A mezőgazdasági kisüzemek pályázat őstermelők és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók, valamint szociális szövetkezetek számára nyújt szabad felhasználású vissza nem térítendő átalánydíjas támogatást. A pályázati feltétel által meghatározott üzemméret szerint azok pályázhatnak, akik 3000-6000 STÉ méretű üzemmérettel rendelkeznek – illetve 10 ezer főnél alacsonyabb létszámú településen élnek. Nagy előnye, hogy olyan gazdálkodókat is helyzetbe hozhat, akiknek korábban nem a mezőgazdasági tevékenység volt a fő tevékenysége. A támogatás öt évre szól, amely egyben a projekt működtetési időszaka.
Jelenleg a pályázat nem aktív
A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése pályázat (VP2-6.3.1-20 kódszám) lehetőséget biztosít a fejlődőképes kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelmi viszonyainak a rendezésére. A pályázati konstrukciónak köszönhetően még olyan gazdálkodókat is helyzetbe hozhat, akiknek korábban nem a mezőgazdasági tevékenység volt a fő tevékenységük- erre inkább csak, mint kiegészítő jövedelemforrásként tekintettek. A 15 ezer eurónak megfelelő támogatás számukra nyújt kihagyhatatlan lehetőséget a tovább lépésre és fejlesztésre. A tervezett keretösszeg 2,5 milliárd Ft, és várhatóan 476 db kérelem kerül támogatásra. A támogatási kérelmet csak azok nyújthatják be, akik a feltételeknek maradéktalanul megfelelnek.
A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése pályázat előnyei, legfontosabb tudnivalói
Településméret
A támogatási kérelmet a 10 ezer főnél alacsonyabb létszámú településen élő pályázók – mezőgazdasági termelést végző egyéni vállalkozók, termelők nyújthatják be, illetve azok a nagyobb településen élő pályázók, akik külterületi ingatlanban (pl. tanyás településrészen) élnek.
A kisüzemi pályázati konstrukció felhasználása
A pályázati konstrukció egyik legfontosabb előnye, hogy szabad felhasználású, vissza nem térítendő, átalány jellegű támogatás, az igényelhető összeg kb. 5,45 millió Ft (15 ezer euró), és a támogatás intenzitása 100 százalék.
Melyik jobb nekem: a fiatal gazda vagy kisüzemi pályázat?
A pályázat jellegében hasonló a népszerű fiatal gazda pályázathoz, ugyanakkor a kisüzemi pályázatnál jóval kevesebb a kötelező vállalások száma, viszont az igényelhető támogatás összege is kevesebb. Így előnyösebb lehet azoknak, akik csak kevesebb kötelező vállalás mentén kívánnak 5 évre elköteleződni. Jó választás azoknak, akik nem felelnek meg a fiatal gazda pályázat feltételeinek – akik például 40 évnél idősebbek, és sem mezőgazdasági végzettséggel, vagy 2 éves szakmai gyakorlattal sem rendelkeznek.
További előnyök
A konstrukció nagy előnye, hogy olyan gazdálkodókat is helyzetbe hozhat, akik eddig a mezőgazdasági tevékenységre inkább kiegészítő jövedelemforrásként tekintettek, nem ez volt a fő tevékenységük. Illetve kedvező azoknak, akik a mezőgazdasági tevékenységként kertészettel, állattartással, vagy élelmiszer-előállítással kívánnak a jövőben is foglalkozni. Különösen a hátrányosabb helyzetű térségekben tevékenykedő egyéni vállalkozóknak és mezőgazdasági termeléssel foglalkozó termelőknek érdemes élni a pályázati lehetőséggel.
Kik pályázhatnak?
Azok az őstermelők, egyéni vállalkozók, szociális szövetkezetek,
- akiknek az előző lezárt üzleti évben a mezőgazdasági termelés értéke elérte a 3000-6000 euró STÉ-t;
- vagy 2021-ben ezzel egyenértékű bevételük volt – mezőgazdasági termék feldolgozásából, vagy mezőgazdasági termelésből
- Továbbá akik rendelkeznek MÁK azonosítóval
- Már a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy évben is a jogosult településen, vagy vidéki térségben volt az életvitelszerű tartózkodási helyük – szociális szövetkezet esetén pedig a bejegyzett székhelyük.
- Illetve akik korábban nem részesültek Mezőgazdasági kisüzemek támogatása pályázatban, vagy Fiatal gazda támogatásban.
Mire fordítható a támogatás?
A pályázat olyan beruházásokat támogat, amelyek a gazdaság fejlesztését szolgálják. Fontos, hogy beruházásoknak (például haszonállat, öntözőrendszer, traktor, stb.) szerepelnie kell a pályázati anyagban a megvalósítandó tervek között. Fontos továbbá, hogy a beszerzések minden esetben szerződéssel, számlával legyenek alátámasztva.
