Kilenc nemzeti park 23 pályázata nyert támogatást az Új Magyarország Fejlesztési Terv programjaiból a közelmúltban, így csaknem 7 milliárd forintot fordíthatnak természetvédelmi fejlesztésekre országszerte. Az elnyert támogatásból élőhely-rekonstrukciók, elektromos vezetékek természetbarát átalakítása, gyűjteményes növénykertek és védett történeti kertek természetvédelmi célú fejlesztése, erdei iskolák infrastrukturális fejlesztése és élőhely-megőrző programok valósulnak meg. 2000 és 2010 között összesen 155 nemzeti parki fejlesztésre került és kerül ezután sor Magyarországon.
„A most elnyert pályázati források tíz nemzeti parkunk egy éves költségvetési támogatásának felelnek meg. Tavaly mintegy 2,5 millióan keresték fel a nemzeti parkok látogatóhelyeit, a fejlesztésektől ennek növekedését várjuk” – hangsúlyozta Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatón.
A természetvédelem az Új Magyarország Fejlesztési Terv hét éves időszakában (2007-2013) a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) forrásainak 3%-ával, azaz mintegy 33-37 milliárd forinttal gazdálkodik. A KEOP források mellett a Közép-Magyarországi Operatív Programból (KMOP) mintegy 10 milliárd forint áll rendelkezésre természetvédelmi célú fejlesztések megvalósítására. 2000 és 2010 között összesen 155 nemzeti parki fejlesztés valósult és valósul meg Magyarországon.
A 23 nemzeti parki fejlesztés többek között Szögligeten, Zircen, Tihanyban, a Dél-Bükkben, a Mátrában, Alcsúton, a Hanságban, a Bihari-síkon, a Kolon-tavon, Felső-Szúnyog pusztán, a Körös-völgyben és Szentgotthárdon valósul meg. Sor kerül az aggteleki barlangok és földtani természetvédelmi értéket képviselő bányák élővilágának rehabilitációja, program indul a Káli-medencében képződött egyedi geológiai formációk fenntartására, és megvalósul a zirci és az alcsúti arborétum és kastélypark élőhelyeinek rekonstrukciója is. Komplex élőhely-rehabilitációs program indul többek között az Őrségi Nemzeti Parkban, a Dél-borsodi Tájegységben, valamint a mátrai rétek és bükkaljai gyepek védett és Natura 2000-es élőhelyein. Ugyancsak fejlesztik a bükki Pély Ludas élőhelyeit, valamint elősegítik az Észak-Alföld vizes élőhelyeinek, fás legelőinek megőrzését, a kiskunsági Felső-Szúnyog pusztán pedig helyreállítják az ökológiai vízháztartási egyensúlyt. Ezen túl infrastrukturális fejlesztésekre kerül sor az aggteleki Szalamandra Erdei iskolában, a tihanyi Levendula Erdei Iskolában, valamint a bakonybéli Erdőismereti Oktatóbázis és Kismesterségek Házában.
Tavaly novemberben négy LIFE + természetvédelmi projekt nyert uniós támogatást, 7,8 millió euró – azaz mintegy 2 milliárd forint – értékben. A pályázati pénzből a Szabadság-zátony és Béda-Karapancsa ártéri élőhelyeinek megőrzése, a Keleti-Bakony térségben lévő honvédségi használatban álló területek természetvédelmi rekonstrukciója, a kipusztulással veszélyeztetett rákosi vipera Kárpát-medencei szintű védelme és a balmazújvárosi puszták rendbetétele valósul meg.
Tavaly decemberben 7 nemzeti park igazgatóság 10 pályázata nyert uniós támogatást az Új Magyarország Fejlesztési Terv Regionális Operatív Programjaiból, így mintegy 4 milliárd forintot fordíthatnak ökoturisztikai fejlesztésekre Aggteleken, Tihanyban, a Bükkben, a Fertő-tájon, az Őrségben, a Hortobágyon, Siklóson és Mohácson. 2010-ig látogatóközpont épül, miocén erdő születik, földalatti kiállítás, kerékpárút, bormúzeum létesül, megvalósul egy teljes majorság és több csárda rekonstrukciója, felújítják a siklósi várat, megújul egy egyedülálló négygémű kút, valamint kisvasút és szafari autó is növeli majd a nemzeti parkok vonzerejét.
Letölthető dokumentumok:
Fotók a nyertes projektekről
A 23 nyertes nemzeti park igazgatósági pályázat
Csaknem 7 milliárd forint nemzeti parkjaink természetvédelmi fejlesztésére
Forrás: KVVM
További cikkek a rovatban
KTÜ-KP-1-2021/1 – Kistelepülési üzletek támogatása pályázat eredmények
Az Év Magyar Autója logópályázat nyertese
A Kisfaludy szálláshelyfejlesztési program támogatott projektjei
A háztartási nagygépek energia megtakarítást eredményező cseréje alprogram nyertesei (2018.12.20)
24 milliárd forint EFOP támogatás jut a kulturális területre 2014-2020 között
Több mint 700 beruházás kap támogatást a Kisfaludy Programból
Édes érzés alkotói pályázat
600 millió forintot osztottak szét a határon túli, fiatal magyar vállalkozások között
68 milliárd forint fejlesztési forrásról döntöttek a vállalkozások fejlesztési támogatására
24 település 400 millió forint támogatást nyert szociális intézményeik felújítására
Növekszik a környezetvédelmi és természetvédelmi pályázati keret
Kézműves söröző nyerte a Vágj bele életed vállalkozásába című pályázatot
Magyar építészeti projekt nyert nagydíjat Párizsban
Harsányi András a legjobbak között az „Év városa” nemzetközi fotópályázaton
Te hogyan spórolsz az energiával? plakátpályázat nyertesei
Magyar haiku a Marsra!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2013. augusztus 16-án felfüggesztette az Új Széchenyi Terv Társasházak Energetikai Felújítása Alprogramja pályázati konstrukciót
A tervezettnél több nyertes az OTP Társasházi pályázaton
Laptopdekor.hu grafikai verseny pályázati eredmények
Magyar diákok nyertek Google ösztöndíjakat
GAZDANet Program – kezdődik a számítógépek átadása
Fekete Doboz Közhasznú Alapítvány riport és esszé pályázata
Young Creative Chevrolet 2011-es művészeti pályázat eredményhírdetés
Megosztó pedagógus-megosztó iskola 2011 díj nyertesei