Magyarországon tizedik alkalommal hirdeti meg az Európai Bizottság és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium az Európai Nyelvi Díjat, amely az idegen nyelvek tanítása terén megvalósuló, innovatív hazai programokat, folyamatokat hivatott elismerni. A díj meghirdetői 2011-ben is keresik a nyelviskolák, közoktatási, felsőoktatási, szakképző intézmények, civil szervezetek példamutató nyelvoktatási, nyelvtanulási gyakorlatát.
Az Európai Nyelvi Díj 1998-ban az EU tagállamainak kezdeményezésére éppen azzal a céllal jött létre, hogy hivatalos elismerésben részesítse az oktatás és képzés bármely szintjén megvalósuló példaértékű, innovatív programokat. Magyarország 2002-ben kapcsolódott be a versenybe, és a program hazai lebonyolítását végző Tempus Közalapítvány azóta sikerrel kutatott fel olyan hazai nyelvi/nyelvoktatási programokat, amelyek immár nemzeti és európai szinten is elismertek, és az Európai Nyelvi Díj logójának használatával képletesen is magukon viselik a minőség védjegyét.
2011-ben ismét lehetőség van arra, hogy átfogó, nemzeti szinten többletértéket képviselő, a tanulók és/vagy tanárok tartós motivációját biztosító, újszerű és kreatív, európai dimenzióval rendelkező, kiterjeszthető és továbbadható, a Közös Európai Referenciakeret szemléletéhez illeszthető programokkal pályázzanak a díjra.
Az Európai Bizottság és a magyar pályázati kiírást kezelő Tempus Közalapítvány is minden évben prioritásokat határoz meg az aktuális nyelvoktatási trendek, illetve igények alapján, így azokat a pályázókat, akik a kiírásban megfogalmazottak mellett az adott évre vonatkozó európai és/vagy hazai prioritásoknak is megfelelnek, többletponttal jutalmazzuk. A prioritásokról bővebben a honlapunkon olvashatnak.
A 2011-es pályázatok beadási határideje: 2011. január 12.
A felhívás és a pályázati űrlap a Tempus Közalapítvány következő oldalán található:
http://www.tpf.hu/pages/content/index.php?page_id=641
Útvonal: www.tka.hu/Pályázatok/Díjak/Európai Nyelvi Díj
Az Európai Nyelvi Díjat 2010-ben a Precedens Oktatási, Tudományos, Tanácsadó és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság (Precedens Kft.) nyerte el „Közép- és felsőfokú jogi szaknyelvi képzés angolul” című nyelvi programjával.
A pályázat pontos, igényes és részletes leírását tartalmazza a jogi szaknyelv oktatását fejlesztő programnak. A program szerkezete mellett a tananyag is a pályázó intézmény saját fejlesztése, és a jog számos, jól lehatárolható területein nyújt szaknyelvi képzést. A program nagy érdeme az is, hogy figyelembe veszi az angolszász és a kontinentális jogrendszer közötti különbségeket, és az angol jogi szaknyelvet a magyar kontextusnak megfelelően kívánja tanítani. Ez annak a felismerését mutatja, hogy hazai kontextusban folyamatos kódváltásra (magyar-angol), és ennek megfelelően a magyar jogrendszer angol nyelven való ismeretére (is) szükség van. A programban a fejlesztők nagy hangsúlyt fektettek a tanárok felkészítésére, képzésére és folyamatos továbbképzésére is. A szigorú követelmények hivatottak biztosítani a kurzusok minőségét. A program pozitívuma emellett az, hogy nem csak az írásbeli és közvetítési készségekre, hanem a szóbeli készségek fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet. A program jól igazodik a Közös Európai Referenciakerethez, szélesebb körben is alkalmazható, szükség esetén más idegen nyelvre adaptálható, a képzés tematikája az uniós kifejezések használatára is figyelemmel van. A korszerű szaknyelvoktatást megvalósító program példaértékű, a maga szakterületén Magyarországon egyedülálló, de más (a kontinentális jogrendet alkalmazó) országokban is követésre érdemes.
További információk:
Tempus Közalapítvány
1093 Budapest, Lónyay u. 31.
Infóvonal: (06 1) 237 13 20
E-mail: info@tpf.hu
További cikkek a rovatban
Komplex digitális K+F fejlesztések pályázat – DIMOP Plusz-1.1.2/C-24
Sérülékeny személyek számára komplex támogató szolgáltatások pályázat – MMIA Plusz-2.2.3-24
Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása
A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése pályázat
Pályázat az élelmiszer-pazarlás mérésének javítására és az élelmiszer-pazarlás megelőzésének előmozdítására
GINOP plusz-3.2.1-21 Képzés- és bértámogatás pályázat cégeknek
„Hátizsákban az erdő” pályázat óvodáknak
Műhelyiskola modellprogram pályázat – RRF-MMSZA-1.0.0.2-23
Kamasztanoda modellprogram – RRF-MMSZA-1.0.0.4-23
Településfásítási Program IV. ütem
Visegrad grants – a visegrádi országok területén működő szervezetek együttműködési projektjeinek támogatása pályázat
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Mintaiskola modellprogram pályázat
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Richter Anna díj
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Nemek közötti egyenlőségi index az EU tagállamaiban: Politikai kontextus és statisztikai elemzés pályázat
Közös gyerek és nyugdíjas napközi létrehozása pályázat
Csoóri Sándor program – Pályázat a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására
Pályázat óvodai komposztálók és magaságyások létesítésére, a komposztálás kultúrájának erősítésére
Pályázat (pénzügyi támogatás) alternatív vitarendezéssel foglalkozó szervezetek számára