A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA 2013-ben újra meghirdeti a „Vidék Kaland” Programot. A Program célja, hogy személyes példákon keresztül bemutassa a mezőgazdaság működését, az élelmiszer előállításbanés társadalomban betöltött szerepét, tájékoztatást adjon az agrár- és vidékfejlesztési támogatások működéséről, indokoltságáról. A Programot az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főbizottságának kommunikációs versenyén a legjobb EU társfinanszírozású kommunikációs programjának választották 2012. decemberében. A Vidék Kaland Program lebonyolítását az Axiál Kft.,a Syngenta, az OTP Bank, AGRO.bio és a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatja.
A pályázat célja
Jelen pályázat keretében azoknak a kimondottan városokban élő fiataloknak a jelentkezését várja az AGRYA, akik érdeklődnek a mezőgazdaság gyakorlata, egy családi gazdaság mindennapjai iránt és rövid időre szívesen bekapcsolódnának az ott zajló munkába.
A program részeként gyakorló fiatal gazdák (35 év alatti fiatalok) fogadják a 35 év alatti, de 18 évnél idősebb városi fiatalokat egy-egy hétre a gazdaságukban. Ez alatt az időszak alatt 5 munkanapon a résztvevő városi fiatalok aktívan részt vesznek a gazdaságban zajló aktuális munkában, a fiatal gazda társaságában, annak irányítása és felügyelete mellett. A résztvevők a fiatal gazda munkarendjéhez illeszkedő munkarend szerint dolgoznak, amely hosszabb lehet napi 8 óránál. Ez is biztosítja, hogy megismerjék egy-egy családi gazdaság mindennapi működését, a gazdálkodók valós életét, tevékenységét.
A városi fiatalok fogadása a mezőgazdasági betakarítási csúcsidőszakra -2013. június végétől –augusztus közepéig esik. Így a résztvevő fiataloknak az ebben az időszakban természetes, hosszított munkarendben kell közepesen nehéz fizikai munkát kell végezniük.
A Program részeként lehetőség van arra, hogy a résztvevő városi fiatal Székelyföldre, Hargita megyébe Romániába utazzanak és ott kapcsolódjanak be székely fiatal gazdák által vezetett gazdaságok mindennapjaiba. A székelyföldi kiutazásnál a gazdaságban töltött idő hosszabb, utazással együtt 10 nap időtartamú. Székelyföldön 5 fogadó gazdához lehet utazni, minden kiutazó egy időben kell, hogy részt vegyen a programon 2013. július 21-31 között. A ki- és hazautazás szervezetten, együtt történik. A jelentkezési lapon külön meg kell jelölni, ha a jelentkező a székelyföldi program iránt érdeklődik. Lehetséges a hazai és székelyföldi program együttes megjelölése is, a részvétel azonban csak egy alkalommal lehetséges. A Székelyföldre jelentkezőket külön hallgatja meg az AGRYA.
A jelentkezőknek vállalniuk kell, hogy a program során szerzett élményeikről, benyomásaikról és véleményükről az AGRYA által megjelölt kommunikációs csatornákon – külön weboldalon blog, Facebook, Twitter – tájékoztatást adnak, fényképeket, esetlegesen videókat töltenek fel.
A résztvevők ezen túl vállalják, hogy a programról hírt adó sajtó termékeknek (újság, rádió, televízió) nyilatkoznak.
A résztvevők az elvégzett munkájukért bérezésben nem részesülnek. A foglalkoztatás munkajogi kereteit az un. alkalmi munkavállalás adja. Az ehhez kapcsolódó napi adó fizetési kötelezettséget a fogadó fiatal gazda teljesíti. A székelyföldi kiutazás esetén is biztosítottak a rendezett munkajogi feltételek.
A fogadó fiatal gazda biztosítja a tartózkodás idejére az ellátást (szállás, étkezés) és szükség szerint munka- és védőruházatot.
A programban résztvevő fiatalokkal történő egyeztetés után kerül meghatározásra a látogatás ideje és a fogadó fiatal gazda személye. Egy fiatal gazda egy időben legfeljebb két fiatalt fogad.
A jelentkezés és a kiválasztás folyamata
Jelentkezni a mellékletben csatolt jelentkezési lapkitöltésével és az AGRYA címére történő megküldésével lehet (e-mailban, szkennelve: videk-kaland@agrya.hu, levélben: Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA, 1138 Budapest, Váci út 134/C VI.28.).
Letölthető dokumentumok
A jelentkezési laphoz csatolni kell egy arcképet, papír alapon vagy fájlként, a jelentkezőről. A jelentkezőket az AGRYA és együttműködő partnerei képviselőiből álló bizottság meghallgatja. A jelentkezési lap és a személyes meghallgatás után kerülnek kiválasztásra a résztvevők. A kiválasztás során elsősorban a jelentkezők motiváltságát és elszántságát értékeli a bizottság. A részvétellel elsősorban a tapasztalat szerzést kívánja az AGRYA könnyebbé tenni. A Program tehát nem irányul szabadidős, vagy turisztikai jellegű célokra, a Programnak lényegi eleme a fizikai munkavégzés.
A kiválasztás után a részvételnek további feltételei a következők:
- Előnyt jelent érvényes „B” kategóriás gépjármű vezetői engedély megléte.
- Orvosi igazolás bemutatása arról, hogy a fiatal egészségi és általános fizikai állapota alapján alkalmas közepesen nehéz fizikai munka végzésére.
- Részvétel az egynapos felkészítő tréningen. Ennekrésze a tűzvédelmi és munkavédelmi oktatás és a mezőgazdaságban általánosan használt munkagép (traktor) kezelésének alapfokú elsajátítása.
Jelentkezési határidő
A programra jelentkezni 2013. április 19-ig lehet.
A jelentkezőket időbeni érkezési sorrendben regisztrálják. Az AGRYA fenntartja annak lehetőségét, hogy nagy számú érdeklődés esetén a jelentkezések egy részért már csak várólistára fogadja.
A kiválasztási folyamat részét képező személyes meghallgatásokra Budapesten kerül sor, több, a jelentkezőkkel egyeztetett időpontban április 22 – május 3. között. A székelyföldi kiutazók meghallgatása április 27-én, szombaton lesz, szintén Budapesten. A jelentkezők a meghallgatások lezárása után 2 napon belül kapnak értesítés a kiválasztás eredményéről. A Programban a jelentkezések számtól függően 30-50 városi fiatal vehet részt.
A kiválasztott fiatalokkal a további egyeztetést az AGRYA munkatársai folytatják le, külön-külön. Az egy napos felkészítő képzés 2013. június 7-én pénteken lesz, minden jelentkező számára azonos időpontban.
További információ
A programmal kapcsolatosan az AGRYA Országos Iroda munkatársai adnak további tájékoztatást (videk-kaland@agrya.hu, 06 1 2704874, munkanapokon 9-17 óra között).
Forrás: http://www.videk-kaland.hu
További cikkek a rovatban
Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása
V. „egy sima – egy fordított” – pályázat kortárs dráma(részlet) fordításra
Közös értékeink program – pályázat civil szervezetek fiatal aktivistái, önkéntesei, tagjai tanulmányútjaira
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
FLEX középiskolai ösztöndíj pályázat
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása pályázat
Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása pályázat