Pályázni szeretnék
Mikortól lehet a támogatáshoz hozzájutni?
Az átalány jellegű támogatást a nyertes pályázók szakaszosan kapják, a Támogatói Okirat létrejöttét követően a pénz 2/3-át rövid időn belül kiutalják, a fennmaradó 25 százalékra pedig legkorábban a 3. év végén lehet számítani.
Kötelező vállalások
A pályázat által meghatározott kötelező vállalásokat érdemes előzetesen tanulmányozni, mivel jogkövetkezményekkel járhat, ha a pályázó valamelyik kötelezettséget nem tudja teljesíteni – ez alól csak az MvM által rendeletben meghatározott vis maior okok esetén lehet mentesülni.
A projekt végrehajtását a Támogatói Okirat hatályba lépését követő naptól számított 9 hónapon belül meg kell kezdeni.
A pályázó vállalja, hogy az üzleti tervben vállalt időszak elteltével – legkésőbb a Támogatói Okirat hatályba lépésétől számított 4. év végére – a mezőgazdasági tevékenységből származó üzemmérete a 6 ezer euró STÉ értéket meghaladja, vagy az ezzel megegyező mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevételt (6000 euró). Attól függően, hogy a pályázó milyen tevékenységre tett vállalást, erről szakmai beszámolót kell benyújtania.
A támogatás öt évre szól, amely egyben a projekt működtetési időszaka. A Támogatói Okirat hatályba lépését követő 60. hónap végéig – a nyertes működtetési időszak végéig – köteles fenntartani az üzleti terv megvalósítása által elért üzemméret és árbevétel eredményeket.
Kötelező a képzésen való részvétel, amelyet a záró kifizetési kérelem benyújtásáig kell megtenni, a képzésen való részvétel ingyenes.
A pályázat elbírálásának módja
A nyertes pályázatok kiválasztása pontozási rangsor alapján történik, amelynek fő szempontja a pályázati anyag kidolgozottsága, az üzleti terv minősége, a vállalkozás/gazdaság bemutatása, maximálisan 100 pont érhető el.
Az elbírálás szempontjai
A pályázati felhívás célja, hogy azoknak a mezőgazdasági ágazatoknak a fejlesztését támogassa, amelyek magasabb élőmunkát igényelnek, mint például a Kertészet, az Állattenyésztés vagy az Élelmiszer feldolgozás. A kapható pontok számát ugyanakkor befolyásolja a projekt helyszíne, – a hátrányosabb, fejlesztendő járásból pályázók több pontot kaphatnak. Előnyt élvez, vagyis magasabb pontot jelent, ha a pályázó legalább 2-3-4 éve mezőgazdasági, vagy élelmiszeripari tevékenységet folytat. Egy megfelelő üzleti terv és pénzügyi terv is nagyban növeli a pályázási esélyeket.
A támogatási kérelem benyújtásának módja
A támogatási kérelmek benyújtására elektronikus úton, elektronikus űrlapon ügyfélkapun keresztül van mód. A kérelmek elbírálása szakaszonként együttesen történik.
Korábbi kisüzemi pályázat 2022
Pályázati felhívás a mezőgazdasági vállalkozások piaci pozíciójának stabilizálására és termékszerkezetének fejlesztésére, az általuk megtermelt alapanyagok feldolgozásának és a hagyományos, kézműves termékeik előállítási technológiájának korszerű megvalósítása érdekében.
A felhívás kódszáma: VP2-6.3.1-20
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 2,5 milliárd forint.
A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 476 db.
A támogatás formája: vissza nem térítendő egyösszegű átalány jellegű támogatás
A támogatás mértéke, összege
1) Egyösszegű átalány formájában, két részletben, nyújtható támogatás.
2) Igényelhető támogatás: 15 000 eurónak megfelelő forintösszeg 5 évre.
Az elszámolható költségek köre
Egyösszegű átalány alapú elszámolás esetén a kedvezményezett nem köteles elszámolásához / támogatás igényléséhez benyújtani a költség felmerülését alátámasztó dokumentumokat, illetve a NAV felé bejelentett iratmegőrzési helyén sem köteles a kapcsolódó dokumentumokat elkülönítetten tárolni, kezelni, de köteles azokat a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően megőrizni.
Felhívjuk a támogatást igénylők figyelmét arra, hogy a jelen felhívás előírásaitól függetlenül a hazai számviteli szabályoknak meg kell felelni!
Önállóan támogatható tevékenységek
Kötelezően megvalósítandó önállóan támogatható tevékenységek
- A felhívás keretében az alábbi tevékenységek támogathatóak önállóan:
A támogatást igénylő az üzleti tervben vállalja, hogy, legkésőbb a Támogatói Okirat hatálybalépésétől számított 4. év végére a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meghaladja a 6000 euró STÉ üzemnagyságot, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele meghaladja a 6000 eurót, attól függően, hogy mely tevékenység alapján tette vállalását és kapott Támogatói Okiratot.
