A tanulmánynak az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában való kutatásra kellene alapozódni, amelyhez bőségesen tudunk kiindulásként neveket és időpontokat adni. Ilyen például a 2016-ban megjelent „Repedések 2 – valami jazz Győrött 1976-2016” összefoglaló és rengeteg összegyűjtött adatot tartalmazó kiadványt, amely az interneten is elérhető.
További adatokat és neveket tartalmaz a „Győr város nem hivatalos közösségei” című internetes gyűjteménykezdemény. A „nem hivatalos közösségek” kifejezésen azokat a ma már civilnek nevezett, régebben inkább underground vagy alternatív kezdeményezéseket értjük, amelyek öntevékeny, nem hivatalos voltuk miatt tevékenységeikkel nem vagy csak ritkán kerülhettek be a 70-80-as évek médiáiba. Esetenként megtűrtek vagy akár tiltottak, de mindenképpen megfigyeltek voltak. Az 1976-ban indult első győri jazzklub, majd az ebből kinövő első független szervezésű nemzetközi jazzkoncert-sorozat (1982-1983) történetében számos epizód volt, amikor „lebuktak” a megfigyelő szervek. Egy kihallgatás sorozat során elhangzott kérdések is egyértelműen mutatták a megfigyelő szervek tisztánlátását.
Nagyon érdekes lenne számunkra, az egykori alakítók számára, de a köz számára is, hogy miként gondolkodtak, mit jelentettek rólunk annak idején? Miért is voltak ezek a többségében ártalmatlan művészet- és közösségalapú tevékenységek érdekesek, netán veszélyesnek tűnőek a szervek számára? Közeledve a rendszerváltáshoz, amikor már tényleges ellenzékinek mondható ügyek is belekeveredtek több helyi földalatti mozgásba (pl. az irodalmiba – Kassák kör – és ennek tartótisztje pár éve kiderült), ugyanakkor egyértelmű lazulás volt érzékelhető a szervek látszólagos hozzáállásában, valójában ez zavar volt, vagy csak egy megfigyelési taktikaváltás?
Olyan kutatót keresünk, akinek van kedve elmélyülni egy ilyen témában és kutakodásban, valamint netán összevetni mindezt az egykori programokkal, történésekkel és az egykori szereplők „oral history”-jával. Utóbbiak filmre rögzítéséhez szívesen adunk értő segítséget, technikai hátteret, azaz a végeredmény akár még egy dokumentumfilm is lehet.
Aktuális anyagi lehetőségeink függvényében – megállapodás alapján – pénzügyileg is támogatni szeretnénk a minél alaposabb kutakodást.
A részletek iránt érdeklődők itt kaphatnak további információt:
Hartyándi Jenő
hartyandi@gmail.com
20/89690-535
További cikkek a rovatban
LMBTQI pályázat civil szervezetek és informális csoportok számára
Tárolóval kiegészített lakossági háztartási méretű kiserőművek telepítésének támogatása pályázat (Napenergia Plusz Program)
Káli Art Inn Szobor pályázat
Pécsi Kerámia Triennálé pályázat
Roma Ösztöndíjprogram pályázat
Svájci Alap Bora pályázat
Pályázat történelmi emlékpark tervezésére, kialakítására ( építészeti eszközökkel)
Pályázat a Nagyboldogasszony Római Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola logójának megtervezésére
Pályázat sítanpályák építésére
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – pályázat eszközbeszerzésre
Magyar Falu program – Temetők kisléptékű infrastrukturális fejlesztése pályázat
Pályázat bringaparkok kialakítására, felújítására
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíj
Pályázat közösségfejlesztő, infrastrukturális és környezetvédelmi, valamint a helyi lakosság egészségtudatosságát célzó, közösségfejlesztő ötletek megvalósítására
Pályázat civil szervezetek tagjai számára tanulmányutak támogatására
Buborék – Hosszú Hétvége képzőművészeti pályázat
Richter Anna díj
Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogram
Pályázat mászótermek építésére
Pályázat görparkok kialakítására
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata