A napokban a NAV tájékoztatást küld a július 1-jétől hatályos változásokról az áfaalanyok részére az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatosan. A levelek az elektronikus tárhelyre érkeznek, a cél az ügyfelek zökkenőmentes felkészülése, és az új szabályokhoz való alkalmazkodás segítése. Már letölthető a mobilapp is, amellyel a számla kiállítás mellett az adatszolgáltatás is egyszerűen teljesíthető.
A levélben fontos információk olvashatóak a július 1-jétől életbe lépő számlázással kapcsolatos változásokról az online adatszolgáltatás tekintetében, és tartalmazza a számlázó programot használók tudnivalóit, valamint a kézi számlát kibocsátók számlaadat szolgáltatását érintő alapvető változásokat: az alanyi mentes adóalanyokat, a kisadózókat (KATA) érintő lényeges tudnivalókat, és az úgynevezett „tárgyi”adómentes ügyletek kezelésére vonatkozó szabályokat.
Kötelezővé válik az online számlaadat szolgáltatás 2020. július 1-jétől, a számla áfatartalmától függetlenül, ha azt egy adóalany, egy másik belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére belföldön teljesített ügyletről bocsájtja ki az áfatörvény szabályai szerint.
2018 júliusában bevezette a NAV az online számlaadat szolgáltatást, amely nem a számlázási folyamatra vonatkozott, hanem számlakibocsátói oldalon a számlaadatok megküldésére a NAV felé.
Változások 2020. július 1-től
A 2020. június 30. után kiállított/kibocsátott számlákról adatot kell szolgáltatni, amit egy adóalany
- másik belföldi adóalanynak,
- belföldön teljesített ügyletről bocsájt ki, áfatartalomtól függetlenül. A kötelezettség az alanyi mentes adóalanyokra is vonatkozik.
Nem kell adatot szolgáltatni: adómentes, tárgyi adómentes bizonylatról, amelyet az Áfa tv. szabályoz (például az adómentes ingatlan bérbeadásról kibocsátott bizonylatokról sem).
2020. július 1-jétől a kötelező adatszolgáltatáshoz kapcsolódó értékhatár megszűnésével egyrészt kibővült az adatszolgáltatásra kötelezettek köre,m ásrészt sok olyan adózónak kell adatot szolgáltatni, amelyeknél a méretükből adódóan nem jellemző az informatikai támogatottsága, sem az üzleti folyamatoknak sem a számlázásnak.
Adatszolgáltatás menete
Előzetesen regisztrálni kell a NAV Online számlarendszer felületén- ügyfélkapus hozzáféréssel. Amennyiben már megtörtént a regisztráció, nincs további teendő. A regisztrációt az adott cég nevében a NAV előtt törvényes képviselőként, vagy állandó meghatalmazottként eljárók esetében kell megtenni.
Kézi számlaként kiállítható nyomtatványok használata továbbra sem szűnik meg, a számlaadat szolgáltatási kötelezettség független a számla kiállításának módjától. Az adatszolgáltatást a számlázó programoknak kell automatikusan teljesíteni- a kézi számlák adatait manuálisan kell rögzíteni a NAV Online Számla rendszerének felületén.
Fő szabály kézi számlák esetében
- A kézi számlák esetében a kibocsátástól számított 4 naptári napon belül kell adatot szolgáltatni.
- 500 ezer forintot elérő/meghaladó áthárított adót tartalmazó kézi bizonylatokról a számla kibocsátását követő naptári nap végéig kell adatot szolgáltatni.
Fontos változások a számlázásban
A számlán fel kell tüntetni az áthárított adó összegétől függetlenül a termékbeszerző, szolgáltatást igénybevevő belföldi adóalany adószámának első 8 számjegyét.
Miért előnyös a NAV Online Számlázó programjának használata?
Automatikusan teljesíti az adatszolgáltatást, így a felhasználót a számla kiállítását követően nem terheli plusz adminisztráció. Ezért azoknak, akik eddig kézi számlát használtak, célszerű áttérniük az ingyenes program használatára-amely az Online számlarendszerben történő regisztráció után- közvetlenül érhető el a rendszerből.
Letölthető a NAV mobilapplikációja
Az applikáció az Online Számlázó program mobil változata iOS és Android operációs rendszerekre, amely automatikusan teljesíti a kiállított számlákhoz kapcsolódó kötelező online számlaadat-szolgáltatást.
Az appon keresztül nemcsak számla, előlegszámla állítható ki, de lehetőséget biztosít a kiállított számla módosítására, és érvénytelenítésére is.
További előnyei
- Papíralapú és elektronikus számla kiállítására alkalmas, amely a készülék által ismert és támogatott csatornákon keresztül azonnal továbbítható (Airdrop ,MMS , e-mail,Viber, Facebook Messenger stb.)
- Az adatokról elektronikus névjegyet generál.
Tájékoztatást és további segítség a 1819-es telefonszámon kérhető, valamint a www.nav.gov.hu oldalon, az alábbi linken elérhető felületen a https://nav.gov.hu/e-ugyfsz/e-ugyfsz.html és bővebb információ található.
Szeptember végéig nem szab ki a NAV mulasztási bírságot az online számlaadat-szolgáltatás nem, illetve nem megfelelően teljesítő adóalanyok körében. A szankciómentes időszak 2020.07.01. és 2020.09.30. között meghatározott feltételek fennállásakor érvényesek.
(Forrás: Növekedés.hu, Nav.gov.hu)
További cikkek a rovatban
Ahány ház, annyi féle ablak
December végéig szükséges visszaküldeni a nyilatkozatot az adóvisszatérítéshez
Jelentkezz a 18. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál zsűrijébe
Az NBA fogadás különleges új stratégiái
Magyar mobil kaszinójáték – az aktív szerencsejáték kedvelői választéka
Hogyan válasszuk ki a legjobb online kaszinó játékgépeket Magyarországon?
A legfontosabb „puha készségek” a mai üzleti világban
Videodrones – pályázat 4 napos nemzetközi workshopon való részvételre
Autópálya matrica
DANUrB+ Interreg DTP projekt a regionális és települési fenntarthatóság erősítésére a Duna-menti kulturális örökség felértékelése révén
Fontos tudnivalók a jogosítványok elektronikus pótlásával kapcsolatban
Egyszerűbben intézhetők egyes ügyek online: a lakcímváltozás bejelentését, az okmányok pótlását is végezhetjük otthonról
Nyárra várható a háztartási napelemes rendszerek új támogatási programja
GINApp – Pályázatfigyelő applikáció a gazdasági pályázatok követésére
Új forrásokkal és egyszerűsített pályázati eljárásokkal érkeznek az új KKV pályázatok
Nyakunkon a második hullám, de már nem lehet pályázni a bértámogatási programokra!
Felhívás tavaszi-nyári belföldi forgalomélénkítő kampányban való részvételre
Felfüggesztették a Külpiacra jutási támogatást
A diákmunka is adózik!
Megkönnyítenék a távmunkát – hamarosan rugalmasabbak lesznek a távmunka szabályai
Jelentős mértékben szigorodik 2021-től a KATA szabályozása
Már tízezernél több család igényelte meg a falusi CSOK konstrukciót
Idén is lesz a támogatott diákmunka!
Felhívás a Prae műfordító táborban való részvételre