A projekt területi korlátozása
A projekt kizárólag a Vidékfejlesztési Programban meghatározott vidéki térségekben valósítható meg!
Vidéki térségnek minősül a 6. prioritás alkalmazása szempontjából az a település, ahol közigazgatási jogállástól (város/község) függetlenül:
- a népesség 10 ezer főnél kevesebb;
- 10 ezer fő feletti lakossággal rendelkező tanyás települések külterületei;
- nem jogosult a fenti jellemzők ellenére sem: Budapest és a budapesti agglomerációhoz tartozó települések.
A támogatást igénylő életvitelszerű tartózkodási helye, mezőgazdasági szociális szövetkezet esetén pedig annak székhelye a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a jogosult településen, vidéki térségekben volt. Ezen kötelezettségét a kedvezményezett a működtetési időszak végéig köteles fenntartani.
A jogosult települések listáját a felhívás 3. számú melléklete tartalmazza.
A fejlesztéssel érintett ingatlanra vonatkozó feltételek
Támogatás abban az esetben folyósítható, amennyiben a fejlesztéssel érintett ingatlan(ok) tulajdoni viszonyai az ÁÚF 7. pontjában foglaltaknak megfelelnek és a projekt szempontjából ennek megfelelően rendezett tulajdoni és/vagy használati viszonyokat a támogatást igénylő biztosítja és igazolja a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg, a működtetési időszak végéig.
Támogatást igénylők köre
Jelen felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be:
- Őstermelők, vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezetek, amennyiben megfelelnek az alábbi feltételeknek:
a) őstermelők esetén életvitelszerű tartózkodási helye, mezőgazdasági termelőnek minősülő egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezet esetén pedig bejegyzett székhelye már a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónapban a jogosult településen, vidéki térségekben volt, amelyet a működtetési időszak végéig fent kell tartania, és
b) a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény alapján legfeljebb mikrovállalkozásnak minősülő mezőgazdasági termelő, aki/amely igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 3000 euro STÉ, de legfeljebb a 6000 euro STÉ értékű termelési potenciállal (üzemmérettel) kizárólagosan rendelkezik, vagy ezzel megegyező nettó árbevételt ért el mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból. Az üzemméret megállapítása szempontjából a 275,25 forint/euró árfolyammal számolt 2010. évi STÉ adatok az irányadók.
Letölthető dokumentumok
A támogatási kérelem benyújtásának határideje
Jelen felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtására 2020. november 6. napjától 2022. május 31. napjáig van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszokban benyújtott projektek szakaszonként együttesen kerülnek elbírálásra:
- Hetedik szakasz: 2022. november 17. – 2022. november 30.
Vidékfejlesztési pályázatok
VP2-4.1.3.4-21 – Kertészet – Gomba előállító üzemek fejlesztésének támogatása pályázat
VP2-4.1.8-21 – Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása pályázat
VP3-4.2.1-4.2.2-1-21 – Élelmiszeripari üzemek fejlesztése pályázat
VP2-4.1.3.5-21 – Kertészeti üzemek megújításának támogatása pályázat
VP2-4.1.7-21 – Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása pályázat
VP2-4.1.3.2-4.1.3.3.-5.1.1-21 – Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása
VP2-6.3.1-20 – Mezőgazdasági kisüzemek támogatása pályázat
VP2-4.1.1-20 – Állattartó telepek fejlesztésének támogatása
További cikkek a rovatban
Somogy Vármegyei Képző- és Iparművészeti Tárlat
Szabó Dezső Művészeti Ösztöndíj
Munkából munkába pályázat – mikro-, kis-, és középvállalkozások létszámbővítésének támogatása
Pályázat eszköz- és gépbeszerzésre az Őrség Határok Nélkül Egyesület tervezési területén
Art Jam faszobrászati szimpózium
Mikrovállalkozások fejlesztése pályázat a Hévíz-Balaton-Zalai Dombhátak Leader Egyesület tervezési területén
Helyi gazdaságfejlesztés támogatása pályázat – Szatmári Síkság LEADER Egyesület tervezési területen
Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása pályázat
Komplex digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/C-24
Vállalati digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/B-24
Digitális termék-innovációs fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/A-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához pályázat (ERFA) – KEHOP Plusz-4.1.7-24
Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához (KA) – Budapest
Sérülékeny személyek számára komplex támogató szolgáltatások pályázat – MMIA Plusz-2.2.3-24
Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja! pályázat
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pályázat rászoruló gyermekek részére az Apróka Fejlesztőházban történő egy hetes kezelésre
Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása
KKV-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére pályázat
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
KKV-k digitalizációjának támogatása kombinált hiteltermék keretében (hitel és vissza nem térítendő támogatás)
Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat