Egy hatmilliárdos uniós projekt keretében helyreállítják a Szigetköz vízrendszerét, egy másik fejlesztés pedig a Mosoni-Duna és Lajta rehabilitációját tűzi ki célul – mondta el Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter azon a mosonmagyaróvári fórumon, amelyen helyi lakosok, önkormányzati vezetők, szakmai és civil szervezetek beszélgettek a Szigetköz jövőjéről.
A Szigetköz Kerekasztal egy tavaly októberi fórum folytatása. A rendezvényen országgyűlési képviselők, a Szigetköz településeinek lakói, vezetői, a térség szakmai és civil szervezetei vettek részt. A mosonmagyaróvári találkozón Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a Szigetközt érintő uniós környezetvédelmi projektekről is beszélt.
A Szigetközi mentett oldali és hullámtéri vízpótló rendszer ökológiai célú továbbfejlesztésről szóló uniós projekt eredményeként teljessé válik a Szigetköz vízrendszerének helyreállítása. Visszaállítják a természet-közeli állapotnak leginkább megfelelő, 1950-es évekbeli vízszintet, nőni fog a belvíz elleni védelem, és javulnak az öntözési, a horgászati-halászati és az idegenforgalmi feltételek is. A fejlesztések során kiépül az Alsó-Szigetköz mentett oldali vízpótló rendszere, és rehabilitálják az Ásványi-ágrendszer alsó szakaszát, valamint a Bagaméri és a Patkányosi mellékágrendszert. A szükséges vízkivételi lehetőségek kiépítésével így – a Felső-Szigetköz vízpótló rendszerét kiegészítve – teljessé válik a szigetközi vízrendszerek helyreállítása. A mellékágakban javulnak a vízi élőlények, különösen a halak táplálkozási, szaporodási és vándorlási feltételei. Helyreállítják a vízhiány miatt veszélyben lévő vizes élőhelyeket, amelyek otthont adnak többek között a magyar és a német bucónak, a durbincs-féléknek, a paducnak és a hódoknak is.
Jelenleg tart a projekt előkészítése, ennek összköltsége 359 millió forint. A várható teljes beruházási költség 6 milliárd forintra tehető, a projekt tervezett lezárása 2013 decembere. A beruházás 18 településen 150 ezer embert érint, de közvetett régiós kihatása – Győr, Pozsony és Bécs lakosságának rekreációs igényét is számba véve – akár milliós nagyságrendű is lehet.
A Mosoni-Duna és a Lajta folyó térségi vízgazdálkodási rehabilitációjáról szóló uniós projekt javítani fogja a térség vizeinek állapotát, megoldódik a vízpótlás, és lehetőség nyílik a változatos élővilágú vizes élőhelyek megőrzésére is. A beruházás a Mosonmagyaróvári és a Győri kistérség 22 településének 192 ezer lakosát érinti közvetlenül.
A Mosoni-Duna medrének egy része elnádasodott, elhínárasodott és helyenként eliszaposodott. A vízszintcsökkenés miatt a győri belvárosi szakaszon az üres meder városképi szempontból is rendkívül kedvezőtlen hatású. A tervezett fejlesztés a Mosoni-Duna teljes magyarországi és a Lajta alsó, mosonmagyaróvári szakaszát érinti.
A Mosoni-Duna belterületi szakaszain javítják az árvízi-, hordalék- és jéglevezetési feltételeket, rendezik a partokat, rehabilitálják a mosonmagyaróvári duzzasztót és biztosítják a vízi élőlények számára az átjárhatóságot. A Lajta folyó alsó szakaszán elvégzik a belterületi szakasz partrendezési feladatait, felújítják a Lajta mosonmagyaróvári duzzasztóját és biztosítják annak ökológiai átjárhatóságát is.
A fejlesztés eredményeként a Mosoni-Duna és a Lajta folyó mentén javul a felszíni vizek mennyiségi és minőségi állapota, és nő a lakosság árvízvédelmi biztonsága. A feliszaposodott mellékágakat helyrehozzák, így az évről-évre növekvő számú idelátogató vízi turista új területeket fedezhet majd fel. A halállomány növekedése és változatosabbá válása vonzerőt gyakorol a horgászturizmusra. A hordalék, az iszap és a nádas rendezésével a belterületi partszakaszokon lapos, természet-közeli strandokat lehet kialakítani.
A Környezet és Energia Operatív Program keretében megvalósuló projekt előkészítése jelenleg tart, ennek költsége 291,5 millió forint. Az uniós projekt várható teljes beruházási költsége 4,86 milliárd forintra tehető, a befejezés 2013 decemberére várható.
(kvvm)
További cikkek a rovatban
Lakótelepi zöldfelület-gondozási pályázat a Fővárosban
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Alkotói támogatás tudományos ismeretterjesztés és környezetkultúra területen, igényes művek szerzői számára
Pályázat ismeretterjesztő és környezetkultúra rendezvények megvalósítására
Lakossági azbesztmentesítés pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
A Föld bajnokai pályázat
Ösztöndíj művészek, civil társadalmi szereplők, tudósok, újságírók, valamint emberi jogi és környezetvédelmi aktivisták számára
Start ösztöndíj pályázat
Pályázat klímaügyi információterjesztés és intézkedések fejlesztésére
Védett: Európai Bauhaus-díj nem csak építészeknek
Környezetvédelemmel foglalkozó diplomások számára hirdetett ösztöndíj Németországban
Pályázat elektromos rásegítésű teherszállító kerékpárok, e-cargo biciklik beszerzésére
Pályázat új óvoda- és iskolakertek létrehozására és felkészítésük pedagógiai célú hasznosításra
KTÜ-KP-1-2021/1 – Kistelepülési üzletek támogatása pályázat eredmények
Sensing the City – pályázat köztéri művészeti intervenciók megvalósítására
Pályázat a fenntartható fejlődéshez hozzájáruló terméket vagy szolgáltatást előállító hazai vállalkozások piacra jutását előmozdító tevékenységek finanszírozására
Közterületi Installációs pályázat
Vodafone Digitális Díj 2021
Pályázat társasházak, lakásszövetkezeti lakóépületek belső udvarainak zöldfelület fejlesztésére
Hasznosítsuk újra, használjuk többször! fotópályázat
Hármashatár-hegyi ötletpályázat