvany.hu oldalon érik el.
Kizáró okok: Nem nyerhetnek el támogatást olyan szervezetek, amelyeknek esedékessé vált vagy meg nem fizetett köztartozásuk van, vagy amelyek ellen ügyészségi eljárás van folyamatban, vagy amelyek a MOL Alapítvány (korábbi nevén Új Európa Alapítvány) által támogatott programjukról nem számoltak el. Postai úton feladott pályázatokat nem tudunk elfogadni.
Döntés és a pályázók értesítése
A szakmai értékelésen sikerrel túljutott és közönségszavazásra bocsátott pályázatok benyújtóit a MOL Alapítvány 2019. február közepéig írásban (email) értesíti.
A pályázatok kezelésének és feldolgozásának folyamatával kapcsolatos egyéb tudnivalókat az érdeklődők a Pályázati Kézikönyvből ismerhetik meg, amely letölthető az internetről.
Letölthető dokumentum
HÉP pályázat felhívás 2018_OK_új határidő
Online pályázatbenyújtás: www.molalapitvany.hu
További információ kérhető: info@molalapitvany.hu
További cikkek a rovatban
A budapesti romák története – kutatói ösztöndíj
Pályázat épületüzemeltetési szolgáltatásra Koreai Kulturális Központ / Cultural Center Building Management Service Bid Announcement Korean Cultural Center in Hungary
Egy nap, ami a nőkről szól – újra itt a Női Váltó Fesztivál!
Egymásra lépni tilos! alkotói pályázat
A Versenyképesség növelő támogatási program nyertes pályázatai
Siemens Press Award 2019
Art Quarter Budapest rezidencia pályázat
Pályázat élelmiszeripari ismeretterjesztő és szemléletformáló kiadványok elkészítésére (sertéságazat)
A MúzeumDigitár múzeum közeli munkatársat keres
A Rába-Duna-Vág Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás projektmenedzsereket keres
Kutatói ösztöndíj Bécsbe
Visegrád Irodalmi ösztöndíj
Legkedvesebb magyar népmesém rajzpályázat
Pályázat Európai együttműködési projektek támogatására
Google Európai ösztöndíj fogyatékkal élő diákok számára 2019/2020
UNESCO/Keizo Obuchi kutatási ösztöndíj
Szabó Kálmán tehetségprogram pályázat – ösztöndíjprogram középiskolásoknak
Erősödő Civil Közösségek pályázat
Pályázat Magyarország Varsói Nagykövetsége – Varsói Magyar Kulturális Intézet intézetvezetői munkakör betöltésére
Pályázat a Varsói Magyar Kulturális Intézet tudományos attasé diplomata munkakör betöltésére
Pályázat nyelvi környezetben megvalósuló roma nemzetiségi-, népismereti, művészeti, hagyományőrző és olvasótáborok megvalósítására
Dokumentumfilmes megjelenési lehetőség – Visions du Réel 2019
East Doc Platform 2019 – filmes platform
Juvenes Translatores fordítási verseny