Miért fontos, hogy az uniós tartalmak jelen legyenek a pedagógiai munkában? Milyen kulcskompetenciák fejleszthetők ezek integrálásán keresztül? Milyen a jó uniós téma és milyen tippeket leshetünk el az egyes tagországoktól ezek feldolgozására? Ezeket a témákat dolgozzák fel középiskolai pedagógusok számára szóló továbbképzéseink, amelyekre februárban és márciusban Budapesten és 4 vidéki régióban kerül sor.
A Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma és az Európa Bizottság Képviselete, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakmai közreműködésével 2010-ben meghirdeti az „Európai uniós témák feldolgozása és a kulcskompetenciák fejlesztése a közoktatásban” nevű pedagógus-továbbképzési programot. Február 15-én Székesfehérvárra, február 25-én Pécsre, március 8-án Kecskemétre és március 18-án Egerbe várják félnapos továbbképzésre az európai uniós ismereteket tanító, elsősorban középiskolai tanárokat. Budapesten március 5-6-án egy intenzív kétnapos, március 11-én pedig egy félnapos tréningre kerül majd sor.
A képzés az általános és szaktanári munkában felhasználható, aktuális európai uniós tudásanyag és a tagállamok oktatás-módszertani jó gyakorlatainak átadását szolgálja. A nemzetközileg elismert szakértők által tartott tréningek részletes elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtanak majd a résztvevőknek arról, hogyan lehet a középfokú oktatásba – akár tantárgyakat átívelő módon – bevonni a különböző uniós tartalmakat úgy, hogy az érdekes és figyelemfelkeltő legyen a diákok számára, és fejlessze az EU által elfogadott kulcskompetenciákat is.
A részvétel a félnapos és a kétnapos budapesti képzésre is ingyenes, a más településekről érkezőknek az útiköltség-térítés biztosított. A pedagógusok a tréning elvégzéséről oklevelet kapnak, valamint beszámíthatják a kötelező pedagógus-továbbképzésükbe is.
Vita-csata középiskolásoknak
Magyarország 2011-es európai uniós elnökségére való felkészülés jegyében háromnapos disputa-, azaz vitaversenyeket hirdet meg a Külügyminisztérium EU Tájékoztató Szolgálata és az Európa Bizottság Képviselete középiskolásoknak Debrecenben és Kecskeméten.
A háromnapos, hétvégén megrendezésre kerülő versenyekre 2010 áprilisában kerül sor, ahol háromfős csapatokban előre megadott témák és tételmondatok alapján mérhetik össze tudásukat a diákok. Az európai uniós témákról folyó vitát a hétvége alatt interaktív, közösségformáló játékok és médiapedagógiai foglalkozások színesítik majd.
Szombaton és vasárnap a kiesett és a várakozó csapatok forgószínpadszerűen, különböző közösségi és ismeretterjesztő játékokban, kampány-videoklip forgatáson vesznek részt, illetve a szurkolótábort alkotják. A felkészítő tanárok egy-egy zsűriben foglalnak helyet, illetve részt vesznek a számukra érdekes kísérő programokon.
A Vita-csatát a vasárnapi, médianyilvános döntő koronázza meg, és az ünnepélyes díjátadó ünnepség zárja.
A részvétel ingyenes, az értékes nyeremények mellett a részt vevő diákoknak és tanáraiknak a szervezők szállást, ellátást és utazási költségtérítést biztosítanak. Iskolánként 6 fő diák és 2 fő tanár jelentkezését várják, ezzel egy iskola 2 db 3 fős vitacsapatot állít fel.
Jelentkezési határidő: 2010. január 31.
A versenyről bővebb információ, jelentkezési lap elérhető a KULTINDEX honlapján:
http://www.kultindex.hu/vita-csata
A képzések az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete és a Külügyminisztérium EU Tájékoztató Szolgálata megbízásából, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakmai közreműködésével a KULTINDEX szervezésében valósulnak meg.
További információk és on-line jelentkezés: www.kultindex.hu/eu2011, www.tka.hu.
További cikkek a rovatban
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Műhelyiskola modellprogram pályázat – RRF-MMSZA-1.0.0.2-23
Kamasztanoda modellprogram – RRF-MMSZA-1.0.0.4-23
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Richter Anna díj
Ahány ház, annyi féle ablak
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
Pályázat külhoni szervezetek működésének, fejlesztéseinek és eszközbeszerzéseinek támogatására
Pályázat a jogállamisági témák a nyilvánosság számára érthetővé és relevánssá tétele céljából civil szervezetek számára
A Föld bajnokai pályázat
Sportból a legtöbbet! 2023” tornaterem és kültéri sportpálya felújítás pályázat
Útravaló Ösztöndíj – Út a középiskolába alprogram
Pályázat formális edukációs rendszeren túlmutató, helyi/régiós jelentőségű ismeretterjesztő programsorozat megvalósítására a Veszprém-Balaton régióban
Amerikai-magyar kapcsolatok ápolása pályázat szervezetek számára
Tehetséggondozó szervezetek tevékenységének támogatása itthon és a határontúlon
Nemzetközi versenyeken való részvételi támogatás diákoknak
Ösztöndíj tehetségek támogatására 7 és 35 éves korosztályban
Védett: Kurzus Berlinben a post truth-ról fiatal felnőtteknek
Védett: Nemzetközi rezidencia pályázat Franciaországba a kultúrában dolgozóknak
RRF-1.1.2-2021 – Bölcsődei nevelés fejlesztése pályázat