EACEA/21/10-Európa a polgárokért – Működési támogatás európai politikai kutató- és tanácsadó intézeteknek és az európai szintű civil társadalmi szervezeteknek
Strukturális támogatás az európai politikai kutató- és tanácsadó intézeteknek és az európai szintű civil társadalmi szervezeteknek „Európa a polgárokért” program, 2. fellépés, 1. és 2. intézkedés – 2011 (2010/C 225/07)
A TÁMOGATÁS CÉLJA ÉS LEÍRÁSA
Ez az EACEA/21/10 sz. pályázati felhívás az Európai Parlamentnek és Tanácsnak a 2007–2013-as időszakra az aktív európai polgárságot támogató „Európa a polgárokért” című program (1) (a továbbiakban: a „Program”) létrehozásáról szóló határozattervezetén alapszik. Ez a program képezi a jogalapját a különösen a 2., „Aktív civil társadalmat Európában” című fellépés részét képező, az európai politikai kutató- és tanácsadó intézeteknek és az európai szintű civil társadalmi szervezeteknek nyújtott támogatásra vonatkozó 1. és 2. intézkedésre irányuló pályázati felhívásnak.
1.1. A program általános célkitűzései
A program célja a következő általános célkitűzések megvalósításához való hozzájárulás:
- a) Együttműködési és részvételi lehetőség biztosítása a polgárok részére egy egyre inkább egyesülő, demokratikus, a világ felé nyitott Európa építésében, amelyet a kulturális sokszínűség egyszerre egyesít és gazdagít, és ezáltal az európai uniós polgárság fejlesztése;
- b) A közös értékeken, történelmen és kultúrán alapuló európai identitásérzet kialakítása;
- c) Az európai polgárok Unióhoz való ragaszkodásának előmozdítása;
- d) Az európai polgárok közötti kölcsönös megértés megerősítése, tiszteletben tartva és elősegítve a kulturális és nyelvi sokszínűséget, egyúttal hozzájárulva a kultúrák közötti párbeszédhez.
1.2. A felhívás egyedi célkitűzései
Jelen pályázati felhívás egyedi célkitűzései a következők:
- a) Az európai polgársággal és a demokráciával, a közös értékekkel, a közös történelemmel és kultúrával kapcsolatos fellépés, vita és elmélyültebb gondolkodás ösztönzése az agytrösztök (tanácsadó szervezetek) és az európai szintű civil társadalmi szervezetek tevékenységei és a velük való együttműködés révén;HU 2010.8.20. Az Európai Unió Hivatalos
- b) A polgárok és a civil társadalmi szervezetek közötti interakció ösztönzése, hozzájárulva a kultúrák közötti párbeszédhez és figyelembe véve Európa sokszínűségét és egységét.
1.3. Tematikus prioritások
- az Európai Unió jövője és alapvető értékei,
- aktív európai polgárság, részvétel és demokrácia,
- interkulturális párbeszéd,
- az európai polgárok jólléte, foglalkoztatás, társadalmi kohézió és fenntartható fejlődés és A közösségi politikák hatása.
1.4. A felhívás leírása
Ez a pályázati felhívás az általános európai érdekeket szolgáló célokra törekvő szervezeteknek nyújtott strukturális támogatásra, azaz működési támogatásra vonatkozik. A működési támogatások a kiválasztott szervezet rendszeres tevékenységeinek megfelelő elvégzéséhez szükséges működési kiadások egy részéhez biztosítanak pénzügyi támogatást. Ez a támogatás egyes kritériumok esetében éves támogatás vagy több éves partnerség formájában is nyújtható. Jelen felhívás kizárólag a 2011. költségvetési év keretében odaítélt éves támogatásokra vonatkozik.
TÁMOGATÁSRA JOGOSULT PÁLYÁZÓK
2.1. Szervezetek
A működési támogatásra való jogosultsághoz az általános európai célt követő szervezetnek meg kell felelnie az alábbiaknak:
- a) jogi személyiséggel rendelkező nonprofit szervezet; saját alapszabály szerint elkülönített működési struktúrával nem rendelkező hálózat esetében a pályázat a hálózat koordinálásáért felelős tagszervezet által nyújtható be;
- b) az európai polgárság területén tevékenykedik, az alapszabályában vagy a küldetésnyilatkozatában meghatározottak szerint, és megfelel az alábbi szervezeti kategóriák egyikének:
1. intézkedés:
A.) Az európai politika terén működő kutató és tanácsadó szervezet (agytröszt – tanácsadó szervezet).
2. intézkedés:
B.) Európai szinten működő civil társadalmi szervezet:
- európai központi (platform)szervezet:
- európai hálózatok,
- európai szinten jelentős hatással bíró tevékenységeket kifejtő szervezet.
C.) Az európai megemlékezéssel foglalkozó civil társadalmi szervezet – tevékenységei nagy részét a támogatható országokban végzi (vö. 2.2. pont).
A szervezeteket jogszerűen alapították, és azok legalább egy (1) éve (2010. október 15-től) rendelkeznek jogi személyiséggel egy támogatható országban, és az alábbi kategóriák tekintetében a következő földrajzi lefedettséggel rendelkeznek:
- közép-európai szervezet vagy európai hálózat esetében a tagok legalább nyolc (8) támogatható országot képviselnek;
- európai szinten jelentős hatással bíró tevékenységeket kifejtő szervezet esetében a szervezet legalább nyolc (8) támogatható országban aktív;
2.2. Támogatható országok
- a) az Európai Unió tagállamai: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
- b) Horvátország
- c) Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság
- d) Albánia
TÁMOGATÁSRA JOGOSULT TEVÉKENYSÉGEK
A pályázó szervezet tevékenységeinek bizonyítható módon hozzá kell járulnia az ebben a pályázati felhívásban meghatározott egyedi célkitűzések és tematikus prioritások fejlesztéséhez és megvalósításához. Az említett tevékenységeknek legalább egy, az 1. pontban meghatározott célkitűzésnek és tematikus prioritásnak kell megfelelnie.
A pályázó szervezet 2011. évi munkaprogramja megfelel az alapszabályában foglalt tevékenységeknek, ideértve különösen a konferenciákat, szemináriumokat, kerekasztalokat, képviseleti, kommunikációs és hasznosítási fellépéseket, továbbá az egyéb ismétlődő európai tevékenységeket.
A támogathatóság időszaka
A támogathatóság időszakának meg kell felelnie a pályázó költségvetési évének, amelyet a szervezet igazolt elszámolásai bizonyítanak. Amennyiben ez a költségvetési év megegyezik a naptári évvel, a támogathatóság időszaka 2011. január 1-jétől 2011. december 31-ig tart.
A naptári évtől eltérő költségvetési évvel működő pályázók esetében a támogathatóság időszaka a 2011. évi költségvetési évük első napjától számított 12 hónapos időszak.
KÖLTSÉGVETÉS
Az éves működési támogatások társfinanszírozására előirányzott költségvetés teljes összege 2011-ben mintegy 1 millió EUR. Az Ügynökség nagyjából 12 szervezet finanszírozását tervezi e felhívás keretében, de a pályázatok minőségének ismeretében fenntartja a jogot arra, hogy ne használja fel a rendelkezésre álló források teljes egészét.
A támogatás odaítélése az Európai Unió általános költségvetésének 16.05.01 tétele alapján történik.
BENYÚJTÁSI HATÁRIDŐ
A pályázatok benyújtásának határideje 2010. október 15.
E pályázati felhívás esetében a pályázóknak elektronikus űrlapon kell benyújtaniuk pályázatukat. Az elektronikus úton nem elküldhető szükséges mellékleteket az alábbi címre kell küldeni:
Education, Audiovisual and Culture Executive Agency
Unit P7
Call for proposals EACEA/21/10
Avenue du Bourget 1 (BOUR 01/17)
1140 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Kizárólag a megfelelő űrlapon benyújtott, megfelelően kitöltött, keltezéssel ellátott és a pályázó szervezet nevében jogi kötelezettség vállalására felhatalmazott személy által aláírt pályázatok kerülnek elfogadásra.
TELJESKÖRŰ TÁJÉKOZTATÁS
A pályázóknak szánt részletes iránymutatások, illetve a pályázati űrlapok a következő címen érhetők el: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm
http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/funding/2011/call_action2_1_12_en.php
Letölthető dokumentum
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
RRF-MMSZA-1.0.0.3-23 – Közösségi Tanulóház modellprogram pályázat
Mintaiskola modellprogram pályázat
Pályázat sítanpályák építésére
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Pályázat bringaparkok kialakítására, felújítására
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
SozialMarie Pályázat
Pályázat közösségfejlesztő, infrastrukturális és környezetvédelmi, valamint a helyi lakosság egészségtudatosságát célzó, közösségfejlesztő ötletek megvalósítására
Kárpátok Civil Innovációs Díj
Pályázat civil szervezetek tagjai számára tanulmányutak támogatására
Pályázat helyi vagy országos közügyekkel, társadalmi problémákra irányuló kezdeményezések támogatására
Richter Anna díj
Pályázat görparkok kialakítására
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
Rezidenciaprogramok támogatása fogadó szervezetek számára
Pályázat modellprogramok támogatására (ROMA-PROGRAM-23)
Pályázat régiós hálózatosodás kialakítására (ROMA-HÁLÓZAT-23)
Új európai kulturális terek – ötletpályázat
Országos Futópálya-építési Program pályázat
STAFÉTA pályázat a tehetséggondozás és a független előadó-művészet támogatása érdekében
Élmény- és Szabadidősport Program pályázat
A budapesti romák története – kutatói ösztöndíj